׳׳אנחנו משקיעים רק בשתיים-שלוש חברות בשנה ויש לנו סיבה טובה לכך׳׳

מדי חודש נביא לכם את הסיפור של קרן הון סיכון אחת, והפעם: יואב לייטרסדורף, מייסד YL Ventures, ועופר שרייבר, מנהל הסניף הישראלי, שמכרו 6 מתוך 11 חברות ושמים דגש רב על הדינמיקה בין חברי הצוות

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

YL Ventures

שנת הקמה: 2007

גודל הקרן: כיום מושקעים 75 מיליון דולרים מתוך הקרן השלישית; בסך הכל מנהלת הקרן כ-135 מיליון דולרים

מייסדים: יואב לייטרסדורף וג’ון קוויגלי

מנהל הקרן: יואב לייטרסדורף

מנהל הסניף הישראלי בקרן: עופר שרייבר

שלבי ההשקעה: Seed  (שלבים מוקדמים)

מימין: עופר שרייבר ויואב לייטסדורף. צילום: מקס דינשטיין

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

הקרן השלישית, כקודמתה, מתמקדת בסטארטאפים בתחום הסייבר סקיוריטי בשלבים המוקדמים. בנוסף, בקרן בוחנים חברות בתחומי Enterprise Software, טכנולוגיות לרכבים אוטונומיים ורכבים מחוברים, טכנולוגיות רחפנים ו-AR\VR.

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

Axonius – מפתחת פלטפורמה לניהול ואבטחת מכשירים המחוברים לרשת הארגונית, אשר תיצור סביבת שליטה אחת המספקת נראות מלאה לכל המכשירים ברשת הארגונית. החברה גייסה בחודש ספטמבר האחרון השקעת סיד של 4 מיליון דולרים בהובלת YL Ventures ובהשתתפות Vertex Ventures ו-Emerge.

Karamba Security – מפתחת פתרונות אבטחת מידע לרכבים המחוברים לאינטרנט ולרכבים אוטונומיים. החברה גייסה בחודש מאי האחרון 12 מיליון דולרים בסבב B בהובלת Fontinalis Partners, וסך הכל גייסה 17 מיליון דולרים.

Twistlock – מפתחת פתרון ארגוני לאבטחת מידע עבור קונטיינרים וירטואליים. החברה גייסה בחודש אפריל האחרון 17 מיליון דולרים בסבב B בהובלת Polaris Partners ובהשתתפות המשקיעות הקיימות YL Ventures, TenEleven Ventures ו-Rally Ventures. מאז הקמתה גייסה 30 מיליון דולרים.

Upstream Commerce – החברה פיתחה מערכת לביצוע אופטימיזציה של תמחור מוצרים, ומציעה כלים אנליטיים לניתוח נתוני מלאי ומבחר מוצרים רצוי עבור אתרי eCommerce וחנויות מקוונות. החברה גייסה עד היום יותר מ-6 מיליון דולרים מ-YL Ventures ומשקיעים נוספים כגון Bright Capital, Webb Investment Network ו-Viola Credit.

ואילו חברות כבר נמכרו?

מעת הקמת הקרן ביצענו 11 השקעות, מתוכן שש חברות נרכשו:

– AcceloWeb – נרכשה על ידי Limelight Networks בשנת 2011

– ClickTale – האחזקות של YL Ventures בחברה נמכרו לקרן Amadeus Capital בשנת 2013

– BlazeMeter נרכשה על ידי CA Technologies בשנת 2016

– Firelayers נרכשה על ידי Proofpoint בשנת 2016

– Seculert נרכשה עלידי Radware בשנת 2017

– Hexadite נרכשה על ידי מיקרוסופט בשנת 2017.

מהי אסטרטגיית ההשקעה?

עופר: “אנו משקיעים בסטארטאפים ישראליים בשלבים מוקדמים בעלי טכנולוגיה עמוקה. המודל שלנו קצת שונה מקרנות אחרות, מכיוון שאנחנו מאוד ממוקדים גם בתחומי ההשקעה וגם במספר ההשקעות שאנו מבצעים – בממוצע שתיים-שלוש חברות בשנה. האסטרטגיה נולדה, בין היתר, מתוך הבנה שחברות בשלבים המוקדמים זקוקות להכוונה וסיוע בתחילת הדרך, ואנו רוצים לספק להן את כל התמיכה האפשרית. כשגייסנו את הקרן הנוכחית (השלישית), שהיא גדולה משמעותית מהקרנות הקודמות שלנו, החלטנו לא להגדיל באופן ניכר את מספר החברות שנשקיע בהן ולהמשיך באותה אסטרטגיה ממוקדת”.

יואב: “האסטרטגיה שלנו, בהגדרה, כוללת מעבר להשקעה הכספית גם ליווי, ייעוץ וסיוע בכל האספקטים הנדרשים לחברות בהתפתחות שלהן ובחדירה לשווקים בינלאומיים. למשל, סיוע בבניית האסטרטגיה העסקית, חיבור ללקוחות פוטנציאליים ומשקיעי המשך, מציאת שיתופי פעולה אסטרטגיים, גיוס עובדים בכירים, שיווק, PR ועוד. אנו רואים ביזמים שלנו שותפים לכל דבר ועניין, ומעמידים את כל המשאבים שלנו לרשות חברות הפורטפוליו שלנו”.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

עופר: “צוות חזק עם רקע טכנולוגי עמוק והתמחות בעולם התוכן הרלוונטי לתחומים שבהם אנו משקיעים. כמובן יש חשיבות גם לכימיה שנוצרת בין המשקיע לצוות; חשוב לנו שיהיה חיבור טוב עם היזמים”.

יואב: “השוק משמעותי מאוד עבורנו, ונשקיע רק בחברה שפועלת בשוק צומח עם פוטנציאל גדול. כאשר יש צוות מצוין שמכוון לשוק מעניין, אנו מאמינים שהמוצר הנכון יתגבש במהלך העבודה המשותפת. לכן אנו בהחלט בוחנים גם יזמים שאין להם עדיין רעיון מגובש מבחינת המוצר, אך שלנו יש היכולת לסייע להם להתגבש ולמצוא את הכיוון”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

עופר: “כאמור, אנו מחפשים צוותים חזקים עם רקע טכנולוגי משמעותי. לכן, כאשר אנו פוגשים בצוותים שאין להם התמחות ספציפית בטכנולוגיה, בתחום או בשוק שאליו הם מכוונים, זה בהחלט מדליק אצלנו נורות אזהרה”.

יואב: “דבר נוסף שאנו שמים לב אליו במיוחד הוא הדינמיקה בין חברי הצוות. על מנת להוביל סטארטאפ מצליח בסביבה לחוצה לטווח ארוך, דרוש חיבור מקצועי ופרסונלי חזק בין כל היזמים. יהיה לנו קשה יותר להשקיע בצוות שהתגבש רק לאחרונה, כלומר ביזמים שלא עבדו יחד בעבר ולא מכירים זמן רב, משום שזה עלול לעורר בעיות וחיכוכים בהמשך הדרך”.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

עופר: “הנוכחות הכפולה שלנו בישראל ובסיליקון ואלי. בישראל אנו מזהים הזדמנויות השקעה מצוינות ובסיליקון ואלי יש לנו רשת קשרים, שכוללת לקוחות פוטנציאליים, מומחי תעשייה ומשקיעים אמריקאים, ומאפשרת לנו לחבר את חברות הפורטפוליו שלנו עם הגורמים שיסייעו להם לחדור לשוק האמריקאי ולבנות חברות מצליחות”.

יואב: “אנו מפשילים שרוולים, במלוא מובן המילה, ועוזרים ליזמים שלנו בכל דבר שהם צריכים. הרבה משקיעים אומרים זאת אבל אנחנו בהחלט מתכוונים לכך ומבצעים. המיקוד שלנו מבחינת תחומי ההשקעה מאפשר לנו להתמקצע בתחומים שבהם אנו משקיעים, הן מבחינת הטכנולוגיה והן מבחינת הצד העסקי, ולתת ערך מוסף מהותי ליזמים שלנו”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

–  להגיע מוכנים לפגישות, גם מבחינת הבנת הטכנולוגיה וגם מבחינת ההיכרות עם השוק שאליו אתם מכוונים. כלומר, לבצע מחקר מעמיק לגבי גודל (או פוטנציאל) השוק, המתחרים הקיימים וכל פרטי המידע שניתן לאסוף לגבי השוק.

להיות כנים. לא לנסות לחפות על מה שלא יודעים ולהציג את האתגרים שעדיין לא פתורים. לפני כל החלטת השקעה אנו מבצעים Due Diligence יסודי ומעמיק והנקודות האלה מתגלות ממילא. הרבה יותר נכון ומקצועי מבחינת היזמים לשים את הנקודות הבעייתיות על השולחן כבר מההתחלה ולייצר דיון משותף לגביהן”.

להציג חזון גדול. הרבה יזמים בשלבים מוקדמים מתחילים מחשיבה על טכנולוגיה ומוצר ראשוני, אבל חשוב לשרטט את החזון ארוך הטווח לבניית חברה גדולה”.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

“חברה אחת שאנו מרגישים פספוס לגביה היא אדאלום (Adallom). כאשר פגשנו את שלושת היזמים ב-2014 לא היה לנו ספק שהם יצליחו. זה היה בשלב מאד ראשוני, לפני שרוב המשקיעים האחרים פגשו אותם. הרעיון שהם הציגו עדיין לא היה מגובש, ובאותה תקופה זה היה מוקדם מדי מבחינתנו. בדיעבד אנחנו יכולים לומר שזה היה אירוע משמעותי עבורנו, אשר גרם לנו להבין שאנחנו צריכים להתמקד באיכות הצוות ובשוק הכללי שהם פועלים בו, גם אם אין להם רעיון מגובש לגמרי, כי אנחנו יודעים שבאמצעות הסיוע שלנו הם יגיעו לשם, וזו הגישה שלנו כיום”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בכם השראה?

“אודי מוקדי, מנכ”ל ושותף מייסד בחברת CyberArk. אודי הוא יזם יוצא דופן ומנכ”ל מוערך ומצליח, שהקים ומוביל את אחת מחברות הסייבר הישראליות הכי גדולות ומצליחות בעולם. הדבר המרשים באודי הוא שנוסף על כל זה הוא אדם לבבי וצנוע – מענטש אמיתי. הוא עוזר ליזמים צעירים ופועל עבור התעשייה הישראלית באופן כללי”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

“TenEleven Ventures – קרן אמריקאית שמתמחה בהשקעות סייבר. הקרן השקיעה במספר חברות סייבר חזקות בעולם כגון Cylance, Darktrace, ובשתי חברות פורטפוליו שלנו (טוויסטלוק והקסדייט). אנו יכולים להעיד ממקור ראשון שאלכס ומארק, מייסדי הקרן, הם שותפים נהדרים לכל יזם סייבר: מדובר באנשים מקצועיים, מקושרים ועוזרים רבות ליזמים. הם מגיעים לישראל מספר פעמים בשנה על מנת לבחון הזדמנויות השקעה בארץ”.

Avatar

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על "׳׳אנחנו משקיעים רק בשתיים-שלוש חברות בשנה ויש לנו סיבה טובה לכך׳׳"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אציל דביל
Guest

קרן אגרסיבית שאורבת ליזמים צעירים ומנסה לפשוט את עורם.
לא במקרה לא מוזכרים סכומי האקזיטים שלהם. המכירות חלשות והיזמים מדממים.
קרן שמנוהלת על ידי אציל שלא עבד למחייתו וכל עבודתו או השקעותיו הם שעשוע עבורו.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: