המהפכה של אפל בדרך לטלוויזיה

בעוד פחות מחודש אמורה אפל לקיים את אירוע המוזיקה השנתי שלה, שם היא צפויה להכריז גם על גרסה חדש של מערכת ה-Apple TV, אשר תקרא כפי הנראה iTV. האם אפל תצליח לחזור המפהכה של האייפאד בעולם הטאבלטים עם ה-iTV?

בתחילת שנות האלפיים, הייתה זו דווקא מיקרוסופט שניסתה להוביל את מהפכת מרכז המדיה הביתי כאשר הוסיפה גירסה מיוחדת של מערכת ההפעלה חלונות, המיועדת לפעול על מחשבים המחוברים למסך טלוויזיה. בשנים שעברו מאז, שוק מרכזי המדיה התבגר והתפתח, הן מבחינת חומרה והן מבחינת תוכנה, אך למרות הפיתוחים החדשים והמעניינים, המדיה סנטר עדיין נשאר נחלתם של המשתמשים הטכנולוגים יותר ולא באמת הצליח לחדור למיינסטרים.

סף המהפכה

לפני 4 שנים, בספטמבר 2006, הכריז מנכ”ל אפל סטיב ג’ובס על מכשיר ה-Apple TV, שהתעתד להיות שילוב בין מדיה סנטר ובין מזרימדיה (סטרימר דיגיטלי) שיאפשר למשתמשים לצפות בתכנים ישירות מהאינטרנט או מהמחשב האישי באמצעות נגן iTunes. בניגוד לשאר המוצרים מבית אפל, המכשיר לא זכה להצלחה גדולה מעבר לקהילת חובבי מותג התפוח הנגוס, אך אפל המשיכה לפתח ולתחזק את המוצר ואף הוציאה גרסאות חומרה ותוכנה חדשות במהלך שלוש השנים האחרונות, כאשר האחרונה שבהן שיפרה את האינטגרציה עם מערכת רכישות תכני המדיה, אייטיונז, הוסיפה למכשיר תמיכה במסכים רחבים (16:9) יחד עם תמיכה בהזרמה של תכני רדיו ישירות מהאינטרנט.

בחודש מאי השנה, חשף בלוג הטכנולוגיה Engadget שאפל עובדת על הגרסה הבאה של מכשיר ה-Apple TV, שתקרא כפי הנראה iTV ותימכר בחנויות במכיר של 99 דולרים בלבד. בארבעת החודשים האחרונים נשמר שקט תעשייתי מסביב לנושא אך בשבוע האחרון דלפו לרשת כמה פרטים שטרם היו ידועים בנוגע למכשיר החדש. קווין רוז, מייסד Digg.com ודמות מקושרת בקהילת הטכנולוגיה, עדכן בסוף השבוע בבלוג האישי שלו כי החידוש המשמעותי בגרסה הצפויה של המכשיר תהיה מערכת ההפעלה עליה המכשיר יתבסס. מערכת ההפעלה של ה-iTV תהיה דווקא iOS המוכרת למשתמשים ממכשירי האייפון, האייפאד והאייפוד טאץ’. דבריו של רוז מבוססים על מקור פנימי בתוך אפל, וגם קהילת מפתחי היישומים מחזקת את טענותיו לאחר שכבר בחודש יולי נחשף שהגרסה הבאה של מערכת ההפעלה iOS, גרסה 4.1, כוללת בתוכה קטעי קוד המתייחסים למכשיר בעל סימון שאינו מוכר לקהילת המפתחים וסביר להניח כי קיים קשר ישיר בין השניים.

שילובה של מערכת ההפעלה iOS, הפועלת כיום במכשירים הניידים של אפל, כמערכת ההפעלה החדשה של iTV תפתח בפני פלטפורמת מרכז המדיה של אפל את הגישה לאפסטור, חנות היישומים הגדולה ביותר בעולם. אם השילוב בין פלטפורמת מרכז המדיה של אפל לבין חנות היישומים יביא להתפתחות של שוק יישומים מותאמים למכשירי הטלוויזיה, אזי קיים סיכוי טוב שאפל תצליח לשבור את מחסום הכניסה למיינסטרים, בדומה למהלך שבצעה החברה עם האייפאד בשוק מחשבי הלוח (טאבלטים) לפני ארבעה חודשים. בהסתמך על נתוני העבר, סביר להניח כי כבר לאחר ההכרזה נוכל לראות בחנות היישומים מבחר של אפליקציות שיוסיפו למערכת ההפעלה יכולות מרכז מדיה כגון הקלטה וצפיה בתוכן וידאו לצד יכולות חדשות כמו מבזקי טקסט על גבי המסך, שדרוג מדריכי התוכן הסטנדרטיים וכמובן, יישומים ומשחקים.

לא לתיווך

אחת מהתוצאות המעניינות של כניסת מרכז המדיה לסלון המשפחה הממוצעת, היא הקטנת נתח השוק של חברות הכבלים והלוויין המשמשות כיום כמתווך בין חברות ההפקה והיוצרים לבין צרכני הבידור והמדיה. כבר היום, מספר גדל של יוצרים מפיצים את תכני המדיה באינטרנט, אם מדובר בתוכניות חובבים, יצירות מוסיקליות או אף יישומים. חלקם מספקים את התוכן בחינם ומקווים שהפצתו תקדמם, בעוד אחרים מנצלים פלטפורמות כמו אייטיונז למכירה של היצירות ישירות לצרכן, כשהמתווך היחיד הינו אפל. באמצעות הפלטפורמה החדשה יוכלו יצרני התוכן להציע אותו לפי דרישה ישירות לצרכן הסופי במדיום בו מירב הצרכנים רגילים לצרוך את תכני הווידאו: מכשיר הטלוויזיה הביתי.

לא על אפל לבדה

למרות ששוק מרכזי המדיה קיים כבר קרוב לעשור, ההתחממות בזירת מכשירי הטלוויזיה בשנה האחרונה לא פסחה על אף אחת מהחברות הגדולות. אחד משינויי הכיוון המשמעותיים בשוק מרכזי המדיה השנה היה דווקא ביטולה של מערכת מרכז המדיה כמוצר חיצוני וכניסתה באופן מובנה אל תוך מכשירי הטלוויזיה. ענקית האלקטרוניקה סמסונג, חשפה כבר בתחילת השנה בתערוכת CES שנערכה בלאס-וגאס, מכשיר טלוויזיה הפועל עם מערכת הפעלה עצמאית המחוברת לחנות יישומים ומערכת מרכז מדיה המספקת את כל היכולות להן ניתן לצפות ממכשיר מהסוג הזה, רק באופן מובנה כחלק ממכשיר הטלוויזיה. סמסונג הייתה גם הראשונה להכריז על חנות יישומים שתשמש את מכשירי הטלפון החכמים מתוצרת החברה לצד מכשירי הטלוויזיה ותאפשר אף תקשורת ותחלופת מידע בין יישומים במכשיר הסלולרי והטלוויזיה.

אחרי סמסונג הגיעה גוגל, שהכריזה בחודש מאי השנה על מערכת ה-Google TV. בדומה למה שידוע כרגע על מערכת ה-iTV, גם ה-Google TV צפויה לפעול עם גרסה של מערכת ההפעלה אנדרואיד של החברה, המותאמת לשימוש במכשירי טלוויזיה. גם גוגל בונה על היכולת לחבר את שוק היישומים הגדל של החברה למכשירי הטלוויזיה וכן להביא אל הטלוויזיה את היכולת שהפכה את החברה להצלחה שהיא היום – שרות החיפוש והצגתן של תוצאות הרלוונטיות בצורה מהירה ויעילה.

בשונה מסמסונג, גוגל היא חברת תוכנה ולמעט כמה ניסיונות בודדים להתמודד בשוק החומרה (דוגמת ה-Nexus One ששיווקו הופסק מוקדם יותר החודש ומכשיר הטאבלט שאמור לצאת בהמשך השנה) היא מנסה להרחיב את נתח השוק שלה דווקא על-ידי פתיחת האפשרות לשימוש בתוכנה שלה באופן חופשי על פלטפורמות חומרה של מגוון יצרנים. בחירתה של גוגל לפעול באופן זה, תגרום לכך שכבר בתחילת השנה הבאה נוכל לראות בחנויות מגוון מכשירי טלוויזיה מתוצרות חברות מובילות המבוססות על מערכת ההפעלה אנדרואיד, יחד עם מכשירי מרכז מדיה רגילים שיאפשרו יכולות דומות גם בטלוויזיות שלא מוטמע בהן רכיב זה.

קופסה משלנו

מערכת הפעלה נוספת המשחקת תפקיד מרכזי בזירת מרכזי המדיה היא מערכת הבוקסי (Boxee). בוקסי הינה מערכת מרכז מדיה בקוד פתוח, שפותחה לפני כשנתיים כאן בישראל וצברה קהל מעריצים לא קטן ברחבי העולם. הייחוד העיקרי של בוקסי הוא הוספת האלמנט החברתי למוצר מרכז המדיה, שמאפשר שיתוף של חברים בתכנים הנצפים והשארת תגובות והערות על התכנים בהם צופים החברים שלכם. אחת הבעיות המרכזיות שמנעו מבוקסי להיכנס לזרם המרכזי של צרכני מרכזי המדיה, היה הצורך בהתקנה עצמאית על המחשב. בשביל להתגבר על אתגר זה, יצאה החברה בתחילת השנה בהכרזה על שיתוף פעולה עם יצרנית החומרה Dlink לצורך ייצור ה-Boxee Box, מכשיר מרכז מדיה עצמאי המגיע עם מערכת ההפעלה של בוקסי מותקנת.

לאן זורמת המדיה

אם נסתמך על ניסיון העבר עם הכרזות המוצרים של אפל, סביר להניח שכבר השבוע נזכה לראות את המכשיר החדש, אך בין אם זה יקרה בחודש הבא ובין אם לאו, כניסתן של שחקניות גדולות כמו אפל, גוגל וסמסונג לזירה אחת, מבטיחה לנו שתחום מרכזי המדיה הולך להיות אחד מהתחומים הלוהטים בשנה הקרובה.


כתבה זו פורסמה גם במוסף אונליין בעיתון מעריב

Avatar

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

4 תגובות על "המהפכה של אפל בדרך לטלוויזיה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שחר
Guest

כבר ידוע שהאירוע הולך להתקיים ב-1 בספטמבר….

ששש
Guest

אבל לא ידוע מה יהיה בו

חן
Guest

איזה כיף שהתחרות הזאת לא תיגמר ..
ולמה בפסקה האחרונה הפונט קטן יותר?! הרגת אותי !
:)

מצלמות אבטחה
Guest

המדיה סנטר זה דבר נפלא, כבר כמה שנים אני מחובר עם מחשב קטן לטלויזיה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: