בקרוב בסמארטפון שלכם: הטכנולוגיות שהגיעו ואלו שבדרך

הטכנולוגיות שמנהלות את העולם הסלולרי שלנו אולי התחילו לפני 30 שנה, אבל היום הן במקום אחר לגמרי. כמו האולימפיאדה, אנחנו מהירים יותר, חזקים יותר ועמידים הרבה יותר

תמונה: flickr, cc-by, j_baer

אם תעצמו את העיניים ותחזרו אחורה בזמן לשנת 1983 (בהנחה שהייתם אז בין החיים), תוכלו למצוא את הסמארטפון שלכם. טוב, לא באמת, אבל כן תוכלו למצוא את ראשיתה של טכנולוגיית ה-NFC (תקשורת טווח אפס), שהיא הטכנולוגיה המאפשרת כל מני דברים שנראים היום מובנים מאליהם, כגון ביצוע תשלומים והעברת נתונים בין מכשירים הנמצאים קרוב זה לזה.

ולמה 1983? כי אז קיבל צ’רלס וולטון את הפטנט הראשון הנוגע לטכנולוגיית RFID, המאפשרת להתקן כלשהו לשלוח גלי רדיו למטרות זיהוי, אימות ומעקב. למה אנחנו מספרים לכם את זה? כי אותו פטנט מלפני כמעט 30 שנה הוא זה העומד בבסיס NFC, שאולי נראית לכם כמו טכנולוגיה בסיסית, אך למעשה היא נחשבת גם היום לאחת המלים האחרונות בתחום התקשורת הסלולרית.

להזמין במסעדה ישירות מהתפריט

בטכנולוגיה הזו, למשל, עשתה שימוש רשת מסעדות בריטית שאיפשרה ללקוחותיה להקיש על פוסטרים מיוחדים באמצעות הסלולרים על מנת לקבל מנה במתנה. המבצע הזה התבצע ב-110 חנויות של רשת EAT ברחבי המדינה, והמשתמשים יכלו לבחור את המנה מתוך תפריט מגע משוכלל.

מדובר במבצע נחמד, שיימשך עד סוף הקיץ, אבל המטרה שלו היא למעשה להגביר את המודעות לאחד השימושים הסלולריים שעומדים להיות הלהיט הבא של הטלפונים החכמים, ובעצם הופך כל מכשיר שכזה לארנק נייד. כך, באמצעות טכנולוגיית NFC יוכלו המשתמשים לשלם עבור מוצרים שונים באמצעות נגיעה פשוטה עם הסלולר במסך החיוב, והקץ לכרטיסים.

תמונה: flickr, cc-by, LGEPR

הדור הרביעי כבר קיים

תקן תקשורת סלולרי נוסף ממנו אין להתעלם הוא ה-LTE, או בשמו המוכר יותר – 4G. זאת, יש לציין על אף שהוא אומנם מאפשר תקשורת אלחוטית מהירה, אך למעשה אינו עומד בתנאי הסף לרשתות דור רביעי. ועדיין, מדובר באחד התקנים המהירים ביותר הזמינים היום בתחום הקישוריות הסלולרית, ודי לבקר ברחובות אוסלו, בה הוא פרוס במלוא הדרו, כדי להבין אינטרנט מהיר מהו.

החל משנת 2010 החלו רשתות התומכות בתקן להיפרס גם במדינות נוספות, בהן ארצות הברית ויפן, ולשפר בכך את מהירות הגלישה של תושביהן. לנו בארץ נותר רק לקוות כי הדור הרביעי יגיע עם הזמן גם אלינו, בינתיים נמשיך להסתפק בתקנים הקיימים ולדמיין שעם דור 3.5 אנחנו למעשה אומת הייטק מתקדמת.

מסכים מתקפלים ומגע ללא מגע

אך כשמדברים על טכנולוגיות סלולר מתקדמות, אין להסתפק רק בתקני תקשורת כאלה ואחרים. גם תחומים אחרים מראים חדשנות חדשות לבקרים, ומותחים את המציאות שהופכת להיות יום-יומית כמעט עד גבול הדמיון.

כך למשל כאשר מדובר במסכי הסמארטפונים פרצו מוקדם יותר השנה ידיעות בדבר מסכים מתקפלים אותם עומדות יצרניות סלולר שונות להטמיע בטלפונים החדשים שלה. לא מדובר במסך שמתקפל מעל המכשיר – כאלה כבר ראינו מספיק, אלא לכזה שממש מתקפל באמצעו. בנוסף, המסך החדש מתהדר גם בצריכת חשמל נמוכה, ובשל יכולתו להתקפל, תצטרכו ממש להתאמץ כדי לשבור אותו.

LG הכריזה כבר לפני כחצי שנה על מוצר חדש בשם LG Display, מסך אלקטרוני, דק במיוחד המציג טקסט בטכנולוגיית E-ink – כשהתכונה העיקרית והמרשימה ביותר שלו היא העובדה שמסוגל להתכופף עד לזווית של 40 מעלות, ללא שום בעיה. השימוש המקורי שלו צפוי להיות בספרים אלקטרוניים, אך לא מן הנמנע שיגלוש גם לעולם הסמארטפונים.

המוצר הוא למעשה סוג חדש של טכנולוגיה הנקראת EPD ומשמעותה Electronic Paper Display המנצלת את טכנולוגיית ה-E-Ink ביחד עם שכבת פלסטיק עליונה ומציגה מסך גמיש המסוגל להציג טקסט. החברה מזכירה שמדובר בהתחלה לקראת יצירת מסכי OLED גמישים, שיגיעו בעתיד הלא כל כך רחוק.

סמסונג צפויה אף היא להשיק סמארטפון עם מסך גמיש שבו המסך לא מורכב מזכוכית, עם או בלי גורילות, אלא מחומר פלסטי חדש הנקרא “גראפין”. מחקרים שנערכו באוניברסיטת קולומביה בארה”ב מצאו כי מדובר בחומר החזק בעולם, חזק פי 200 מברזל יצוק.

המכשיר החדש, שצפוי להיקרא “גלקסי סקין” עוד לא נמצא בשוק, אבל נראה שהרזולוציה שלו תעמוד על 480X400, שתהיה לו מצלמה של 8 מגה-פיקסל, זיכרון RAM של ג’יגה ומעבד של 1.2 ג’יגה-הרץ ומערכת הפעלה ג’לי-בין. ה”סקין” יוכל לשמש גם כעכבר וכשעון יד.

מתי הטכנולוגיות האלה, של LG וסמסונג יהיו זמינות בשוק הישראלי? את זה רק הזמן יגיד.

מסך מגע בלי מגע

ואם נראה לכם שזה השיא בתחום המסכים, חכו שתשמעו על ליפ-מושיין, טכנולוגיה חדשה שצפויה לצאת לשוק בסוף השנה וכבר זכתה לכינוי “ההמצאה הטכנולוגית החשובה ביותר מאז הסמארטפון”. למסך מגע כולנו כבר התרגלנו, אבל לא צריך להיות אינסטניסט עם OCD כדי להתעצבן מטביעות האצבע שנשארות לעולם, ולא משנה מה נדביק.

ליפ-מושיין פותרת את הבעיה, תוך כדי שהיא פותחת עולם חדש ומגוון של אפשרויות. איך? באמצעות חיישנים מיוחדים שמזהים את תנועת האצבעות, כל העשר, מבלי שכלל תצטרכו לגעת במסך. כך שלמעשה באמצעות תנועת יד פשוטה ימינה תוכלו להסיט את התצוגה לימין, שמאלה והתצוגה תזוז לשמאל, ולא רחוק היום בו תוכלו להקליד באוויר על מעין מקלדת וירטואלית.

תמיד רציתי להטביע אייפון

לאחר שטיפלנו בתקשורת ובמסכים, הגיע הזמן להתעסק בעוד שאלה המטרידה את ציבור משתמשי הסמארטפונים והיא שאלת המים. אומנם יש את “מוטורולה דיפיי” העמיד, אבל בינינו, על כל יתרונותיו, הוא עדיין מדשדש מאחורי המובילים בעולם הסמארטפונים, ואלה חרדים ממים ככלבלב שטרם למד לשחות.

אך מסתבר כי טכנולוגיה חדשה בשם HZO, השומרת על הסמארטפונים מפני נזקי המים, עשויה להיות מוטמעת כבר בגל הבא של המכשירים החכמים מבתי היוצר השונים. למעשה מדובר בטכנולוגיה היוצרת גבול דקיק חסין מים, אותו ניתן להרכיב בתוך המכשיר כבר על ידי היצרנית.

על אף שאין דבר מפתה יותר מהטבעת אייפון באקווריום, הטכנולוגיה החדשה תשמור על הסמארטפון שלכם גם מפני פגעים שגרתיים יותר דוגמת זיעה ומי בריכה, כך שתוכלו לקחת את המכשיר לפעילות הספורט החביבה עליכם ללא שום חשש.

וידאו: בואו להטביע אייפון


הפוסט בחסות LG


LG Electronics Israel עוסקת ב-5 תחומי עסקים עיקריים: תקשורת ניידת, מכשירי חשמל ביתיים, טלוויזיות ובידור ביתי, מוצרי מחשב ומיזוג אוויר.

בתחום הטלפונים סלולרים LG מייצרת טלפונים ניידים במנעד רחב, החל בטכנלוגיית תלת-מימד ועד ל OPTIMUS 4X – סמאטפון בעל ארבע ליבות. הכל תודות לשילוב טכנולוגיות פורצות דרך עם יכולות עיצוב חדשניות. במוצרי חשמל ביתיים- LG היא חברה מובילה בעולם בענף מכשירי החשמל לבית, החל מטכנולוגיה ייחודית 6MOTION במכונות הכביסה, מדחס LINNIAR שקט במקררים ועד לטכנולוגיית KOMPRESSOR לדחיסת האבק. הודות למוצרים דיגיטליים חדשניים ומחקר ופיתוח מוצקים, הגדירה LG Electronics מחדש את הדרך שבה משתמשים במכשירי חשמל בחיי היום-יום.

בטלוויזיות ואלקטרוניקה בידורית, הדגש המרכזי שלנו הוא על טלויזיות תלת-מימד בטכנולוגיה החדישה LG CINEMA 3D המאפשרת צפייה איכותית בשילוב מגוון אפליקציות ה-SMART TV. מוצרי ה-DVD שלנו המגדירים מחדש את חוויית הקולנוע הביתי והיוקרתי.

במוצרי המחשוב LG מציגה ללא הרף פיתוחים חדשים בתחום המחשב, החל ממסכי מחשב בטכנולוגיית LG IPS, ועד לצורביDVD‏.


 

Avatar

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: