על תוכנות תחזוקה למק, ולמה לא צריך אותן בעצם

תוכנות שנועדו לעשות סדר במחשב שלנו צצות כל שני וחמישי וזוכות גם לפרסום אגרסיבי למדי. האם אנחנו באמת זקוקים להן?

mac osx

רגע: באמת לא צריך תוכנות תחזוקה למק? למה? מה יכול להיות רע בתוכנה שנועדה לדאוג בצורה אוטומטית לשלומו של המחשב, והכל בתשלום של כמה עשרות דולרים?

התשובה הקצרה:

כי כל הדברים שהתוכנות הללו עושות – או שנעשים כבר בצורה אוטומטית על ידי מערכת ההפעלה עצמה, או שיש להם חלופות חינמיות, או שאין בהם צורך בכלל.

התשובה הארוכה:

הבה ניקח את המפורסמת (והידועה לשימצה) ביותר מכל התוכנות הללו – Mac Keeper. ברשותכם, לא אתייחס כמעט לסיבות בגללן היא הפכה לכה ידועה לשימצה (רק אזכיר שני דברים: שיווק אגרסיבי ומטעה, והתנהגות משונה של התוכנה בפרט ויצרנית התוכנה בכלל, בכל מה שנוגע להסרת התוכנה ו/או ביטול השימוש בה) – אבל אקח אותה כדוגמה לתוכנה המבטיחה חבילה כוללת לטיפול במקינטוש.

מה תוכנות כאלה מציעות בעצם? ובכן, MacKeeper מציעה את הדברים הבאים:

1. תחזוקה וניקיון: ניקוי קבצים זמניים ו-״זבל״, ניקוי קבצי שפות בלתי נחוצים, קוד בינארי בלתי נחוץ (עבור תמיכה במחשבי פאואר פיסי כמו הג׳י 5), ניקוי מטמונים, לוגים וכו׳.

2. הסרת תוכנות מלאה: מציאת כפיליות ומחיקתם, הצגת מידע על נפח הדיסק וכמה מקום תופסים הקבצים בו.

3. הגנה ואבטחה: הגנה בפני נוזקות, רוגלות, וירוסים, פישינג, גניבת זהות, אנטי-וירוס, גלישה בטוחה, הגנה בפני גניבה.

4. ביצועים: טיפול בפריטי איתחול (Login Items), עידכוני תוכנות.

5. חיפוש, גיבוי, ושיחזור: חיפוש ומציאת קבצים אבודים, הגדרת תוכנות ברירת מחדל (איזה תוכנה פותחת איזה קובץ), שיחזור קבצים שנמחקו, גיבוי.

6. פרטיות ואבטחת מידע: הצפנת מידע, מחיקת קבצים מאובטחת.

כאמור, זוהי הרשימה המוצגת באתר של MacKeeper, אולם רוב התוכנות הללו מציגות רשימת תכונות דומה. עכשיו, אחזור על מה שכתבתי בהתחלה: כל מה שמופיע ברשימה הזאת, אבל הכל, או שנעשה כבר על ידי המערכת עצמה, או שניתן לביצוע על ידי כלים חינמיים, או שפשוט אין בו צורך.

עכשיו אפרט, ואעבור סעיף אחר סעיף:

1. תחזוקה

ניקוי קבצים זמניים, קבצי זבל, מטמונים, לוגים וכו׳ נעשה על ידי המערכת בצורה אוטומטית על ידי המערכת פעם ביום, פעם בשבוע, ופעם בחודש. זהו שריד מימי היוניקס עליהם מבוססת Mac OS X. בעבר, הדברים היו נעשים רק אם המחשב היה פתוח בלילה, אבל בגרסאות מערכת ההפעלה האחרונות, הדברים נעשים גם כשהמערכת נמצאת בתרדמה (Sleep). אם חייבים, ניתן לבצעם באמצעות פקודות טרמינל (לא נוח) או על ידי תוכנה כמו Onyx – שהיא חינמית, ויכולה לעשות עוד הרבה דברים מועילים ונחמדים.

ניקוי שפות בלתי נחוצות ניתן לבצע באמצעות Monolingual – תוכנה חינמית ונוחה לשימוש. מחיקת שפות בלתי נחוצות כמו סינית, צרפתית, ספרדית וכו׳ יכולה בהחלט לחסוך כמה גיג-בייט – אבל עידכוני מערכת יחזירו את השפות הללו, ובעידן בו המחשבים מגיעים עם דיסק של טרה-בייט, החיסכון די זניח.

מחיקת קוד בינארי – כלומר קוד המאפשר הפעלת תוכנות גם על מחשבי פאואר-פיסי ישנים, כמו הג׳י 5 והג׳י 4 – היא משהו שכבר כמעט אין בו צורך. פשוט, המערכת האחרונה התומכת בהרצת תוכנות כאלה היא 10.6.8 – וזו יצאה מזמן, וכמעט כל תוכנה שיצאה מאז כבר לא כוללת קוד בינארי, פשוט אין בכך צורך.

2. הסרת תוכנות באופן מלא

אין בכך צורך. תוכנות שנרכשו מהאפסטור ניתנות להסרה באמצעות כניסה ל-LaunchPad, לחיצה ארוכה על אחת מהן ואז לחיצה על האיקס, או באמצעות זריקה פשוטה לפח. הזריקה לפח היא גם הדרך למחוק תוכנות שהותקנו על ידי גרירה מדמות דיסק או מתוך ZIP. תוכנות המשתמשות בתוכנת התקנה (תוכנות של אדובי, וכמעט כל דרייבר חומרה, כמו כרטיסי קול, טבלאות רגישות ללחץ וכו׳) כוללות גם תוכנת הסרה, ויש להשתמש בה. למעשה, אחת התוכנות הבודדות שאינה כוללת תוכנת התקנה היא MacKeeper בעצמה…

מציאת כפיליות ומחיקתן יכולה להעשות על ידי פקודת החיפוש של מערכת ההפעלה – SpotLight. הצגת מידע על הדיסק וכמה מקום תופסים עליו קבצים ניתנת להעשות על ידיד פקודת Get Info בפיינדר עצמו. יש שתי תוכנות לפחות שעושות זאת בתצוגה גרפית – GrandPerspective ו-Disk Inventory X – ושתיהן חינמיות. Daisy Disk, שעולה 10 דולר, עושה גם היא זאת – ובצורה יפה הרבה יותר.

3. הגנה ואבטחה

Mac OS X כוללת שני מגנונים להגנה מוירוסים, נוזקות ורוגלות: Xprotect הוא למעשה אנטי-וירוס ואנטי-נוזקות, בלתי נראה העובד ברקע ומעודכן אוטמטית. Gatekeeper מגן בפני התקנה של תוכנות בלתי מוכרות ובלתי רשומות. וככלל, עצם העובדה ש-Mac OS X דורשת סיסמא כברירת מחדל עוזרת גם היא.

FindMyMac הוא חלק ממערכת ההפעלה, חינמי ועובד באמצעות iCloud, וימצא לכם מקינטוש גנוב, ואף יאפשר לכם לנעול אותו ו/או למחוק אותו קומפלט. גלישה בטוחה כבר כלולה ברוב הדפדפנים המודרניים, כמו ספארי, כרום ופיירפוקס. בנוסף, Mac OS X כוללת בקרת הורים המאפשרת לנעול משתמשים במחשב ולהגביל את זמן הפעולה שלהם ואת מה שהם יכולים לעשות (כפי שיעידו הילדים שלי).

4. ביצועים

ניתן לטפל ב-Login Items באמצעות, ובכן, חלון ה-LoginItems בהעדפות המערכת. עידכוני תוכנות מתבצעים על ידי האפסטור. תוכנות ״גדולות״ כמו של אדובי ומיקרוסופט כוללות מנגנון עידכון משל עצמן. אתרים כמו MacUpdate כוללים גם הם אפשרויות עידכון, הן אומנם בתשלום, אבל עדיפות בהרבה על מה ש-MacKeeper מציעה – ולבטח אמינות יותר.

5. חיפוש, גיבוי ושיחזור

כל אלו ניתנים לביצוע על ידיד ספוטלייט וטיים-משין – שתיהן כלולות במערכת ההפעלה והן חינמיות. הגדרת תוכנות ברירת מחדל נעשית בצורה פשוטה על ידי הפיינדר.

6. פרטיות ואבטחת מידע

כל אלו גם הם ניתנים לביצוע על ידי מערכת ההפעלה, באמצעות FileVault ו-Keychain, מתן סיסמאות וכיו״ב. בנוסף, קיימים גם כלים כמו GPG Tools החינמי (המבוסס על PGP), להצפנת מידע ותעבורת רשת, ו-1Password, כלי בתשלום, אבל עדיף בהרבה על כל דבר אחר, לטיפול בסיסמאות.

כל תוכנות התחזוקה כמו MacKeeper, CleanMyMac ,MacBooster, MacOptimizer ודומיהן מבוססות על קוד פתוח וכלים חינמיים – שאת כולם ניתן למצוא בנפרד, ובחינם. יתרונן היחיד הוא בכך שהן אורזות הכל בתוך ממשק משתמש אחד. אבל בהתחשב בעובדה שממשקי המשתמש הללו הם מלוקקים ומלאים באנימציות מעצבנות וכבדות – ובעיקר בממבו ג׳מבו שיווקי ובמילות FUD מפחידות כמו ״אבטחה״, ״ניקיון״ ו-״שיחרור״- אני חושב שהחסרונות גדולים מהיתרונות.

ועוד לשלם על זה כסף?
ועוד על משהו שלא צריך?

לסיכום: באמת שלא צריך תוכנות תחזוקה למק.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של אבנר גדיש.

 

אבנר גדיש

צלם ועורך וידאו, צלם סטילס ומעבד תמונה, וגרפיקאי. אה, ובעברי אני גם טכנאי, איש שרות ותמיכה, ומנהל רשתות – גם פיסי וגם מקינטוש – עם ניסיון רב גם במקומות קטנים, גם גדולים, וגם מול לקוחות פרטיים. אני אוהב טכנולוגיה – וטכנולוגייה אוהבת אותי בחזרה, כנראה.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: