Android TV: מחשב מדיה מבוסס אנדרואיד / סקירה

מכשירים שונים הקיימים בשוק מאפשרים לעשות שימוש במערכת ההפעלה אנדרואיד על מנת להנות מהזרמת מדיה ומתכנים המצויים ברשת האינטרנט. AndroidTV הוא אחד מהם

צילום: TGSpot

אחרי שכבשה את הסלולרי שלנו, והחלה לצעוד גם לכיוון הטאבלטים והמחשבים הניידים, גוגל מתכננת לכבוש את המעוז הבא – הטלוויזיה שלנו. בעוד ה-Google TV מחפשת את דרכה לצרכנים, יצרניות שונות החלו להטמיע את מערכת האנדרואיד בקופסת סטרימר קטנה המתחברת לטלוויזיה.

הכל יכול

מוצר שכזה הוא ה-Android TV: סטרימר, מחשב מדיה, HTPC או איך שתרצו לקרוא לזה – הוא יודע לעשות כמעט הכל. מערכת האנדרואיד הרצה עליו מאפשרת להשתמש בו לכל פונקציה אפשרית – החל מגלישה באינטרנט בדפדפן מלא, קריאת מיילים, צפייה בסרטי YoutTube, האזנה למוזיקה, צפייה בסרטים וגם הורדת אפליקציות נוספות. למעשה, כל מה שאתם מכירים מעולם האנדרואיד – ממשק, אפליקציות, תכנים, הכל כאן – רק על מסך הגדול.

שלא תתבלבלו עם ה-Google TV, כאן לא מדובר במערכת המבוססת על האנדרואיד עם ממשק ייעודי או תכנים כאלה ואחרים, אלא על המכשיר הקטן מופעלת האנדרואיד במלואה, ממש כמו בסמארטפון שלכם והיא כוללת את מרבית האפליקציות המוכרות.

פלאג אנד פליי

הקופסה שקיבלנו היא בגודל סטרימר ממוצע. צבעה שחור והיא בעלת מראה מינימליסטי הכולל מספר ממשקים וחיבורים. בקדמת הקופסה ניתן לאתר זוג כניסות USB המופיע מאחורי מכסה קטן, שדרכו נוכל לחבר כונן אחסון חיצוני, מקלדת ואפילו עכבר. בצידו הימני נאתר כניסת SD להרחבת האחסון הקבוע או שליפת תמונות וסרטונים מהמצלמה, ומאחור יציאת HDMI החשובה לנו לחיבור הטלוויזיה וכן יציאת אודיו, רשת RJ-45 וחיבור אל מקור מתח.

פינינו מקום על המדף בסלון סמוך ל-Xbox והמחשב, חיברנו כבל HDMI, כבל החשמל ויצאנו לדרך. ללא כל עיכוב, היחידה נדלקה מייד ונוריות חיווי קטנות בצבע ירוק ואדום התריעו בפנינו כשהמכשיר פועל.

העברנו את הטלוויזיה למצב HDMI והופתענו לראות את מערכת האנדרואיד מוצגת על המסך הגדול. כן, למרות שידענו למה לצפות זו הייתה הפתעה חביבה לראות את המערכת של גוגל מופעלת גם בטלוויזיה. אחרי שנרגענו, שאלנו את עצמנו כיצד מתפעלים את המערכת, כי עדיין אין לנו בבית מסך מגע גדול, מה גם שלא היינו רוצים לקום לטלוויזיה כדי להפעיל אפליקציה…

השלט המעופף

עם המכשיר קיבלנו שלט קטן בעל מספר כפתורים מועט, אך מיד עם השימוש הראשון הבנו שזה לא שלט רגיל. על מסך האנדרואיד מוצג לנו סמן של העכבר וכאשר הזזנו את השלט וכיוונו אותו מול המכשיר, הסמן נע יחד עם תנועת ידינו. מה שמכונה Air Mouse הוא עכבר הנשלט על ידי חיישנים הממוקמים בשלט והסמן על המסך מגיב בהתאם לתנועת היד.  נוסף עך כך, ישנו כפתור OK לאישור, כפתורי ניווט וחיצים, כפתור ההדלקה והכיבוי, גישה מהירה למסך הבית, חיפוש מהיר, חזרה ושליטה בנגן המדיה.

השלט שברשותנו פעל בתקשורת IR, כך שהוא דורש קו עין ישיר בינו לבין היחידה. שלט אחר הקיים למכשיר הוא שלט הפועל בטכנולוגיה אלחוטית 2.4GHz, המאפשרת לנו לעבוד במרחק גדול יותר וגם ללא צורך בקלט ישיר. שלט זה גם כולל כפתורים נוספים אך עיקר השינוי בו היא המקלדת המלאה הממוקמת בגבו.

ממשק ותפעול

מערכת האנדרואיד 2.2 המקורית היא זו שרצה על גבי המכשיר, נטולת ממשקים או תוספות מכל סוג. בדומה למכשירים הניידים, גם כאן תמצאו מספר מסכי בית, וודג’טים מוכרים והתפריט הראשי המרכז את כל האפליקציות המותקנות. למרות שיש כאלה שיעדיפו ממשק מותאם לנגני מדיה וסטרימינג, כאן אנחנו מקבלים את המערכת במלואה, וגם חלקים שפחות ידידותיים לשימוש בטלוויזיה כמו בר ההתראות ומסכי הבית השונים נמצאים כאן.

המעבר והשימוש בממשק עם העכבר פשוט יחסית ודרש מאיתנו מספר דקות מעטות להסתגלות, אך יש כאלה שלא יתרגלו באותה הזריזות והקושי שיתקלו בו היא חוסר הדיוק של הסמן או התעייפות הזרוע מאחיזת השלט באוויר, ולשם כך ישנה אפשרות לחבר עכבר אלחוטי בחיבור USB או מקלדת משלובת עכבר לשליטה נוחה יותר.

השימוש בשלט מדמה את העכבר הרגיל ולחיצה על מקש ה-OK מדמה מגע של האצבע במסך, כך שלעבור בין המסכים, ללחוץ על כפתורים ולהפעיל אפליקציות מתבצעת בשילוב של תנועת הסמן למקום הרצוי ולחיצה על הכפתור שבשלט. אם אנחנו מסתובבים בין המסכים ומעוניינים לחזור למסך הבית בזריזות, נוכל לעשות זאת דרך כפתור הבית שבשלט, וגם לחזור אחורה ולחפש באינטרנט או במכשיר ניתן לבצע באותה הדרך.

יש לציין כי התגובות היו מהירות יחסית והתבצעו בצורה חלקה. המעבד שרץ בפנים הוא מדגם Cortex A8 1GHz של Samsung ויחד עם 512MB הוא עושה עבודה מצויינת.

אפליקציות

המכשיר מגיע עם האפליקציות הבסיסיות של מערכת האנדרואיד: Gmail והדואר לקריאת מיילים לחשבונות הדואר שלנו, YouTube לצפייה בסרטים מהרשת, ה-G.Talk לצ’וטט בין חברים וגישה לרשתות החברתיות. בנוסף, ישנה גם את אפליקציית ה-Skype, Fring נגן מוזיקה וידאו שמגיעים כחלק מהממשק, אך החשוב מכולם היא הגישה לאנדרואיד מארקט המאפשרת הורדת אלפי אפליקציות נוספות להעשרת המכשיר.

יכול להחליף את המחשב הסלוני?

אם אנחנו רוצים להשוות את המוצר כתחליף למחשב סלוני, אנחנו צרכים להתייחס למספר היבטים:

גלישה באינטרנט: מערכת האנדרואיד כוללת בתוכה דפדפן מובנה הנחשב לבין הטובים בעולם הסלולר, וגם כאן הוא אינו מאכזב. באמצעות קישוריות ה-WiFi הקיימת במכשיר הגדרנו וגלשנו ברשת שלנו בבית בצורה חלקה וזריזה, והדפים הוצגו בצורה טובה כולל גם אתרים המכילים פלאש. לאנדרואיד קיימת עוד מספר לא קטן של דפדפנים שונים (פיירפוקס, דולפין וכו’) ודווקא האתגר הגדול הוא השליטה בדפדפן, במיוחד כאשר נדרשנו להקליד כתובת אתר על המקלדת הווירטואלית. השליטה בשלט קשה עוד יותר, למרות שמדובר בכפתורים גדולים פספסנו לא פעם את האות הרצויה, לכן שלט משולב מקלדת או מקלדת USB יכולים בהחלט להועיל כאן.

מדיה סנטר: מבין השימושים העיקריים של המכשיר נמצא את האפשרות לנגן תכנים שהורדנו (בצורה חוקית) מהאינטרנט. בתצורה הבסיסית שהמכשיר מגיע מצאנו כי הוא תומך בקבצי וידאו ומוזיקה מוכרים כמו DivX, Xvid ו-MP3  וגם בדקנו זאת עם נגן אחר שמצאנו באנדרואיד מרקט. ה-BsPlayer בגרסת האנדרואיד מסוגל לנגן את רוב הקידודים המוכרים, כך שהצלחנו בקלות לנגן סרטים באיכות סטנדרטית בגודל 700MB לקובץ יחד עם הכתוביות בעברית (אחרי שתיקנו את הקידוד בהגדרות). למרות הצהרת היצרן, סרטים באיכות גבוהה יותר כמו HD 1080 לא הצלחנו לנגן כשהסרט הוצג במקוטע, אולי זה היה בקובץ שהיה ברשותנו לכן בדקנו זאת עם קובץ נוסף שגם לא צלח את הבדיקה.

נגני מדיה יש בשפע באנדרואיד מרקט וגם הנגן הפנימי יעשה את העבודה אם אתם צריכים לנגן קובץ מוזיקה או סרטון נתמך, אך היה נדרש כאן נגן מתקדם ומעבד חזק יותר כדי לספק יכולות מדיה מלאות.

סטרימינג ותכנים: ל-Android TV קיימת גם אפשרות לבצע סטרימינג מהרשת דרך אפליקציות תומכות במערכת האנדרואיד. בעניין תכנים תוכלו למצוא את אפליקציית ה-YouTube ששם אפשר להעביר את הזמן בקלות ובנוסף תוכלו למצוא גם את אפליקציות של Hulu ו-Netflix אולם סביר כי הם לא יעבדו אצלנו בארץ.

חיבור התקנים חיצוניים: למכשיר מספר כניסות להרחבה ולחיבור התקנים. כניסות ה-USB הקדמיות הוכיחו את עצמן כיעילות ונוחות כך שחיברנו כונני פלאש ודיסק קשיח נייד אשר זוהו ללא בעיה וניגנו את כל התכנים שלנו ישירות מהם. גם כניסת ה-SD בצד מאפשרת לנו להחזיק אחסון קבוע בנפח שנקבע וכדי לסייר בין התכנים מצאנו אפליקציה פנימית ששימשה אותנו כסייר קבצים לכל דבר.

משחקים: היכולת של מערכת האנדרואיד להריץ משחקים בעלי גרפיקה מתקדמת עוד אמנם מוגבלת, אך בחנות האפליקציות תמצאו אלפי משחקים שונים שיעבדו על המכשיר. כמובן שלא כל המחשקים יתאימו למכשיר כמו אלה המשתמשים בחיישני התנועה הקיימים בסמארטפונים המתקדמים, וגם משחקים בעלי גרפיקה גבוהה לא היינו בונים שיעבדו כאן בצורה חלקה. אנחנו הורדנו את משחק ה-Angry Birds ו-Fluffy Birds המוכרים ושיחקנו בהם עם השלט, אך גם כאן התעייפנו מהר מלהחזיק את השלט באוויר יותר מידי זמן ולכן היינו ממליצים להשתמש בעכבר רגיל לצורך המשחק. סה"כ ישנם לא מעט משחקים להורדה וזה פלוס נחמד מאוד.

זמינות: מרגע שהדלקנו את המכשיר לא כיבינו אותו, כפתור הכיבוי בשלט מעביר את מערכת האנדרואיד למצב המתנה, בדומה למכשירי הסמארטפונים – המערכת פועלת ברקע אך המסך נכבה, או במקרה שלנו המסך הופך לשחור. בכל זמן שרצינו להשתמש במכשיר כל שהיינו צריכים לעשות זה לעבור לכניסת ה-HDMI בשלט הטלוויזיה וללחוץ על כפתור ההדלקה בשלט המכשיר, שנדלק תוך שנייה. מיותר לציין שצריכת החשמל שלו היא כמעט אפסית.

סקירת וידאו

מחירים

המוצר כבר קיים בחנויות באירופה, אך בישראל ובארצות אחרות הוא ניתן לרכישה כעת דרך מפיצים שונים באמצעות האינטרנט. יצרניות שונות גם בחרו במוצר זה והפכו אותו למותג שלהם עם ממשק ייעודי. מחירו הממוצע הוא כ-$160 עד $200 (כ-700 ש"ח), כמחיר סטרימר ממוצע ומי שמעוניין לרכוש יוכל דרך הרשת עם משלוח לארץ כאן.

את המוצר ייתכן ותמצאו בכמה שמות שונים ברשת שכן חברות נוהגות לרכוש את המוצר ולהדביק עליו את שמם ולבצע שינויים בממשק. בין היתר הקופסה מאפשרת לקבל אביזרים שונים כמו שציינו – שלט משולב מקלדת, מקלט DTT לקליטת שידורים דיגיטליים ואפילו מצלמה.

לסיכום

מערכת האנדרואיד בטלוויזיה זה רעיון לא רע בכלל. האפשרויות הם כמעט בלתי מוגבלות ומספקים לנו את כל הצרכים שאנו מחפשים מנגן מדיה מתקדם ברבע מחיר ממחשב סלוני. מצאנו אותו שימושי במיוחד וקסם לנו מאוד שהמכשיר זמין כל הזמן לשימוש ורק מעבר בשלט הטלוויזיה ל-INPUT הנכון מפריד בנינו. כן היה חסר לנו היכולת לניגון וידאו ב-HD, אפליקציות תומכות כמו נגן סביר ואולי גם מעטפת מלאה שתאפשר לנו לנווט בין האפשרויות השונות בצורה קלה כמו בנגני המדיה המוכרים, אחרת הוא יכל להיות מושלם.

מפרט טכני

  • מעבד: Samsung PV210 CORTEX A8 CPU, 1GHz frequency
  • מערכת הפעלה: Android 2.2
  • זיכרון: 512MB RAM,built in 2GB Flash memory
  • הרחבה: כרטיס SD/MMC/MS עד 32GB
  • וידאו: עד 1080P
  • יציאות: HDMI video & Audio
  • תקשורת: WiFi,  RJx45
  • שלט: אלחוטי ב-IR או 2.4GHz
  • USB: עד 3 כניסות USB 2.0
  • מידות: 111x170x30 מ"מ

אתר TGspot

הגב

5 תגובות על "Android TV: מחשב מדיה מבוסס אנדרואיד / סקירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
צבי
Guest

באותו המחיר לא עדיף לרכוש בוקסי?

יוסי
Guest

חבל שהוא לא מגיע עם Honeycomb.. אז הוא היה מושלם!

egger
Guest

איך זה יעבוד על טלוויזיה מאיכות בסיסית שהיא לא FULL HD , הפונטים עדין יהיו קריאים?

אבי
Guest

גוגל מנסה את מזלה שוב בלכבוש את הטלויזיה שלנו…
האמת נראה חמוד, בטח Honeycomb יעשה את העבודה יותר טוב וגם יש לאנדרואיד יתרון על כל השאר, הוא קוד פתוח ולא חסרים ולא יחסרו אפליקצות מעולם.

אבל בחייאת, עכבר? מקלדת? מה אנחנו בשנות ה90? יש את בוקסי באמת למשתמש הפשוט… ויש את XBMC המדהימה למשתמשים המתוחכמים שלא רוצים להסתפק במינימליזם ולהיות מוגבלים… אז למה שארצה להחליף את מערכת הXBMC המדהימה והמודולרית שלי במשהו כזה מינימליסטי?

ענת
Guest

אין ספק שגוגל הולכת ומרחיבה את תחומי המוצרים שלה… מי היה מאמין לאן יגיע מנוע חיפוש בתוך (יחסית) לא הרבה שנים… (-:

wpDiscuz

תגיות לכתבה: