חלונות 8: רעידת אדמה למפתחים

באופן מפתיע הבשורה עבור פיתוח אחיד לכלל הפלטפורמות מגיע דווקא ממיקרוסופט. איך הפך התאגיד הגדול לאנדרדוג שעשוי להוביל מהפכה עבור פיתוח אחיד לכלל המכשירים שברשותנו?

צילום: flickr, cc-by, pcsiteuk

במידה ופספסתם, מיקרוסופט העניקה שבוע שעבר הצצה למערכת ההפעלה העתידית שלה: חלונות 8, המזכירה במידה רבה את המקבילה הרזה יותר שלה משוק הסמארטפונים: Windows Phone 7.

אפתח בכך שאציין שאני ממש אוהב את איך שזה נראה. עושה רושם שמיקרוסופט אכן הצליחו ליצור ממשק שמתאים לכל הפלטפורמות החשובות (מחשבים אישים, סמארטפונים ומחשבי מגע). ממשק המשתמש מותאם ונשלט בעיקר על ידי מגע, אבל עדיין נשאר רלוונטי גם למקלדת ולעכבר הותיקים יותר.

היות וממשק המשתמש דומה כל כך לזה הקיים ב-Windows Phone 7, מסתובבות שמועות שחלונות 8 תכוון למעשה לכלל הפלטפורמות במקביל. אותה מערכת הפעלה, אותו API – חיים קלים למפתחים!

היות ומדובר בהצהרה רשמית שחלונות 8 תתמוך במכשירים מבוססי מעבדי ARM ולא רק במעבדים הרגילים של אינטל, זה לא באמת מפתיע במיוחד. מעבדי ARM מותאמים למכשירים קלים, וההנחה הייתה כל הזמן שזו הסיבה שמיקרוסופט תתמוך במעבדים אלה.

וידאו: מיקרוסופט חושפת את ממשק המשתמש של חלונות 8

מקום נכבד ל-HTML

הדבר החשוב ביותר בכל הסיפור הזה – לדעתי, זו התמיכה המוטמעת ב-HTML בתוך מערכת ההפעלה.

“Well-Connected and Web-powered apps built using HTML5 and JavaScript that have access to the full power of the PC”

למרות שחלונות 8 עדיין תוכל להריץ אפליקציות רגילות (C++, WPF או סילברלייט, כמו בחלונות 7), האפליקציות לחלונות 8 הולכות להכתב בעיקר ב-HTML 5 ובג’אווה סקריפט, ועל כן מדובר בפריצת דרך אמיתית.

ההנחה שאפליקציות HTML5 תקבלנה גישה מלאה למערכת הן לא לגמרי חדשות, התייחסות לכך נשמעה כבר באפריל, במהלך כנס MIX 2011 של מיקרוסופט.

בזמנו התייחסתי להנחות האלו כשיווק נטול כיסוי אמיתי. מסוג הדברים ששמענו ממיקרוספט לא מעט בשנה האחרונה בסגנון של “אנחנו תומכים ב-HTML5 הכי טוב”, ללא שום בשורה אמיתית המתלווה לכך.

אבל,

אם HTML5 הולכת להיות טכנולוגיית צד לקוח אמיתית, עם כוח אמיתי וללא הנכויות שהתלוו אליה עד עכשיו, אז עכשיו בפעם הראשונה מזה מספר שנים, סוף סוף תהיה לנו תשובה לשאלה “איזו טכנולוגיה עלינו לבחור” שלא ממש יכולנו לענות עליה בשנים האחרונות.

באיזו טכנולוגיה עלי לבחור?

בין אם אתה מפתח ששואל את עצמו באיזו טכנולוגיה להתמחות, או יזם שמנסה להחליט באיזו טכנולוגיות לתמוך באפליקציה שלו, עד עתה עמדת בפני בעיה לא פשוטה להכרעה.

עד עכשיו רק לטכנולוגיות צד-לקוח היה באמת כוח אמיתי במערכת הפעלה – ביצועים מהירים ותמיכה בכל מה שמערכת ההפעלה מאפשרת, אך הטכנולוגיות הללו יצרו אפליקציות הדורשות התקנה על המחשבים של הלקוחות, על כל המשתמע מכך. היו פתרונות כגון CLICK ONCE שניסו לפתור את הבעיה הזו, אך עדיין, אין באמת מה להשוות לחווית השימוש הכל כך פשוטה של עולם האינטרנט, בו אני פשוט גולש לאתר ולא צריך להתקין כלום.

HTML היה מדהים בכל מה שקשור להפצת האפליקציה. או יותר נכון, בזה שאין צורך להפיץ כלום. פשוט מעלים אתר לאוויר, ולכולם יש גישה מיידית אליו.

מצד שני, מה שהיה אפשר לעשות ב-HTML ביחס לאפליקציות אמיתיות היה די מעפן במשך תקופה מאוד ארוכה, וכשגוגל יצאו עם ג’ימייל, עולם הפיתוח היה בהלם ממה שאפשר לעשות עם כל כך מעט: HTML בשילוב (עם מה שאז היה חדש) AJAX.

יחד עם זאת, HTML עדיין היה מעפן למדי: ביצועים רעים, שום סטנדרטים, מימוש שונה בכל דפדפן מה שהכריח אותנו המפתחים להתאים לכל דפדפן מחדש.

מה שהיה הכי מבאס לרוב המשתמשים והמפתחים עדיין היה הפער האדיר בין העושר של חווית המשתמש שהאפליקציות הרגילות אפשרו, לבין האפליקציות שאפשר לכתוב ב-HTML, וזה איפה שפלקס (פלאש) וסילברלייט באו לעזור. כך גם נולד המושג אפליקציות אינטרנט עשירות (RIA).

אני חייב להודות שבמשך תקופה ארוכה האמנתי שלשם העולם הולך. האם זה לא הפתרון הכי טוב מכל הכיוונים? שתי הטכנולוגיות הציעו חווית משתמש מאוד עשירה, ובנוסף הפצה מאוד פשוטה ללקוחות, בדומה ל-HTML.

פלקס (פלאש) היה יותר טוב מסילברלייט בכל מה שקשור לחדירה לשוק (הותקן אצל מעל ל95% מהמשתמשים), אם כי סילברלייט עשה רושם שהוא בהחלט במירוץ כשהוא נהנה מסטטיסטיקות שהורו על התקנות העומדות על כ-60%. מצד שני, סילברלייט אפשר עבודה בשפת C# ופלטפורמת הדוט נט המצויינת, ולכן קרץ מאוד לכל מתכנתי הדוט נט באשר הם וגם לי.

זה היה נראה כאילו זה רק עניין של זמן עד שאחת משתי הטכנולוגיות הללו תהפוך לסטנדרט. רק שזה מעולם לא קרה…

הגיע זמן התפוח

צילום: flickr, cc-by, burgermac

בשנת 2007 שיחררה אפל את האייפון המיתולוגי לעולם שהצליח לזכות בפופולאריות גדולה במיוחד אך לא תמך בפלאש או בסילברלייט – לאפל לא היו שום כוונות לתמוך בהן בשום שלב.

סטיב ג’ובס טען בתוקף שזה עניין של עקרון. שאפל מאמינה בטכנולוגיות פתוחות ושטכנולוגיות קניניות כמו פלאש זה דבר רע. (פחחחח. אפל מאמינים בטכנולוגיות פתוחות? איזו בדיחה).

המוצרים של אפל היו ועדיין מדהימים אלא שהדרך היחידה לפתח אפליקציות אמיתיות לאייפון זה ע”י תכנות ב OBJECTIVE-C המחרידה. מה גם שהדרך היחידה להגיע לשוק זה לשלם 30% (!) מהרווחים לשלטון הדיקטטורי שמנהיגה אפל.

סילברלייט יצא לגמלאות אי שם בסוף 2010 (או איך שמיקרוסופט קראו לזה: “אנחנו מזיזים את סילברלייט”). זה דבר אחד ליצור תוסף לדפדפנים IE ו-FF, ודבר אחר לגמרי ליצור תוסף סילברלייט להיצע הגדול של מערכות הפעלה שהתפתח בשנים האחרונות, בייחוד כשחלק מהיצרנים של מערכות ההפעלה הללו לא מעוניינים בכלל לשתף פעולה עם מיקרוסופט.

לא ממש קניתי את התירוץ של מיקרוסופט שיש יותר מדי מערכות הפעלה לתמוך בהן, ושזו הסיבה שמיקרוסופט קצת יורדת מסילברלייט, אבל זה לא ממש משנה. עם האייפון והאייפד וכל עולם הסמארטפונים והטאבלטים שנוצר, מיקרוסופט התחילה להיות פחות ופחות רלוונטית. בפעם הראשונה מפתחים החלו לנטוש את חלונות ולעבור לפתח למערכות הפעלה אחרות. מיקרוסופט החלה לאבד קרקע יותר ויותר בשנים האחרונות, עד שהגענו למצב בו שווי המניות של אפל גדול משל מיקרוסופט ואינטל ביחד !

HTML5 הולך לשנות את העולם

שנאתי את המושג HTML5 מהרגע הראשון ששמעתי עליו.

אף פעם לא הבנתי מה ההתלהבות סביב HTML5, אני לא מתגעגע לימים של ג’אוה סקריפט, אני לא מתגעגע ללכתוב קוד מיוחד לכל דפדפן, ואני באמת לא רואה איך תגית וידאו הולכת לפתור את כל זה. כאילו שבאמת שכל מה שהיה חסר ב-HTML היא תמיכה בוידאו.

הסטנדרט של HTML5 לא סגור, ולא הולך להסגר מתישהו בזמן הקרוב. כבר עכשיו אפשר לראות מימוש שונה של התקן בדפדפנים השונים, וג’אווה סקריפט, אפילו עם העזרה של JQUERY המעולה, עדיין ממש לא מדגדגת שפות עיליות כמו C#. באמת.

אבל כל הבעיות האלו יפתרו מתישהו, וזה לא היה מה שכל כך הפריע לי בסיפור.

מה שהפריע לי הייתה התחושה שאפל, מיקרוסופט וגוגל משקרות לי.

השנה היא שנת 2011 ויש לנו 6 ערוצים שונים לפתח תוכנה, וכולם גרועים:

WPF: רק לחלונות
Java: רק לאנדרויד
Objective C: רק לאייפון ואייפד
סילברלייט / פלקס: רק למחשבים אישיים
סילברלייט ל-WP7: רק ל-WP7

וכמובן, #6 HTML: שמתאים לכל הפלטרפומות, אבל לא באמת יכול לעשות יותר מדי.

כן. אתה יכול לכתוב את האפליקציה שלך ב-HTML, וכן, זה אכן ירוץ על כל הפלטפורמות. אבל זו לא באמת אופציה שפותרת אותך מלכתוב אפליקציות מיוחדות לכל סביבה.

צביעות בחסות קופרטינו

יושב אצלי בבית אייפד, וחווית המשתמש שלו מדהימה, אבל רק לאפליקציות שכתובות במיוחד בשבילו ב-OBJECTIVE C. אתרים רגילים הכתובים ב-HTML אכן עובדים, אבל באמת שאין מה להשוות.

וזו הסיבה שאפל תומכת כל כך ב-HTML. הפיתוח הזה פשוט לא מאיים על ה-AppStore שמייצרת להם כל כך הרבה כסף. אפל תומכת ב-HTML בעיקר בשביל שהאופציה האמיתית לפיתוח תשאר רק הטכנולוגיה הקניינית שלהם בתנאים הדרקוניים שלהם.

המצב שהדרדרנו אליו בשנים האחרונות באמת מגוחך. כמעט כל מיזם מחייב פיתוח בכמה פלטפורמות במקביל. זה רע ליזמים. זה רע למפתחים, וזה ממש רע למשתמשים. אלא שזה המקום בו מיקרוסופט הולכת לשנות את חוקי המשחק עם חלונות 8.

מיקרוסופט הינה הראשונה משלוש הגדולות שהולכת להפוך את HTML לשפה אמיתית, כזו שיש לה גישה אמיתית להכל ותוכל לתת פייט אמיתי לטכנולוגיות הישנות. זה אומר ש-HTML תהפוך לטכנולוגיית פיתוח מלאה בפעם הראשונה אי פעם.

כל מה שאפשר לעשות עם הטכנולוגיות הרגילות נוכל בסופו של דבר לעשות גם עם אפליקציות HTML, וזה אומר ש-6 האפשרויות לפיתוח תוכנה הולכות להפוך בסופו של יום לאפשרות אחת בלבד: HTML5.

אבל מה לגבי דוט נט? האם מיקרוסופט הולכת לנטוש אותה כטכנולוגיית צד לקוח?

אני מאמין שמיקרוסופט תמשיך לתמוך הן ב-WPF והן בסילברלייט בעתיד הקרוב והרחוק גם על מערכת ההפעלה החדשה, אבל זה בעיקר יהיה בשביל ששום מפתח או חברה לא ירגישו כאילו נטשו אותם. בדיוק כמו ב-Winforms: הטכנולוגיה עדיין חיה, אבל היא בפירוש לא העתיד.

תסחוף אחריה את השוק

ההשלכות הן אדירות. גם אפל וגם גוגל יהיו חייבות בסופו של דבר לנטוש את טכנולוגיות הפיתוח הייחודיות להן, וליישר קו עם מיקרוסופט, היות והן לא יכולות לתת למיקרוסופט יתרון כל כך גדול. הצפי שלי הוא שזה רק עניין של זמן עד שכל מערכות ההפעלה הראשיות יתמכו בפיתוח HTML5 בצורה מלאה, כך שלא יהיה יתרון לפיתוח בטכנולוגיות שלהן. נראה כאילו בפעם הראשונה אי פעם, הולכת להתפתח טכנולוגיית פיתוח שבאמת מתאימה לכל הפלטפורמות.

למרות שהצעד שמיקרוסופט עושה הוא לא פשוט (מתכנתי WPF וסילברלייט לא יאהבו את זה יותר מדי), זה עדיין צעד מאוד חשוב. מיקרוסופט, בפעם הראשונה מזה הרבה מאוד זמן לא נגררת אחרי העולם, אלא בוחרת להוביל.

האם מלחמות הדפדפנים והסטנדרטים צפויות להפתח שוב, כשכל מערכת הפעלה תתמוך בסט אחר של HTML5? אני ממש מקוה שלא, אבל רק זמן יגיד.

פורסם לראשונה באנגלית בבלוג Lego for Grownups

אלעד כץ

ארכיטקט תוכנה בחברת סלע המתמחה ב-WPF, סילברלייט, ו-Asp.NET. בעל ניסיון של יותר מעשר שנים בטכנולוגיות דוט נט השונות

הגב

32 תגובות על "חלונות 8: רעידת אדמה למפתחים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ירון שהרבני
Guest

באמת? תמיכה ב־HTML? מישהו אמר גנום 3?

עומר
Guest

כן, אתה ורק אתה.
עם כל הכבוד לגנום 3, לפעמים לא מספיק להיות הראשון אלא צריך גם דריסת רגל כזו שיבחינו בך.
בדיוק כמו זו שיש למיקרוסופט, גוגל או אפל.

אבי
Guest
וואו אני כ”כ מזדהה עם דעותייך לאורך רוב הפוסט, כמישהו שמתעסק עם אפליקציות RIA בצד הUI וחויית המשתמש, אני חושב שבחיים לא נגיע עם HTML5 (או כל תוצר באז אחר) ליכולות של פלאש וסילברלייט, בטח שלא בצורה הנעימה והנוחה שיצרו אדובי ומיקרוסופט בכל הנוגע ל-Designer developer workflow … אני לא רואה איך HTML5 הולכת לתמוך בזה, זה הולך להחזיר אותנו לימים האפורים שבהם היה נתק בין מעצבים ואנשי הUI לבין המפתחים, כאשר המעצב היה נשאר רק במשבצת שלו ואומר שהוא לא רוצה לגעת בקוד ומעצב איזה משהו שהוא בעצמו לא יודע אם אפשר בכלל לממש בHTML, ואז היה נותן את… Read more »
שי
Guest

נכון שעכשיו הכלים קצת מסורבלים אבל להגיד שבחיים הם לא יהיו אותו דבר כמו פלאש וסילברליט זה קצת מוגזם. כמות המשאבים שכל החברות הגדולות משקיעות בפיתוח ומחקר לHTML (כולל אדובי) היא מעבר למה שאי פעם השקעו בפלאש, זה יקח זמן אבל בסוף זה יתישר.

אורן
Guest

בלה בלה בלה
לגבי ה30% הדרקוניים שאפל לוקחת, כמו גוגל כמו מיקרוסופט, אבל היי מה זה משנה יש לך פואנטה פופוליסטית להעביר.

אבי
Guest

עזוב נו, כתבה מקושקשת.
אני במקרה תוכניתן אייפון.
Objective c היא שפה נהדרת, ו-cocoa זה פריימוורק מושקע ומצויין.
לראיה 400,000 האפליקציות שיש באפסטור.

אורן
Guest
יודע ומכיר, גם אני תוכניתן אייפון מזה שנתיים וחצי. מרגיז לקרוא שוב ושוב את אותם ההערות הרדודות האלו שאין מאחוריהן דבר. לפני האייפון עולם המובייל היה על סף גסיסה, להזכירכם, הפצה של אפליקציות דרך חברות הסלולר שלקחו 90%, אחריהן הגיעו אתרים כמו getjat שלקחו במקרה הטוב 50%. התחום פרפר בין חיים למוות. הגיעו אפל נתנו לנו את כל הכלים שאנחנו צריכים ועוד, פלטפורמת הפצה הטובה בעולם (ובואו לא נשכח שאת רוב הכסף מפתחים לא עושים באפסטור אלא בכתיבת אפליקציות כפרילנסים ושכירים) כל ההתבכיינות הזו על פלטפורמה סגורה\פתוחה לא רלוונטית. לנו המפתחים פלפורמה סגורה היא ברכה, קשה יותר לגנוב אפליקציות, הכל… Read more »
קוקו
Guest

“בואו לא נשכח שאת רוב הכסף מפתחים לא עושים באפסטור אלא בכתיבת אפליקציות כפרילנסים ושכירים”
אתה רציני?
זה הכסף הקטן שעושים עליך!!!!

אורן
Guest

לא הבנתי מה אתה מנסה לומר
רוב המפתחים שאני מכיר עובדים בחברות שמפתחות אפליקציות לגופים שונים (שבדרך כלל מפיצים בחינם) משם מגיע רוב הכסף למפתחים.
וכסף קטן? אני ספציפית עובד בחו”ל ומרוויח 6 ספרות בשנה (דולרים, לא שקלים), ואני ממש לא מקרה בודד.

דבר בשם עצמך

שמעון
Guest

נראה כמו בקשות מצד HP לקנות מניות של HP

שי
Guest

HTML5 לא ישנה שום דבר ולא יוריד את הנטל למי שרוצה לפתח לכמה פלטפורמות, מיקרוסופט הולכת להוסיף ספריות שיתממשקו עם מערכת ההפעלה (דוגמא לכך יש כבר בIE9) וכמובן שהספריות ההלו לא יתמכו ע”י המתחרים. כל מה שיקרה זה שHTML על WINDOWS יחליף את WPF, וSILVERLIGHT. מכיוון ששום דבר לא מת על WINDOWS (אני עדין תומך בפרויקט שכתוב בWINAPI בC) זה סך הכל יתווסף לרשימה הארוכה של API שצריך לבחור מתוכם.

יגאל
Guest

אתה מתכוון *לך* יש 6 ערוצים לפתח תוכנה? אני מכיר לפחות על 20 “ערוצים” לפתח תוכנה. וממתי WPF זאת שפת תכנות? או סילברלייט? מה C++ כבר נעלם מהעולם? לא ידעתי. QT תשתית פיתוח טובה לכל הפלטפורמות… GTK 3.0 תומך ב-HTML כבר היום. כמה שנים צריך כדי לבין שמיקרוסופט לא מחדשים שום דבר אף פעם? הם הולכים על מה שבטוח, על מה שיצור תלות של המפתחים בכלים שלהם, שזה אסטרטגיה מצויינת, ודווקא כדי הפיתוח שלהם לרוב טובים ונוחים, אבל אם זה הולך כמו ברווז, ומקרקר כמו אחד, זה כנראה ברווז.

יוניש
Guest

אלעד, פוסט מעולה!

אהבתי את הגישה:

אפל התחילה ביוזמה של חיזוק ה- HTML, ?
אוקיי, אנחנו במייקרוסופט נלך עם זה עד הסוף…

יוני.

עומר
Guest

לא מסכים, כבר היום רוב התקן של HTML5 מגיע לרמה גבוהה מאוד וקרובה מאוד לפלאש.
החיסרון היחידי כיום הוא העדר תשתיות פיתוח אבל כמו בכל טכנולוגיה חדשה לוקח זמן לתשתיות האלה להתחיל לגדול.

גם לפלאש בהתחלה לא היה מי יודע מה תשתית פיתוח וגאווה עברה אותה אבל אם הזמן הכול התהפך עד שכיום כמעט ולא תראה גאווה לדפדפן.

עומר.

אבי
Guest
לעומר, (הבהרה אני ה-אבי שהגיב בתגובות הראשונות, לא הבחור השני, שלא יראה כאילו זה אבי אחד עם דעות שונות, כי שמתי לב שדעותיו פרו אפל, בעוד שדעותיי נייטרליות כלפי כל החברות ;) ) בכל מקרה , עומר – אל תטעה אם אתה לא יודע ולא מבין, HTML5 ממש לא מתקרבת לפלאש והיא גם לא תתקרב אליה ב5 השנים הקרובות וזו לא רק דעתי, מה יש לנו בHTML5 שגורם לאנשים לחשוב שהיא מתחרה של פלאש? תגים לאודיו וכל מיני פיצ’רים שיש בפלאש וסילברלייט כבר מזמן? סלח לי אבל פלאש היא הרבה מעבר לוידאו, פלאש משמשת מפתחים ומעצבים לפתח מוצרים מגניבים, אפלקציות… Read more »
אורן
Guest

לאלעד,
הנה דוגמא מצויינת לאפליקציית ווב על האייפד. מימוש פורץ דרך

http://apps.ft.com/ftwebapp/

דניאל
Guest

גם אם בסופו של דבר ב-WIN8 תהיה תמיכה מלאה ב-HTML5
וגוגל ואפל באמת ילכו בעקבות מייקרוסופט, ויתחילו לתמוך באופן מלא ב-HTML5
זה עדיין לא יתן למפתחים שפת פיתוח אחידה לכל הפלטפורמות.
אולי מבחינת הUI כן, הרי זה HTML \ CSS
אך מבחינה פונקציונלית, גם אם לפתחים תהיה גישה לשירותי מערכת ההפעלה על ידי JS,
לכל מערכת הפעלה יהיה INTERFACE שונה ו-API-ים שונים, לכן אנחנו נאלץ להמשיך ולפתח קוד ספציפי לכל מערכת הפעלה שלא תהיה.

ערן
Guest
אני מסכים עם הטענה שיש כרגע יותר מדי טכנולוגיות בשטח. אף פעם לא הבנתי איך בעידן הזה, אחרי שהעולם כבר עבר לווב, שוב מתפצלים למיליון שפות. כשזה היה המצב במערכות ההפעלה, עוד היה בזה הגיון – מיקרוסופט הרבה יותר גדולים מהשאר, לינוקס חזקים בתחום השרתים וכו’. אבל בתחום המכשירים הניידים איך מוביל בולט, ובסוף תהיה חייבת להיות התכנסות כלשהי, או לשפה אחת או לפלטפורמה מתווכת אחת עם מימושים שונים. אני פחות מסכים עם זה שמדובר במהפיכה. גוגל כבר הוציאו את ה-Chrome OS, והם כבר מזמן דוחפים לכיוון הזה. אם גם מיקרוסופט מצטרפים, זה דווקא יחזק לדעתי את כרום. אני רק… Read more »
אורי
Guest

כבר הספקנו לשכוח את ה קבצי JS וVBS שמיקרוסופט חשבו שיהפכו לתיכנות חלונאי ?
חוץ מוירוס הI love you, לא יצא מזה שום דבר…

כדי לתת חיים לHTML5 כשפת פיתוח אפליקציות, מיקרוסופט יאלצו להגדיר סטנדרטים שאין שום סיכוי שגוגל ואפל יתמידו בהם.
ואם בכלל הטכנולוגיה הזו תתפוס, כל קוד יתחיל בבדיקה על איזה מערכת הפעלה הוא רץ, בדומה לבדיקה של קודי הג’אווה סקריפט הנוכחיים כלפי דפדפנים.

רן
Guest

לכותב המאמר: תקרא בעיון את תגובות הביקורת. אולי תשקול את האפשרות שאתה לא בכיוון. אני מבין אותך, גם אני לאורך שנותיי נפלתי באיזו שטות או שתיים של קמפיין מיקרוסופטי.
לגופו של ענין זה רק עושה טוב לhtml5 וזה תקן שאני חושב שהוא טוב.
רעידת אדמה ? אולי סערה בכוס תה  

כפיר
Guest

אני באמת לא מבין את כל המרמור הזה בנושא מגוון השפות. זה שיש המון כלים לפיתוח רק נותן למפתח עוד כוח.
לגבי הנושא של תמיכה בפלטפורמות שונות אני מאמין שנראה בסופו של דבר את אותם הAPIים של מערוכת ההפעלה נכנסים לספריות צד שלישי כמו jquery, google web toolkit וכד. בדיוק באותה צורה שהספריות האלה מאפשדו

כפיר
Guest
אני באמת לא מבין את כל המרמור הזה בנושא מגוון השפות. זה שיש המון כלים לפיתוח רק נותן למפתח עוד כוח. לגבי הנושא של תמיכה בפלטפורמות שונות אני מאמין שנראה בסופו של דבר את אותם הAPIים של מערוכת ההפעלה נכנסים לספריות צד שלישי כמו jquery, google web toolkit וכד. בדיוק באותה צורה שהספריות האלה מאפשרות לנו לפתח בלי לקחת בחשבון איזה דפדפן מריץ את האפליקציה שכבה נוספת תכלול גם את מערכת ההפעלה. אגב בנוגע למה שאמרו פה לגבי העליונות של פלאש על html 5 אני באמת מציע לכם לחפש קצת בגוגל ולראות מה יש כבר היום בטכנולוגיה הזאת. אפליקציות כמו… Read more »
רז בכר
Guest
חבר’ה, גוגל מצהירה שהיא הולכת על HTML5, ומפתחת מערכת הפעלה מבוססת דפדפן בדיוק בשביל המטרה הזאת (למי שצריך הוכחת יכולות מבית גוגל יכול לחכות ללוגו הבא בדף הבית שמשלב משחקים, או אפילו מהימים האחרונים פלטפורמת ה Google+), אפל אומרים שהם לא הולכים לתמוך בשום דבר חוץ ממה שהם חייבים (HTML/HTML5), מיקרוסופט רק מצטרפת למגמה טובה… שורה תתחתונה כמה ש.NET שפה טובה “וקלה”, עדין יש צורך בסטדנרט חוצה פלטפורמות של תוכנה וחומרה… זה רק עניין של זמן עד שיצאו כלי פיתוח ידידותיים יותר ל HTML5, אחרי הכל אנחנו בעולם של Drag&Drop… HTML5 כאן כבר הרבה זמן, ולמרות שהסטדנרט יסתיים באופן רשמי… Read more »
טל אור
Guest
קראתי בעניין רב את הדיון שמתקיים בפוסט הזה ובתור יזם שמעוניין להתחיל פרוייקט פיתוח (אני לא מתכנת) של מערכת אינטרנטית מרכזית האמורה לשרת מספר רב של לקוחות שונים (ומזמנים) אשר בהם מסתובבים משתמשים במערכות שונות (אנדרואיד, אייפון, ומחשבים אישיים וקבועים), אני עדיין די נבוך ולא יודע בסופו של דבר באיזו סביבת פיתוח יהיה נכון לבחור על מנת: א. לבצע פיתוח מהיר יחסית ב. להפריד בין מערכות התשתית והניהול (Back Office) לבין צד המשתמש קצה ג. להימנע מעיסוק בתחזוקה ועדכון יישומים בצד יחידות הקצה ד. להשאיר את המשתמש קצה בתוך המערכת גם אם הוא יוצא ממנה אל גלישה באינטרנט שיהיה בתוך… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: