שבוע עם טאבלט מבוסס Windows 8 [סקירה]

אז מה מחכה לנו במערכת ההפעלה החדשה מבית מיקרוסופט והאם זהו סופה של שורת המשימות? התנסנו ב-Windows 8 וחזרנו עם מסקנות אודות עתיד הטאבלטים

צילום: Newsgeek

לפני שבוע וחצי הצלחנו להניח את ידנו על טאבלט מבית סמסונג המריץ כבר עכשיו את מערכת ההפעלה Windows 8 בגרסת Consumer Preview.

אז מה בדיוק מצפה לנו בעתיד הקרוב שמציירת מיקרוסופט והאם כדאי להמתין עם רכישת מחשב הלוח הבא שלכם עד שגם היא תכנס לתחרות? המסקנות לפניכם.

ריבועים ריבועים במסך

כבר בעת ההפעלה הראשונית של מערכת Windows 8, אנו נתקלים בסביבה לא מוכרת שאפילו לא מזכירה את סביבות העבודה הקודמות שמיקרוסופט הציגה לנו עד היום.

הסביבה החדשה, שמותאמת לעבודה עם המחשב השולחני כמו גם על גבי טאבלטים, נקראת 'מטרו' ומציגה תפריט המורכב כולו מריבועים, הידועים למשתמשי Windows Phone בשם Live Tiles, שכן מסוגלים להציע אנימציות בעת הצורך.

המסך הראשי במערכת ההפעלה. מקור: צילום מסך

כפי שבוודאי שמתם לב, אנו נפרדים לשלום משורת המשימות ומכפתור ההפעלה העגול ומפנים את הדרך לניהול בעזרת תפרטים צדדיים, הנפתחים במשיכת אצבע. המסך הראשי מאופיין בצבעוניות רבה, המגיעה מהריבועים המגוונים על גבי מסך הבית – אך למרות הצבעוניות ניכר כי מיקרוסופט הקפידה לשמור על סדר ואחידות הממשק – גם במסך הראשי וגם בתוך האפליקציות השונות, אך עוד על כך בהמשך.

אחד היתרונות שמציע מסך הבית הוא אנימציה והתראות מיידיות (באמצעות ה-Live Tiles). לדוגמה, במידה וקיבלתם אימייל חדש, אפליקציית החדשות שלכם התעדכנה עם מידע שכנראה יעניין אתכם, או שאחד מחבריכם פרסם סטטוס חדש על גבי הרשת החברתית – תוכלו לצפות במידע זה ישירות מדף הבית, על גבי הריבוע של האפליקציה – מבלי להכנס אליה. כמובן שבמידה ותהיו מעוניינים במידע נוסף, תוכלו ללחוץ על הריבוע הדרוש ולמעשה להפעיל את האפליקציה המדוברת.

מסתגלים מחדש

אם לאחר עבודה מול ממשקי המגע של אנדרואיד ו-iOS האמנתם שמיקרוסופט לא תוכל לחדש לכם כלום בכל הנוגע לתפעול – טעיתם. אמנם הפעולות הבסיסיות מופיעות גם כאן, כגון כיווץ והרחבת התמונה, הזזת המסך על ידי משיכת אצבע וכדומה, אך מיקרוסופט מציעה עוד מספר חיווים שמתגלים כנחמדים ושימושיים למדיי.

לדוגמה, במידה וגלשתם באתר אינטרנט, יצאתם אל המסך הראשי ולאחר מכן רציתם לחזור שוב אל דף האינטרנט – במקום לחפש את האפליקציה ברשימה ולפתוח אותה על ידי לחיצה, תוכלו לגלול את המסך מהקצה השמאלי לצד ימין, מה שיגרום לפתיחת האפליקציה האחרונה שפעלה. גלילת האצבע מהקצה הימני של המסך תציג לנו תפריט, הנקרא Charms Bar והוא מאפשר לנו לחפש ולשתף מידע, כמו גם להגיע אל הגדרות המכשיר.

גלילה מתחתית המסך כלפי מעלה תציג עוד תפריט, שיאפשר לנו לצפות בכל האפליקציות המותקנות על גבי המכשיר – המסודרות בצורה אלפבתית. כמו כן, במידה ואתם מעוניינים לסגור את האפליקציה בה אתם נמצאים כעת, כל שעליכם לעשות הוא לגלול מחלקו העליון של המסך ועד תחתיתו, בצורה מעט יותר איטית מהנהוג.

חשוב לציין שתהליך סגירת האפליקציה לחלוטין אינו נחוץ כלל, מכיוון שכחלק משיפור מנהל המשימות ב-Windows 8, מערכת ההפעלה מאפשרת להציג אפליקציה אחת ב-Front (או 2 במקרים מיוחדים) ולשמור על האחרות במצב הקפאה לתקופת זמן מסויימת. כך, אינן צורכות זיכרון או משאבי מערכת ואנו יכולים לשלוף אותם בשנית ולהמשיך מאותה הנקודה בה הפסקנו לאחרונה.

תפריט צדדי. מקור: מיקרוסופט

גם מסך הנעילה מציג אלמנט חדש, המאפשר למשתמש לבחור בין נעילה באמצעות סיסמה, לבין נעילה באמצעות תמונה. במידה ובחרנו באפשרות השניה, נוכל להעלות תמונה שצילמנו דרך המצלמה המובנת, או לחילופין לבחור לסנכרן את התמונות משירותים חיצוניים אליהם אנו מנויים כגון פליקר או SkyDrive – ולקבוע את תבנית הנעילה הרצויה לנו.

לדוגמה, במידה ובחרנו את תמונת החתול האהוב עלינו, נוכל לצייר עיגול סביב פרצופו ומשולשים סביב אוזניו על מנת לפתוח את הנעילה. אם אנחנו לא רוצים 'להשתגע', נוכל גם לבחור בנקודות וקווים פשוטים לצורך פתיחת המסך. מדובר ברמת אבטחה מעט יותר גבוהה, שיכולה לעזור נגד משתמשים חטטנים שרק רוצים להתעסק במערכת ההפעלה החדשה שלכם.

מותאם עבור המשתמש

כפי שציינו קודם, אחד האלמנטים אותם מיקרוסופט בחרה להדגיש במערכת ההפעלה החדשה, הוא העיצוב האחיד וה'עוקב' בין אם במסך הראשי לבין אם בתוך האפליקציות עצמן. אם ראינו במסך הראשי שבחלקו העליון מופיעה הכותרת (Start) וקיים רווח בין קצוות המכשיר ובין הריבועים עצמם, גם כאשר נכנס אל אחת האפליקציות נוכל לשים לב לעיצוב דומה, המלווה בממשק מטרו אישי משלה, במטרה לאפשר למשתמש להרגיש 'בבית' בכל אפליקציה אליה הוא נכנס, גם אם היא מופעלת על ידי צד שלישי.

למרות שהעיצוב הפנימי של האפליקציה תלוי בעיקר במפתחיה, העובדה כי חלק ניכר מהאפליקציות זמינות כיום במרקט מאמצות את הממשק, מעיד על כך שככל הנראה גם כאשר תצא מערכת ההפעלה לקהל הרחב ומפתחים נוספים יהיו מעוניינים להציג את מוצריהם על גביה, יאמצו גם הם את העיצוב האחיד, שכבר אז יהיה מוכר על ידי המשתמשים.

כמו כן, עבור אותם משתמשים המתגעגעים לעיצוב הפשוט והנוסטלגי, או שאולי רוצים להפעיל תוכנה מבית מיקרוסופט כגון אופיס, אאוטלוק או אפילו אקסל – מערכת ההפעלה מציגה ממשק מובנה של הדסקטופ הסטנדרטי והמוכר של Windows. כך, במידה והריבועים הם מעט יותר מידי עבורכם, או שאולי תרצו להתקין דרייברים או לשנות את הגדרות המערכת ולעבוד כביכול מול מחשב אמיתי, תוכלו לעשות זאת בלחיצת כפתור.

ממשק Windows המוכר. מקור: צילום מסך

ה-Charms Bar אותו ציינו מקודם מציג למעשה גם הוא עיצוב אחיד. שכן, בעת שימוש שוטף במערכת נגלה שהוא עובד לא רק ברמת המערכת – אלא גם ברמת האפליקציה. כלומר, במידה ואנו פותחים אותו בעת גלישה באפליקציות החדשות המועדפות עלינו, נוכל לבצע דרכו חיפוש בתוך האפליקציה עצמה לנושאים שונים המעניינים אותנו. כמו כן, לחיצה על 'הגדרות' תפתח את ההגדרות עבור האפליקציה ולא עבור המכשיר כולו.

בכל הנוגע לחווית המשתמש, ברגע שאנו מתרגלים לכך שסרגל החיפוש נמצא בצידו הימני של המסך – שם הוא יהיה לאורך כל השימוש, בין אם אנחנו משתמשים באפליקציות שונות, גולשים בדפדפן או אפילו בודקים את המייל שלנו – הממשק ממשיך להיות תואם ומסודר, לנוחיות מירבית מצד המשתמש.

איך זה רץ?

בכל הנוגע לרמת התפעול, Windows 8 עובדת בצורה חלקה, מגיבה מהר ללחיצות ובזכות ניהול המשימות החכם שלה, מסוגלת להתמודד גם עם מספר אפליקציות 'כבדות' שנפתחו אחת אחרי השניה. קודם לכן הזכרנו כי המערכת מאפשרת להפעיל 2 אפליקציות במקביל – מהלך שיכול לעזור ואף להקל על המשתמשים בעת פעולה יום יומית.

בניגוד למערכות סלולריות אחרות, ב-Windows 8 יכול המשתמש לפתוח שתי אפליקציות שלא רק ירוצו במקביל, אלא למעשה יוצגו במקביל על גבי המסך, כשאחת פרושה על רבע מהמסך והשניה פרושה על השאר. לדוגמה, במידה ואתם כותבים אימייל מפורט לחבר אודות מוצר חדש ששמעתם עליו, אבל לא בטוחים בפרטים הקטנים – תוכלו לפתוח גם את חלון הדפדפן ופשוט להעתיק את המידע.

מקור: מיקרוסופט

המקלדת המובנת נוחה במיוחד, או לפחות נוחה ברמה שמקלדות על גבי טאבלטים יכולות להיות נוחות – למרות שניתנת להתאמה על ידי המשתמש בהתאם לצרכיו, לעיתים מצאנו כי היא עלולה להיות רגישה מידי למגע ועלולה לגרום לאותיות להופיע פעמיים במקום פעם אחת. למרות זאת, מדובר על 'בעיה' שולית, שנעלמת לאחר זמן מה של הסתגלות לאופן השימוש.

ומה עם הדפדפן?

כצפוי, הדפדפן המגיע עם מערכת ההפעלה מבית מיקרוסופט, הוא לא אחר מאשר Internet Explorer 10. בעוד שחלקכם כבר מעקמים את הפרצוף וחושבים שהמערכת לא עבורכם, חשוב לציין כי גרסת הדפדפן המובנית היא ללא תוספים – כלומר, הדפדפן אינו מריץ פלאש ואפילו לא סילברלייט, מה שגורם לאתרים לעלות בצורה הרבה יותר מהירה וחלקה – ולהציג רק את המידע הנחוץ לנו.

גם מבחינת התצוגה עצמה של האתר מיקרוסופט מציגה שיפור משמעותי, על ידי מינימליזם – בעת גלישה אל עמוד מסויים, לא יופיעו סרגלים כלים מיותרים, אלא רק שורת הכתובת בתחתית העמוד, עם חמישה כפתורים המאפשרים טעינה מחדש של הדף, ניווט 'קדימה' ו'אחורה' בין האתרים שביקרנו בהם, אפשרות להצמיד (Pin) את האתר אל דף הבית שלנו וכפתור ההגדרות, המוביל לתפריט האפשרויות הקיימות עבור הדפדפן.

כמובן, במידה ותרצו לצפות באתר אינטרנט בממשק אקספלורר המוכר, או לחילופין תרצו לגשת אל אתר המריץ פלאש או סילברלייט, תוכלו לגשת אל הדפדפן בממשק ה-Windows המובנה בתוך המערכת ודרכו להפעיל את דפדפן אקספלורר 9 בגרסתו המלאה.

דפדפן אקספלורר, מסך מלא עם תפריט תחתון. מקור: צילום מסך

בשורה התחתונה

מערכת ההפעלה Windows 8 מציגה למשתמשים מגוון שינויים ושיפורים, בין אם עיצוביים, ממשקיים או אפילו כאלה הכוללים שיפורים לא רק בתוכנה אלא גם בחומרה, ניהול צריכת החשמל, אבטחת מידע, נטוורקינג, תמיכה בחומרה ועוד.

אין ספק שמיקרוסופט השקיעה מאוד במערכת ההפעלה החדשה שלה והשקעה זאת באה לידי ביטוי בממשק מתקדם, פעולה מהירה והבנה של השוק הטכנולוגי ואופן צמיחתו בשנים האחרונות.

אם עד היום לא רכשתם לעצמכם טאבלט כי עדיין לא מצאתם את המוצר הנכון עבורכם, או במידה וכלי אופיס חשובים לפעילות היום יומית שלכם, ייתכן ותרצו לחכות עד להשקה המיועדת של מערכת ההפעלה והטאבלטים הנלווים לה – שעתידים להגיע עם מפרטים מגוונים שיתאימו לכל סוגי המשתמשים בשוק.

במידה ואתם חוששים כי כמו בימיה הראשונים של אנדרואיד, גם למיקרוסופט יתקשו להציג מגוון רחב של אפליקציות עבור משתמשיה – אל דאגה. החברה עובדת כבר עכשיו בשיתוף עם מפתחים ואפליקציות מוכרות יותר ופחות, על מנת להציג כבר בעת ההשקה הרשמית של מערכת ההפעלה חנות אפליקציות גדולה ומגוונת – שתתאים לצרכיו האישיים של כל משתמש, באשר הוא.

CES 2012 Keynote: A Look at Windows 8

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

5 תגובות על "שבוע עם טאבלט מבוסס Windows 8 [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
TZahi Ar.
Guest
Avi Nahir
Guest

בסדר, אבל זה יריץ קרייסיס?

שגיא
Guest

השילוב בין ממשק הטאצ' החדש לבין הממשק הקלאסי הוא בעייתי, ולא ברור איך אפשר לעבדו עם שניהם במקביל. מניסיון על מחשב שולחני לפחות, זה נראה מסורבל.

אופיר
Guest

התקנתי את המערכת על גבי מחשב asus eee 1005 ש windows 7 רץ עליו אבל לא בצורה הכי טובה (אפילו סרטים לא נוגנו שם כמו שצריך) – המערכת החדשה מגיבה בצורה מהירה מאוד – כאילו המחשב קיבל חיים חדשים.
הבעיה היא שבתור משתמש windows ותיק קצת חסרה הסביבה המורכת של כל האפשרויות ואיך מגיעים אליהם.
אני לא יודע לגבי טאבלט אבל לגבי המחשב האישי בהחלט יש הרגשה שפוספס משהו באינטואיטיביות (אחרי הכל עבודה עם עכבר היא לא כמו עבודה עם האצבעות).

רון
Guest

התקנתי לצורך פיתוח.
הWIN8 בעייתי מאוד למשתמשי מחשב PC רגיל.
לטאבלטים הוא מושלם.
אני חושב שזה אחד הקונספטים הכי מסוכנים של מייקרוסופט, להעביר את המחשב הרגיל לטאבלט מוד…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: