המדריך למפתח: איך לעשות את זה כמו פייסבוק

אחרי שהסביר לנו איך מפתחים בגוגל, משה קפלן מסביר כיצד מתנהל תהליך הפיתוח בפייסבוק. איך מתמודדים עם חברות ענק, איך מגייסים אנשים מתאימים ואיך יוצרים תרבות ארגונית שמתאימה לפיתוח. כל מה שרציתם לדעת כדי שתוכלו לעשות את זה כמו בפייסבוק.

אחרי פוסט מוצלח על הפיתוח בגוגל, כנראה שאי אפשר לפספס פוסט על המתחרה הגדולה מעבר לפינה: פייסבוק. את האינפורמציה על תהליכי הפיתוח הסודיים למדי של חבורת הרשת החברתית ליקטתי מחומרים מהרשת ומשיחות רקע עם אנשים שמכירים את החברה (רוצים ללמוד יותר? הציצו לתוך הפוסטים: איך פייסבוק מדלוורת קוד, מה עובדי פייסבוק חושבים על הפוסט הזה ומה מנהל הפיתוח לשעבר של פייסבוק חושב).

קודם כל חשוב להבין, מדובר על שתי חברות בסדרי גודל שונים: בפייסבוק 1100 מתכנתים מתוך 2000 עובדים, ואילו בגוגל המספר גדול פי 6 (וגם זאת לאחר גידול של פי 2 בפייסבוק בשנה האחרונה). מצד שני אם נסתכל על שווי השוק של החברות (גוגל גדולה פי 3) ועל נפח התקשורת שעובר בין שני האתרים (די דומה, יש כאלו שטוענים שפייסבוק הצליחה לעבור את גוגל) נשאלת השאלה:

איך חברה קטנה כמו פייסבוק מצליחה להתמודד עם חברת ענק כמו גוגל?

התשובה היא די פשוטה, פייסבוק (וגם טויטר) עושות שימוש רב בקהילה לפיתוח המוצר. שיתוף הקהילה מאפשר לחברה למנף משאבים מצומצמים יחסית לפיתוח מוצרי ענק וזאת תוך שמירה על מיקוד החברה. כמה מהשיטות של פייסבוק שגם אתם יכולים לנצל:

 1. שימוש בקוד פתוח: ההגדרה היותר נכונה היא שפייסבוק לא רק עושה שימוש בקוד פתוח, אלא גם חושפת פרויקטים פנימיים שלה החוצה לקהילה ולתעשייה. דוגמה לכך הוא מוצר ה – Cassandra שפותח בפייסבוק ומהווה היום אחד ממוצרי ה – NoSQL המשמעותיים ביותר בתעשייה. התהליך הזה מאפשר לחברה קבלת סיוע רב מהתעשייה בפתרון באגים, הוספת תכונות חדשות והבשלה של המוצר, ובכך מקצר את זמן ההגעה לייצור. גוגל לעומת פייסבוק אומנם תומכת בקוד הפתוח, אבל רב מוצרי התשתית הפנימיים שלה לא נחשפים לתעשיה למעט במאמרים אקדמיים.
 2. חשיפת API: מהימים הראשונים של החברה, חשפה פייסבוק את הפלטפורמה לשימושם של מתכנתים אחרים שיצרו את תעשיית אפליקציות הפייסבוק, מתוך הבנה שאין לה יכולת לתת מענה פנימי לכל הצרכים של המשתמשים.
 3. Crowd Sourcing: למי שזוכר כיצד פייסבוק הפכה לרב לשונית, לא צריך הסברים נוספים.

קשה באימונים קל בקרב

אחרי שהבנו את סוד הגידול המהיר של החברה במונחי נתחי שוק באינטרנט, נגלה שגם אם אנחנו נעזרים בקהילה לפתור בעיות רבות, הרי שכדי לבנות פלטפורמה כל כך גדולה כמו פייסבוק צריך עדיין לא מעט מהנדסי תוכנה. כדי שהפלטפורמה הזאת תהיה מוצלחת צריך לגייס את הטובים ביותר ולהכשיר אותם. לבסוף צריך לבנות את התשתיות הנכונות ולנהל את כל הפעילות הזאת על מנת שיצאו תוצרים איכותיים מצד אחד ומצד שני לא לאבד את היכולות של האנשים שגייסת. מכיוון שכ 30% מהמהנדסים של פייסבוק בילו זמן ממושך בגוגל לא תופתעו שלפחות לחלק מהשאלות הללו התשובות בשתי החברות דומות.

איך מגייסים?

הגיוס בפייסבוק הוא מהיר. אפשר לומר שפייסבוק כמו כל חברה שצריכה לצמוח מהר, גלתה שהאילוץ הכי קריטי שלה הוא גיוס של כוח אדם מצוין. לכן המשימה החשובה ביותר של הארגון הוא הגיוס, החל מציידי הראשים, אנשי כ”א וכלה במהנדסים והמנהלים. אין משימה שיותר חשובה מגיוס כ”א, וכל הארגון משתתף בה: כולל המהנדסים שלא מרגישים נוח או מעדיפים לסגור עוד Feature. תהליך המעורבות של כלל הארגון מבטיח שכולם ידאגו למצוינות כוח האדם המגויס ולא רק המנהלים במגדל השן.

התהליך מובנה וכולל החלטות מהירות, אין דיון שחשוב מספיק כדי שידחה ראיון גיוס ואין גרירת החלטות על גיוס או אי גיוס של אדם לאורך ימים. האידאולוגיה מאחורי הצעד הזה ברורה: אם אתה לא מספר אחד בגיוס עובדים, כנראה שהמתחרה שלך כן, ולכן את התוצאות תגלה במוצר הבא. אם אתo מגייסים את האנשים הטובים ביותר, הם יגייסו בתורם את הטובים ביותר וכך תקבל את המוצר הטוב ביותר.

רוצים לקבל ארגון שמושך החלטות, מתעסק באופטימיזציות לוקליות בלי יכולת לראות את הפתרון המערכתי או בקיצור ארגון שלא מסוגל לחתוך כשצריך? מריחת תהליך הגיוס היא הדרך הבטוחה להשיג את המטרה הזאת. רוצים ללמוד עוד על תהליך הגיוס העיפו מבט בשקט מגייסים!

כיצד בונים שכבת ניהול איכותית?

גייסתם אנשים איכותיים? הגיוסים האיכותיים מאפשרים לבנות צנרת חזקה של מועמדים לקידום ולהבטיח גידול אורגני מתמשך, עם צורך מועט יותר ברכישות חיצוניות.

למה מומלץ בשלבים ראשונים לצמצם את מספר הרכישות החיצוניות? מחקרים על תופעת המיזוגים והרכישות מצביעים ש – 80% מהרכישות של חברות ע”י חברות אחרות נכשלות.

למה? מיזוג של ארגונים עם תרבויות ארגוניות שונות הוא תהליך מסוכן ולא פשוט, שפעמים רבות בסיומו שני הצדדים נאלצים להסתפק במכנה המשותף הנמוך ביותר. ארגון שיכול לייצר עתודה ניהולית חזקה, יוכל להימנע מהאופנה הניהולית האחרונה: גיוס שכבת סמנכ”לים מדי תקופה ופיטורים שלהם מספר חודשים לאחר מכן.

איך מכשירים (או יוצרים תרבות ארגונית)?

הבנו שתהליך הגיוס הוא שלב ראשון בבניית התרבות הארגונית. השלב השני הוא ההכשרה: בגוגל שולחים אותך ללא נודע ומכניסים אותך לתרבות הארגונית ע”י ביצוע Code Review אינטנסיבי לכל שורת קוד שכתבת. בפייסבוק מסע החניכה מבוצע ע”י טירונות, שנמשכת ארבע עד ששה שבועות. טירונות זאת כוללת הרצאות וטרטורים בדמות פתרון באגים במערכות החברה. במהלך הטירונות כ – 10% מהמשתתפים נושרים, ואילו הנותרים מקבלים כומתה…. סליחה… הרשאות לבסיס הנתונים האמיתי…

השלב השלישי הוא שמירה על שקיפות: גם בגוגל וגם בפייסבוק כל מהנדס יכול לגעת בכל חתיכת קוד במערכת ולבצע Check In. התרבות הזאת קיימת גם בחברות אחרות דוגמת Red Hat. בכל מקרה, כל שורה עוברת Code Review.

השלב הרביעי הוא Dogfooding: כמו בגוגל גם בפייסבוק עושים שימוש אגרסיבי בכלי הזה. עובדי החברה עובדים תמיד על גרסה שמקדימה בשעה עד שתיים עשרה שעות את הגרסה שזמינה למשתמשים החיצוניים.

את הכסף סופרים במדרגות

בשורה התחתונה, שחרור גרסה הוא המקום שבו כל המילים היפות נבחנות, וזהו אחד השיעורים החשובים ביותר לחברות ב – Scale גבוה.

בפייסבוק אורך הספרינט הוא שבוע, כאשר העלאה לייצור מתבצעת ביום שלישי (או בעברית, ביום שני). כל מהנדס שהכניס קוד לגרסה מחויב להיות בהעלאת הגרסה בצורה פיזית, וירטואלית או ע”י ייצוג של חבר שיקח אחריות על הקוד.
תהליך העלאת גרסה כולל 3 שלבים עיקריים (ועוד שישה משניים שמיועדים לכלי עזר):

 1. P1: המערכת הפנימית שבה עושים שימוש עובדי החברה ומשמשת ל – Dogfooding. שלב זה כולל העלאה ל – 6 שרתים בלבד.
 2. P2: העלאה מצומצמת חיצונית.
 3. P3: העלאה מלאה.

תהליך ההעלאה מנוטר בצורה מלאה ולא רק על בסיס ניטור של מרכיבי התשתית בלבד (CPU Utilization לדוגמה). הניטור כולל בדיקת תקינות המתבססת על חוק המספרים הגדולים (לא יתכן שפתאום כל המשתמשים הפסיקו לראות תמונות לדוגמה), כך שברגע שיש שינוי בסטטיסטיקת השימוש באחד מרכיבי המערכת לאחר ההעלאה, עוצרים את התהליך ומתחקרים אותו. במקרה שמתברר שיש צורך בתיקון, עוצרים את העלאה עד לתיקון, ואז חוזרים ומבצעים את העלאה מהתחלה.

איך מגיעים להעלאה מבוקרת וחלקה?

הדבר מצריך שני מהלכים מרכזיים:

 1. אוטומציה ותשתיות: בניגוד לחברות בהן שמים את המגויסים המוצלחים פחות באוטומציה ובניית כלים, האוריינטציה בפייסבוק היא שלכלים יש השפעה נרחבת. תשתית אוטומציה מוצלחת תחסוך זמן רב ותאפשר העלאה מהירה של גרסה, ותשתית שרתים איכותית תאפשר ניהול של אלפי שרתי MySQL באמצעות 2 אנשי DBA! איך מצליחים לגרום לאנשים הטובים ביותר להשקיע בנושאים האלו? מסבירים את החשיבות הארגונית ומתרגמים את המילים למעשים בשטח. התוצאה היא שאנשים טובים מחפשים להגיע למקום שבו ההשפעה שלהם תהיה הנרחבת ביותר.
 2. בדיקות: גם בפייסבוק הנטייה היא שהמתכנתים יבדקו את עצמם ולכן אין קבוצות QA ייעודיות, מצד שני המהנדסים מחויבים לכתוב אוטומציות (בגוגל אגב אם תחפשו טוב ברשימות הגיוסים שלהם, תגלו שהם כן מבצעים שינוי איטי לכיוון הקמת קבוצות אוטומציה ייעודיות).

נהלים זה לא אנחנו

אחרי כל כך הרבה סדר, איך אפשר לשמור על יצירתיות? התשובה היא פשוטה: פייסבוק היא דוגמה מהלכת לניהול לא קונבנציונלי. הכלל הראשון בפייסבוק שהוא שאין נהלים. הכלל השני שיש נהלים רק בהתניות הבאות:

 1. התהליך על סף קטסטרופה מוחלטת – אם זה לא המצב מומלץ לא להגדיר נוהל אלא לתת לדברים להתנהל.
 2. רק המשתתפים בתהליך יגדירו את התהליך, ולא גורמים חיצוניים לו.
 3. יש לשמור את הנוהל פשוט ככל האפשר ולא להוסיף שלבים לא הכרחיים.

עבדתם בפייסבוק? משתמשים בפייסבוק? חיים בפייסבוק? חושבים שאתם עושים את זה יותר טוב מפייסבוק ואתם רוצים לשתף? אל תהססו…

הפוסט פורסם במקור בבלוג הפתוח למנהל הפיתוח

משה קפלן

משה קפלן הוא מפתח ויזם. בשנים האחרונות הקים את חברת רוקטיר עם שותפים, סטארט אפ שהפך לחברה מובילה בתחום האצת ביצועים של מערכות תוכנה. בעל תואר ראשון בפיזיקה ומדמ"ח ותואר שני בהנדסה, לשעבר דירקטור בארגון הגריד הישראל ויועץ לסטארטאפים בנושאים שונים כגון חיבור תשתיות ותוכנה, כיצד להטמיע תהליכי פיתוח מתקדמים דוגמת SCRUM ו - Agile, כיצד לבחור טכנולוגיה וארכיטקטורה וכיצד לשלב את הטכנולוגיה עם הצרכים העסקיים.

הגב

3 תגובות על "המדריך למפתח: איך לעשות את זה כמו פייסבוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מייק
Guest

כתבת כאן רשימה ארוכה של נהלים, ואתה מסכם ב”אין נהלים”.
אתה לא מרגיש שזו סתם סיסמא?

משה קפלן
Guest

מייק,
התשובה למטה,

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

משה קפלן
Guest
שלום מייק, אומרים שיש שאלות טובות ושאלות מצויינות. שלך ללא ספק נופלת בחלק של המצויינות. השאלה הגדולה האם הנוהל הוא בהגדרתו נוהל שתלוי על הקיר או נמצא בתוך קלסר ה – ISO שלכם ואף אחד לא טורח להציץ חוץ מהשבוע לפני בחינת ה – ISO, או שהוא דבר חי שעובר “מאב לבן”. בפייסבוק הנוהל חי, הוא לא נרשם אלא אם יש קטסטרופה, והוא למעשה עובר בתוך הטירונות ולאחר מכן במהלך העבודה… זה די דומה לנוהל שלך בבוקר, אתה קם, מצחצח שיניים, אוכל או לא ארוחת בוקר, שם בושם או סתם זורק חולצה ורץ החוצה לעבודה או ללקוח. אף פעם לא… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: