שדרגו את מכשיר האנדרואיד שלכם לגרסה מותאמת אישית

למה בעצם לצרוב רום? פשה קגן מסביר כי אם כבר שילמתם סכום מכובד עבור המכשיר – למה לא לגרום לו לעשות מעט יותר?

 

תמונה: flickr, cc-by, MIKI Yoshihito (´・ω・)

תמונה: flickr, cc-by, MIKI Yoshihito (´・ω・)

נתחיל בספוילר – טקסט זה ינסה לשכנע אתכם להתקדם ולשדרג את הסמארטפון מבוסס האנדרואיד שברשותכם לגרסה מותאמת אישית . הנחת היסוד היא שיש ברשותכם סמארטפון מתקדם המריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד. במידה ויש לכם אייפון, סביר להניח שלא צריך להרחיב במילים על משמעות ה-jailbreaking עבור המשתמש הממוצע +, ויש תכנים לא מועטים שמציגים את מה שאפשר לעשות עם מכשיר 'פרוץ'.

לאורך הפוסט ארשה לעצמי להסתמך על נתוני מכירות ולהניח הנחה גסה שמרבית משורות אלו ייקראו על ידי בעלי מכשיר מתוצרת סמסונג, אך חשוב להדגיש כי העקרונות תקפים לגבי כל מכשיר מבית היוצר של גוגל.

רקע מקדים

מיומה הראשון, מערכת ההפעלה אנדרואיד התבססה על קוד פתוח – דהיינו קוד המאפשר לכל מפתח ומשתמש מתקדם לבצע שינויים כרצונו. הקוד הפעיל בבסיסה של מערכת ההפעלה זמין לעיני הציבור במסגרת אתר Android Open Source Project (בקיצור – AOSP, מונח שתיתקלו בו לא מעט בקהילות מקצועיות). במקביל לקוד המקורי של גוגל, קיים פרוייקט בשם Android Open Kang Project (ניתן לנחש – AOKP) שהתבסס על הקוד המקורי של גוגל, אך יצא ל'דרך חדשה' – וקצת מוזרה, יש לציין, שמתבטאת בעיקר בחיבתם הבלתי מוסברת של יוזמי הפרוייקט לחדי-קרן.

בתהליך הרגיל יצרניות הסלולר לוקחות את הקוד המקורי של גוגל, מתאימות אותו בכוחות עצמן למכשירים הספציפיים – כתיבת דרייברים עבור יכולות נקודתיות של המכשיר (חיישן קרבה, למשל), בניית ממשק משתמש ממותג כמו TouchWiz, Sense ואחרים, כתיבת אפליקציות ייחודיות וכן הלאה. זה השלב בו ניתן להבדיל בין יצרניות שמשחררות את הקוד המעודכן לקהילה לבין כאלה שמעדיפות לשמור את הקלפים 'קרוב לחזה'.

החלק השלישי והאחרון הוא העברת הקוד לספקיות המקומיות. אם נתקלתם במסך ראשון עם לוגו של ספקית סלולר ישראלית או אפליקציות ישראליות שמותקנות מראש על המכשיר בלי יכולת הסרה – זה בדיוק השלב בו הפרטים האלו מוכנסים.

כתלות ביצרנית, הקוד מגיע לידי קהילות הפיתוח ישירות או דרך הנדסה הפוכה; בנקודה זו חברי הקהילה לוקחים את העניינים לידיים שלהם ומבצעים שינויים בקוד. לעיתים השינויים עשויים להיות מינוריים בלבד, לעיתים מדובר בשיפורים נקודתיים למאפיינים ספציפיים – ולרוב מדובר בשיפורים עצומים ביחס לגרסאות ה'רשמיות'.

למוצר המוגמר קוראים "רום" (ROM) – והוא מהווה למעשה מערכת הפעלה שלמה ומוכנה לעבודה. שיטוט בקהילות יפגיש אתכם עם מושג של "רום מקורי" (או "סטוק") שהוא למעשה רום ברירת מחדל – כזה שמגיע עם המכשיר או מופץ על ידי הספקיות – ורום "Customized" (כלומר, שעבר קסטומיזציה; לעיתים "מותאם" וכיוצא בזה) שהוא רום שפותח על ידי מתכנת עצמאי. אגב, קיימת קטגוריה של רומים "מבוססי סטוק" שלוקחים את מה שנכלל ברום המקורי ומוסיפים עליו – ובכך הופכים אותו לטוב יותר בהכרח.

אז למה בעצם לצרוב רום?

תמונה: האנדרואיד החדש של HTC עם ממשק הסנס. (יח"צ)

תמונה: האנדרואיד החדש של HTC עם ממשק הסנס. (יח"צ)

קודם כל, כדי להנות מהגרסאות האחרונות. רומים מקוריים אינם נהנים ממדיניות עדכונים רציפה, בעיקר עקב אילוצים מנהלתיים. עדכונים יכולים להיות משוחררים על ידי היצרנית מדי יום (עם תיקונים חשובים יותר ופחות, פיצ'רים חדשים ועוד), אך היכולת "לרדוף" אחר העדכונים על ידי המפעילות הסלולריות הישראליות היא מוגבלת – על אחת כמה וכמה כשיש גורמים נוספים בדרך. יש בקהילות אנשים שזהו תחביבם, ואף כאלה שזהו המקצוע שלהם, שלא יבחלו באמצעים וישחררו גרסאות משלהם לרומים שעות בודדות אחרי שחרור התיקונים.

מעבר לזה, רום מותאם לרוב יגיע עם הרשאת רוט (Root – הרשאת גישה ושינוי של תיקיות המערכת). קיומה של הרשאת רוט, בידיים של משתמש נורמטיבי – שאינו מוריד תוכן פיראטי וקורא לפני שהוא מבצע – מספקת יכולת לבצע פעולות רבות נוספות: לבצע גיבוי ושחזור מעמיקים, לשנות את אופן פעולת המערכת והפרמטרים השונים, להאיץ את המכשיר, לייעל את עבודתו, להסיר אפליקציות מערכת מיותרות ועוד. נכון, הרשאת רוט יכולה לפתוח פתח ליצירת נזקים, אך לא במידה רבה יותר ממברג בידיו של אדם שרוצה לתקן מכשיר חשמלי ואינו יודע כיצד.

סיבה נוספת היא עבודתו של המפתח. רומים מותאמים יוצעו להורדה עם סוללת שיפורים ושינויים: המפתח יסיר אפליקציות 'זבל' מיותרות, יוסיף שינויים ושיפורים מתחת למכסה המנוע, יצרף "מודים" ו"טוויקים" תוצרת הקהילה וכן הלאה. רוצים מכשיר מהיר יותר, חלק יותר, יעיל יותר? סביר להניח שקיים רום מותאם שיוכל להציע זאת. אין צורך לחשוש יותר מדי משינויים שאנשים פרטיים מבצעים – מדובר בשינויים שנבדקו על ידי עשרות עיניים: קרנלים (ליבות) שנכתבו כדי לשפר את יכולות המכשיר, אופציות חדשות כמו שימוש בכרטיס הזיכרון כהמשך לזיכרון הפנימי, עבודה עם שתי מערכות הפעלה במקביל במכשיר אחד וכולי.

אפשר להראות את מכשיר הדגל של סמסונג כדוגמא: עבור הגלקסי S3, מפתחים עצמאיים פיתחו רומים שהאיצו את המכשיר, גרמו לו לעבוד בצורה יעילה עם כל ארבע הליבות, שדרגו בצורה ניכרת את חיי הסוללה, העלימו באנרים ופרסומות, הוסיפו את אפליקציות המקלדת, המצלמה והגלריה של הנקסוס 4, את מסך הנעילה עם הדיו מתוך מכשיר ה-Note II, הוסיפו אפשרויות לעריכה גרפית, שינו את מראה הממשק, הוסיפו יכולת מובנית להקלטת שיחות ללא אפליקציות והיד עוד נטויה. בזמן שרוכשי המכשיר בארץ הריצו עדיין את גרסה 4.0.3 והתלוננו שהסוללה נגמרת להם תוך שעות ספורות, המשתמשים שצרבו רומים נהנו מגרסה 4.1.2 והתגאו בכך שהמכשיר נזקק לטעינה פעם ביומיים; נכון לכתיבת שורות אלה, גרסה 4.2 כבר מעבר לפינה.

שווה? תחליטו לבד. שילמתם סכום מכובד עבור המכשיר – למה לא לגרום לו לעשות מעט יותר?

עניין של בחירה

לטובת הדיון, נניח שהשתכנעתם.

המקום הראשון אליו תגשו הוא הפורום של XDA, העמוד שמוגדר כדף הבית אצל כל חובב אנדרואיד באשר הוא. כל ה'טובים' מסתובבים שם: מתעניינים, מביני עניין, מפתחים מתחילים ומקצועיים ואפילו נציגי היצרניות נצפו לא פעם מגיבים בדיונים. יש פורום ייעודי לכל מכשיר נפוץ, וניתן להשתמש בתיבת החיפוש למעלה עבור מכשירים נפוצים פחות. בתוך פורום ייעודי למכשיר, ניתן למצוא פורומי-משנה שעוסקים בפיתוח, באפליקציות, בציוד ועוד. מן הסתם, ניכנס לפורום העוסק בפיתוח. בערך ברגע הזה, המשתמש הממוצע יתבלבל – עשרות שרשורים, אלפי תגובות ואין מי שיעשה סדר.

אם התמזל מזלכם ויש בידכם מכשיר פופולרי, יש אתרים שכל תפקידם הוא לעשות סדר ב-XDA. לדוגמא, האתר הזה עוסק ברומים של גלקסי S3, ומציג את הרומים בצורה נוחה. ניתן לסדר לפי תאריך עדכון, פופולריות, כמות תגובות ועוד. בצד שמאל ניתן לעבור לאתרים זהים עבור מכשירים אחרים, לכל המעוניין. כלל האצבע פה הוא שככל שיש יותר תגובות וצפיות בשרשור, הרום בו השרשור עוסק הוא פופולרי יותר – ואם הוא פופולרי יותר, כנראה שזה כי יותר אנשים חשבו שהוא מוצלח. לחילופין, ניתן לסדר לפי גרסאות ותאריכי עדכון, אם תרצו להקפיד על גרסה עדכנית ביותר.

עבור כל רום, המפתח יציג בדרך כלל את גרסתו, תאריך השינוי, רשימת השינויים שבוצעו, ולרוב גם רשימת פיצ'רים מסודרת שתסביר לכם בקווים כלליים מדוע הרום הזה טוב יותר מהאחרים. עדיין מבולבלים? יש איפה לשאול. בפורום iAndroid, לדוגמא, תוכלו לשאול מה אחרים חושבים – אבל אל תשכחו לחפש קודם! יכול מאוד להיות שמישהו כבר ענה על שאלה זהה. לדוגמא, עבור מכשיר הדגל הנוכחי של סמסונג קיים תת-פורום ייחודי שעוסק ברומים, בו אנשים שואלים ומתייעצים.
זכרו לנסח את דרישותיכם בצורה מכובדת ועניינית, כך שחברי הפורום יוכלו לספק תשובה מניסיונם.

איך עושים את זה, תכלס?

השתכנעתם, עברתם את כל המשוכות ואף בחרתם רום. עכשיו – איך בדיוק צורבים אותו?

כאן קשה לתת תשובה חד משמעית. לכל מכשיר יש 'נוהל' משלו, ותהליך שיכול לנוע משניות אחדות (ללא הגזמה!) עד לשעה של 'התעסקות'. נסבך זאת עוד יותר: עבור אותו מכשיר, יכולות להיות הנחיות שונות עבור מצבים שונים – אם המכשיר נצרב לפני זה, באיזו גרסה מדובר וכן הלאה. ניתן להכליל ולהגיד שעבור המכשירים הפופולריים בשוק – מדובר בקריאה קצרה, הבנה ואז ביצוע של מספר דקות. לדוגמא: צריבה ראשונית של גלקסי S2/S3 כרוכה בהורדת מספר קבצים מראש, חיבור המכשיר למחשב, כיוונון הגדרה בתוכנה ייעודית, לחיצה על כפתור וזהו. מכשירי HTC מסויימים דורשים שחרור נעילת bootloader לפני שמתחילים… נשמע מסובך, אבל כשפועלים לפי צ'קליסט מסודר, קשה יותר לטעות והסיכון – מזערי.

בשביל הוראות פשוטות בעברית, ניתן לגשת למדריכים שפורסמו בניוזגיק או לפורומים של iAndroid שוב – שם ההוראות מחולקות לפי מכשירים, כוללות הסברים עם תצלומי מסך ומתן מענה לשאלות. בעלי מעבדות וטכנאים לומדים מכאן, ואיתם גם משתמשים מכל סוג, גיל, גזע, מין, מגדר ומוצא.

מי שמעדיף הדרכה ויזואלית, יכול לרשום מילות חיפוש מתאימות ב-YouTube ולצפות בפעולות מבוצעות על ידי אדם. היצע הסרטונים בעברית מצומצם, אבל בכדי ללמוד את התהליך – מדובר בפתרון נהדר.

ובכל זאת…למה לא לעשות את זה?

לטובת האינטגריטי, ראוי לציין סיבות שבגינן ניתן לטעון שלא כדאי לבצע צעד כזה, ולהפריך אותן במידת האפשר (מישהו אמר מגמתיות?).

מקור: Flickr, cc-by ryan_worl

מקור: Flickr, cc-by ryan_worl

סיבה ראשונה היא חשש: החשש להרוס, החשש מלהישאר בלי מכשיר. זאת הסיבה הנפוצה ביותר, וגם – אם להיות כנים – הקלה ביותר להפרכה: לפי נתוני ה-Play Store – אפליקציות השליטה ב-Root הותקנו כ-50 מיליון פעם, כלומר זהו מספר האנשים שביצעו שינוי וצרבו את מכשירם בהערכה גסה. נכון שלא כל צריבה משמעותה החלפת רום, אבל התהליך נבדק ובוצע לפניכם. שהיה בקהילות מראה שהחוששים הגדולים ביותר "נשברים" בסופו של דבר ואף נשארים בסביבה כדי לסייע לאחרים. אתם בחברה טובה.

סיבה נוספת היא אחריות וביטוח. נושא זה נעלם לאט לאט מהשטח ככל שמכירת המכשירים הופכות פחות ופחות להיות עניין של ספקיות הסלולר, אך עדיין ישנם אנשים שהחשש מאובדן האחריות עוצר את ידם מלהתקדם לרום עצמאי. החשש מוצדק בעקרון – נטייתן של ספקיות הסלולר להתנער מאחריות במקרה של רום מקוסטם נודעה לשמצה בשיר ואגדה – אך אינו רציונלי: במקרים רבים מכדי להתעלם מהם, האחריות הינה כה שטחית שגם מימושה אינו משתלם. מסתובבים ברשת סיפורים של אנשים שהואשמו בצריבה מבלי שעשו זאת, חויבו בהשתתפות עצמית המתקרבת מדי למחירו של מכשיר חדש או שסופק להם מכשיר מחודש ולא חדש. כל מקרה אמנם לגופו, אבל לפי הרושם הכללי, האחריות לא תכסה את רוב הבעיות – בהחלט לא סיבה מספקת להחזיק מכשיר שפועל בחצי מיכולתו.

יוצאים מכלל זה הם אנשים שקיבלו מכשיר מעבודתם ואינם מורשים לבצע בו שינויים. במקרה כזה, באמת אין מה לעשות, היות ולא מדובר ברכוש פרטי.

סיבה נוספת היא החשש מאי-קבלת עדכונים רשמיים. בעולם אידאלי, זה היה יכול להיות טיעון מנצח, אך הניסיון מלמד שהגרסאות הרשמיות נופלות לקטגוריית ה"מעט מדי, מאוחר מדי". הגרסאות הרשמיות האחרונות ששוחררו לשוק היו מיושנות כבר ביום יציאתן, מבוססות על קוד שאינו עדכני ואף מפריעות לפעולת המכשיר (יצויין העדכון הרשמי האחרון לגלקסי S3, שבאופן לא ברור ביטל את התמיכה ביישור לימין של תפריטי המכשיר – דבר שקיים בכמעט כל רום מותאם למכשיר זה). יתרה מזאת, ישנם מספר רומים מותאמים אשר מציעים את אפשרות העדכון האוטומאטי בעצמם.

"הייתי רוצה, אבל המידע שלי ילך לאיבוד" הוא טיעון ששומעים לא מעט, והוא לא נכון עבור רובם המוחלט של המקרים. כמעט ואין מקרים שבהם אין יכולת לשמור את הנתונים – בין אם מדובר בסנכרון, שמירה באמצעות אפליקציה, גיבוי עם ובלי רוט ואפילו יכולות בילט-אין שאפשר לעשות בהן שימוש לשמירת המידע החשוב. כשיש צורך, סביר להניח שיש דרך – וגם חסם זה נשאר בעבר.

נגמרו התירוצים? יופי. הגיע הזמן שתוציאו מהמכשיר שלכם הרבה יותר. בין אם מדובר במכשיר שפועל באופן חלק יותר, גרסה חדשה יותר שעדיין לא יצאה – אם תצא בכלל – למכשיר שבידיכם, תיקון באגים, ניהול זיכרון טוב יותר, מערכת הפעלה נקיה, חיי סוללה משופרים או סתם כדי להראות לכולם שיש לכם את האנדרואיד החדש לפני כולם – יש דרכים ויש פתרונות. חבל להיתקע בעבר ולא לאפשר למכשיר לממש את כל יכולותיו.

פשה קגן

מקדם אתרים ביום, חובב גאדג'טים וסלולרים בלילה. פשה חובב כל דבר טכנולוגי - ואם אפשר, אז שיהיה נייד ושיהיה חכם.

הגב

21 תגובות על "שדרגו את מכשיר האנדרואיד שלכם לגרסה מותאמת אישית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אסף מורז
Guest

פשששש סחטיין עליך. כתבה מושקעת, ברורה וכתובה היטב. מסכים במלוא מובן המילה עם הנאמר. שאפו!

פשה
Guest

תודה רבה :)

אנונימי
Guest

שלום, אחרי הרבה חיפושים של מדריכים להורדת הרום אני עדיין לא הצלחתי למצוא מדריך פשוט ומובן להורדת רום על הגאלאקסי S3 שלי, אם אתה יכול בבקשה להמליץ לי על מדריך הורדה של הרום המפורסם cyanogenmod 10. (באנגלית זה גם בסדר) תודה

פשה
Guest

דווקא CM10?
אני אישית דווקא לא מעדיף אותו, מתוך הצורך הספציפי שלי. הוא לא כולל דרייברים ספציפיים ולכן חלק מהפיצ'רים של גלקסי S3 לא קיימים בו.

ישי
Guest

כתבה מעולה! כל הכבוד!
על איזה רום היית ממליץ לגלקסי 2?

פשה
Guest

איני מעורה ברומים העדכניים ל2, אבל אתה מוזמן לבדוק את הפורומים הייעודיים והאתרים שמרכזים רומים – ולקבל החלטה עצמאית.

shokist
Guest

כתוב יפה, מעניין וברור!! תודה על ההשקעה!! :-)

Sat Michael
Guest

יפה! כתבה מעניינת, מסודרת ונעימה לקריאה.
הרבה היה מדובר על מכשירים מתקדמים של ימינו ולכן אני רוצה להוסיף על מכשירים "חכמים – מיושנים". לי יש אחד כזה, "מוטורולה מיילסטון". לנו לבעלי המכשירים הישנים יותר זה אפילו יותר חשוב. במכשיר שלי, אף אחד לא תכנן להוציא אפילו את 2.3 (או שזה היה 2.2 ?) וזו הגרסא שאפשרה לך להעביר אפליקציות לכרטיס זיכרון (היום זה מינימום 2 גיגה לעומת ה60+ מגה שעל המכשיר עצמו! ).

בהצלחה לכל ה"רוט"ים :)

ניב
Guest

כתוב מצוין!

פשה
Guest

אודין היא תוכנת הצריבה, לא הרום – אלא אם כן מישהו היה חסר-יצירתיות מספיק כדי לקרוא לרום שלו ככה.

אלעד
Guest

יש ROM מנצח שאחרי שמתקינים אותו, הוא עובד מצויין ואתם מקבלים עדכוני מערכת הפעלה ברגע שהם יוצאים. הוא מנצל את כל היכולות של המכשיר והמכשיר החלש ביותר יעבוד ויגיב בצורה יותר טובה מכל מכשיר חזק אחר. הROM הזה נקרא – iOS ובשבילו צריך iPhone :)

פשה
Guest

אה, אתה מהמתחכמים?
לאשתי יש אייפון 4 לא פרוץ, לא כזה יציב, לא כזה חלק כמו שמתארים אותו.

אמיר
Guest

יופי שמקבלים עדכונים כשהדבר היחיד שאתה מקבל בעדכון זה את הרקע החדש של הגרסא. לא Siri לא מועדפים במייל וכמעט שום פיצ'ר חדש המכשירים הישנים של אפל לא מקבלים. נכון, אתה מקבל ספריית כרטיסים שפה בארץ אתה יודע לאן אתה יכול לדחוף אותה. אז אל תבלבל במוח על עדכונים כשיש לי S1 מלפני שנתיים וחצי עם אנדרואיד 4.2 וכל(!) הפיצ'רים שבגרסא זאת.

0riv3r
Guest

ההתייחסות שלך לסכנות ברוטינג לא מספיקות, כמו במשפט הבא: "הרשאת רוט יכולה לפתוח פתח ליצירת נזקים, אך לא במידה רבה יותר ממברג בידיו של אדם שרוצה לתקן מכשיר חשמלי ואינו יודע כיצד". הסכנה האמיתית היא לאו דוקא מהמשתמש אלא בעיקר מהאקרים.
הצורך ברוטינג של המכשיר הוא אחת הסיבות החזקות ביותר למה לא להחליף רום.
מכשיר רוטד הוא מכשיר החסר הגנות בסיסיות ובכך הופך למטרה קלה להאקרים. סיכוי גבוה יותר להיפגע מטרויאנים ולהשתלטות מרחוק. מכשיר רוטד שנמצא או נגנב, קל לפריצה, גם אם הוא נעול, וניתן לשפוך ממנו את זיכרון זמן-הריצה המכיל סיסמאות ומידע רגיש אחר.

פשה
Guest

נכון אבל לא מדוייק.
איך יגיעו מראש טרויאנים למכשיר? אם נתבונן בסטטיסטיקה, הרוב המוחלט והמוחץ מגיע מפיראטיות, ולכן הימנעות היא התרופה.

Tal Stanek
Guest

הכתבה טובה למי שמבין. למי שלא, אז היא מדברת על משהו באופן כללי, מפנה לאתרים מקצועיים מדי ובכלל היא מציגה דעה אחת בלבד – לכו תעשו רוט (מה שאני עשיתי) וגם החלק של הנגד, הוא בעצם חלק של בעד.

Pasha Kagan
Guest

אמת, ואפילו רשמתי את זה בכותרת ובשורות הראשונות. לא מסכים? כתוב כתבת-דיעה נגדית!

איתמר מאושר
Guest

סחטיין על הכתבה. מקיפה, ברורה וקלילה

Can Abis
Guest

כתבה מעולה! עשית לי קצת סדר בראש לפני שאני קונה את הגלקסי 4.
כרגע על נוקיה 3100… אל תשאל למה.

אבי
Guest

תודה על הכתבה המצוינת
האם יש דרך להפתר מה tuch wiz?????

התחלף לי כל המראה והסדר שעבדתי עליהם שבוע
יש לי samsung galaxy s5 mini

תודה

פשה
Guest

כמה דרכים:
1. לעבור להשתמש בלאנצ'ר אחר – כך שהטאצ'וויז פשוט לא יפעל (לא משפיע על סוללה, כי רק לאנצ'ר אחד יכול לפעול בכל רגע)
2. לעבור לרום שלא מבוסס על סמסונג
3. למתקדמים, אפשר לשלב התקנת לאנצ'ר והסרת טאצ'וויז עם טיטניום או אפליקציה דומה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: