הדרך למוצר מושלם: Testing in the Wild

סדרת הבדיקות למוצר שלכם במעבדה או בקבוצת מיקוד לא ידמו אף פעם את העולם האמיתי. אז למה לא לרתום את העולם האמיתי עצמו לבדוק את המוצר שלכם לפני ההשקה הרחבה?

Portrait of antiquated chemist getty images

קרדיט צלם\תמונה: Smith Collection, Getty Images Israel

מאת מיכאל וינברג, מנכ”ל אפלאוז ישראל

חברות טכנולוגיות מצליחות לא מחכות עד לרגע השקת המוצר כדי ללמוד על חוויית המשתמש. מותגים עולמיים מובילים (או שרוצים להיות כאילו), יודעים שהדרך היחידה היא לבדוק את אפליקציות הסלולר, אתרי אינטרנט, תוכנות ו-connected devices, על ידי משתמשים אמיתיים, בתנאים אמיתיים, ובמקומות בהם נמצאים המשתמשים שלהם. גישת ה-In-the-Wild Testing שמה את בדיקות המוצר בתנאים אמיתיים כחלק מרכזי בתהליך אבטחת האיכות (QA) שלו.

כל נכס דיגיטלי ומוצר בתעשיית ההייטק עובר תהליך מסוים של בדיקות אבטחת איכות כחלק ממעגל החיים שלו. ובעוד שתהליך שכזה הינו חשוב ביותר, היות ואף אחד לא רוצה לשחרר מוצר לא מספיק טוב, המציאות היא כי תהליך אבטחת האיכות עלול ליצור צוואר בקבוק יקר וקשה לניהול. התוצאה היא האטה בקצב החדשנות של החברה. כמו כן, היות ומיקור חוץ מסורתי יכול להיות יקר וקשה לשליטה, לא ייחשפו הבעיות הכאובות ביותר שמשתמש אמיתי יחווה בזמן שימוש במוצר. בדיקות מעבדה אינן יכולות לכסות את כל מגוון המכשירים של המשתמשים שיש בשוק, ולעיתים אנשי אבטחת האיכות בארגון מכירים את המוצר כל כך טוב, ולכן הם בעצם לא מייצגים את נקודת המבט של הלקוח הממוצע. גישת In-the-Wild Testing, בדיקות המוצר על ידי קהילה של בודקים מקצועיים, נותנת מענה ומתגברת על בעיות אלה.

הרעיון מאחורי In-the-Wild Testing

1. בדיקות האפליקציות והאתרים שלכם, במדינות ובאזורים בהם נמצאים המשתמשים.

2. הבודקים במקומות אלו משתמשים בנכסים הדיגיטליים שלכם (אפליקציות, אתרים וכו’) אשר מותקנים על המכשירים האמיתיים שלהם (בניגוד למכשיר שנמצא במעבדה ומשמש לבדיקות בלבד), וכמו כן משתמשים במכשירים של מגוון יצרנים ומערכות הפעלה שונות, עליהם אתם מתכננים להשיק את המוצר, ושאותם חשוב לכם לבדוק.

3. הבודקים יכולים לבדוק את המוצר על ידי בדיקות גישוש (exploratory testing) ועל ידי הגדרת מקרי מבחן מראש.

4. הבעיות מתועדות, וכן המשוב שלהם על המוצר, וזאת באמצעות פלטפורמה מרכזית.

5. החברות הטובות ביותר המספקות שירותי In-the-Wild Testing ינהלו את התהליך עבורכם, כך שתוכלו לבצע בדיקות בכל זמן שתרצו, מהר ככל שצריך, באמצעות המכשירים להם מיועדים המוצרים שלכם ובכיסוי הגיאוגרפי המדויק לפי מדינת היעד שלכם.

בדיקות אילו אינן מחליפות בדיקות אוטומציה או בדיקות במעבדה, אלא משלימות אותם, והכי חשוב: מספקות מידע על האופן בו ישתמשו בנכסים הדיגיטליים שלכם, ונותנות משוב חשוב על חווית המשתמש, בשימוש באפליקציה או באתר. זוהי אבולוציה חיונית של תהליך הבדיקות, וכל חברה שהיא, בכל גודל, מכירה בחשיבותה ובצורך בה, כאשר היא משיקה מוצר דיגיטלי חדש, ובמיוחד כאשר מפתחים מוצר בישראל עבור השוק הבינלאומי.

יתרונות In-the-Wild Testing

1. חוות הדעת היא של משתמשים אמיתיים – משתמשים אמיתיים משתמשים באפליקציות ובאתרים בדרך שהמהנדסים שעצבו אותם ואנשי QA בתוך הארגון, לעולם לא היו מעלים על דעתם. בודקי In-the-Wild חושבים כמו משתמשים טיפוסיים, וכך חושפים בעיות אותם המעצבים לא צפו. בודקי In-the-Wild משתמשים ביישומים בסביבה בה נמצאים המשתמשים האמיתיים, וכך יכולים לחוות קריסות ובעיות אחרות שעלולות להתעורר רק במיקום הפיזי הספציפי, בגין כיסוי סלולרי אשר אינו מתאים למערכת ההפעלה של המכשיר וכדומה. הם לא ליוו את היזמים במשך חודשים ולכן הם לא יודעים איך היישומים אמורים לעבוד, דבר המהווה יתרון. הם יודעים איך היישומים צריכים לשמש אותם וכיצד הם מצפים שיענו על הצרכים שלהם, ויכולים לספק משוב על אותו היישום: האם הוא אינטואיטיבי או לא, האם הוא עובד כמו שצריך, וכו’.

2. סוגיות Device Fragmentation הינן קריטיות לחוויית המשתמש – כאשר רוצים לבדוק מוצר חדש, יש לקחת בחשבון את כל הסביבות בהן יפעל, את סוגי המכשירים השונים, מערכות ההפעלה / ספקי אינטרנט וסלולר, עליהם פועלים אפליקציות ואתרים. מה שעובד טוב בתל אביב על מכשיר סמסונג 6 עם מערכת אנדרואיד, לא יעבוד כלל באייפון 5 בניו יורק. רק בדיקות In-the-wild הנעשות על ידי משתמשים אמיתיים, במכשירים אמיתיים במקומות היעד, יוכלו לתת תמונת מצב ודאית לגבי האם הנכסים הדיגיטליים שלכם יעבדו כמתוכנן עבור כל המשתמשים אליהם אתם פונים.

3. לוקליזציה, ולא תרגום – זה מה שחשוב באמת. המוצר שלך יכול להיראות נהדר באנגלית, אבל בסינית, ממשק המשתמש יהיה שגוי לחלוטין. ספרדית מקסיקנית אינה זהה לזו המדוברת בספרד. שאל שני ישראלים השולטים באנגלית לתרגם טקסט לעברית, וסביר להניח שנקבל שני תרגומים שונים, או עם דגשים שונים. שפה והבדלים תרבותיים יכולים להוות מחסום מרכזי באימוץ נכסים דיגיטליים במדינות שונות. אם אתם מתכננים להשיק מוצר בעמק הסיליקון או בבוסטון או בניו יורק, יש לוודא שהמשתמשים הפוטנציאלים שלכם ימצאו את המוצר שלכם אינטואיטיבי וקל לשימוש. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לבחון את המוצר שלכם על ידי אנשים אמיתיים בדיוק באותם מקומות בהם אתם מעוניינים להשיק את המוצר. הם ישקפו לכם אם באמת הדרך בה אתם תופשים את המוצר שלכם, אכן תואמת את הציפיות שלהם. בדיקה עם משתמשים מקומיים במדינות בהם אתם מתכננים למכור או להשיק את המוצר, תמנע טעויות מביכות.

בדיקת יישומים (אפליקציות) ניידים, אתרים ותוכנות על ידי משתמשים מנוסים בתנאים אמיתיים, מביאה את המוצר שלכם לרמה אחרת של בשלות. המשוב שתקבלו יהיה אותנטי: אנשים יגידו לכם מה מפריע להם במוצר ומה יש לשפר, עדיין בשלב הבדיקה. לתובנות אילו ניתן להגיע רק באמצעות בודקים מקצועיים אשר עובדים בצורה של In-the-Wild. עבודה בדרך זו, מאפשרת לשחרר מוצר בשל לשוקי המטרה, חף מתקלות וכזה המספק חווית משתמש שהלקוחות שלך יאהבו מהרגע הראשון. בעולם התחרותי של היום, כשבחנויות האפליקציות ישנן עשרות אלפי אפליקציות, וחסמי הכניסה נמוכים, אין הרבה הזדמנויות לתקן רושם ראשוני רע. You snooze, you lose

הכתבה בחסות Applause

Applause (לשעבר uTest) מספקת שירותי בדיקות בתנאי עולם-אמיתי ומפתחת מוצרים לניהול איכות תוכנה. לחברה קהילה המונה למעלה מ-250,000 בודקי-תוכנה ביותר מ-200 מדינות וטריטוריות. עד כה נבדקו באמצעות הקהילה כ-80,000 גרסאות עבור למעלה מ-3,000 חברות מתחומים שונים. החברה הוקמה על ידי דורון ראובני ורועי סולומון בשנת 2007 וגייסה כ-80 מיליון דולר. לחברה משרדים בארה"ב, גרמניה, פולין וישראל.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "הדרך למוצר מושלם: Testing in the Wild"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יויויו
Guest

לא לגמרי הבנתי מה הפואנטה ובמה זה שונה מבדיקות אלפא / בטא רגילות אחרי קיו איי

גיל בייטס
Guest

כנאמר בכתוב- בודקים מיקצועיים, חוות דעת וניתוח חווית משתמש מיקצועיים והעקר- אין צורך לחשוף את התוכנה הקורסת שלך לעולם האכזר של דיס-לייקים ואיומים ב reddit

איציק
Guest

איך מצטרפים לאחת החברות האלו “כבודק-פראי?”

wpDiscuz

תגיות לכתבה: