קרן 83North משלימה גיוס לקרן הרביעית שלה בהיקף 250 מיליון דולר

הקרן השלימה את הגיוס בזמן קצר במיוחד של 3 חודשים ונהנתה מביקושי יתר; 83North הגיעה ב-2016 למקום הראשון במדד ההשקעות בחברות בצמיחה שערך גיקטיים

מקור: 83North

קרן הון הסיכון הישראלית 83North הודיעה היום (ד') על השלמת הגיוס לקרן הרביעית שלה בהיקף של 250 מיליון דולר. מדובר בגיוס הרביעי של הקרן באחת עשרה השנים שהיא פעילה (עוד מימי Greylock Israel) והוא מביא את סך ההון המנוהל שלה ל-800 מיליון דולר.

מנדט להשקעה בכל שלבי הפעילות של הסטארטאפ

הקרן הרביעית היא הגדולה ביותר של 83North. למרות זאת, לדברי הקרן, השותפים הצליחו לגייס את ההון המבוקש תוך 3 חודשים בלבד, והיא אף נהנתה מביקושי יתר. בין המשקיעים בקרן ניתן למנות משקיעים מוסדיים אמריקאיים, שברובם המכריע משקיעים בקרן עוד מהקמתה.

83North מחלקת את השקעותיה בין ישראל ואירופה באמצעות שני משרדים בהרצליה ולונדון והקרן החדשה ממשיכה את המודל הקיים של הקרן, שמתבסס על עבודה מול יזמים בשלושה אזורים אסטרטגיים: אירופה, ישראל וארצות הברית עם דגש על שני האיזורים הראשונים. זו אגב גם הסיבה לשם הקרן, שנגזר מסך קווי האורך הגיאוגרפיים של לונדון ותל אביב.

על פי 83North, הקרן החדשה תמשיך להשקיע בכל השלבים עם דגש על שלבים מוקדמים – סיד וסבבי גיוס ראשונים. עם זאת, ניתן לקרן מנדט להשקיע בכל שלבי החיים של חברות סטארט-אפ. הקרן החדשה תתמקד במספר תחומי השקעה: פינטק, תוכנה, תשתיות מיחשוב, אחסון וענן, סייבר, מובייל, אינטרנט, תקשורת ורכיבים ו-IOT.

מהקרן נמסר: "אנו מאמינים שבשביל השקעות בשלבים מוקדמים, וכדי ליצר החזרים אטרקטיביים למשקיעים שלנו אין צורך בקרן גדולה מדי. את גודל הקרן אנחנו גוזרים ממספר השותפים המשקיעים עם הנחת עבודה שכל שותף ישקיע במהלך חיי קרן כ-40-50 מיליון דולר בממוצע".

בכל מה שקשור לדמי הניהול של הקרנות, נמסר מ-83North שדמי הניהול שלה הם מבוססי תקציב ולא נגזרים כנתח קבוע מגודל הקרן. לדברי השותפים, המדיניות הזו מאפשרת להם להפנות יותר כספים להשקעות בחברות עצמן.

בנושא שוק הון-הסיכון וחברות הסטארטאפ הישראליות מסרו שותפי הקרן: "אנחנו נמצאים בתקופה מצוינת מבחינת קצב ההקמה ומימון של חברות סטארטאפ בישראל. מספר החברות שקמות כל שנה הוכפל בהשוואה לתחילת העשור וההון המגויס כל שנה גם הוא הוכפל מקצב של כ-2 מיליארד דולר לשנה למעל 4 מיליארד ב-2016. הקצב ברבעון הראשון של 2017 מעיד על המשך קצב ההשקעות הנ"ל. חלק ניכר מהגידול בהון המושקע מגיע לסבבי גיוס מתקדמים של חברות בוגרות הנמצאות בקצב הכנסות וגידול גבוהים. מספר החברות הבוגרות הפועלות כיום שמהן תגענה הנפקות או רכישות משמעותיות בשנים הקרובות גבוה מתמיד וזהו כמובן נתון מעודד מאד בשוק המקומי. מצד שני, הזמינות הגבוהה של הון להשקעה מוביל גם לגיוסים רבים ולעיתים בסכומים גבוהים של חברות צעירות ללא מודל עסקי מבוסס. גיוסים כאלו ובשוויים גבוהים מרחיקים אקזיטים שאחרת היו קורים בחברות שאין להן את הפוטנציאל לגדול להיות חברות משמעותיות. הרצון ליצור חברות משמעותיות הוא מבורך אבל האקזיטים הצנועים יותר הם גם חלק חשוב מהדינמיקה בשוק ודווקא כאן יש האטה ברבעונים האחרונים, בין היתר בשל זמינות ההון להשקעה ממקורות רבים מחוץ לישראל שנכנסים כאן להשקעות בפעם הראשונה".

"אחוז נמוך של קרנות, שמייצרות את ההחזרים המצופים"

בשיחה עם גיקטיים מסר יורם שניר, שותף ב-83North, כי הקרן החדשה תשמור על אותה אסטרטגיית השקעות באירופה ובישראל ותתמקד באותם תחומי השקעה בהם התמחנו בקרנות הקודמות.

אנחנו היום קצת יותר משנתיים אחרי הפרידה מ-Greylock. איך היית מגדיר את התקופה והפרידה מהמותג?

שניר: "הקרן, מיומה הראשון, נוהלה כקרן עצמאית ולכן אופרטיבית לא היה שינוי. חשיבות המותג נמדדת בחשיפה להזדמנויות השקעה חדשות, היכולת לזכות בעסקאות תחרותיות וייצור שיתופי פעולה עבור הפורטפוליו של  הקרן. בכל המדדים האלו אנו לא מרגישים שינוי. מערכת היחסים עם Greylock מצוינת ובנויה בצורה טבעית על מערכות יחסים אישיות ארוכות שנים".

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר תלונות כנגד הקרנות הישראליות ומודל הפעילות שלהן. בין השאר נטען שרובן פועלות ללא שקיפות ולא מצליחות להשיג תשואה למשקיעים שלהן. מה דעתך?

שניר: "אכן, בתעשיית הון הסיכון העולמית והישראלית, ישנו אחוז נמוך של קרנות, שמייצרות את ההחזרים המצופים, וקרנות אלו אטרקטיביות מאוד להשקעה. השקעה בקרנות שאינן נמנות על קבוצה זו, מאכזבת לעיתים קרובות את משקיעיהם ויוצרת תחלופה וחוסר שקיפות במערכות היחסים בין המשקיעים לקרנות. המשקיעים בקרן הרביעית שלנו, ברובם המכריע, הינם אותם משקיעים שליוו אותנו מהקרן הראשונה. אלו משקיעים אמריקאים מנוסים מאוד המונעים מהחזרים ולא משום גורם אחר. למשקיעים אלו נגישות ויכולת לבחור בהשקעה כמעט בכל קרן שירצו וכעובדה בחרו להשקיע ב83North. אנו מקפידים לשמור על שקיפות מלאה ומוחלטת עם משקיעי הקרן וכן מודל דמי הניהול שלנו אחר ומיושר עם האינטרס הישיר של משקיעי הקרן".

עוד נושא שעלה לכותרות לאחרונה הוא חילוקי הדיעות עם המוסדיים, שלא רצים להשקיע בהייטק הישראלי. האם לא מדובר בחשש לגיטימי שלהם?

שניר: "המשקיעים המוסדיים חייבים לבחור את הקרנות רק על פי החזרים היסטוריים ואחרי בדיקת נאותות ראויה. ניהול אחראי של כספי הציבור הישראלי מתחייב גם בהשקעה באפיק זה".

המקום הראשון במדד ההשקעות בחברות בצמיחה

כ-40 אחוזים מההשקעות של 83North החלו כהשקעת סיד – כשבין חברות הפורטפוליו שלה ניתן למנות את Payoneer, ScaleIO, Wanova, Panoramic Power, Velostrata, Siemplify ו-Zerto. הנתון בא לידי ביטוי גם במדד המשקיעים של גיקטיים, שם הגיעה 83North למקום הראשון במדד המשקיעים בחברות שלבי צמיחה ב-2016.

המדד התבסס על רמת הפעילות של משקיעים בחברות שעברו לשלב הצמיחה והוא מורכב מפרמטרים כמו מספר ההשקעות שביצע כל משקיע, סך כל ההון שגוייס בכל סבב שבו השתתף, האם מדובר בהשקעת המשך להשקעה קיימת והאם המשקיע הוביל את הסבב.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

1 תגובה על "קרן 83North משלימה גיוס לקרן הרביעית שלה בהיקף 250 מיליון דולר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אני
Guest

השאלה היא האם זה אמיתי – האם באמת הם סיימו לגייס את הקרן, האם זה היה היעד, האם היו ביקושי יתר? מרוב הכתבות האלו נהייתי סקפטי

wpDiscuz

תגיות לכתבה: