פועלים באוטומט – על עלייתן של בדיקות האוטומציה

שלל סיבות הביאו לעליה משמעותית שחלה בתקופה האחרונה בעולם בדיקות האוטומציה במטרה להריד את הנטל מעל כתפי הבודקים הידניים בשילוב הצורך בקיצור משך הבדיקות, קיצור time to market וביצוע בדיקות נבחרות בקלות בכל פעם שמתבצע שינוי באחד מרכיבי הקוד. ערן רוסו מסביר.

פוסט זה נכתב בשיתוף עם ערן רוסו, המנהל הטכני של קבוצת ALM בחברת E4D פתרונות תוכנה. הפוסט מפורסם בחסות חברת E4D המארגנת את כנס Expert Days 2011, האירוע המקצועי המעמיק והמקיף ביותר בטכנולוגיות מיקרוסופט. חמישה ימים של טכנולוגיה. סדנאות עומק המכסות את כל הנושאים החמים ביותר, כל סדנא בת יום אחד, בנושא אחד.

זה מה שקורה כשהעבודה משעממת. cc-by cell105. flickr

אם תנסו לשאול פעם איש QA אם הוא אוהב את העבודה שלו, במרבית המקרים התשובה תהיה "כן, אבל…" ולאחריה תגענה אמירות אודות סביבת העבודה הבעייתית, הבדיקות המונוטוניות שחוזרות על עצמן, הקושי להרים בכל פעם את הסביבה הנדרשת לביצוע הבדיקות וכמובן – ביצוע ניהול נכון של תסריטי הבדיקה ומעקב אחר תוצאותיהן.

כל אלה הן סיבות לעליה המשמעותית שחלה בתקופה האחרונה בעולם בדיקות האוטומציה במטרה לענות על הפער הזה –הורדת הנטל מעל כתפי הבודקים הידניים בשילוב הצורך בקיצור משך הבדיקות, קיצור time to market וביצוע בדיקות נבחרות בקלות בכל פעם שמתבצע שינוי באחד מרכיבי הקוד.

על מערכות האוטומציה החדשות ועל חשיבותה של איכות בפיתוח

בדיקות אוטומציה קיימות כבר מספר שנים אולם כלי האוטומציה של היום הם מורכבים ומעניינים יותר ואנחנו רואים חברות שמשקיעות הרבה מאוד כסף ברכישת כלים אלה להבטחת איכות המוצרים שהן מפתחות. הסיבה המרכזית נובעת מכך שהלקוח של היום אינו סלחן עוד לאפליקציות המופצות עם באגים. אם פעם, בשנות ה-90, המסר לחברות הפיתוח היה "תנו לנו מוצרים עם המון פונקציונאליות, אנחנו נחיה בשלום עם מסך כחול מדי פעם", הרי שהיום המסר הוא הפוך – הלקוח מעדיף בבירור מוצרים עם פחות יכולות כל עוד הן אמינות, ללא פוטנציאל לקרוס או לגרום ל- restart פתאומי. הרי כשהסמארטפון שלי מאתחל את עצמו בגלל שימוש באפליקציה שלא נבדקה עד הסוף, אני לא אומר לעצמי "לא נורא", אלא פשוט מעיף את האפליקציה מהמכשיר.

איך תורמות בדיקות אוטומציה לעליה באיכות של המוצרים ?

בדיקות האוטומציה של היום הן תענוג גדול, היות והן מספקות אפשרות לבדיקה מלאה של המוצר, מקצה לקצה, כולל בדיקות פונקציונאליות, בדיקות regression, בדיקות sanity וכמובן בדיקות ביצועים. כלי האוטומציה של היום יכולים לבדוק GUI בצורה כמעט מושלמת, הם מזהים בקלות את כל האובייקטים שבמסך ויודעים לבצע עליהם את כל המניפולציות.

קל מאוד לנהל את הבדיקות, את תסריטי הבדיקה, את מהלך הבדיקות, את התוצאות וכמובן – את הבאגים המועברים לאנשי הפיתוח. יכולת חשובה נוספת של כלי האוטומציה היא האפשרות לנהל מעבדה וירטואלית שלמה, להרים ולאתחל אותה בלחיצת כפתור, מה שכמובן מייעל מאוד את התהליך.

היתרון הגדול והמרכזי של בדיקות האוטומציה הוא קודם כל המהירות בה הן מבוצעות – בזכות בדיקות האוטומציה אנחנו לא רואים כבר אנשי QA מבצעים בדיקות מונוטוניות החוזרות על עצמן – אנחנו רואים את כלי האוטומציה מבצעים את כל הבדיקות האלה בעצמן. מדובר בתהליך מהיר מאוד, יעיל מאוד, הנותן תשובות מדויקות, כמובן תוך הורדה משמעותית של טעויות אנוש.

כיצד השתנה תפקידם של אנשי QA לנוכח בדיקות האוטומציה ?

חשוב להבין, שבדיקות האוטומציה אינן מייתרות את אנשי ה QA או את הבדיקות הידניות, כי אם להיפך – הן מוסיפות קושי מסוים לעולמם של הבודקים הידניים, היות והם צריכים לחשוב יותר על הבדיקות אותן הם מבצעים. הגיע הסוף לבדיקות המונוטוניות, ברוכים הבאים לבדיקות המגלמות בתוכן חשיבה מחודשת על המוצר, היחידות המרכיבות אותו, הסביבה בה הוא רץ והאתגרים שעלולים לצוץ בדרך.

אנשי הבדיקות הידניות נדרשים לתכנן test cases מורכבים ולחפש כל הזמן נקודות תקיפה חדשות שטרם חשבו עליהן. כל זה בנוסף לפיתוח עצמו של בדיקות האוטומציה, שהן עולם אחר לגמרי הנדרש לעבודת פיתוח ככל עבודת פיתוח אחרת במוצר. עם זאת, עבודת הפיתוח גם היא לעיתים קלה יותר, בזכות הבדיקות הידניות המשמשות פעמים רבות כתשתית לבדיקות האוטומציה.

אוטומציה היא תרופת פלא?

אז זהו, שלא. ישנם מקרים בהם כלי אוטומציה אינם מתאימים. כך לדוגמא במקרים בהם נדרש לבצע זיהוי תמונה, או לבדוק פונקציונאליות של כפתור שבלחיצה עליו משתנה זווית הצילום של מצלמה. אפשר לכתוב בדיקת אוטומציה להליך הזה, אולם היא תהיה מורכבת מאוד ויידרש לה זמן פיתוח רב, זאת לעומת איש QA שיראה במו עיניו האם אכן המצלמה זזה, או האם התמונה עובדה כראוי.

מקרים אחרים בהם לא נכתוב בדיקות אוטומציה הם מקרים בהם מדובר בבדיקה הנדרשת פעמים ספורות בלבד, שבניית הליך אוטומטי עבורה ייקח זמן רב יותר מאשר ביצוע הבדיקה עצמה.

בדיקות ביצועים (performance testing) הן עולם מרתק בפני עצמו, המציב בפני הבודקים קשת נפרדת של דרישות. בניגוד לבדיקות פונקציונאליות אחרות, בהן התוצאה היא שחור ולבן ("עבר/לא עבר"), הרי שבעולם בדיקות הביצועים ישנו תחום שלם של אפור. לדוגמא, דרישה כי שליפה מ-DB תבוצע בתוך פחות משניה, כשישנם 100 משתמשים מחוברים למערכת וכל אחד מהם מבצע פעולה אחרת באותו זמן – התוצאה של בדיקה כזו דורשת ניתוח מעמיק הרבה יותר, וכלי האוטומציה מאפשרים את הפלטפורמה לאיסוף הממצאים ולהסקת מסקנות.

גם בתחום בדיקות האוטומציה מדובר בעולם שלם של כלים מתקדמים המקיימים אינטגרציה מצוינת בינם לבין עצמם ואל מול כלים אחרים. כך לדוגמא מציעה מיקרוסופט ארגז כלים שלם המאפשר לבצע בדיקות ידניות, בדיקות אוטומציה (בזכות הכלים Web Performance Test, Coded UI Test, Unit Test), בדיקות ביצועים (עם Web Performance Test ו – Load Test), ממשק ניהול – Test Manager, וכמובן – כלי לניהול מעבדות וירטואליות (Lab Management).

כל אלה מתממשקים אל TFS-  Test Foundation Server 2010 שיש לו שכבת Business Intelligence רחבה מאוד, המאפשרת הסקת מסקנות וקבלת דוחות אודות כל רכיב במערכת, התקדמות העבודה, ביצוע בדיקות אלקבל מול דרישות – וכל אלה מתממשקים אל תהליך ניהול הפיתוח המבוצע באמצעות מוצרי Visual Studio 2010.

רוצים ללמוד עוד על הנושא?

במסגרת כנס Expert Days 2011 מעביר ערן רוסו סדנת Unit Test Coded UI Test and everything between המיועדת למפתחי בדיקות אוטומציה, לאנשי QA, לראשי צוותי QA, למנהלי פרויקטים ולכל מי שרוצה להיחשף לעולם הבדיקות האוטומטיות. הסדנא מתקיימת ב-12 ביולי והיא מספקת היכרות מלאה עם עולם הבדיקות האוטומטיות, כמו גם הכרות מעמיקה עם ארגז הכלים שמספקת מיקרוסופט בעולם זה.


ליאת שקד

ליאת שקד היא מנהלת השיווק במדיה חברתית בחברת E4D.

הגב

4 תגובות על "פועלים באוטומט – על עלייתן של בדיקות האוטומציה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יניב
Guest
בהתאם לגילוי הנאות המופיע בהתחלה – הפוסט הזה שטחי, מגמתי וחד צדדי. הוא בא לקדם את היאטרסים של המפרסמת בלבד. אין שום אזכור לכמות הכסף והזמן שנדרשים בהטמעת כלי אוטומציה, פיתוח תשתית שתדע להתממשק אל הקוד בו כתוב המוצר הנבדק (שלרוב מתבטא בכמה וכמה טכנולוגיות ושפות שונות, דבר המקשה עוד יותר), ועוד. חברה בעלת מוצר גדול ומורכב שמתחילה להעביר בדיקות ידניות לאוטומציה, צריכה לקחת בחשבון שגם אם טכנית במקרה שלה ניתן לבצע את כל הבדיקות בצורה אוטומטית ללא מגבלות – הרי שיקח חודשים ולפעמים אף שנים עד שניתן יהיה לקבל כיסוי מקיף ואמין מספיק. כל כיסוי חלקי משמעו עבודה ידנית… Read more »
משה קפלן
Guest
ליאת ויניב, קודם כל גילוי נאות, אני משתתף ב – Expert Days בשתי סדנאות, אז אני מקווה שזה לא פוסל אותי מלענות. הפוסט הזה רחוק מלהיות שטחי, והוא בקושי מגרד את המגמה המרכזית היום בשוק של אוטומציה. אומנם נושא השחיקה הוא נושא חשוב, אבל בפועל זאת לא הסיבה להטמעה. הסיבה המרכזית היא עסקית. נגמר עידן הגרסה וחצי בשנה. היום חברות נדרשות להוציא גרסה כל שבוע, ולפעמים כל יום. במצב הזה הדרך היחידה היא לבצע את הבדיקות באופן אוטומטי. יניב, אני מציע שתקרא כיצד פייסבוק עובדת (מאמר שלי שפורסם כאן: http://www.newsgeek.co.il/doing-it-the-facebook-way). אז כן, אין ספק שזה כואב. אין ספק שלא פשוט,… Read more »
משה קפלן
Guest
ליאת ויניב, קודם כל גילוי נאות, אני משתתף ב – Expert Days בשתי סדנאות, אז אני מקווה שזה לא פוסל אותי מלענות. הפוסט הזה רחוק מלהיות שטחי, והוא בקושי מגרד את המגמה המרכזית היום בשוק של אוטומציה. אומנם נושא השחיקה הוא נושא חשוב, אבל בפועל זאת לא הסיבה להטמעה. הסיבה המרכזית היא עסקית. נגמר עידן הגרסה וחצי בשנה. היום חברות נדרשות להוציא גרסה כל שבוע, ולפעמים כל יום. במצב הזה הדרך היחידה היא לבצע את הבדיקות באופן אוטומטי. יניב, אני מציע שתקרא כיצד פייסבוק עובדת (מאמר שלי שפורסם כאן: http://www.newsgeek.co.il/doing-it-the-facebook-way). אז כן, אין ספק שזה כואב. אין ספק שלא פשוט,… Read more »
דור חוגג
Guest

יותר ממוחזר מנייר שמוחזר.
אין שום חידוש לא טכני ולא מתודולוגי בכתבה.

אפילו ב YNET יש יותר עומק.
ערן, ממך ציפיתי ליותר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: