אפליקציות: הזהב של העשור הבא

המלחמה בין חנויות האפליקציות בסלולר היא לא דבר חדש. אבל לאחרונה אנחנו יכולים לראות את חנויות האפליקציות מתחילות לזלוג ממגזר הסלולר אל תוך הנטבוקים, טאבלטים, E-Readers ואפילו טלוויזיות. אז מה הוא הזהב של העשור הבא? ללא ספק, אפליקציות.

mobile_appsחנויות האפליקציות נמצאות כאן כבר שנים, החל מחנות האפליקציות של אפל ודרך החנויות של גוגל, נוקיה ולא מעט אחרות. אבל בחודשים האחרונים אנחנו רואים את הזליגה של החנויות הללו מהפלטפורמה הסלולרית אל שלל פלטפורמות אחרות.

נטבוקים וטאבלטים

אינטל הציגה בתערוכת CES האחרונה את פלטפורמת חנות האפליקציות שלה למחשבי נטבוק. אחד הדברים היפים שעשתה אינטל הוא לפתוח את הפלטפורמה שלה לכל יצרניות הנטבוקים כאשר המגבלה היחידה לשימוש בחנות הוא שהנטבוק שלכם יתבסס על מעבד אטום של החברה. לדברי פול אוטליני, מנכ"ל החברה, אינטל מתכננת בהמשך לפתוח את החנות גם לאפליקציות המיועדות לפלטפורמות נוספות, עם מסכים קטנים יותר (כפי הנראה, רמיזה לכיוון טלפונים סלולריים). ענקית המחשוב דל אף הגדילה ועשתה גרסה משלה של החנות המבוססת על המנוע של החנות של אינטל עם ממשק משלה ועם תוספת של אפליקציות יעודיות למחשבים הניידים של החברה. נכון להיום, אנו גם יודעים על שיתופי פעולה עם Asus ו-Acer אשר מתכננות להכנס לתחום.

חנות האפליקציות של החברה נועדה לחזק את נוכחותה של אינטל בשוק הנטבוקים, יחד עם השקת הגרסה החדשה של מערכת ה-Moblin שלה. המערכת של אינטל, אשר הוצגה ב-CES בגרסת 2.1 (אמורה לצאת בשנה הבאה) מבוססת על Kernel של Linux ולפי ההדגמה ב-CES, רוב האייקונים שהוצגו מקושרים לאפליקציות הנמצאות ברשת.

הנטבוקים, שהוצגו בהתחלה כמוצרי נישה, הולכים ותופסים בשנה האחרונה נתח שוק גדול יותר וכבר אינם נתפסים כפתרון Low-End, אלא יותר כסטנדרט. עם התחזקות המעבדים, הירידה בצריכת החשמל וכתוצאה מכך העלייה בחיי הסוללה, אנו רואים היום יותר ויותר אנשים אשר בוחרים בנטבוק בתור המחשב הנייד המועדף עליהם מכיוון שהוא מספק את צרכיהם של רוב האנשים. כמה מאיתנו באמת צריכים לערוך וידאו, תמונות או לשחק ב-World of Warcraft על גבי המחשב הנייד? נכון, קיימים כמה כאלה, אבל הם בהחלט לא הרוב.

מכיוון שהנטבוקים נתפסים לא רק ככלי עבודה אלא גם כאמצעי בידור לכל דבר, בדומה למה שקורה היום למכשירים הסלולריים, הכניסה של חנויות האפליקציות לתחום היא הגיונית למדי.

הנוכחות של מכשירי הטאבלט השונים ב-CES גם היא הייתה שם דבר. סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, חשף את מה שהיה ידוע עד היום בתור Courier, מחשב ה-Tablet של מיקרוסופט, בתור ה-HP Slate, מכשיר Tablet אותו מפתחת מיקרוסופט בשיתוף HP. אחריו הגיעה nVidia שחשפה כמות נכבדת של מכשירי טאבלט חדשים המתבססים על פלטפורמת ה-Tegra 2 שהיא חשפה בכנס ואפילו לנובו חשפה מחשב נייד מסדרת Ideapad בשם U1 בעל מסך נתיק אשר הופך לטאבלט המתנתק עצמאית.

הטאבלטים, המוכרים גם במושג המקצועי יותר MID או Mobile Internet Device, כשמם כן הם: מכשירים ניידים המיועדים לספק בעיקר גישה לרשת האינטרנט, עם כל מה שמשתמע מכך. גם כאן, כניסת חנות האפליקציות, אשר תאפשר שימושים נוספים במכשירים בהתבססות על אפליקציות הרצות על-גבי האינטרנט או על-גבי המכשיר עצמו אך קשורות לרשת בצורה כזאת או אחרת, היא טבעית לחלוטין.

E-Readers

אני חושב שכמות ה-E-Readers השונים שהוצגה ב-CES גדולה יותר מכמות החברות שהציגו בתערוכה, אך ללא צל של ספק, כמעט כל חברה שמתעסקת באלקטרוניקה צרכנית ויש לה שמץ של הבחנה לגבי מה שקורה בשוק הציגה מכשיר עובד או לפחות קונספט של מכשיר עתידי שהיא מתכוונת להוציא כבר בעתיד הקרוב. השימוש במכשירי ה-E-Reader הוא דומה למדי, לא משנה באיזה מכשיר תבחרו (למעט, אולי הממשק), כך שאנו נשארים, גם כאן, עם הבדל התוכן. במקרה הזה, חלק גדול מהחברות מנסות למשוך לכיוון הפורמטים הפתוחים על-מנת לאפשר לכמה שיותר תוכן להגיע גם למכשיר שלהם ולא להיתקע עם מכשיר התומך בפורמט פרטי מול החברות הגדולות שיכולות למשוך אליהן את התוכן האיכותי יותר. כמו כן, אנחנו רואים שהחברות הגדולות סוגרות הסכמים עם מגזינים, עיתונים, הוצאות ספרים ועוד. כל זאת במטרה לנסות ולייחד את המכשירים שלהם בתוספת של תוכן איכותי. אני מאמין כי בסופו של דבר, גם כאן השאיפה של כל הצדדים תהיה בסופו של דבר להגיע לפורמט הפתוח ולכן גם כאן, אנחנו מגיעים לתוכן שמעבר לתוכן.

חלק גדול מה-E-Readers מכילים כבר היום יכולות המאפשרות להם לעשות יותר מאשר קריאת ספרים. ב-CES עצמו ראינו מכשירים המיועדים לקריאת מתכונים במטבח (נעשו באופן מיוחד כדי שיהיה אפשר להשתמש בממשק עם ידיים מלוכלכות או אפילו עם המרפקים בצורה נוחה למדי), מכשירים שיודעים להציג לוח שנה ורשימת משימות (ה-QUE של Plastic Logic) ואפילו מכשירים (דוגמת ה-Alex של Spring) המכילים מסך ומעבד נוסף המריץ מערכת הפעלה נפרדת (במקרה של ה-Alex מדובר בגרסה 1.5 של האנדרואיד). צריכת החשמל הנמוכה של מכשירי ה-E-Reader הופכת אותם לאידיאליים לשימוש מחוץ לבית כך שסביר והגיוני מאוד שנוכל להתקל בעתיד במכשירים שידעו להציג מפות למטיילים (כך שלא תצטרכו לדאוג אם נגמרה לכם הבטריה ב-GPS), או מכשירים המציגים את המבצעים האחרונים בסופר ויודעים לכוון אתכם למקום שבו הם נמצאים.

זה מגיע גם לטלוויזיה

סמסונג הכריזה ב-CES על חנות ה-Samsung Apps שלה, המיועדת לא רק למכשירים הסלולריים. במסיבת העיתונאים, הציג מנכ"ל החברה את חנות האפליקציות שתעבוד גם על מכשירי הטלויזיה של החברה. אין ספק שלמפתחים עבור החנות של סמסונג יהיה אתגר מעניין, מכיוון שאפליקציה שתראה נהדר עלל מסך של 2-4 אינץ' עלולה (ואף סביר להניח) שתראה איום ונורא על מסך של 42 אינץ'. סמסונג ציינה כי היא תשחרר בחודשים הקרובים את ערכת הפיתוח לפלטפורמה שלה ואף הוסיפה כי אחד התכונות הייחודיות בפלטפורמה שלה יהיה בכך שהיא תאפשר להעביר אפליקציות ומשחקים כמו שהם מהמכשיר הנייד למסך הטלוויזיה, כך שתוכלו להמשיך את המשחק או את השימוש באפליקציה במקום שבו עצרתם.

מה זה אומר עבורנו?

אם אתם מפתחים שכבר מפתחים אפליקציות לפלטפורמות הניידות השונות, תמשיכו ככה, אתם בכיוון הנכון. אם אתם מפתחים שעוד לא התנסו בכיוון של אפליקציות למכשירים ניידים, כדאי שתתחילו ללמוד איך לפתח אפליקציות מהסוג הזה מכיוון שיש סיכוי גדול שהכסף הגדול יגיע דווקא משם. השוק הוא בעל פוטנציאל עצום וחברת המחקר גרטנר מעריכה (נכון למחקר שפורסם בנובמבר 2009) ששוק האפליקציות למכשירים שאינם PC (נטבוקים וטאבלטים אינם נכללים בהגדרה הזאת) יעלה מעל ל-15 מיליארד דולר עד 2014.

ואם אין לכם ידע בפיתוח? אז כדאי שתתחילו ללמוד. יש כבר היום מגוון רחב של פלטפורמות המאפשרות לפתח משחקים ואפליקציות באמצעות ממשקי שליטה נוחים שאינם דורשים ידע בפיתוח ואולי אתם תוכלו להיות הזינגה הבאה.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

1 תגובה על "אפליקציות: הזהב של העשור הבא"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
trackback

[…] שכבר הבנו שהשגעון הבא הוא חנויות האפליקציות, מגיעה גם גוגל ומודיע כי בכוונתה להשיק בהמשך בחודש […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: