יצאתם לדרך יזמית לאחר גיל 45? מה המשקיעים חושבים על הסיכויים שלכם

כולם בהייטק מחפשים ניסיון. אבל מה חושבים המשקיעים על יזמים בגילאי 45 פלוס? שאלנו אותם

עולם היזמות וההיי-טק קורץ בעיקר לצעירים שרוצים לכבוש את הפסגה הבאה ולהוביל לשינוי, אלא שבשנים האחרונות החלו לצוץ יוזמות שונות שמנסות להזיז קצת את אור הזרקורים לקהל אחר, בוגר יותר. מה חושבים משקיעים בהיי-טק הישראלי על יזמות בגיל +45?

פנינו לגיא סולומון, שותף מנהל ב-Trail Mark Partner, אלדד פוסטן, דירקטור פיתוח עסקי ב-OurCrowd, עופר שרייבר, שותף ומנהל המשרד הישראלי ב-YL Ventures ורועי גוטליב Partner, Cardumen Capital ובדקנו מה הם חושבים על זה. הנה התשובות:

investors

מימין לשמאל: גיא סולומון, רועי גוטליב, אלדד פוסטן ועופר שרייבר

1. ניסיון מקצועי

האם לדעתך יזמים מבוגרים יותר, עם שנות ניסיון וטרק רקורד מקצועי כשכירים בתעשייה אליה הם פונים מביאים איתם ערך מוסף?

גיא סולומון: בטרייל מארק, היינו ועודנו בקשר עם מעל 350 חברות קטנות ובינוניות, החברות שאנחנו פוגשים הוקמו על ידי יזמים עם רקע שמתפרש על כל הספקטרום. מכאלו שהחלו אחרי הצבא ועד ליזמים שצברו שנות ניסיון רבות כשכירים בתחומים שונים והחליטו להביא את הקשרים והיכולות שלהם לכדי יצירה של משהו חדש. הבחנו די מהר כי אלו המנוסים שהביאו את היכולות והקשרים משנות הניסיון כשכירים וידעו להשתמש בהם בצורה הנכונה, יצרו ערך רב הרבה יותר מהר מיזם שמתחיל ללא ניסיון קודם. לדוגמא, מנהל פיתוח עסקי בענקית תכנה ארגונית שהבחין בנישה שהלקוחות הקיימים שלו לא מקבלים בה מענה מספק, חבר לאיש טכנולוגי ופיתחו תוכנה ששירתה כבר בתחילת הדרך את אותה קבוצת לקוחות שעבד איתם לפני.

אלדד פוסטן: כשמסתכלים על יזם/ית הדבר הכי חשוב זה לראות אם יש לו את היכולת להוציא לפועל את הרעיון. ניסיון רב והצלחות בתפקידים הם אינדיקציה המרכזית ולכן ליזמים ויזמיות עם ניסיון יש יתרון. כמו כן, יש להם יותר הזדמנות להתנסות במגוון נושאים ותחומים עסקיים.

עופר שרייבר: בהחלט. יזמים מבוגרים עם שנות ניסיון בתעשייה הרלוונטית שאליה הם פונים מביאים איתם ערך מוסף בהרבה מובנים. אנו חווים את זה עם חברת הפורטפוליו שלנו, קרמבה סקיוריטי, שארבעת היזמים שלה הם יזמים מבוגרים, בעלי ניסיון עשיר בעולמות של סייבר סקיוריטי, בנייה וניהול של חברות גדולות ופיתוח עסקי בשווקים גלובאליים. יזמים מבוגרים נתקלים במהלך שנות הקריירה שלהם בהרבה מאד סיטואציות ואתגרים רלוונטיים לחייו של סטארטאפ, למשל בהיבטים של התמודדות עם לקוחות, ניהול עובדים, ניסיון עסקי בתחום הספציפי ועוד. הניסיון שלהם מאפשר להם לתפקד בצורה שקולה ואחראית כאשר הם נתקלים באתגרים האלה שוב במסגרת הסטארטאפ שהקימו. סטארטאפ זו רכבת הרים עם הרבה תנודות קיצוניות, לחצים, צורך בקבלת החלטות מהירות. הניסיון מביא עמו בגרות בקבלת ההחלטות וההתמודדות טובה עם מצבי לחץ. יזמים צעירים, סביר להניח שיתקלו באתגרים האלו בפעם הראשונה או השנייה, חלקם נולדו לזה וידעו איך להתמודד עם הסיטואציות הללו בטבעיות וחלקם צריכים את הניסיון. ליזמים בוגרים יש את הניסיון וזה בהחלט מקל עליהם לאורך הדרך. בנוסף, ישנם סקטורים מסוימים בהם אתגרי המכירה ופיתוח עסקי הם משמעותיים ביותר, למשל תעשיית הרכב, או התעשייה הרפואית. ליזמים מבוגרים שהגיעו עם ניסיון בעבודה מול לקוחות יש יתרון במובן הזה.

רועי גוטליב: חד משמעית כן. אין פה בכלל שאלה. במסגרת בחינת הצוות אחד הדברים החשובים ביותר שמשקיע מחפש לראות הוא הכרות עם השוק, עם הבעיה אותה היזם מנסה לפתור, ניסיון בעבודה בתעשייה בה הוא פעיל, יכולת להגיע לקהל לקוחות באותה תעשייה וכו'. ברגע בו היזם עצמו מגיע מאותו עולם תוכן, הסיכון שלוקח בחשבון המשקיע בנושאים האלו הוא פחות. הדבר מורגש במיוחד בתעשיות מאד "מורכבות" (סמיקונדרטורס) או בתעשיות שמבוססות על ניסיון עשיר (עריכת דין, חשבונאות כו') אך היתרון קיים בכל צוות ובכל תחום פעילות.

2. משכיר לעצמאי

אילו דברים צריך לקחת בחשבון במעבר משנות שכירות רבות ליזמות?

גיא סולומון: יזם שהיה שכיר בחברה גדולה ומסודרת פתאום לומד על בשרו שאין מחלקת HR, ואין מחלקה פיננסית ושאר המעטפת שעולם שהתאגיד יודע לתת. למעשה הוא עצמו, ממלא את הפונקציות הללו בשלבים הראשונים, מה שיכול ליצור תסכול או הרגשת חוסר זמן להתמקד בפיתוח עסקי. תרבות אירגונית שהייתה כל כך ברורה, פתאום הופכת להיות מה שאותו יזם קובע. פה לא מעט שוכחים לגעת ביסוד הכל כך חשוב הזה בתחילת הדרך שיכול לקבוע איך תראה החברה בהמשכה. ככל שבילה יותר שנים כשכיר בארגון גדול, הנקודות הללו יהוו מכשול גדול יותר.

אלדד פוסטן: הסיכון וההקרבה. בעוד כולנו מודעים לרוב שרוב הסיכויים שהמיזם יכשל (אנחנו כמובן נהיה האחוז הבודד שלא נכשל) אבל לגבי זה שמאה אחוז מהיזמים והיזמיות מקריבים הרבה יש פחות היכרות. צריך להיכנס בעיניים פתוחות.

עופר שרייבר: הנקודה המרכזית שאני חושב עליה היא הצורך לשנות צורת חשיבה/הסתכלות. בתוך שכיר (בעיקר בחברות גדולות), לרוב לא נחשפים לתמונה הכוללת ואין צורך להבין בכל ההיבטים השונים הקשורים לניהול ולתפעול של החברה. בתור יזם ישנה אחריות לכל מה שקורה בחברה, בכל ההיבטים, ואין את הגב של החברה הגדולה והמנגנון שלה. כיזם, אם אתה לא תדאג להכל, לא יהיה מי שידאג לזה. יזם נדרש לראות התמונה הרחבה יותר, לקחת אחריות כוללת, ולא רק בתחום הספציפי שהיה אחראי עליו כשכיר.

רועי גוטליב: אורך הדרך, מורכבות המשימה וההשלכות של ההחלטה. עשוי להישמע קצת כמו קלישאה צבאית אבל זה כל כך נכון. לצאת לדרך של יזמות זו החלטה שדורשת את כל המשאבים של היזם – הטריויאליים יותר (רגשיים, כלכליים וכו') והטריויאליים פחות (זמן עם המשפחה, השלכות של כישלון והצלחה על התא המשפחתי וכו'). זו דרך שכמעט בכל המקרים היא ארוכה באופן משמעותי ממה שהיה צפוי שהיא תהיה. הדרך רצופה עליות (חדות) וירידות (חדות) שעשויות להשפיע לא פעם על מצב הרוח ועל הסביבה כולה (עובדים, חברים, משפחה וכו').

3. תנו טיפים

אילו טיפים אפשר לתת למי שמחליט לצאת לדרך חדשה בקריירה שלו ולהפוך ליזם בפרק זה של החיים?

גיא סולומון: בדיוק את אותו הטיפ שאני נותן ליזם צעיר בתחילת דרכו. יש לך חוזקות וחולשות, ככל שתקדים לבנות סביבך קבוצה (עובדים, משקיעים, יועצים וכו') שישלימו את מה שחסר לך, תמצא את עצמך מתקדם מהר יותר, באופן יעיל יותר ועם יותר הצלחות מנפילות. טיפ שני שרלוונטי יותר ליזם בגיל מתקדם יותר שצבר ניסיון ויש לו מערכת דעות יותר מקובעת שמושפעת בעיקר מהניסיון הרחב אך האישי שלו, הוא לדעת להקשיב בעיקר לאלו שלא מסכימים איתך. אחרי שתסנן את כל המידע שלא רלוונטי, כמעט תמיד תמצא נקודות שעלולות להיות קריטיות להמשך הדרך.

אלדד פוסטן: להכין צידה לדרך ולדעת שהיא תהיה ארוכה יותר ממה שנראה. להיות מוכנים להתבלבל ולא להעלב.

עופר שרייבר: באופן כללי אני חושב שכל הטיפים שרלוונטיים ליזמים צעירים רלוונטיים גם ליזמים מבוגרים ולהיפך. אני מאמין שכל סטארטאפ שקם צריך לשאוף לגיוון מבחינת העובדים שלו. כלומר, אני מאד ממליץ ליזמים צעירים לצרף לחברה שלהם אנשים או יועצים מנוסים שיוכלו לתרום מניסיונם ואני ממליץ ליזמים מבוגרים לצרף לשורותיהם עובדים צעירים שיביאו איתם פרספקטיבה שונה. כאשר יש בחברה אנשים מרקעים וגילאים שונים, זה בהחלט תורם לחוסן ולהצלחה שלה.

4. השוני בין היזמים

מהניסיון שלך, במה יזמים אשר יוצאים לדרך בשלב מאוחר יותר שונים ביחס ליזמים צעירים?

גיא סולומון: במודל שטרייל מארק עובדת, לפיו יזם צעיר מגייס מימון ממשקיעים לרכישת חברה קטנה-בינונית מהמייסד שהקים אותה לפני לא מעט שנים, שגם מעביר אליו את מושכות הניהול של החברה, מביאה אותנו לאין ספור פגישות עם מייסדים מבוגרים. טענה שחוזרת על עצמה כמעט כל פעם היא: "אם היו לי אז את המשאבים שיש ליזם צעיר היום, הייתי במקום אחר לגמרי". כשהם רואים את הגשרים בין ישראל לעולם שהצטמצמו עם כניסת קרנות השקעה זרות, חברות ענק ומשקיעים מתוחכמים, לא נותר להם אלא לדמיין מה היה אילו כל אלו היו קיימים בזמן שהקימו את החברה שלהם. היום אני יודע לומר שלא רק שהם צודקים, יש היום כל כך הרבה משאבים ויכולות שהם אפילו לא מכירים! שיווק אינטרנטי, ערוצי גיוס עובדים, מודלים מודרניים של תמחור ומכירות הרבה פחות מוכרים להם מליזמים צעירים. היכולת של יזם בעל שנות ניסיון רבות כשכיר למצוא את הנתיב המהיר שיביא אותו להיחשף לכל אלו, יכולה לקבוע את ההצלחה או הכישלון, כי מולו עומדים לא מעט יזמים צעירים שכן מכירים ויודעים על הדרכים הנ"ל. הניסיון הרב שלו יחד עם הידע והמשאבים שקיימים בעולם היזמות היום, יכולים להיות הגורם שיביא לו את הניצחון וההצלחה.

אלדד פוסטן: בשלות ושלווה. לעיתים הצורך להוכיח את עצמך כי אתה צעיר גורם לאנשים לדרוך על אחרים וליהירות- בשלבים מאוחרים יותר זה פחות נפוץ.

עופר שרייבר: הם לא כל כך שונים. מהניסיון שלנו, יזמים מבוגרים הם לא פחות נלהבים, יצירתיים, מסורים ומוכנים להשקיע את עצמם בעבודה קשה מאשר יזמים צעירים. אך בהרבה מקרים הם באים לזה קצת יותר מפוכחים. הניסיון לעיתים מביא אתו זהירות וראייה יותר מפוכחת על החיים. למשל, יש מודעות גדולה יותר לחשיבות של להיות Capital efficient, ואלה דברים שיכולים להיות טובים ולעיתים יכולים לעכב. בסופו של דבר זה מאד תלוי ביזם הספציפי ובכישורים שלו והגיל מבחינתנו היא לא עניין בהחלטה אם להשקיע בחברה או לא. בקרן השקענו גם ביזמים צעירים, יוצאי צבא, שזה הסטארטאפ הראשון שלהם וגם ביזמים מבוגרים עם ניסיון של המון שנים, וראינו הצלחות יפות בשתי הקבוצות.

רועי גוטליב: יזמים בגיל 20 שואפים בעיקר לעשות המון כסף ולשנות את העולם – בהתאם להשקפתם לגבי מהי "הצלחה" – קרי עולם הערכים שלהם (לשנות שוק, להיות הכי טובים וכו'). יזמים בוגרים רגועים יותר לגבי ההצלחה הכלכלית אך מביאים מניסיונם ותבונתם לגבי הגדרת "הצלחה". זה מתבטא בכך שהם נותנים דגש יותר לשיפור הבעיות הגדולות בעולם או פתרון בעיות שמשאירות "חותם חיובי" על האנושות. הם גם לרוב עושים זאת מתוך מקום יותר רגוע ושקול ותוך התחשבות ב"דברים החשובים" לפי השקפת עולמם – בעיקר ילדים, משפחה, עובדים, חברים וכו'.

5. חלומות

האם לדעתך החלומות בגיל 40 או 50 שונים מהחלומות בגיל 20?

גיא סולומון: לאו דווקא. הרצון להצליח, להשפיע ולהותיר חותם תקף לכל גיל. עם זאת, ככל שאתה מתבגר אתה יותר מבין שכדי להגיע לחלום דרושים גם זמן וסבלנות. יזמים מבוגרים יותר, מבינים יותר את החשיבות של תהליכים על פני הצלחות רגעיות וקצרות טווח.

אלדד פוסטן: יותר מבוססים ידע אבל יכולים להיות גדולים ומרתקים בדיוק באותה מידה.

6. שווה את הסטרס?

לעזוב את האזור הבטוח ולאת לדרך יזמית בשלב מאוחר יותר בחיים עלול להלחיץ לא מעט אנשים, למה בכל זאת כדאי לעשות זאת?

גיא סולומון: כל אחד עם התשוקות והרצונות שלו. יש כאלו שיעשו את זה כי זו הגשמת חלום ישן, כאלו שזיהו הזדמנות שלא ראו עד כה ויש כאלו שפשוט חיכו כל השנים לרגע שיוכלו להוביל וליצור משהו בעצמם.

אלדד פוסטן: אני לא חושב שזה כדאי – אבל מי שרוצה ת/יעשה את זה בלי קשר לדעתי- פשוט כי זה מי שהם.

עופר שרייבר: יש אנשים שנולדו להיות יזמים, שבוער בהם חיידק העשייה, שיש להם את היכולות והתכונות המתאימות לכך אבל איכשהו הזדמנויות בחיים הביאו אותם למסלול קריירה של שכירים – אני מאמין שזה אף פעם לא מאוחר מדי לעשות את המעבר. אבל, לפני שבוחרים לצאת לדרך יזמית, בכל גיל, יש לעשות מחקר, להבין את התחום והשוק שרוצים להיכנס אליו, לחשוב טוב איך להרכיב את הצוות הנכון ולהכין את הקרקע בצורה הטובה ביותר שתגדיל את הסיכויים להצליח.

רועי גוטליב: בסופו של יום כל אדם אוהב ריגוש והמניעים של כל יזם מגיעים ממקום אחר. באופן אישי אני מאמין שאין "גיל" שבו ראוי שנפסיק לאתגר את עצמנו ולהגשים את עצמנו. במידה ואדם מרגיש "מאותגר" ו"שלם" במקום שהוא נמצא בו – לא הייתי דוחף אותו לכיוון היזמי. מנגד, מי שבוער בו חיידק היזמות – צריך להבין שלחיידק הזה אין גיל ואין תאריך תפוגה.

הכתבה נכתבה בסיוע Merage Future 45, תכנית האצה לסטארטאפים שהוקמו על ידי יזמים בגילאי 45+, אשר מבססים את הרעיון שלהם על שנות ניסיון מקצועי קודם. התוכנית הינה חלק מהפעילות של קרן מיראז' לקידום יזמות בגילאי 45+ והיא פרי שיתוף פעולה עם Future, גוף המקדם יזמות עתירת ניסיון.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

5 תגובות על "יצאתם לדרך יזמית לאחר גיל 45? מה המשקיעים חושבים על הסיכויים שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמואל א
Guest

אמ;לק;?

צחי
Guest

חשוב לוודא שלא שוכחים את הילדים. בגיל מאוחר יותר הם גדלים ואפשר גם לשתף אותם ולכן במובן הזה אני רואה יתרון. כשהם קטנים זה הפסד גמור לא לראות אותם ולא להיות שותף לגידול. ראו הוזהרתם.

תומר
Guest

כתבה ממש עלובה עם עצות סוג ב..

מומי
Guest

השאלה שהייתם צריכים לשאול היא "מה האחוז של ההון שהשקעתם במיזמים של בני 45 ומעלה"

השאלה שצריך לשאול סטארטאפיסטים היא "האם תקחו כסף משותף בקרן בן 45 ומעלה כש-90% מהסוארטאפים פונים לבני 30 ומטה"?

nunu
Guest

הכי מצחיק שכל הליצנים בכתבה מתחת לגיל הזה והם כלל לא מבינים את היכולת של יזמים בגילאי 45 ומעלה, שמים אתכם בכיס הקטן ילדים טיפשים שכמותכם….כשתגדלו תבינו, בינתיים תמשיכו לבלבל את המוח למי שמקשיב לכם

wpDiscuz

תגיות לכתבה: