המדריך המלא לשמירה על המחשב האישי

איגדנו, ליקטנו וסידרנו את כל הכללים לשמירה על המחשב הביתי, מהצד הפיזי ועד לענייני בטיחות ואבטחה. לגזור, לשמור וליישם

גם בשנת 2011, אנחנו צריכים לשמור על המחשב. התחזוקה השוטפת על המחשב כוללת מספר שכבות של טיפול, רובן וירטואליות וחלקן פיזיות שנצטרך לעשות בעצמנו.

כדי לשמור על המחשבים שלנו, יש לנקוט במספר צעדים. חלק מהם הם מניעתיים, כאלה שננקוט מראש בתקווה שיעניקו מענה בעת הצורך. חלק מהצעדים הם צעדים שננקוט לאחר מעשה, על מנת לטפל בבעיה שכבר קיימת במערכת, חלק מכוון לעתיד, וכולל צעדים שננקוט ללא צפי ספציפי לבעיה או תקלה, אלא במסגרת הכנה כללית ליום שבו, לצערנו, המחשב יקרוס.

מצב זה נשמע אולי דמיוני לחלק מכם, אבל אתם יותר מתשמחו ביום שדבר כזה יקרה לכם או למישהו שאתם מכירים ומספר צעדים פשוטים יבטיחו את שחזור המידע והחזרת המערכת למצב תקין.

קצת על המדריך

המדריך נועד להתייחס למגוון נושאים רלוונטיים לשמירה על המחשב, וברור שאינו מכסה את הכל. אי אפשר לכסות את הכל, ולהגן על הכל בצורה וודאית ב-100%. אבל, וזה אבל גדול, אנחנו כן יכולים לעשות הרבה מאוד דברים על מנת לשמור על המחשב שלנו. במדריך נציג בפניכם מגוון רחב של טיפים, עצות וכלים שונים שמצאנו כיעילים. אתם, כמובן, מוזמנים לאמץ את אלה מביניהם שאתם מתחברים אליהם, ולהוסיף בתגובות כל טיפ, עצה וכלי נוסף שאתם מכירים שיכול לעזור לאנשים לשמור על המחשב שלהם.

וירוסים ותולעים

כל מחשב שמחובר לרשת האינטרנט חשוף למגוון רחב של סכנות. אם בשנות השמונים היו אנשים עוברים ממחשב למחשב עם תקליטונים, ומעבירים ככה מידע, ועל הדרך גם וירוסים (זוכרים את וירוס הפינג-פונג?), היום רוב החלפת המידע מתבצעת באמצעות רשת האינטרנט. כך יוצא שכאשר אנחנו מחליפים מידע עם מכרים, או סתם גולשים ברשת, אנחנו חשופים להדבקות שונות.

כדי למזער את סיכויי ההדבקות בוירוסים או תולעים למינהם, מומלץ לנקוט בכמה צעדים פשוטים:

הצעד הראשון הוא התקנת חומת אש והפעלתה. ישנם אנשים שמעדיפים את חומת האש של מיקרוסופט, וישנם כאלה שמעדיפים אחרות. חומת האש, מאיזו תוצרת שהיא, תעזור לנו למנוע חלק מהסכנות בזמן אמת. זהו צעד בסיסי שמומלץ לכל מחשב, ובמיוחד לאנשים שהם פחות מעורים טכנולוגית (תחשבו על קרובי משפחה שמבקשים מכם עזרה לתקן בעיה במחשב).

הצעד הבא הוא לבחור אנטי-וירוס טוב. יש טיעונים לכאן ולכאן לגבי השימוש בערכת ההגנה למחשב שמציעה מיקרוסופט. מי שמעדיף שלא להשתמש בה יכול בקלות למצוא מגוון תחליפים, בין אם אלה מוצרים קנייניים כמו NOD32 ו-McAfee, ובין אם אלה תוכנות חינמיות שניתן להוריד בחינם מהאינטרנט.

שימוש נכון באנטי-וירוס כולל עדכון של האנטי וירוס לעיתים תכופות. ברוב התוכנות העדכונים מותקנים באופן אוטומטי יחד עם שחרורם, גם אם זה כל שלושה ימים. אנטי-וירוס שאינו עדכני אינו יעיל בהגנה על המחשב מפני הסכנות המתחדשות והמתחלפות ברשת האינטרנט.

סריקה שבועית היא דבר חשוב. אם ניתן לתכנת מראש – מעולה, אם לא, המשתמש צריך ליזום את הסריקה בעצמו.

זיכרון נייד ודיסק און-קי

במהלך העבודה, חלקנו צריכים לעבוד עם זיכרון נייד. בין אם זה להעברת מידע או חומרים בין מחשב למחשב בעבודה, ובין אם זה לקחת חומרים הביתה שאי אפשר לשלוח במייל. גם זיכרונות ניידים, בין אם זה דיסק און-קי או כרטיס זיכרון עם מתאם, יכולים להעביר וירוסים ותולעים למיניהם ממחשב אחד לאחר.

יש לא מעט תוכנות זדוניות אשר מופצות בכוונה תחילה דרך שימוש בזיכרונות ניידים. אחת כזאת זכתה ללא מעט כותרות בחודשים האחרונים (Stuxnet למי שהחמיץ). ברמה הביתית, כאשר אתם מביאים הביתה זיכרון נייד ששמרתם עליו בעבודה חומרים, במטרה להמשיך לעבוד בבית, דעו שעצם החיבור עשוי להדביק את המחשב שלכם. עוד לפני שפתחתם את אחד הקבצים, יכול להיות וירוס שהריץ את עצמו אוטומטית עם אספקת החשמל לזיכרון הנייד, והדביק את המחשב.

מה ניתן לעשות כדי למנוע? הקפידו כי האנטי-וירוס שלכם ויתר תוכנות ההגנה, מעודכנות כל הזמן. תוכנות אלו לצד תוכנות סריקה בזמן אמת (למי שיש תוכנה ייעודית לכך) יעזרו לכם גם לקבל אינדיקציה שהמחשב בעבודה נגוע, וגם ימחקו את התוכנות הזדוניות מהזיכרון הנייד שכבר מחובר.

רוגלות (Spy-ware)

רוגלות הן סיפור אחר. דומה אבל שונה. רוגלות הן תוכנות אשר תפקידן לרגל אחרינו. הן אוספות מידע ומעבירות אותו למפעיליהן. מטרתן העיקרית היא איסוף המידע ושידורו לאחור. חלקן כוללות יכולות של גרימת נזק או הצקה. למשל: תיתכן רוגלה שתעקוב אחרי האתרים שאתם גולשים אליהם או רוגלה אחרת שתחפש בתוך תעבורת הגלישה שלכם סיסמאות ושמות משתמש, אותן תשדר למקור שיצר אותה. רוגלות אחרות ינסו למנוע מכם להיכנס לאתרים ספציפיים, כגון אתרים שיכולים למחוק אותן.

ההדבקה ברוגלות יכולה להתקיים במגוון דרכים שונות, ורק עליהן ניתן לרשום ספר שלם. כדי לתת מושג על קלות ההדבקה, אציין כי ניתן להידבק מגלישה באתר מסוים שבו קוד הדבקה, ניתן להידבק באמצעות נקודות תורפה ברכיבי תוכנה המותקנת אצלנו במחשב, דרכן ירוץ הקוד המדביק את המחשב שלנו.

חשוב לזכור, שגם כאשר התוכנות המותקנות אצלנו הן המעודכנות ביותר (אנטי-וירוס, דפדפן, ג'אווה, חומת-אש וכו'), זה עדיין לא אומר שאנחנו כרגע מכוסים מפני הכל. בכל רגע נתון יש פרצות חדשות המתגלות, ועד שהחברות השונות יוציאו גרסה מעודכנת המנטרלת את החור באבטחה של אותה תוכנה, הפרצה מסווגת כ-Zero Day Exploit. כלומר, פרצה שניתן ליישם מיידית.

לכן, היות ותמיד יהיו ZDE, אנחנו צריכים להיות מצויידים גם באמצעים להתמודד עם הדבקה שכבר התרחשה. כדי להתמודד עם מחשב שיש בו רוגלות, או חשוד כנגוע, אנחנו נעזר בכלים ייעודיים לטיפול ברוגלות.

בהקשר הזה אמליץ על שילוב של מספר כלים. שילוב זה אינו ממצא, ואם אתם נתקלים בתוכנה יעילה נוספת אתם מוזמנים לספר עליה בתגובות. התוכנות שאני ממליץ עליהן לשנת 2011 הן Spybot Search & Destroy, Malwarebyte's Anti-Malware, Super Antispyware. תוכנות אלה ניתן להוריד בחינם מהרשת ולהעזר בהן לסרוק את המחשב מרוגלות שהדביקו אותו.

עדכוני אבטחה

עדכוני אבטחה לכל התוכנות שיש לנו על המחשב, כולל מערכת ההפעלה, יש להתקין מיידית. עדכונים אלה נותנים מעלה מיידי ל-ZDE שתיארנו קודם לכן, והן חשובות לשמירה על המערכת. עדכוני האבטחה שונים מעדכונים אחרים המוצעים על-ידי מערכת ההפעלה או על-ידי התוכנות השונות. הן מאפשרים לנו לסתום חור באבטחה של המחשב, הנובע מאותה תוכנה או מערכת הפעלה.

בין התוכנות החשובות שיש לוודא כמעודכנות, נמצא את מערכת ההפעלה, הדפדפן/דפדפנים בהם אננו משתמשים, Java – רוב המוחלט של מי שגולש באינטרנט משתמש ברכיבי JAVA, אז מומלץ שהמנוע שמריץ אותם יהיה עדכני. עוד תוכנות הן התקני ה-Flash ואחיו, ה-Silverlight, Shockwave ואחרים, והאקרובט רידר של חברת ADOBE, תוכנה לצפייה בקבצי PDF.

לדאוג לחומרה שלנו

By: Bassi Baba

המחשב שלנו מריץ תוכנות על גבי הרכיבים הפיזיים שלו. גם להם יש בלאי, וייתכן שיש להם בלאי מוגבר אם אנחנו לא דואגים להם. ישנם כמה צעדי מניעה פשוטים שניתן לעשות כדי לדאוג לחומרה שלנו.

צעד ראשון חשוב הוא לוודא שכל פתחי האוורור של המחשב, כולל מאחור, פתוחים וזמינים לזרימת אוויר. המחשב מייצר חום. החום הזה צריך להיפלט החוצה. המחשב גם כולל מאווררים שתפקידם להזרים אוויר חדש פנימה. אנשים שהמחשב שלהם נמצא כשסביבו ספרים, או שהוא דחוף בנישה קטנה, מוזמנים לשחרר אותו משם ולפתוח לו פתחי איוורור.

אם לא נוודא שיש למחשב פתחים לאוויר, הוא יכול להתחמם, דבר שיכול להוביל לשגיאות הפעלה של הרכיבים, קפאון פתאומי של המערכת, או נזק פיזי לחלק מהרכיבים. ניתן לקרוא הסבר מפורט שכתבנו על כיצד למנוע התחממות יתר של המחשב.

מי שמכיר קצת יותר לעומק את חלקי המחשב, יוכל לבחור לו תוכנה לצפייה במצב החומרה (System Monitor) לקבל אינדקציות בזמן אמת על מצב המאווררים, טמפרטורת ה-CPU, ועוד.

קצת סדר בבקשה

שמירה על המחשב כוללת גם סדר ויזואלי כשהעיקרי שבו מתמקד בשולחן העבודה שלנו. לכולנו יש שם אייקונים וקבצים שלא השתמשנו בהם בשלושת החודשים האחרונים. לחלקנו יש שם גם אייקונים שלא השתמשנו בהם בחצי השנה האחרונה. עכשיו זה זמן טוב לטפל בהם.

אנשים שונים מעדיפים העדפות שונות. יש אנשים שחייבים דסקטופ נקי מכל אייקון, ויש אחרים אשר חייבים שכל הקבצים שלהם יהיו שם. בין אם אתם משתייכים לקבוצה ראשונה, האחרונה, או לקבוצה אחרת, עדיין תקף הטיפ הקודם – אם לא השתמשתם בקובץ בחודשים האחרונים, העבירו אותו לתיקייה פנימית בתוך המחשב.

כמובן שניתן לשים קישור לקובץ על הדסקטופ. למעשה, תוך כדי ארגון הדסקופ שתעשו, מומלץ כבר לעשות ארגון של הקבצים גם בתיקיית היעד. למשל, ניתן לפתוח תיקייה חדשה בתוך "המסמכים שלי" ולשים שם את כל המסמכים שעל הדסקטופ מאותה הקטגוריה, ואז לשים על הדסקטופ בחזרה קישור אחד לאותה תיקייה, במקום עשרת הקבצים שהיו שם קודם לכן.

גם מיקרוסופט ממליצה על סדר. באתר שלהם ניתן לקרוא רשימת מדריכים הממליצים כיצד לשמור על הסדר במחשב.

ניקיון

By: Carey Tilden

ניקיון כולל מספר תחומי משנה, ובכולם יש מה לעשות, בין אם אתם משתמשים מתחילים או סיסאדמינים וותיקים שעוד זוכרים לתכנת בקובול, לכולם יש מה לעשות.

זה אולי נשמע ברור מאליו, אבל שמירה על סביבה נקייה סביב המחשב הוא הפריט הראשון ברשימת הניקיון שלנו. התחילה שנה חדשה. זה זמן טוב להוריד את האבק שעל וסביב מסך המחשב (לא עם מטלית רטובה – זהירות חשמל). זה זמן טוב לעשות סדר בשולחן המחשב שלנו ולהוריד ממנו את כל הדברים שלא אמורים להיות שם והצטברו בשנה שעברה. תתפלאו כמה שולחן המחשב שלכם נגיש יותר, וזמין יותר, כאשר הוא נקי מחפצים מיותרים שיכולים להיות במקום אחר.

המקלדת היא ידידתכם

המקלדת היא ידידתכם, ממש ככה. היא מקבלת אתכם כמו שאתם, ומגיבה. לא אכפת לה אם אתם מקישים חזק או חלק, אם אצבעותיכם מחליקות על המקשים במהירות האור, או אם אתם מקלידים אצבע-אצבע, היא תמיד שם כדי לחכות לקלט הבא שלכם.

לכן כדאי לשמור עליה, ועם כניסתה של שנת 2011 נעשה כמה טיפולים שישמרו עליה לעוד כמה שנים. הדבר הראשון הוא אבק ולכלוך. אתם לא תאמינו כמה מהם הצטברו בתוך (!!) המקלדת שלכם. לא מאמינים? נסו את הדבר הבא: הרימו את המקלדת 10 סנטימטר מעל השולחן שעליו היא מונחת כרגע, והפכו אותה. אתם לא תאמינו כמה דברים ייפלו משם. כמובן, אחרי ניעור קל, יצא הרוב, ננקה, ונחזיר אותה למקום.

השלב הבא, לקפדנים, יהיה להביא שואב אבק ובאמצעותו לשאוב את המקלדת. מומלץ לעשות שלב זה כשהמחשב כבוי לחלוטין. עם השואב נעבור מעל המקשים, במרחק של כמה סנטימטרים מהמקשים. המטרה היא לא לשאוב את המקשים אחד אחד, אלא לשאוב את הג'יפה (אין מילה גנרית אחרת המתאימה למה שיוצא משם), מבין המקשים.

כיביתם את המחשב? מצוין! זה שלב טוב להביא כמה מגבונים לחים. עם מגבון אחד ננגב את המקשים של המקלדת. המשתמשים הכבדים שביניכם בטח שמו לב שישנם משקעים על חלק מהמקשים, ועכשיו זה זמן טוב לנקות אותם. מגבונים לחים עושים את העבודה הזו מצוין, ואם מביאים מטלית – היא חייבת להיות לחה ולא רטובה. מטלית שמטפטפת מים עשויה להוות סכנה בקרבת מוצרי החשמל, ובהקשר של המקלדת, היא יכולה לקצר אותה.

זוכרים שהבאנו כמה מגבונים לחים? את המגבון השני ניקח וננקה איתו את העכבר. גם העכבר שלנו צריך להתנקות, עכשיו שהתחלנו את 2011. תודו שלא ניקתם את העכבר שלכם, לפחות בחצי השנה האחרונה.

המדפסת

By: Combuchan

זוכרים אותה? יש כאלה מביניכם שמשתמשים בה על בסיס יומי, ויש כאלה שלא זוכרים את דגם המדפסת מרוב שלא עשו בה שימוש. גם אלה וגם אלה, מוזמנים להעיף בה כעת מבט. כשהיא יושבת שם, על השולחן/כיסא/מדף/מתקן-ייעודי, היא צוברת אבק. אם אינם משתמשים בה על בסיס יום יומי, מומלץ לשקול לארגן לה כיסוי נגד אבק. כיסוי יכול להיות כל דבר שתמצאו לנכון. החל משקיות סופר, דרך ציפית ישנה שלא בשימוש. העיקר הוא לדאוג לכיסוי של המדפסת כדי שלא ייכנס אבק לקרביה. היא תאריך את חייה ככה, ואתם תרוויחו פחות משטח לנקות בפעם הבאה שתנקו.

מארז המחשב

המארז הוא הגוף העיקרי העוטף את המחשב. בין אם הוא צר ועומד על הצד, ובין אם הוא גדול וענק ומזכיר חוות שרתים קטנה. המארז מכיל את רכיבי המחשב החשובים, כמו לוח האם, המעבד המרכזי, כרטיסי ההרחבה, ועוד. לאנשי המק-מיני, הלפטופים, טבלטים, והנטבוקים יש פטור משלב זה, מסיבות מובנות.

ישנן דעות לכאן ולכאן לגבי הרעיון הנוגע לפתיחת המארז, אחרי שניתקנו אותו מהחשמל ונקיונו הפנימי. אני דווקא חושב שאם עושים את זה בזהירות, גם משתמש לא-מנוסה יכול להרוויח מכך.

הצורך לפתוח את המארז נובע מכך שדרך פתחי האיוורור של המחשב נכנס אבק. האבק מצטבר בחלקים הפנימיים של המחשב, וזרימת האוויר הפנימית בתוך המארז לא חזקה מספיק כדי להוציא אותו משם.

לכן, מה שניתן לעשות הוא לפתוח את אחת מדפנות המארז, אחרי שניתקנו אותו מהחשמל. כבר בשלב זה תתגלה לכם התמונה העגומה. יש שם הרבה אבק שאפשר וצריך לשאוב.

כדי לשאוב, יש לנקוט בזהירות. גם כאן, כמו במקלדת, המטרה אינה לשאוב את חלקי המחשב השונים. את מרבית האבק נסיר על-ידי כך שנקרב את השואב עד למרחק של כמה סנטימטרים מהחלקים השונים. אין צורך שהשואב ממש ייגע בלוח האם, למשל.

מי שמרגיש לא בטוח, יכול לשאוב את הגושים העיקריים של האבק שהוא רואה ולסגור, ולהחזיר חזרה למקום את הכיסוי.

תכיפות השאיבה תלויה בסביבת העבודה, אבל פעם בשנה הוא בהחלט המינימום עבור כל מחשב ביתי.

דרך נוספת אגב, היא להשתמש במכשיר הפן לשיער, לודא שהוא מוציא רוח קרירה ולהזרים לחץ אוויר בסביבה פתוחה כדי להעיף את כל האבק במרוכז.

להוציא את הזבל

גם במחשב, כמו בחיים, יש זבל. הזבל שבמחשב מתחלק לכמה סוגים. יש קבצים זמניים, יש שאריות של התקנות מתוכנות שהתקנו על המחשב, יש קבצים זמניים מגלישה ברשת, ובכל אלה כדאי ומומלץ לטפל.

ראשית, תבדקו בהגדרות הדפדפן שלכם כמה מקום אתם מקצים לו על הדיסק הקשיח לקבצים זמניים. המקסימום, והמינימום, המומלץ על-ידינו הוא 100 מגהבייט. למה? כי יותר מזה תופס מקום, וזה מעל ומעבר למה שגולש ממוצע צריך כדי להנות מכך שהקבצים נמצאים ב-cache של הדפדפן.

כדי להתמודד עם כל השאריות הללו, אנחנו צריכים עזרה מקצועית. יש הרבה תוכנות שעושות את זה, וביניהן אנחנו ממליצים על CCleaner של חברת Piriform. באמצעות התוכנה אנחנו יכולים לנקות את כל סוגי הקבצים הזמניים, לנקוט היסטוריות שונות (שתופסות מקום), לחסל שאריות של תוכנות, ועוד.

ב-CCleaner נשתמש אחת לחודש. מי שלחוץ על מקום בדיסק הקשיח יכול להריץ את זה לעיתים יותר תכופות.

לא בשימוש

התחילה שנה חדשה. לא הגיע הזמן לעשות סדר במסמכים? עכשיו זה זמן טוב לבדוק איזה מידע אנחנו לא צריכים על הדיסק הקשיח, או לא צריכים בכלל, ולמחוק אותו. זה גם זמן טוב לעשות את הבדיקה שעושים פעם ב-…, ולבדוק האם יש לנו יותר מעותק אחד על הדיסק הקשיח של הקבצים שלנו. יש אנשים שיש להם מספר רב של תיקיות, ועכשיו זה זמן טוב לעשות בהן סדר. אחרי הכל, אין לנו צורך בקובץ השמור במספר עותקים על גבי אותו הדיסק הקשיח.

גיבוי, עננים ואתם

גיבוי היא מילה חשובה בעולם המיחשוב והוא מה שיציל אתכם כאשר המחשב יקרוס ויהיה צורך לשחזר את המידע. גיבוי הוא דבר מאוד חשוב, במיוחד למשתמשים הכבדים יותר שביניכם.

ישנו מגוון רחב של אפשרויות גיבוי, וכל אחד חופשי לבחור באפשרות הקוסמת לעיניו. מה שחשוב הוא עצם הבחירה באפשרות כלשהי, גם אם היא לא רשומה, ולעשות את הגיבוי.

ישנן מדיות שונות המאפשרות לנו לעשות גיבוי. החל מזיכרון נייד, דרך מדיה מגנטית (טייפ גיבוי, דיסק קשיח חיצוני, דיסק קשיח פנימי שנחבר למחשב רק לצורך גיבוי, ועוד), מדיה אופטית (תקליטורים, DVD, DVD עם שכבה כפולה ועוד). כל אחד יכול לבחור באמצעי שמעניק לו יותר הגנה ומתאים גם לאמצעים העומדים לרשותו.

גיבוי, כמו הרבה דברים בחיים, הוא טוב רק לתקופה מסוימת. על תסמכו על כך שגיבוי הוא לנצח. לכל מדיה יש אורך חיים צפוי, ויש גם אורך חיים צפוי למידע השמור עליה. למשל, לפי ספריית הקונגרס, מידע השמור על מדיה מגנטית במיטב התנאים (שמירה ללא לחות בתוך אריזה שחורה, בארון/ארונית סגורים ללא חדירת אור שמש, ועוד), יכולה לצפות לחיי מדף של כ-6 עד 7 שנים. לאחר אותו זמן כדאי לבצע גיבוי חוזר של המידע. כנ"ל לגבי דיסק קשיח. יש לו אורך חיים, ויש צפי לאורך החיים של המידע השמור עליו.

לכן, כדאי להיות מודעים, ובמידה ויש מידע חשוב שרוצים לשמור עליו לתקופות זמן ארוכות (תמונות היסטוריות של הסבא-רבא שנסרקו, מסמכים חשובים, ועוד), יש לבצע גיבוי חוזר כל כמה זמן.

תמונות משפחתיות הן דבר חשוב. עכשיו, משהתחילה שנה חדשה, זה אולי זמן טוב להדפיס חלק מהן. אפשר כמובן להעביר אותן לגיבוי באמצעי כלשהו, אך אחת הדרכים שתוכלו גם להנות מהן היא באמצעות הדפסתן.

אל הענן

מתוך אתר אופיס 365

גיבוי off-site הוא עקרון חשוב, לפיו את עותק הגיבוי נרחיק מהמקור כדי שבמידה ולמקור יגרם נזק פיזי, כגון שריפה, פגיעה, הצפה, וכו', הגיבוי שנמצא במיקום פיזי אחר יוותר מוגן. תארו לכם מה קורה כאשר גם הגיבוי וגם המקור באותו מקום, והמקום עולה באש.

אל מגוון האפשרויות שעמדו לרשותנו עד עתה, מצטרפת אפשרות של גיבוי בענן. ישנן אפשרויות רבות, החל מלשלוח לעצמך קבצים במייל, דרך שירותי גיבוי מרחוק ייעודיים בענן (ע"ע Dropbox), וכולן טובות ומתאימות כל אחת למישהו אחר.

היתרונות הגלומים בשמירת המידע בענן ברורים. מדובר בשמירה off-site, אשר תאפשר לנו שחזור המידע בשלב מאוחר יותר, במידה ונצטרך.

חשוב לזכור, שכמו שגילו משתמשי הוטמייל אחרונה, שגיבוי באמצעות שיטה אחת היא לא בהכרח ערובה טובה להצלחה, גם אם עושים את הגיבוי בענן. לכן, מומלץ לנקוט בכמה שיטות, ובכל מקרה להשאיר את הגיבוי שאתם עושים מעודכן. גיבוי מהשנה שעברה יעזור לכם פחות מגיבוי מלפני חודש, במקרה בו המחשב והדיסק הקשיח מפסיקים לעבוד.

מכירים עוד טיפים חשובים לשנת 2011? יש לכם עוד תוכנות טיפול, גיבוי ושמירה על המחשב שהייתם ממליצים עליהם מהניסיון שלכם? שתפו אותנו בתגובות!

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

7 תגובות על "המדריך המלא לשמירה על המחשב האישי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס ס.
Guest

פשוט תחסכו לעצמכם שני שליש מהטרחה, ותתחילו לעבוד עם *ניקסים.

רכ
Guest

עצה אחת יש לי לכם, שתפטור את כל בעיותיכם:
אם יש לכם כח להתעסק בקוד, תורידו לינוקס,
אם יש לכם כסף, לכו על מק!

ענת
Guest

אני מחכה לזה שימציא תוכנה כזו שדואגת לטפל לנו במחשב בכל ההיבטים שציינתם כאן (-: (לטובת העצלנים או מחוסרי הזמן שבינינו…)

יש תוכנה שמטפלת בהכל
Guest
יש תוכנה שמטפלת בהכל
advanced systemcare זוהי תוכנה שמטפלת בהכל יש בה קטגוריה של "תחזוקת חלונות" שבה הסרת רוגלות = סורק ומסיר רוגלות ופרסומות תיקון הרישום = ניקוי הרישום לשיפור ביצועי המחשב ניקוי פרטיות = מחק את ההיסטוריה ועקבות הגלישה הסרת קבצי זבל = מנקה קבצי זבל ומפנה מקום בדיסק יש קטגוריה של "אבחון מערכת" שבה מייעל המערכת = מייעל ומתקן תצורת המערכת הגנת האבטחה = מונע התקנת רוגלות במחשבך איחוי הדיסק = איחוי דיסק קשיח לשיפור ביצועי המחשב ניתוח אבטחה = hijacking סורק מערכת חלונות לצורך גילוי הגדרות בלחיצת כפתור אחת = "טפל" כל זה יתבצע אחד אחרי השני. יש קטגוריה "עזרים" >… Read more »
שחזור מידע
Guest
אתם מכירים תוכנה טובה היכולה לעשות שחזור מידע? מחקתי בטעות כמה קבצים חשובים והבנתי שגם אם הם נמחקו לגמרי יש אפשרות לשחזר אותם. הקבצים הם תמונות מטיול שעשיתי ברום אמריקה לאחר השחרור שלי מהצבא ומאירועים משפחתיים. פרט לכמה תמונות שהדפסתי או העליתי לפייסבוק הן לא שמורות בשום מקום אחר. מהי הדרך הטובה ביותר לשמור על קבצי תמונות כדי שאני אדע לא לעשות טעויות שוב בעתיד? אני מבין לפי מה שקראתי בפוסט ששמירת נתונים על דיסקים לא טובה לכל החיים, האם יש דרך לעשות גיבוי חד פעמי ושיישאר לכל החיים? אולי דיסק קשיח חיצוני הוא הפתרון? אולי לשלוח את הקבצים לעצמך… Read more »
עומר
Guest

EASEUS תוכנה לשיחזור ועכשיו הם גם הוציאו גירסה חינמית עד לגיגה.

ברור שהשיחזור יתבצע רק לחלקים שלא נכתב בהם מידע.
התוכנה תומכת בכל סוגי המערכת קבצים של וינדוס.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: