4 סיבות לפתיחת אקסלרטור דווקא בחיפה

תל אביב, רמת החייל, הרצליה וחיפה? מסתבר שבפחות מ-50 דקות ברכבת קיימת קרקע פוריה עבור סטארטאפים, ואפילו במחירים שפויים הרבה יותר

פוסט זה נכתב על ידי קאלם עלי. עלי משקיע בסטארטאפים בשלבים מוקדמים בתחומים בעלי צמיחה מהירה כמו מדיה דיגטלית, אפליקציות ווב חברתיות ומשחקים למובייל. עלי מעורה בקהילות הסטארטאפים בלונדון, ברלין וחיפה.

cc by flickr, eutrophication&hypoxia

לאחרונה מתעוררת סצינת הסטארטאפים בעיר הצפונית חיפה. התופעה מתבטאת בין השאר בפתיחת תכניות שמעניקות אלטרנטיבה לסטארטאפים צעירים מחוץ לתל אביב. עם זאת קיימים מספר יתרונות בולטים לעיר הצפונית לעומת עמיתותיה הדרומיות, הרצליה ותל אביב. הנה חלק מהם:

1. הטכניון

חיפה התברכה בשתי אוניברסיטאות מובילות כאשר אחת מהן היא ה-MIT של ישראל, קרי, הטכניון המספק את מירב בוגרי ההנדסה בישראל אשר מצטרפים או מקימים חברות שבונות טכנולוגיות חדשניות שלעיתים דחופות נרכשות או הופכות לחברות ציבוריות מובילות.

רוב החברות הישראליות שנסחרות ב-NASDAQ מובלות ע”י בוגרי טכניון. על בסיס ניסיוננו באירופה באשר להיווצרות קהילות טכנולגיות חזקות ליד אוניברסיטאות אשר חזקות בהנדסה, זה היה רק הגיוני להתמקם ליד האוניברסיטה המובילה בישראל, מדינה המתגאה ביחס המהנדסים הגבוה ביותר ביחס לאוכלוסיה.

2. מת”מ

הבית של מספר מרכזי פיתוח של החברות המובילות בעולם כמו אפל, גוגל, קוואלקום, IBM ואינטל, אם רק נזכיר את חלקם. מת”מ הוא מקור אדיר של קשרים ומנחים פוטנציאליים שיהיו מפתח להצלחת התכנית בזמן שנתמקם באקו-סיסטם המקומי.

3. מיעוט אקסלרטורים

אם חיפה היא עיר חוף אשר שופעת בתרבות, כישרון וקשרים עמוקים לתעשיית ההיי טק והאקדמיה, עולה השאלה, מדוע אין בה יותר תכניות כאלו? ואכן, מפתיע לגלות שישנם רק שני אקסלרטורים בעיר, ה-High Center ו-Smartupbootcamp Israel. וכך, מיעוט התחרות מאפשר לגייס את מיטב הרעיונות והאנשים בעיר, ללא הרבה תחרותיות. לתוכניות ההאצה בחיפה פוטנציאל להיות בעלות כוח אדם טוב יותר ואיכותי יותר.

4. ועדיין קרובה למרכז הארץ

רבים מילידי תל אביב מרגישים צורך עז להושיט ידם לכיס ולהוציא דרכון על מנת להחתימו כאשר הם חוצים את קו הרצליה צפונה. למעשה, חיפה נמצאת במרחק של חמישים דקות נסיעה בלבד מבלי לציין גם את הזמינות באמצעות קו הרכבת. לעובדה זו מצטרפת עלות המחיה הזולה של חיפה שמאפשרת לסטארטאפ בתחילת דרכו לשמור על קצב שריפת מזומנים נמוך ביותר.

בסופו של יום חיפה מציעה חופים, מסעדות בתי קפה ורמת חיים ועסקים גבוהה בעלות נמוכה משמעותית מהמרכז, מבלי שאמרנו מילה על שכר הדירה הנמוך בה ומחיריו המאמירים במרכז, מה שמעלה בסופו של יום את זמן השרידות של החברות.


הפוסט נכתב על ידי Smartupbootcamp Israel


Sushi Venture Partners הינה קרן הון סיכון אשר מתמקדת בישראל. הקרן הודיעה לאחרונה על האקסלרטור הראשון שלה אשר יתקיים בשיתוף עם Startupbootcamp בחיפה.

ניתן להגיש מועמדות לתכנית עד סוף אוקטובר. התכנית אורכת שלושה חודשים מדצמבר עד פברואר. חבילה הכוללת 15 אלף אירו, שטח משרדי, מנחים, ושירותי תמיכה בשווי כ150 אלף אירו מוצעת לקבוצות המשתתפות על מנת להאיץ את פיתוח המוצר שלהן. במרץ 2013 התכנית מגיעה לשיאה ולסיומה עם דמו דיי לקהל רחב ובינלאומי של קרנות, אנג’לים וחברות.

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה on "4 סיבות לפתיחת אקסלרטור דווקא בחיפה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
ר
Guest

זה נכון אבל החסרון של חיפה הוא שלא ממוקמות בה קרנות הון סיכון. בהרצליה יש כל הזמן מפגשים מקריים ויזומים עם אנשי ההון סיכון. לדעתי צריך לתת לקרנות המובילות משרדים חינם בחיפה שיוכלו לפתוח סניפים וכך להגדיל את החיכוך בין יזמים ומשקיעים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: