הארנק הסלולרי כבר כאן

כרטיס האשראי ומהזומנים עומדים להיעלם מהסביבה. זה לא יקרה מיד – אבל הטכנולוגיות שיחליפו אותם בהחלט כבר כאן.

ספק אם קרוב היום בו נניח את כרטיס האשראי ואת הכסף המזומן בצד ונעבור לשימוש אבסולוטי באמצעי תשלום אחרים ומתקדמים יותר, אך עם זאת אין כל ספק כי נפח השימוש שנעשה באמצעי התשלום המסורתיים צפוי לפחות משמעותית בשנים הקרובות.

השימוש הנרחב ברשת האינטרנט כמרכז קניות הפך טריוואלי באורח החיים המודרני. הרשת הפכה בשנים האחרונות לזמינה ואינטואיטיבית בזמן שהיא מצוייה בכיס של כל אחד מאיתנו. הפופולאריות של מכשירי הסלולר החכמים, יחד עם האצת תעבורת הרשת הסלולרית הפכו את האינטרנט למעצמה צרכנית, כזו שמאפשרת לבצע רכישות, להשוות מחירים ולהזמין מוצרים באופן פשוט עד מפתה.

השתלטותן של חברות המחשוב על שוק הסלולר בשנים האחרונות השפיעה במידה רבה על הטמעת טכנולוגיות חדשות ומתקדמות, כאלו שהובילו מהפכה של ממש בעולם הסלולרי. התחרות האגרסיבית בין גוגל לאפל הובילה ליוזמות יצירתיות במיוחד שנטלו טכנולוגיות ותיקות והפיחו בהן חיים מחדש. אחרי שפיתחו נגישות חסרת תקדים לרשת האינטרנט באמצעות המכשיר הסלולרי ולאחר שהפכו אותו למכשיר מולטימדיה מתקדם, מכוונות עתה ענקיות המחשוב אל הכיס השני שלנו, זה הכולל את הארנק, המזומן והאשראי. שנת 2011 צפויה לפתוח את המהפכה שבסופה יהפוך המכשיר הסלולרי שברשותנו לאמצעי תשלום מוביל שעשוי לשים קץ לשלטונו ארוך השנים של כרטיס האשראי.

לתשלום, נופף את מכשירך

תשלום באמצעות מכשיר סלולרי של נוקיה. יח"צ

השקתו המדוברת של מכשיר “הגוגלפון” השני (Nexus-S) שראה אור לפני כשבועיים כולל בתוכו שבב המיישם טכנולוגיית אלחוט ותיקה שמאיימת לגזול את המונופול של כרטיס האשראי המוכר. טכנולוגיית ה-NFC המציינת את ראשי התיבות Near Field Communication מציעה שימוש במערכת אלחוטית המיועדת לטווחים קצרים במיוחד (עד 10 סנטימטרים) ומאפשרת מעבר נתונים בתדרים גבוהים.

השימוש ברכיבי NFC צפוי לצבור תאוצה במהלך החודשים הקרובים ולהתרחב לאינספור מכשירים נוספים כשהוא מאפשר שימוש במכשיר הסלולרי כאמצעי תשלום לכל דבר ועניין. הרעיון עליו מושתתת הטכנולוגיה מאפשר להטמיע מעיין תגי זיהוי אלקטרונים קטנים המשדרים נתונים למכשיר הסלולרי עם יצירת קירבה בין השניים. בהיבט הצרכני מדובר בחווית קנייה נוחה ופשוטה מזו המוכרת לנו היום. בזמן שנגיע לקופות בסופר או לעמדת התשלום בחניון נוכל להצמיד את מכשיר הסלולר שלנו אל מוקד התשלום ובכך לאשר ולשלם על המוצרים. המידע, הנתונים ואפילו מיקום העסקה ישמרו על גבי המכשיר ויאפשרו מעקב אחר התשלומים שבוצעו בדרך פשוטה ונוחה במיוחד.

השימוש בטכנולוגיית ה-NFC תאפשר לחברות להטמיע תגים חכמים על גבי המוצרים שלהן, דבר שיאפשר קבלת מידע חיוני ואפילו תוכן פרסומי המפרט מבצעים באמצעות הצמדת מכשיר הסלולר שלנו אל מוצר נבחר.

יתרון נוסף של השימוש בטכנולוגיית ה-NFC קשור לאיחוד אמצעי התשלום והכרטיסים האלקטרונים. מרבית הצרכנים עושים היום שימוש באינספור כרטיסים שונים שנועדו למטרות שונות: ביצוע תשלומים, נסיעה בתחבורה ציבורית, כניסה למקום העבודה או למוסד לימודים ושימושים רבים נוספים. השימוש בטכנולוגיית ה-NFC צפויה לבטל את הצורך בשלל האמצעים השונים ולרכז את הזיהוי שלנו במכשיר הסלולרי אותו אנו נושאים לכל מקום. יש לציין, כי בכל הקשור לסכנות הגלומות באובדן המכשיר הסלולרי, השימוש ב-NFC מלווה לעיתים בהקלדת סיסמא לצורך זיהוי.

קרוב יותר משחשבתם

בקר ה-NFC של ה-Nexus S. סמסונג

בשנים האחרונות זוכה טכנולוגיית ה-NFC לעדנה על אף שבבסיסה נחשבת לותיקה יחסית. ההתעניינות המחודשת בטכנולוגיית האלחוט צברה לאחרונה תאוצה בעיקר באמצעות יצרניות הסלולר שהחלו לבחון דרכים שנועדו לרתום אותה להרחבת הפונקציונאליות של מכשירי הסלולר המיוצרים על ידם.

לצד ה-Nexus S החדש של גוגל, הטמיעה ענקית החיפוש תמיכה מלאה ב-NFC במערכת ההפעלה הסלולרית שלה, “אנדרואיד” מה שיאפשר בקרוב ליצרניות סלולר נוספות לעשות שימוש באותה טכנולוגיה באמצעות הטמעת שבב NFC במכשירים המיוצרים על ידן. סמסונג וגוגל אינן היחידות שהחלו ליישם את הטכנולוגיה בשוק, נוקיה מתכוונת להטמיע תמיכה ב-NFC במרבית המכשירים שייוצרו על ידה כבר במהלך שנת 2011 ודיווחים שונים בעולם הטכנולוגי מלמדים כי גם אפל בוחנת כבר תקופה ארוכה שימוש דומה ב-NFC שעשוי בהחלט לרקום עור וגידים בדגם הבא של מכשיר האייפון.

עם או בלי קשר למכשיר ה-Nexus S המיוצר על ידי סמסונג, חשפה הענקית הדרום קוריאנית לפני שבועות אחדים שבב NFC מתקדם הכולל בתוכו זיכרון פלאש מובנה שיעלה על פס הייצור ברבעון הראשון של השנה הבאה. הערכות שפירסמה סמסונג מתייחסות להנחה כי עד לשנת 2015 כרבע מהמכשירים הסלולרים יעשו שימוש בטכנולוגיית ה-NFC. תמיכתן של שתי מערכות ההפעלה המובילות בשוק הסמארטפונים עשויה להוות תמריץ משמעותי לאימוצה של טכנולוגיית האלחוט הן על ידי הצרכנים והן על ידי חברות ובתי עסק שיתמכו בה כאמצעי תשלום מוכר.

למכשיר הסלולרי יתרונות רבים ככלי לביצוע תשלומים: אנחנו נושאים אותו לכל מקום, יכולות המחשוב שלו מאפשרות רמת אבטחה וקידוד מתוחכמים והוא מאפשר הצגת נתונים לניהול שוטף ומסודר של הוצאות המשתמש.

לשלם באמצעות מדבקה סלולרית

המדבקה של Bling Nation. יח"צ

עד שיופיעו מכשירים חדשים שיטמיעו את שבב ה-NFC, מציעות לבנתיים מגוון חברות שבב דיגיטלי המוצמד באמצעות מדבקה קטנה על גבי המכשיר הסלולרי שהופכת אותו לאמצעי תשלום מן המניין.

גם פה, התשלום מתבצע באמצעות הצמדתו של המכשיר הסלולרי אל מכשיר קולט, קופה לצורך העניין, שמאפשרת את השלמת העסקה. יתרונן הגדול של המדבקות במקרה זה הוא חוסר התלות בסוג המכשיר הסלולרי. המדבקה ניתנת להצמדה כמעט אל כל מכשיר והופכת אותו באותו הרגע לאמצעי תשלום.

קונספט המדבקה הסלולרית זכה לאחרונה לרוח גבית מצד ענקית התשלומים האמריקאית החולשת על תחום הקניות ברשת האינטרנט: PayPal. מראשית דרכה ועד היום עשתה PayPal כברת דרך ארוכה וכמעט והשתלטה על מערך התשלומים באינטרנט כשהיא מציעה פתרון נוח ופשוט לשמירת המידע הפיננסי האישי חסוי גם בעת ביצוע עסקה ברשת.

באמצעות פתיחת פרופיל בשירות PayPal המכיל את כלל הנתונים האישיים של המשתמש וביניהם גם את פרטי כרטיס האשראי שלו, משמש PayPal כמעיין גורם מתווך באמצעותו ניתן לחתום עסקה באינטרנט מבלי להעביר את פרטי האשראי לצד השני. בריאיון שערכנו עם מנהל אזור ישראל ודרום אפריקה ב-PayPal, עודד זהבי, ציין זהבי כי למעלה מחצי מיליון משתמשים ישראלים רשומים במסגרת שירותי התשלום של PayPal התומכים כבר למעלה משנה בכרטיסי אשראי ישראלים. לטענתו של זהבי, השקתו של האתר בעברית תרמה לאימוץ מהיר יותר של השירות בקרב משתמשים ישראלים ולצירופם של עסקים רבים שהחלו לשתף פעולה ולאפשר ביצוע רכישות באמצעות שירות התשלומים האינטרנטי דוגמת אל-על ודומינוס פיצה.

מזהה את השלב האבולוציוני הבא בשירותי התשלום, החלה PayPal להתמקד אף היא במכשירי הסלולר. שיתוף פעולה שהחלה עם חברת סטארטפ קטנה בשם Bling Nation מאפשר כבר כעת להצמיד מדבקה אל מכשיר הסלולר ולצאת לקניות. התשלום שיתבצע על ידי קירוב המכשיר לקופה יאפשר השלמת עסקה באמצעות חשבון ה-PayPal של המשתמש, חשבון שהופך למעשה לאמצעי תשלום אחיד בעולם הפיזי והוירטואלי גם יחד.

אלא ש-PayPal ו-Billing Nation אינן מתכוונת לעצור בהשתלטות על כרטיסי האשראי והמזומן והן מציעות להרחיב את השימוש בסלולרי גם עבור צבירת קופונים וקבלת הנחות ומבצעים, שירותים שנועדו בין היתר גם לעודד את המשתמשים להתנסות בשירות החדש.

תשלום באמצעות החשבון הסלולרי

יתכן ואנו לא זקוקים כלל לאביזר נוסף על מנת להשתמש במכשיר הסלולרי שלנו כאמצעי תשלום. מספר חברות ובינהן Boku האמריקאית, מציעות להפוך את מספר הטלפון שלנו למספר כרטיס אשראי. בדרך זו הקלדת המספר הסלולרי שלנו (אותו מרביתנו נוטים לזכור) תוביל לקבלת מסרון שיציג קוד אישור לביצוע העסקה.

במקרה זה החיוב נעשה באמצעות החשבון הסלולרי המהווה פלטפורמה המנתקת אותנו לחלוטין מהצורך בכרטיס האשראי.

השימוש שמציעה Boku ודומיה פחות נוח לשימוש פיזי בחיי היום יום, אך מהווה פתרון אידיאלי לרכישות ברשת האינטרנט או למי שאינו מחזיק בכרטיס אשראי.

סלולר כאמצעי סליקה

הסלולרי כאמצעי סליקה. Square. יח"צ

אחד הפתרונות המקוריים המשלבים בין מכשירי הסלולר החכמים לכרטיס האשראי הותיק נחשף לפני למעלה משנה על ידי מייסד רשת המיקרובלוגינג הפופולארית “טוויטר”. ג’ק דורסי (Jack Dorsey) ניצל את הפופולאריות של מכשיר האייפון ופיתח רכיב קטנטן המולבש על חיבור האוזניות של המכשיר ומשמש כאמצעי סליקה לכרטיסי אשראי.

המכשיר שהגה דורסי כונה Square וזכה לחבלי לידה קשים בדרך להשקתו המיוחלת. חברות נוספות שהביטו מהצד בפוטנציאל הרב של המכשיר מיהרו להציג פתרונות משלהן, בינהן גם אפל עצמה שהחלה להשתמש בחנויות הקמעונאיות שלה במכשירי האייפוד טאצ’ כאמצעי סליקה לביצוע עסקאות אשראי.

הפתרון שמציעה Square מאפשר לעסקים קטנים או בעלי מקצוע פרטיים לבצע עסקאות אשראי באופן פשוט באמצעות המכשיר הסלולרי שלהם. את רכיב הסליקה הקטנטן מעניקה Square בחינם למי שנרשם לשירותיה ואת הרווחים גוזרת מעמלות אותן גובה על כל עסקה המבוצעת באמצעות השירות. ביצוע העסקה המתקיים בשלב זה על גבי מכשירי האייפון, האייפד, האייפוד טאצ’ או סלולריים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד, מאפשר לחתום באמצעות האצבע על גבי מסך המגע ולשלוח בזמן אמת חשבונית מפורטת לאימייל אליה מצורפת מפה המורה על המיקום המדויק בו בוצעה העסקה. נתונים המפרטים את כלל העסקאות שנחתמו יחד עם כלים פשוטים לניהול החשבון מובנים אף הם באפליקציה הניתנת להורדה חינם עבור מכשירי הסלולר התומכים.

שינוי בתפיסה, לא קידמה טכנולוגית

פתרונות התשלום המתקדמים אינם תלוים רק בהבשלה טכנולוגית, חלק מהם מציעים אלטרנטיביות טובות יותר מאלו המשמשים אותנו כיום אך תלויים במידה רבה בנוכנות הצרכנית לאמץ אותם.

אנו נוטים לתפיסת עולם שמרנית בכל הנוגע לשינויים הנוגעים לאורח החיים הכלכלי שלנו, החשדנות הרבה שליוותה את רשת האינטרנט בתחילת דרכה לא תמה ובמקרים רבים יש לכך אפילו צידוק. גם הצבתו של מכשיר הכספומט הראשון בארה”ב במאה הקודמת לווה תחילה באפטיות מצד הלקוחות.

אף על פי כן, רשת האינטרנט כפי שהכרנו אותה עד לפני עשור ויותר הפכה לפלטפורמה פורצת גבולות, כזו שלא ניתן יותר להתעלם מקיומה או להביט בה מהצד מבלי לקחת בה חלק. אמצעי התשלום המסורתיים שמלווים אותנו כבר עשורים רבים אינם עומדים יותר בקורלציה ישירה עם שיטות השיווק הקיימות ויש מי שמציעים פתרונות תשלום שנועדו לגשר על הפער. מוקדם מידי להספיד את כרטיס האשראי והמזומן אך יתכן ובשנים הקרובות נזדקק להם הרבה פחות.

הכתבה פורסמה במקור במוסף און-ליין עסקים של עיתון מעריב, ביום א’, ה-26 בינואר.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: