5 הזדמנויות עסקיות למפתחי משחקים

האם בשנת 2016 מפתחי משחקים עצמאיים יכולים למצוא הזדמנויות עסקיות בעולם המשחקים? התשובה היא כן, אבל יכול מאוד להיות שלא איפה שאתם מחפשים

Boys with mobiles getty images

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

מאת דורי אדר

כמעט כל מפתחי המשחקים שאני מכיר עובדים על משחק למובייל, מסיבות ברורות:

  • מדובר בפלטפורמת המשחקים הגדולה ביותר בעולם. בשנת 2015 התבצעו מעל ל-111 מילארד הורדות של משחקים ואפליקציות.
  • עלות הפקת משחק עשויה להיות נמוכה מאוד.
  • אין עלויות אחסון ולכאורה אין עלויות הפצה.

הבעיה היא שכולם הבינו את זה. חברת ענק כמו נינטנדו, דיסני, וגם עופר, הבן של השכן מלמטה. הוא בן 12, מתכנת ביוניטי מגיל שש, עושה גרפיקה, מעצב שלבים ויש לו המון זמן פנוי. במילים אחרות, האפפסטורז רוויים במשחקים והמשחק שלכם הוא רק אחד מאלף משחקים שעלו באותו היום.

ניתן למצוא הזדמנויות בפלטפורמות אחרות. PC למשל. אמנם פחות קהל, אבל כזה שצמא למשחקים טובים ושמח לשלם עליהם. אלו חדשות טובות, ברם עלות הפיתוח של משחק לפלטפורמה כזו היא גדולה שבעתיים.

ואף על פי כן ולמרות הכל, אני חושב שפיתוח משחקים זה המקצוע הכי טוב שיש עבור אנשי קריאייטיב. לעזאזל, אני אפילו מלמד את זה. מדוע? כי יש המון הזדמנויות לחדש, להמציא ולהרוויח. רק כנראה שבמקומות קצת פחות פופולריים מהאפל סטור.

1. משחקי שולחן

אולי שמתם לב, אולי לא, אבל משחקי שולחן עושים קאמבק. בעצם קאמבק זו לא המילה הנכונה. שוק משחקי השולחן אשר באופן מסורתי היה מוגדר עבור ילדים בלבד התבגר והפך לתעשיית בידור ברת קיימא עבור מבוגרים שמעוניינים לתבל את המפגשים שלהם בתוכן.

נקודת המפנה היה Exploding Kittens. משחק הקלפים שיצא לגייס בקיקסטארטר עשרת אלפים דולר וחזר עם קרוב לתשעה מיליון. מה אתם יודעים, מסתבר שאפשר לעשות אקזיט עם משחק קלפים. כמו סם מעבר, קבוצות של חברים שנחשפו ל-kittens החלו לזלוג עד מהרה למשחקים אחרים. כאן המשחק שלכם נכנס לתמונה.

2. משחקים פיזיים (חדרי בריחה)

אולי טרנד משחקי השולחן פסח מעל לראשכם, אבל אני די משוכנע שלא הצלחתם להתחמק מטירוף חדרי הבריחה. סה”כ קונספט די מגניב: מספר חברים (עובדי היי-טק) נפגשים בדירה שלפני עשר שנים שימשה לתענוגות אחרים, ומנסים לצאת ממנה תוך כדי פתירת חידות ובזמן קצוב. וזה נהיה להיט.

אולי מדובר בשיגעון חולף. אבל מה שבטוח, אנשים מחפשים חוויות. חוויות שמשחקים יכולים לייצר. ורק התחלנו לגרד את התחום הזה. חדרי בריחה משוכללים יותר, משחקי מציאות אלטרנטיבית מבוססת מיקום בעיר, משחקים למוזיאונים ולסיורים, חופשת מתח בסגנון אגאתה כריסטי. כל כך הרבה הזדמנויות במשחקים פיזיים שאני קצת מצטער שאני מכלה את זמני בלכתוב לכם על זה ולא לתכנן את המשחק הבא שלי.

3. משחקים רציניים/חברתיים

בשנת 2007, מעצב משחקים בשם אסי בורק שחרר את המשחק שעבד עליו בתור סטודנט – Peacemaker. השחקן מגלם את ראש הממשלה הישראלי/פלסטיני ומטרתו להשכין שלום עם האויב חרף האוייבים מהבית. המשחק אמנם לא הביא שלום, אבל הספיק כדי להפוך את אסי לאיש בעל אשרת עבודה אמריקאית נכספת ולימים לנשיא של Games for Change, עמותה שמטרתה להביא לשינוי חברתי בעזרת משחקים.

גם עולם התוכן הזה הוא רק בתחילת דרכו. למשחקים יש את הכוח לגרום לשינוי בהרגלים ובתפיסה אצל בני אדם. תכנים כאלו עשויים להיות רלוונטים לעמותות, תאגידים, אוניברסיטאות וממשלות כך שלמשחקים יש גם פוטנציאל רווח גדול.

4. משחקים בחינוך

עקרונות המשחק מעודדים חשיבה יצירתית, פתרון בעיות והצלחות תוך כדי ניסוי וכישלון. במערכת החינוך לעומת זאת מעודדים בדיוק את ההפך. זו אחת הסיבות שתחום המשחקים בחינוך לוהט. בארה”ב כל בית ספר שני משתמש ב-ClassDojo, אפליקציית ״מישחוק״ המאפשרת לתלמידים לבחור דמות ולעצב אותה, ולמורים לתת צ’ופרים מיוחדים לדמות ולתלמיד על סמך הביצועים בכיתה.

מדובר בהצלחה כבירה, אך באותה הנשימה היא מגלמת את הבעיתיות בתחום המשחקים בחינוך. כולם “ממשחקים”. נותנים נקודות ותגמולים שונים מחוץ לחומר הנלמד. הפוטנציאל האמיתי לטעמי הוא מה שקורה בתוך החומר הנלמד. במילים אחרות, ניתן להפוך חלקים נרחבים מחומרי הלימוד, היסטוריה, מתמטיקה, אזרחות, למשחקים אמיתיים. והיום, כאמור, מעט מאוד חברות עושות את זה. משימה לא קלה אבל עם שכר גדול בצידה, ואנחנו רק בהתחלה.

דוגמאות טובות ניתן למצוא ביישומים ללימוד קוד, Code Monkey הישראלים עושים עבודה טובה, ועכשיו הצטרפה אליהם אפל עם Swift Playgrounds, אפליקציית משחק ללימוד שפת התכנות Swift.

5. אמזון Underground

קראתם את כל זה ואתם עדיין רוצים לעלות משחקים לאפסטור? הכל טוב. תכלס גם אני עושה את זה. אבל אני טוען שאם כבר עושים משחק מובייל שווה לבחון חנויות נוספות להעלות אותו אליהן. כמו למשל החנות של אמזון, Underground.

בואו נתחיל מחצי הכוס הריקה. לא נוח להעלות משחק לחנות נוספת. לכל פלטפורמה כזו יש את הדרישות וההתאמות שלה, הן ברמת המשחק והן בחומרי המארקטיניג הנדרשים. כל שכן, אין לאמזון את רבבות המשתמשים שקיימים בחנות של גוגל או אפל. אז למה בכל זאת לטרוח?

אמזון עושה מאמצים כבירים להביא מפתחים לפלטפורמה שלה. בעוד אפל לא יחזרו למיילים שלכם, באמזון מחכים ליד הטלפון שתתקשרו. בנוסף, אמזון משלמת לכם המפתחים תמורת זמן שימוש באפליקציה שלכם. $0.002 לדקת שימוש. זאת אומרת שבגרסת האמזון של המשחק שלכם לא יהיו פרסומות או קניות בתוך האפליקציה (In app purchase). עבור השחקנים הכל חינם ואתם נמדדים ומתוגמלים רק בזכות זמן השימוש משחק שלכם. מגניב, לא?

ובהחלט ניתן להרוויח מזה. הדוגמא הנוצצת היא Goat Simulator, משחק (מטופש בצורה רצינית ביותר!) שנקנה חצי מיליון פעמים במחיר של $5 בגוגל פליי וניתן בחינם אין כסף באמאזון Underground. להפתעת כולם, לאחר חמישה חודשים, אמזון הפכה להיות מקור הרווח העיקרי עבור המשחק כשהיא עוקפת את גוגל ב-30%. תעשו את החישוב לבד.

נסכמה

חנויות האפליקציות השונות הולכות ומתמלאות ולמפתחים עצמאיים קשה יותר מתמיד להגיע לרווחיות עם המשחקים שלהם. ברם, כפי שנכתב כאן, לא הכל אבוד. להפך. החשיפה האדירה של משחקי המובייל לקהל רחב הביאה רבבות של גיימרים חדשים לקהילה. האנשים האלו מחפשים לצרוך תכנים, בידוריים, לימודיים, פרסומיים – כמשחקים. זוהי רק תחילת הדרך ואפילו לא דיברנו על ההבטחה הגדולה ביותר של עולם התכנים האינטרקטיבים – VR/AR. בקרוב בסלון ביתכם.

הכותב הינו חוקר ומלמד משחקים דיגיטליים. הוא עוזר לחברות למשחק את המוצרים שלהן ומלמד עיצוב משחקים במסגרת Hands on Games.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "5 הזדמנויות עסקיות למפתחי משחקים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יואל
Guest

מה לגביי זכויות יוצרים ומשחקים חדשים, לא התייחסתי לזה כלל, זהו המכשול הגדול מכולם, להמציא משהו שאין לך יכולת להגן עליו, כל פיתוח עולה ארגז של משאבים שלאחר מכן נחטפים כלאחר יד ע”י המתחרים.
לכן היה נכון לשלב חלק זה בכתבה או לכתוב כל זה בנפרד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: