שלום כיתה א’: 7 טיפים לסטודנטים למדעי המחשב

עודד רגב חוזר אחורה בזמן ומעניק לסטודנט שהיה 7 עצות חשובות כדי להפיק הרבה יותר מתקופת הלימודים ולקראת העתיד

תמונה: flickr, cc-by, CollegeDegrees360

לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית, הנה מספר עצות שהייתי שמח לקבל בתחילת דרכי:

1. תמיד יהיה מישהו מוצלח יותר, זה לא מעיד על כלום

אל תתנו לאף אחד לתת לכם הרגשה שאתם לא מספיק טובים \ חכמים \ מוכשרים \ מבינים טכנולוגיה. אפשר בקלות ליפול למלכודת הזאת, תמיד יהיה מישהו בכיתה \ עבודה שלכם שכתב את התוכנית הראשונה שלו בגיל 5, התחיל לעבוד בתעשייה בגיל 15, סיים את התואר הראשון בגיל 18 ועשה אקזיט בגיל 20 (ועכשיו במקרה, ממש במקרה, הוא בדיוק באותו מקום ביחד איתכם…).

בלימודים האקדמיים תמיד יהיו סטודנטים שיקבלו ציונים טובים יותר משלכם, ויספיק להם ללמוד רבע מהזמן שאתם צריכים. יופי להם, לא חסרות דוגמאות של אנשים שעשו דברים מדהימים בעולם הטכנולוגיה והישגיהם בלימודים היו בינוניים, אם בכלל הייתה להם השכלה כלשהי. ציונים גבוהים מעידים על יכולות מסויימות שנחמד מאוד שיש אותן אבל בהחלט אפשר לעשות קריירה מוצלחת בלעדיהן וכאמור, דוגמאות לכך יש בשפע.

כשמתחילים לעבוד בעבודה הראשונה בתחום, קל מאוד לקבל שוק בהתחלה, לחשוב מחשבות בסגנון של “אין סיכוי שאני אי-פעם אבין את הטכנולוגיה הזו כמו ש(השלימו את החסר) מבין אותה”. למי שחדש בעולם הטכנולוגיה קורה הרבה שהוא נתקל בנושא חדש כלשהו, גם אם הוא די פשוט, אבל בגלל שהכל חדש, הוא מרגיש כאילו זה הדבר הכי מורכב שקיים בעולם. בפועל, כמעט כל דבר שנראה לכם מסובך ומורכב הוא משהו שתוכלו להבין בצורה מצויינת אם תשקיעו בסה”כ שבוע אחד ללמוד אותו.

מי שקרא ספר אחד על תכנות לאייפון, יכול לדבר במשך שעה על הנושא הזה עם מהנדס שלא מכיר את הנושא ולהישמע כאילו הוא ישב עם סטיב ג’ובס והמציא בעצמו את שפת התכנות של Apple.

ועוד משהו חשוב באותו נושא, דרושות יכולות רבות על מנת לבנות לעצמכם קריירה מוצלחת כמו למשל: יכולות למידה, משמעת, יכולת בין-אישית, מנהיגות, יוזמה – וזו רק תחילת הרשימה. לאף אחד, לא משנה כמה הוא מוכשר, אין את כל היכולות האלו ברמה הכי גבוהה שאפשר – וזה בסדר. מה שאתם צריכים לעשות הוא להבין איפה החוזקות שלכם ומשם להביא את הערך לכל חברה שתהיו חלק ממנה.

2. שלבו עבודה בזמן הלימודים

תתחילו לעבוד בזמן התואר, התואר במדעי המחשב בהחלט נותן רקע טוב למקצוע אבל עדיין הפער בין ההכשרה האקדמית לעולם האמיתי הוא עצום. מעט דברים יכולים להיות מתסכלים יותר מלגלות אחרי 3-4 שנים עמוסות בלימודים שאין לכם את ההכשרה המתאימה לעבוד במקצוע שאתם מחפשים. על מנת להוציא את המירב מהתואר ולקדם את הקריירה שלכם בצורה הטובה ביותר – תתחילו להתנסות בעבודה בתעשייה כמה שיותר מוקדם.

3. הקפידו על ממוצע ציונים גבוה

ממוצע הציונים הוא הגורם המרכזי שעליו יסתמכו המראיינים שלכם בתהליך הקבלה לעבודתכם הראשונה. אני כבר יכול לשמוע אותכם אומרים “רגע, אבל קודם אמרת שממוצע הציונים לא אומר שום דבר”, זה נכון בטווח הארוך, אבל כשאתם נמצאים בתחילת הדרך ועדין אין לכם משהו מרשים לנפנף בו, ממוצע הציונים הוא ללא ספק האינדיקצייה הטובה ביותר להערכת הפוטנציאל שלכם בתור עובדים (עוד כלי שיכול לעזור לכם להתקבל לעבודתכם הראשונה הוא לעבוד על פרוייקט אישי מעבר ללימודים, אני אחזור לזה בהמשך הפוסט). תאמינו לי שאף חברה לא מחפשת רק מצטייני דיקן, בדר”כ למשרות תכנות הדרישה היא ממוצע 85 ומעלה, ולמשרות QA באיזור ה75 (זה נכון לתלמידי אוניברסטאות, עבוד מכללות צריך להוסיף 5 נק’ לכל אחד).

4. הלימודים כאינדיקציה לעבודה העתידית

תשקיעו בלימודים שלכם, בתקופת הזמן בלימודים לפני תחילת עבודה כלשהי בתחום, הלימודים יהיו עיסוקכם העיקרי. ומכאן המראיינים שלכם מסיקים שאם בעיסוקכם העיקרי הגעתם לרמת ביצוע X כנראה תציגו רמה דומה גם בעבודה. בסה”כ אם עברתם את תהליך הסינון של המוסד בו אתם לומדים – יש לכם את היכולות המתאימות לסיים את התואר. כאשר מעסיק פוטנציאלי רואה מועמד עם ממוצע נמוך מ80 הדבר היחיד שהוא יכול להסיק הוא שאין לאותו מועמד משמעת עצמית (או שמוסד הלימוד עשה טעות כלשהי בטפסי הקבלה).

ועוד משהו, בכל תואר יש קטע כזה להגיד “מה שלומדים פה בכלל לא קשור לעולם האמיתי” – אז כדאי לדעת שבמדעי המחשב ההיפך הוא הנכון. אחד הדברים היפים בתואר הוא שיש אפשרות לגעת בהמון נושאים בסייסיים כמו למשל: בסיסי-נתונים, שפות תכנות, מערכות הפעלה, מבני נתונים, מערכות תקשורת. אלה נושאים חשובים ביותר שיחזרו לפגוש אתכם עוד פעמים רבות לאורך הקריירה (גם אם לא מייד בהתחלה). אין ספק שאם תצברו נסיון וביטחון בנושאים האלו עוד בזמן הלימודים הרווח יהיה כולו שלכם.

5. את המוח מתחזק גוף בריא

תעשו ספורט – כן כן, קראתם נכון, מאוד קל בזמן התואר ובייחוד כאשר מתחילים לשלב את הלימודים עם עבודה, להגיע למצב שלאורך כל היום אתם יושבים בחדר עם פלורסנטים מול מסך או מחברת והמאמץ הגופני הגדול ביותר שלכם לאורך היום הוא ללכת לשירותים וחזרה. הנזקים מאורח חיים כזה הם רבים וקצרה היריעה מלפרט את החשיבות של פעילות גופנית קבועה לבריאות שלכם.

בקצרה אציין כי פעילות גופנית תכניס איזון לחיים שלכם, תשפר את מצב הרוח ותגדיל את האנרגיה הזמינה שלכם לאורך היום כולו. מעבר לזה, מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית משפרת באופן ניכר את התפקוד של המוח, הנה כתבה מעניינת בנושא.

תמונה: flickr, cc-by, CollegeDegrees360

6. למדו דברים חדשים בכוחות עצמכם

תלמדו לפחות טכנולוגיה אחת בעצמכם – היכולת ללמוד טכנולוגיה חדשה מאפס ולהגיע לרמת שליטה בסיסית ומעלה – היא אחת היכולות החשובות ביותר בדרככם להפוך לאנשי תוכנה מובילים בכל חברה שבה תהיו. אני בטח לא צריך לספר לכם שהטכנולוגיה מתפתחת כל הזמן ואם לא תהיו מעודכנים במה שקורה תהפכו להיות פחות ופחות רלוונטיים. אני ממליץ בחום במהלך התואר לקחת כמה שעות כל שבוע וללמוד טכנולוגיה חדשה כלשהי שמעניינת אותכם (הכי נוח בין הסמסטרים). למשל תכנות לאנדרויד או אולי סביבת פיתוח מגניבה ששמעתם עליה אבל אין לכם מושג בעצם מה היא עושה (מישהו אמר Ruby On Rails?).

חשוב לי שתדעו שאתם יכולים לעבור בקלות ממצב של “אין לי מושג מה זה תכנות לאייפון” למצב של “אני מכיר את הטכנולוגייה הזו, עשיתי כבר כמה פרוייקטים בתחום הזה” – השקעה של 3 חודשי עבודה על פרוייקט בטכנולוגיה חדשה תוכל לשפר משמעותית את הרושם שתעשו על המעסיקים הפוטנציאליים שלכם. יש באינטרנט מדריכים חינמיים לכל טכנולוגיה שרק תרצו להכיר, ואתם תתפלאו כמה ביחס ללימודים בתואר, לימוד של טכנולוגיה חדשה יכול להיות מהנה ולא כל כך קשה כמו שזה נראה ממבט ראשון.

לעובדים רבים בתעשייה יש פחד מטכנולוגיות חדשות. הם מכירים את סביבת העבודה היומיומית שלהם ונוח להם עם זה. ברגע שהטכנולוגיה שאיתה הם עבדו הופכת ללא רלוונטית, הם מוצאים את עצמם חסרי אונים. הטכנולוגיה כל הזמן מתפתחת ומשתנה, תמיד יהיה ביקוש רב לעובדים איכותיים שיכולים לעבוד בתחום שהכי חם באותו רגע (בימים אלו זה תחום המובייל), היכולת שלכם ללמוד טכנולוגיות חדשות בעצמכם, לא במסגרת אוניברסיטה או עבודה, תגרום לכך שאתם תהפכו להיות מסוג האנשים שנמצאים תמיד “בזמן הנכון במקום הנכון”.

7. קשרים, קשרים, קשרים

קל להתבלבל ולחשוב שהקשרים האישיים שנוצרים במהלך התואר הם תוצר שולי למטרה העיקרית כביכול, שהיא הלימודים עצמם. האמת היא שלאחר כמה שנים, את רוב מה שלמדתם בתואר כבר לא תזכרו אבל מי שהשכיל ליצור לעצמו רשת חברתית ענפה בזמן הלימודים, יגלה בעצמו מהר מאוד שהיה שווה לעשות את התואר רק בשביל הקשרים האלו.

כמעט כל מי שיושב איתכם בכיתה עומד להתחיל קריירה בתחום שלכם, יהיו אפילו כמה בודדים שבעוד כמה שנים יעשו כבר דברים גדולים מאוד. אבל גם אלו שיעשו מסלול קריירה יחסית סטנדרטי, יוכלו לעזור לכם.

הנה דוגמה, תחשבו על סיטואצייה שעלולה לקרות עוד כמה שנים, אתם תהיו בין עבודות ואתם תפרסמו בפייסבוק שלכם שאתם מחפשים עבודה. בגלל שאתם בקשר (אפילו רופף) עם רוב החבר’ה שלמדו איתכם בתואר, כמה מהם יכתבו לכם בחזרה שהם עובדים בחברה מדהימה ושבדיוק עכשיו מחפשים אצלם עובדים חדשים. אתם תוכלו להגיע לראיון בחברה הזו יחד עם ההמלצה של חבריכם וזה הרבה.

אני אגיד לכם כאן משהו שהמנהל שלי אמר לי ואני מסכים איתו לגמרי, “האנשים הבאמת מוכשרים לא נמצאים במצב של חיפוש עבודה אף פעם, כשהם מחליפים עבודות הם פשוט מגיעים לחברה החדשה בעזרת הקשרים שיש להם באותה חברה. מי שעובד בחברה ומכיר את האיכויות שלהם מספיק טוב, מכניס אותם ישר פנימה.”

שימו לב, אתם לא צריכים להיות החברים הכי טובים של כל אחד ממי שיושב איתכם בכיתה, אתם צריכים ליצור כמה שיותר קשרים בסיסיים בלבד. אתם רוצים להגיע למצב שבו תוכלו להרגיש מספיק בנוח בעוד שנה שנתיים, לפנות לכמה שיותר אנשים שלמדו איתכם בתואר ולשאול אותם שאלה מקצועית כלשהי. גם אם זה נראה מעט, אם יהיו לכם כמה עשרות או מאות אנשים כאלו, אתם תוכלו לעשות בקריירה שלכם דברים מדהימים כי תמיד תדעו בעזרת הקשרים שלכם להיות “במקום הנכון, בזמן הנכון”.

כמו תמיד, אני אשמח לענות בתגובות של הפוסט על כל שאלה שיש לכם ובכלל תרגישו חופשי לשתף את המחשבות והרעיונות שלכם עם קהל הקוראים של הבלוג.

הפוסט נכתב על ידי עודד רגב ופורסם לראשונה בבלוג “המדריך המלא להייטקיסט המתחיל“.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

26 תגובות על "שלום כיתה א’: 7 טיפים לסטודנטים למדעי המחשב"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חיים
Guest

הנזקים מאורח חיים זה* V
הנזקים מאורך חיים זה X

Its ruby
Guest

It’s Ruby on rails, and not roby

Oded Regev
Guest

כתבה שלי פורסמה ב Newsgeek…

http://www.newsgeek.co.il/7-tips-for-tech-students/

עודד
Guest

שלום לכולם,

אני עודד רגב, אני אשמח לענות על השאלות / תגובות שלכם.

אני מקווה שנהנתם מהכתבה (:
נ.ב. שגיאות הכתיב הן טעות בעריכה, אני מתנצל על כך…

אילן יוגב
Guest
עודד שלום כל הכבוד! ויישר כוח.אתה בהחלט צודק – הלוואי שהיה מדריך כזה. זה באמת נחוץ במיוחד לסטודנט מתחיל ומבוהל. רציתי להוסיף כמה טיפים משלי; 1. לגבי הסעיף הראשון על סטודנטים “חכמים יותר” כל מה שכתבת נכון אך יש גם עוד אפשרות – סטודנטים שפשוט נכשלו בקורס ועושים אותו כבר פעם שניה או שלישית. 2. לא להקשיב לשמועות על איכות מרצים: כל מרצה מסביר בדרך שלו,והיא מתאימה לתלמידים מסוימים – לא לכולם.לא צריך להידחס בחדר הרצאות של מרצה פופולארי רק מפני שהוא כזה. צריך לבדוק את כולם לפחות הרצאה אחת ולהתרשם בעצמכם. 3.ישנם ימים שבהם פשוט לא קולטים שום דבר.לא… Read more »
עודד
Guest

אחלה עצות אילן, כולן בהחלט מועילות… תודה

ניב
Guest

כתבה מצוינת, ישר כוח!

oran
Guest

אחלה כתבה. בתור אחד שהתחיל הרגע את לימודי התואר, אני בהחלט זקוק לעזרה והכוונה.
נתקלתי בעוד מספר כתבות שלך בעמוד שלך בפייסבוק, וכבר סיפרתי לכמה חברים עליך.. אני אשמח לקרוא עוד בעתיד. תודה!

עודד רגב
Guest

היי אורן,

תודה רבה על הפירגון (:

אני אשמח לשמוע ממך על איזה נושאים היית רוצה שאכתוב…

אני
Guest

אחלה כתבה.
תודה.

רמי
Guest

יש לך טיפ כיצד להשתחרר מהתלות בהורים?

עמיר
Guest

טיפ נוסף: לבנק תגיע עם אחד ההורים אם אתה רוצה לקבל יחס אמיתי של לקוח ולא של מישהו שאין לו כסף והבנק לא מעוניין בו

שיר
Guest

איך להשתחרר מהתלות של ההורים?? זאת שאלה טובה, אולי באמת אם יתחילו להתייחס אלינו במקום כמו בנק כאל מבוגרים ולא כאל ילדים חסרי אחריות נוכל גם אנחנו לקחת את עצמנו יותר ברצינות. אפילו הבנק צוחק על זה….

ניר
Guest

הכתבה מצוינת, תודה רבה!

עודד
Guest

תודה רבה ניר, אתה מוזמן להיכנס לאתר שלי “המדריך להייטקיסט המתחיל” לקרוא כתבות נוספות בנושאים דומים

עמי
Guest

אני הייתי מתחיל את הכתבה ב:

קשרים, קשרים, קשרים

עודד
Guest

היי ניר,
אין ספק שקשרים הם אחד הדברים החשובים. אומרים שהקוראים תמיד זוכרים את הדבר הראשון והאחרון שנכתב. אז נתתי לזה את המקום האחרון כדי שכולם יזכרו – זה גם משהו לא?

עודד
Guest

התכוונתי לענות לעמי… סליחה ניר

תחכמוני
Guest

“התואר במדעי המחשב בהחלט נותן רקע טוב למקצוע אבל עדיין הפער בין ההכשרה האקדמית לעולם האמיתי הוא עצום.”

“בכל תואר יש קטע כזה להגיד “מה שלומדים פה בכלל לא קשור לעולם האמיתי” – אז כדאי לדעת שבמדעי המחשב ההיפך הוא הנכון.”

סתירה.
מ.ש.ל

עודד
Guest

תפסת אותי (:
הייתי צריך לחדד ולומר שמבחינה טכנולוגית… התואר נותן רקע מצויין לעולם האמיתי. אבל מבחינת בניית קריירה התואר בכלל לא נותן שום כלים או רקע בנושא הזה.

תודה על ההערה הבונה

ישי
Guest
הי עודד לצערי, יצא לי לקבל אותך כמרצה שלי. בחיים שלי לא קראתי ערימת שטויות מתנשאת כמו שרשמת עכשיו. אין לך מושג מה קורה בחוץ. אני סיימתי עם ממוצע פחות מ80 והיום אני עובד באחת העבודות הכי נחשקות בעולם הפיתוח בחברה מאוד נחשקת, ללא ניסיון קודם. אתה יודע למה זה? כי הם נתנו לי צ’אנס. הם נתנו לי מבחן ובחנו אותי לפי מה שאני יודע. כי הם יודעים שהשטויות שאתה מלמד במתמטיקה בדידה בדן דוד והמבחנים הזוועתיים שאתה מחבר לא אומרות שום דבר על מי שאתה כמתכנת. גם לא חדוא 1, ליניארית 1, חדוא 2 , ליניארית 2 וכו’. אנשים… Read more »
עודד
Guest

היי ישי,

אני רואה שאתה מאוד כועס… אז דבר ראשון תדע שאני לא “עודד רגב המרצה מאוניברסיטת ת”א” שאתה חושב. כן, קוראים לי עודד רגב, אבל אני סיימתי את התואר הראשון שלי באונ’ ת”א לפני 3 שנים. אתה יכול להיכנס לאתר שלי “המדריך להייטקיסט המתחיל” – ולקרוא עלי פרטים נוספים (ואולי תמצא גם כתבה שכן תענייין אותך)

אני מאוד שמח בשבילך שהצלחת למצוא עבודה במהירות לאחר התואר בתנאים מעולים. הכוונה שלי הייתה לתת עצות שיכולות להועיל לסטודנטים רבים, צר לי אם אתה לא מצאת את העצות שלי מועילות.

אני מאחל לך המון בהצלחה,
עודד

סטודנט
Guest

EPIC Comment

משה
Guest

יש קצת סתירה במה שרשמת. מצד אחד אמרת שהחברות לא מחפשות מצטייני דיקן (מאחורי הקלעים הם כן, אבל אל תתן לזה לבלבל אותך), אבל מצד שני לפיתוח תוכנה צריך (לטענתך) ממוצע של 85 ומעלה, שהוא ברוב האוניברסיטאות ממוצע של מצטיין דיקן.
בקיצור, זה לא בושה לומר שצריכים להיות הכי טובים אם אתה רוצה עבודה מעניינת שגם נותנת שכר הולם.

עודד רגב
Guest
היי משה, ראשית אני שמח שבחרת להצטרף לדיון, ברוך הבא (: בנוגע למה שכתבת, כמובן שמצטייני דיקן ימצאו עבודה במהירות, על מנת להיות מצטיין דיקן צריך ממוצע מעל 96, אז כפי שאתה רואה לא כל סטודנט עם ממוצע 85 הוא מצטיין דיקן. אבל אתה בהחלט צודק כשאתה אומר שצריך לשאוף גבוה לממוצע ציונים כמה שיותר מרשים. לדעתי גם ממוצע מעל 80 לסטודנט חסר נסיון, צריך להספיק בשביל למצוא משרה של מתכנת. אבל יש גם דרך אחרת להגיע למשרות של תכנות, והיא לא קשורה בכלל לממוצע שלכם או לכך שאתם סטודנטים או לא. הדרך היא פשוט להראות שאתם “חיים את מה… Read more »
עידן
Guest

ובכל מקרה,
אף אחד לא אמר Ruby on Rails.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: