כוח השמש: כך תייצרו חשמל בעצמכם ותחסכו בעלויות

המכשירים האלה מאפשרים להפוך את קרינת השמש לחשמל ולחסוך בהוצאות עתק. איך זה עובד, והאם זה בכלל משתלם לצרכן הישראלי? כל זאת ועוד בכתבה הבאה

תמונה: flickr, cc-by, Dendroica cerulea

זה היה לפני לפני כשבוע, ב-17 באוקטובר. סטנפורד אובשינסקי הלך לעולמו בביתו שבבלומפילד הילס, מישיגן. הוא היה בן 89 במותו. ניתן להניח שרבים מהקוראים לא שמעו על אובשינסקי מעולם, וכרגע הוא עוד קשיש שנפטר, במקרה זה מסרטן הערמונית. אבל אובשינסקי הוא הרבה יותר מזה, הוא האיש שעומד מאחורי חידושים רבים, וביניהם אחת ההמצאות ששינתה את פני עולם צריכת האנרגיה בעולם – הפאנלים הסולאריים.

הפאנלים, שמוכרים היום לקהל הרחב בזכות מיקומם על גגות הבתים, מהווים למעשה את המשכה הישיר של ההמצאה שריתקה את כולנו אי-שם בשנות ה-80: המחשבונים הסולאריים. זוכרים את המחשבונים האלה, שבאורח פלא פעלו ללא סוללה, אלא על בסיס אור השמש בלבד, ובאורח פלאי אף יותר הצליחו לפעול גם בשעות הלילה? פאנל סולארי הוא בערך כזה, אך גדול יותר, ומשוכלל הרבה יותר.

מהשמש היישר למיקרו

מדובר למעשה בקולטני שמש המחוברים זה לזה, ומסוגלים לייצר ולספק חשמל הן למשקי בית והן למוסדות גדולים בהרבה. מכיוון שפאנל אחד שכזה מסוגל לייצר כמות מוגבלת של חשמל, רוב ההתקנים כוללים כמה פאנלים, כאשר מערכת שלמה כוללת בדרך כלל מספר רב של פאנלים וממיר, ולעתים גם תוספות אחרות. מערכות כאלה ניתן לראות, כאמור, בבתים פרטיים, אך גם במקומות גדולים יותר, כמו לולים, רפתות, מחסנים, ואפילו תחנות חלל.

הקולטנים, שנקראים "תאים פוטו וולטאיים", עשויים בדרך כלל מסיליקון, מה שאומר שיש להם עמידות גבוהה. תאים אלה מצופים בשכבת הגנה מבודדת ובה מסגרת אלומיניום וכיסוי זכוכית. הסיליקון ממנו עשויים רוב הפאנלים הוא סיליקון קריסטלי – גביש מוליך למחצה בעל יכולת ספיגה גבוהה. לכשעצמו הוא מחולק לשני סוגים: חד גבישי ורב גבישי.

לפני שנסביר יותר על המערכות עצמן, ולמה הן יעילות עבורנו, כדאי להסביר כמה מושגים בסיסיים בעולם הפאנלים הסולאריים.

המושג הראשון הוא "הספק הפאנל", מדובר בהספק של הפאנל בתנאי מעבדה, שנמדד בקילו-וואט מותקן (פיק). זה לא חיוני כל כך לחישוב עלויות בבית שלכם למשל, אבל זה כן יעיל אם אתם רוצים להשוות בין היצרניות השונות. מושג שני, הקשור גם הוא להספק, הינו "אנרגיה" – כמות האנרגיה אותה אנו צורכים ואותה מודדים בקילו-וואט לשעה. אם זה נשמע לכם מוכר זה רק בגלל שזה מה שאתם משלמים מדי חודש לחברת החשמל. המושג השלישי, ואחד החשובים ביותר הוא הנצילות. מדובר באחוזי קרינת השמש אותם הפאנל מסוגל להפוך לחשמל של ממש.

על-מנת להדגים את המונחים הללו, קחו לדוגמא את סדרת MonoX NeoN החדשה של LG, סדרת מודולים סולאריים פורצת דרך, שאמורה להיות זמינה לצרכנים כבר בשנת 2013. הסדרה החדשה מכילה פאנל של 60 תאים, וזו לא הפתעה גדולה, שכן כאלה יש כבר בשוק לרוב. היתרון של המודול החדש הוא שהוא מגיע להספק של 300 וואט, הנחשב להספק הגבוה ביותר אותו ניתן לייצר עם תאים סולאריים בגודל זה. אחוז הנצילות של הפאנל הוא 18.3, שבעולם הפאנלים הסולארים משמעותו המון.

הפאנל החדש הזה אמור להיות משווק כרגע קודם כל בארצות הברית, אך לו הייתי אני אשת השיווק של LG הייתי ממהרת להביא אותו לארץ. הסיבה פשוטה. פאנלים סולאריים הם יופי של טכנולוגיה, אבל זו טכנולוגיה שנשענת על משאב אחד – שמש – וממנו יש לנו הרבה, אפילו יותר מדי. עד כדי כך יש לנו שמש פה, שמכל קילו-וואט אחד לשעה של "הספק מותקן" הפאנל יכול לייצר בערך 1,600 קילו-וואט שנה.

נכון לעכשיו, את הקופון על השמש שלנו גוזרת בעיקר היצרנית הסינית "סאנטק", שמחזיקה בכמעט 50 אחוזים מסך ההתקנות של המערכות הסולאריות בארץ. זאת, לאחר ארבע שנות פעילות, ותוך הקמת מפעלים מרשימים דוגמת השדה הסולארי בקטורה, שהספקו 4.95 מגה-וואט.

תמונה: flickr, cc-by, russf

תוכנית חדשה ומתגמלת

מבדיקה שעשינו עולה כי צריכת החשמל הממוצעת למשק בית של ארבע נפשות הינה בערך 2,000 קילו-וואט לשעה בחודש, בהנתן מזגנים ושאר זוללי חשמל, וזו ההערכה הגבוהה שלנו. מחירו של פאנל בסיסי הוא בין 0.7 ל-0.9 דולר לוואט, לא כולל מחירי הממיר וההתקנה. את חישובי התועלת הכלכלית אני משאירה למי שטוב בזה, ההערכה שלי היא כי לאחר כשמונה שנים ההשקעה תחזיר את עצמה.

אבל זה נהיה אפילו טוב יותר: חברת החשמל עצמה מודעת לחיסכון העצום, שעובד לטובת שני הכיוונים, הן לכיס שלכם והן למאזן צריכת החשמל הלאומי, וממש לאחרונה פרסמה סדרה חדשה, "מונה נטו" שמה, המאפשרת לבעלי פאנלים סולאריים לקזז את הייצור העצמאי מחשבון החשמל.

בפועל, הצרכנים בעלי הפאנלים הסולאריים ישלמו רק על יתרת החשמל אותה צרכו מחברת החשמל, ורק במקרה בו היקף הצריכה עולה על היקף הייצור הסולארי. השינוי הגדול טמון בכך שעד כה, בעלי הפאנלים היו צריכים למכור את החשמל לחברת חשמל, ואז לקנות אותו בחזרה. קצת טפשי, אבל ככה זה עבד. מעכשיו, המתקן יעביר את החשמל ישירות לבית, ופעילות המונה של חברת החשמל תואט בהתאם. מחיר החשמל עלה? לכם זה לא ישנה, כי הקיזוז יתבצע בהתאם.

אז האם שווה לכם לרוץ להרכיב פאנלים? לא בהכרח. קודם כל, הרגולציה בנושא עדיין מסורבלת, והעלויות עשויות להיות גבוהות בעיקר בהתחשב בגודל וכמות הפאנלים שניתן להרכיב על גג ביתי. עם זאת, היתרונות רבים מבחינות אחרות, ולא רק כאלה הקשורות לאיכות הסביבה. ככל שיותר ויותר בתים (אבל בעיקר מפעלים, רפתות וכ"ו), ירכיבו פאנלים סולאריים, כך העומס הכללי על מערכת החשמל יירד, וכתוצאה מכך מחירי החשמל יירדו לא רק בעבור בעלי הפאנלים, אלא בעבור כולנו. בעולם הסטארטאפים קוראים לזה מודל כלכלי-חברתי מנצח, והכל בזכות איש אחד, סטנפורד אובשינסקי, שהלך בשבוע שעבר לעולמו.


הפוסט בחסות LG


LG Electronics Israel עוסקת ב-5 תחומי עסקים עיקריים: תקשורת ניידת, מכשירי חשמל ביתיים, טלוויזיות ובידור ביתי, מוצרי מחשב ומיזוג אוויר.

בתחום הטלפונים סלולרים LG מייצרת טלפונים ניידים במנעד רחב, החל בטכנלוגיית תלת-מימד ועד ל OPTIMUS 4X – סמאטפון בעל ארבע ליבות. הכל תודות לשילוב טכנולוגיות פורצות דרך עם יכולות עיצוב חדשניות. במוצרי חשמל ביתיים- LG היא חברה מובילה בעולם בענף מכשירי החשמל לבית, החל מטכנולוגיה ייחודית 6MOTION במכונות הכביסה, מדחס LINNIAR שקט במקררים ועד לטכנולוגיית KOMPRESSOR לדחיסת האבק. הודות למוצרים דיגיטליים חדשניים ומחקר ופיתוח מוצקים, הגדירה LG Electronics מחדש את הדרך שבה משתמשים במכשירי חשמל בחיי היום-יום.

בטלוויזיות ואלקטרוניקה בידורית, הדגש המרכזי שלנו הוא על טלויזיות תלת-מימד בטכנולוגיה החדישה LG CINEMA 3D המאפשרת צפייה איכותית בשילוב מגוון אפליקציות ה-SMART TV. מוצרי ה-DVD שלנו המגדירים מחדש את חוויית הקולנוע הביתי והיוקרתי.

במוצרי המחשוב LG מציגה ללא הרף פיתוחים חדשים בתחום המחשב, החל ממסכי מחשב בטכנולוגיית LG IPS, ועד לצורביDVD‏.


נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

9 תגובות על "כוח השמש: כך תייצרו חשמל בעצמכם ותחסכו בעלויות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אסף
Guest

כתה סתמית ולא אינפורמטיבית,
להשאיר לקורא את החישוב? נו באמת
סתם לכתוב מאמר כדי לכתוב?
לא מתאים לאתר שלכם כתבה כל כך לא רצינית
5 דקות שלא יחזרו לי לעולם

דודו
Guest

ככה זה כתבות חסות… לנותן החסות לא אכפת מה רושמים, העיקר שיזכירו לחיוב את שמו ואת שם המוצר שהוא מוכר.
ככה זה נראה בכל הכתבות בחסות LG.

דוד
Guest

צודק.
מה גם שהכתבה מטעה. בשיטה הקודמת מכרנו לחברת החשמל כל 1 קו"ש ב 1.5 ש"ח לערך. בשיטה החדשה כל קו"ש שווה שליש מזה, כלומר 0.5 ש"ח.
לא מתאים לאתר שלכם רמה כזו של כתבות. גם שטחיות וגם מניפולטיביות.

אני
Guest

איזה שטויות מטעם

קולטים כאלה רעים לכולנו כי החשמל המיוצר מהם עולה לנו הון (לכולנו – גם אלו שאין להם קולטים שכן אנחנו מסבסדים את בעלי הקולטים)
מי שמתקין קולטים לצריכה עצמית – בכיף. מי שמוכר לנו ביוקר בחסות הרגולטור – גונב מכלל הצרכנים.

אק
Guest

תיקון קל,
צריכת משפחה נמדדת בקילוואט שעה ולא ביחידות שנכתבו למעלה.
על פניו נראה קצת מוגזם, אלפיים קילואט שעב במשך חודש משמעו שבכל רגע נתון מפעילה המשפחה כשלושת אלפים ואט. אצלינו בבית זה יותר קרוב לעשירות מזה

בנוסף קילוואט שנה הוא כנראה טעות למעלה.

הייתי ממליץ על מקצה שיפורים לאחר התייעצות עם חשמלאי….

carnosine eye drops
Guest

על פי הנחיות רשות החשמל, צרכן פרטי יכול להתקין מערכת שיכולה לייצר עד 15 קילו וואט (ששטחה כ- 150 מטרים רבועים). בעל עסק יכול להתקין מערכת שיכולה לייצר עד 50 קילו-וואט (ששטחה כ- 500 מטרים רבועים).

אריק
Guest

כתבה מיותרת

אורית ויצמן
Guest

מעניין. אנחנו עכשיו בתהליך התקנה, לא דובר בכתבה על קרינה, האם יש איזה שהיא סכנה לדיירי הבית או באיזור הקופסה?

רמי
Guest

כמה עולה פנל כזה?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: