סקירת מצלמה : Canon IXUS 210 – הולם אותך הורוד הזה

אורי הראל לקח את ה- IXUS 210, מצלמת הכיס של קנון שהצליחה להפתיע גם אותו באיכויות של מצלמות מתוחכמות. הוא הנציח את סדר פסח, זיקוקים, צפרדעים וכן, גם את הגנים הבהאיים.

“הולם אותך הורוד הזה" – עם המחמאה הנהדרת הזו מגיסי היקר התחלתי את החוויה שלי עם ה-IXUS 210 של קנון. כן, היא מגיעה גם בצבע ורוד, אבל בשלל צבעים נוספים אחרים. מישהו בקרט חשב שזה יהיה משעשע אם הגיק יסתובב לו בחוץ חמוש במצלמה ורודה. ניחא. חגי האביב נראו לי כמו הזדמנות מושלמת לקרוע למצלמה הזו את הצורה, ואכן לקחתי אותה לכל הזדמנות שנראתה לי שווה צילום, בשביל לבחון אותה לעומק.

אז מה הקטע של האיקסוס הזו? אני רגיל למצלמה גדולות, כבדות, עם עדשות מתחלפות ופלאשים עוצמתיים. בלי יותר מדי קונצים ושטויות, מצלמות שנותנות לי את התמונה שאני רוצה. אז הקטע של האיקסוס, שהיא נותנת יותר. יש לה חיישן של 14.1 מגה פיקסל, שזה נחמד מאוד בהתחשב בזה שיש רפלקסיות עם חיישנים בגודל הזה, ואילו זו היא כולה מצלמת פוקט. היא נכנסת בכיס יחסית בקלות, ובכל דגמ"ח או תיק צד. כל הגב שלה הוא מסך מגע אחד גדול מאוד שדרכו שולטים כמעט בכל הפונקציות של המצלמה (ויש הרבה כאלו).

כמו קומפקטיות רבות, גם באיקסוס אין עינית, ואת הקומפוזיציה אנחנו נקבע דרך המסך הזה, וכמובן שיש לזה יתרון וחסרונות. המסך של האיקסוס מעולה – אפשר להשתמש בו גם באור יום, וגם בחושך מוחלט ניתן לזהות קווי מתאר.

היא מאוד נוחה לשימוש – נכנסת בקלות לכל כיס, והייתי מגדיר אותה כמצלמת טיולים קלאסית, שאפשר לשלוף ולהנציח את הנוף ואת הרגע. איכות התמונה שלה טובה מאוד:

היא מגיעה עם עדשת זום X5 שאפשרה לי להתקרב לצפרדע המדליקה הזו (התמונה עברה קרופ קל)

גם באיזו 1600 היא מציגה תמונה שמישה לחלוטין


ממשק המגע של האיקסוס הוא בסדר. לפעמים קצת התקשיתי להריץ את התפריטים עם האצבע, אבל באופן כללי, כל הכפתורים מאוד גדולים, ונראה שחשבו בקנון גם על אנשים בעלי אצבעות גדולות יחסית. הטאצ' הוא גם מה שמביא אותי לנקודה הבאה – המצלמה הזו משווקת יותר כגאדג'ט מאשר כמצלמה, עם המון מצבי צילום שחלקם יחודיים וחלקם מוכרים מיצרנים אחרים, אבל אני סבור שמעבר לצעצוע, גם לצלם או לצלמת החובבים פלוס, יש מה לחפש במצלמה הזו.

מאיפה נתחיל? מצבי הצילום של המצלמה מאוד מעניינים. מצבי צילום מובנים נחשבים כמוקצים בקרב צלמים מקצועיים וחובבים – הדבר האחרון שהם רוצים זה שהמצלמה תחליט בשבילם איך, כמה ומה לצלם. בקביעת החשיפה הנכונה נמדדת המיומנות המקצועית של הצלם, ולתת למצלמה להחליט בשבילו זה סוג של התבזות.

מצבי הצילום של האיקסוס הינם שונים לחלוטין – הם מספקים, לפחות חלקם, אפשרויות שונות לגמרי להנצחת הרגע כאלו שניתן להגיע אליהן רק בתוכנות עיבוד תמונה. אני באופן אישי, מתעב עיבוד תמונה במחשב. אם יש חוויה מתסכלת ומעצבנת במיוחד, זוהי השהות מול המסך בנסיון לתת קצת יותר אופי לתמונה. אני אוהב שהתמונה שלי יוצאת מהמצלמה כמו שאני רוצה, בלי לבזבז יותר מדי זמן במחשב עליה. האיקסוס, כמצלמת חובבים, מאפשרת לי להגיע לתוצאות יצירתיות במיוחד על המקום. כמובן שצריך להבין שברגע שצילמנו תמונה עם אפקט מסוים, במצב צילום מסוים, לא נוכל לקבל את התמונה לו צולמה באופן נורמלי.

מצב הצילום האהוב עלי ביותר במצלמה, ומצאתי את עצמי משתמש בו שוב ושוב בהזדמנויות שונות ומשונות הוא מצב Miniature. המצב הזה מדמה את פעולתה של עדשת Tilt Shift ( עדשות כאלו מאוד יקרות, ומורכבות לתפעול. במקור הן משמשות לתיקון עיוותי פרספקטיבה בתמונה – עיוותי פרספקטיבה מתקבלים מכיוון שהעדשה 'מעקמת' קרני אור, ולכן קווים שבמציאות הם ישרים, יוצאים בתמונה מעוותים). אבל זה לא ממש מעניין, כי אפשר לעשות דברים מגניבים הרבה יותר כמו זה.

בגלל שהעדשה יוצר מישור מיקוד סלקטיבי, אז התמונה המציאותית נראית כמו מיניאטורה. האיקסוס לא מתפקדת כמו עדשה ב-4000 דולר, אלא רק מטשטשת את הגבול העליון והתחתון של התמונה, כך שאתם לא ממש מקבלים עדשת טילט שיפט, אלא חוסכים לעצמכם זמן בפוטושופ אח”כ. הנה הגנים הבהאים לו הייתי בונה אותם לבד:

וכאן הגולף נראית כמו מכונית להרכבה

שימוש נוסף זה להדגיש את הנושא, ע"י טשטוש הרקע, מה שבלתי אפשרי בגלל מגבלות אופטיות. דוגמא יפה היא כאן, היכן שהחרוסת וצלחת הפסח ברורות, ואילו המצות ושאר השולחן מטושטשים

מצב צילום חביב ביותר הוא החלפת הצבעים. ככה הפכתי פטרוזיליה לסגולה

או שלט של תחנת אוטובוס לכחול, כך שישתלב עם השמיים

ההפעלה מאוד פשוטה – פשוט מכוונים על הצבע שרוצים להחליף אליו, נוגעים במסך בנקודה המתאימה, והמצלמה מחליפה את הצבעים על גבי המסך.

עוד גימיק הוא אופציית fisheye שלא מאוד התחברתי אליה, או מצב Foliage שאמור להדגיש צבעים של עלים ושאר צמחיה, אך בעיני לא היה הבדל כלל בינו לבין המצב הרגיל.

המצלמה אכן חסרה את השליטה הידנית, אבל כן אפשר לבצע בה חשיפות ארוכות, עד 15 שניות! אין המון קומפקטיות שיודעות לעשות את זה, ולהוציא תמונות כאלו


לצערי הרב, תמונות רבות התפספסו בתנאי תאורה גרועים, מכיוון שהמצלמה לא הצליחה להתפקס. כן יש לה את האור הזה שאמור לסייע, אבל הוא לא תמיד עבד. יחד עם זאת, אני רוצה לציין לחיוב את האפשרות לסמן את נקודת הפיקוס באמצעות הטאצ', וגם המצלמה מנסה לעקוב אחרי האובייקט אם הוא משנה את המקום שלו. די מגניב, רק בתנאי תאורה נורמליים.

יש לה גם מצב זיקוקים, ואיזה ארוע מתאים יותר מערב יום העצמאות בשביל לבדוק את המצב. התוצאה מרשימה במיוחד:


נקנח בשני דברים – המצלמה מצלמת וידאו HD. היא אכן מוציאה וידאו באיכות לא רעה בכלל, יחסית למצלמה כזו, אך אני ממליץ להזהר ממקורות אור בוהקים. החיישן מייצר לנו קו אנכי לא ממש חביב. הנה דוגמת זיקוקים, בתנאי תאורה קשים מאוד

לבסוף מה נשאר? המחיר. קרט משווקים אותה במחיר של 2099 שקלים. זה לא מעט כסף עבור מצלמה קומפקטית. היא יודעת לעשות קצת יותר מקומפקטיות אחרות, אך השאלה היא האם זה שווה לכם את זה? אני מאוד נהניתי איתה – המסך נוח לשימוש, היא מחזיקה לא מעט זמן מעמד (300 תמונות בערך עד לטעינה נוספת), אפשרויות רבות לתמונות שונות מהמציאות ועוד. האם זה שווה את האקסטרא כסף שברור שאפשר להשיג אפקטים כאלו גם בתוכנה לעיבוד תמונה? זה משהו שרק אתם, הקוראים, יכולים לענות עליו.

אורי הראל

מחזיק מצלמה בידיים מאז גיל 8 בערך, אבל באופן מסודר, מצלם בערך 7 שנים. בוגר בית הספר לצילום של מסע אחר, והחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה. צלם ועורך וידאו, ללא כל הכשרה פורמלית, ומדריך בני נוער לתקשורת מעשית - צילום, עריכה, הפקה ותחקיר.

הגב

10 תגובות על "סקירת מצלמה : Canon IXUS 210 – הולם אותך הורוד הזה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידוק
Guest

היי אורי, לא הצלחתי למצוא את הכתובת שלך. אנא צור קשר באימייל, יש לי שאלה אליך.

בועז
Guest

גם מצלמה וורודה וגם אתה לא מבחין בין גולף לפיז'ו 205?

אורי
Guest

כן נו, הכל נראה אותו דבר

מצלמות IP
Guest

WOW איזו כתבה! כל הכבוד.

אורי
Guest

תודה! אתם מוזמנים לקרוא את שאר הפוסטים שלנו בנושאי מצלמות

משה שפירא
Guest

לאחר התלבטויות (בעיקר כי אין אפשרות לשלוט על מהירות הפתיחה של התריס) קניתי את המצלמה, בין היתר לאחר שקראתי את הסקירה שלך.

המצלמה נראית מאוד טוב אבל התאכזבתי משני דברים עד כדי שאני רוצה להחזיר אותה:

האחד – מהירות פתיחה. צילמתי את הנכדה שלי מתנדנדת והתמונה מטושטשת לחלוטין. גם במצב של kids and pats המצלמה פועלת ב-1/60-1/125 וזה א-י-ט-י (יש לי מצלמה מדגם OLYMPUS UZ550 ובצילום במהירות 1/500 ההתנדנדות יצאה חדה). יש לזה פתרון במצלמה הזו?

צילמתי אדם ברקע של נוף עם פלש הנוף (יכטות בהרצליה) יצא מקסים. האדם – יצא מוצלל (שחור).

אשמח לקבל התייחסות.

משה

אורי
Guest
משה שלום, ראשית, אני מצטער שאתה מאוכזב מהמצלמה. לא כי יש לי מניות של קנון, אלא כי מצלמה מבאסת היא חוויה מוכרת לי מקרוב. שנית, לגבי הטשטוש – בסופו של דבר אתה כן יכול לשלוט על מהירות התריס של המצלמה, כמו כל מצלמה. אני לא בדיוק זוכר איך מגיעים לפונקציה הזו, אבל אתה יכול לשלוט על מידת הבהירות – ככל שהתמונה תהיה יותר כהה, מהירות התריס תהיה יותר גבוהה. אפשרות שניה היא להבזיק וכך להקפיא את התמונה. עזוב את המצב של קידס אנד פאטס. לגבי הבעיה השניה, זה נשמע לי תמוה – יכול להיות שאתה לא מבזיק בעוצמה חזקה מספיק?… Read more »
מור
Guest

שלום,
כבר הרבה זמן שאני מחפשת לקנות מצלמה של canon.
יש פונקציה אחת שממש חשובה לי שתהיה ולא כ"כ ברור לי מהכתבה אם היא ישנה או לא במצלמה הנ"ל… אולי תוכל לעזור לי…
יש התייחסות מצידך ליכולת המצלמה לשנות צבעים (תמונת הפטרוזיליה),
האם יש בה גם את הפונקציה לבחור צבע אחד בודד כאשר שאר התמונה מצולמת בשחור\לבן?
למשל, אם נתרגם את זה לתמונת הפטרוזיה:
הפטרוזיליה תהיה ירוקה, כל מה שירוק בצבעו הטבעי שנמצא ברקע – יצולם בירוק גם כן, אך כל שאר העצמים (צבעוניים\לא) יצולמו בשחור ולבן.
מקווה שהייתי מובנת… :)
תודה.

אורי
Guest

היי מור,

הביקורת נכתבה לפני זמן רב, ואני לא זוכר בדיוק איך מגיעים לפונקציות הללו, אבל לפי דעתי כן, זה אפשרי. אגב, היא לא המצלמה היחידה שעושה זאת, וכמעט כל קומפקטית מהפירמות המובילות היום מסוגלת ליצר את האפקט שביקשת אותו.

mor
Guest

אני מתלבטת לגבי המצלמה הזו- אני לא יודעת עם הטאץ' הוא סתם עניין קיטש חולף ומתקלקל במהירות- הפונקציות שלה אכן מעניינות אותי. אך אני מפחדת להתאכזב מעניין הטאץ' ושהוא יהרס מהר.יש לטאץ' נעילה? והאם את התמונה/ הזום אתה מקליק מהמסך או מכפתור ידני? אני ממש מבולבלת- מה דעתך?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: