4 אפליקציות שימושיות לגיל השלישי [מדור אפליקציות]

השבוע במדור – אפליקציה לשיפור הראייה, כזו שתעזור לסבא או סבתא להתכתב איתכם בוואטסאפ, משחקי חשיבה וכזו שתהפוך את ממשק המכשיר לפשוט הרבה יותר

מקור: עמודי האפליקציות, עיבוד תמונה

מקור: עמודי האפליקציות, עיבוד תמונה

חלפו הימים בהם הסמארטפון היה בשימוש של צעירים בלבד. כיום ניתן לראות גם אנשים בני 60 ו-70 שנהנים מעושר התכונות והיתרונות שמציעים לנו הסמארטפונים. אז במיוחד לכל הצעירים בני הגיל השלישי, הנה 4 אפליקציות מומלצות, בליווי פרשנות והתנסות אישית של מומחה האפליקציות, אמיר שובל, מנהל תחום ניהול המוצר ביחידת המובייל של פריון, Growmobile.

Dragon Dictation – להכתיב טקסטים

מקור: Dragon Dictation

מקור: Dragon Dictation

אפליקצית Dragon Dictation ל-iOS מאפשרת למשתמשים להכתיב הודעות טקסט או דואר אלקטרוני באמצעות דיבור בזמן אמת. מכיוון וקיימים כעת לא מעט מבוגרים אשר עושים שימוש ברשתות החברתיות (בעיקר פייסבוק), יוכלו להיעזר ביישום גם בכדי להכתיב לו עדכוני סטטוס, להקליט הערות ותזכורות. לטענת המפתחים, הזיהוי הקולי עובד בצורה מהירה יותר פי 5 מאשר הקלדת הטקסט באמצעות המקלדת. ולשאלתכם – כן, האפליקציה תומכת גם בעברית.

יתרון: תכלס? שימושי לכל הגילאים, פותר את החסמים שיש למבוגרים רבים עם הקלדת טקסטים בטלפון הנייד.

חסרון: זמין רק ב-iOS, דורש חיבור תמידי לרשת.

מחיר: חינם הורדה ל-iOS (אייפון ואייפד)


דבר המומחה: האמת, הגעתי עם ציפיות מאוד נמוכות, בעיקר מהתמיכה בעברית, אבל הופתעתי לטובה מרמת הדיוק הגבוהה. האפליקציה יודעת גם לזהות הנחיות להוספת סימני פיסוק שונים ולקבל הנחיות למעבר שורה ופסקה. כשעובדים בעברית, יש גם זיהוי של אנגלית, מה שעוזר אם אתם רוצים לכתוב טקסטים משולבים. אחד החסרונות הוא שלא ניתן בקלות להעביר את הטקסטים לכל אפליקציה, אלא רק לאלו שמשולבות באפליקציה (פייסבוק, טוויטר, סמס ואימייל). יחד עם זאת, עוד הוכחה לאיכות האפליקציה: הנסיין (כלומר אנוכי) היה צרוד מאוד, עד כדי איבוד קול, ועדיין האפליקציה זיהתה באופן מעולה את הדברים. לסיכום: לא מחכה לגיל השלישי בשביל להשתמש.


GlassesOff – לשיפור הראייה

האפליקציה החכמה מבוססת על מחקרים מדעיים, ומעוניינת לשפר את הראייה של כל אחד, ולהקטין ולו במעט את התלות של רבים במשקפי ראייה, על ידי שיפור תפקודו של המוח בכל הקשור לעיבוד תמונה. לטענת החברה המפתחת, כל שדרוש על מנת להשיג ראייה חדה יותר ושיפור יכולות הקריאה הם 12 דקות של אימון, 3 פעמים בשבוע במשך חודשיים.

יתרון: מכיוון וכמעט כולנו צמודים למסכים קטנים או גדולים במרבית שעות היממה, לא יזיק לתת צ׳אנס לאפליקציה (למרות שזה קצת אירוני שבעזרת הסמארטפון ניתן יהיה לשקם את הראייה).

חסרון: מטרת האפליקציה היא אכן חשובה, אבל היא מאוד דורשנית ולא בטוח שבן אדם מבוגר (או בן אדם בכל גיל) יצליח להקפיד על ׳משטר אימונים׳ שכזה. כמו כן, הממשק קצת מתוסבך יחסית לאפליקציה שפונה בין היתר למבוגרים.

מחיר: חינם הורדה ל-iOS | הורדה לאנדרואיד


דבר המומחה: האפליקציה נראית מאוד מקצועית ובהחלט עושה רושם שהיא מבוססת על מחקר מדעי. הממשק מלווה בהוראות בע"פ (אמנם רק באנגלית), מה שמקל מאוד על השימוש. לאחר שימוש של מספר ימים, אני חייב להודות שאופיי התחרותי מושך אותי להמשיך ולהשתמש בה, ולו כדי לראות אם אני באמת משתפר. חבל שאין אפשרות (כמו במשחקים מסוימים) לראות איך הביצועים שלי בהשוואה לחברים. מבין חמשת סוגי האימונים הכלולים באפליקציה, רק אחד זמין בגירסה החינמית, ולא בטוח שדווקא הוא זה שיגרום לשיפור הראייה, או לחליפין להתאהבות באפליקציה. אם רוצים את שאר סוגי המבחנים ועוד יכולות מתקדמות, יש לקנות מנוי חודשי, שהוא לא זול בכלל – 34.90 ₪ לחודש (או 87.90 ₪ ל-3 חודשים).


וידאו – GlassesOff – How it works

WisePhone – טלפון חכם ופשוט

במקום לרכוש טלפון נייד ייעודי למבוגרים, בעזרת האפליקציה ניתן להנגיש כל מכשיר קיים, מורכב ככל שיהיה, כך שיהיה פשוט ונוח לשימוש עבור קהל מבוגר יותר. WisePhone יוצרת ממשק קריא וגדול יותר, כפתורי מגע המדמים כפתורי לחיצה, לחצן מצוקה שישלח התראה עם מיקום מדויק, כפתור השתקת צלצול נוח ורשימת אנשי קשר בעלת תצוגה גדולה וברורה לחיוג מהיר. כמן כן, ניתן להגדיר כי כל השיחות המתקבלות או היוצאות יבוצעו באמצעות הרמקול בעוצמה מקסימאלית כברירת מחדל.

יתרון: היכולת להפוך כל סמארטפון למכשיר נייד הרבה פחות מתוחכם (אידיאלי עבור מבוגרים נניח שמתעקשים שהם רוצים סמארטפון בכדי לצלם ולגלוש באינטרנט).

חסרון: זמין רק לאנדרואיד.

מחיר: 4.90 ש״ח (קיימת גרסה הדגמה חינמית) הורדה לאנדרואיד


דבר המומחה: המפתחים חשבו כמעט על הכל. יש כפתורים להפעלה של אפליקציות שימושיות כמו וואטסאפ ופייסבוק. לאחר מספר שלבי הגדרה וקונפיגורציה פשוטים, האפליקציה מוכנה לפעולה. ניתן להגדיר אותה כממשק הבית הסטנדרטי של הטלפון ובכך להוריד בצורה משמעותית את הסיבוך למשתמש. האפליקציה מחליפה את מסך הבית הסטנדרטי, אז למי שקשור או רגיל לממשק הזה, ייקח זמן להתרגל גם ממשק המשתמש די מיושן (אולי חשבו שבני הגיל השלישי יתחברו לזה יותר). לקהל המקומי – אין תמיכה בעברית. זה בעיקר מפריע למי שמקבל את הודעות המצוקה, שהן באנגלית (והן מאוד מלחיצות, בעיקר אם לא הכנתם את מי שמקבל אותן לזה שאתה בדיוק מנסה אפליקציה שכזו).


וידאו – WisePhone

משחקי חשיבה למבוגרים

מקור: עמוד האפליקציה, עיבוד תמונה

מקור: עמוד האפליקציה, עיבוד תמונה

אפליקצית ׳Memory Tasks for Elderly׳ היא בעצם תוכנית אימונים, הכוללת ארבעה תרגילים שונים המתמקדים ביכולות הזיכרון, הקשב, התגובה והקוגניציה של קשישים. על ידי השלמת המשימות הללו שאולי נראות פשוטות, קשישים יכולים לשפר מיומנויות שעם השנים קצת נשחקות, תוך כדי שיפור הביטחון העצמי, שהוא לא פחות חשוב.

יתרון: Win Win Situation – מצד אחד משפר את הזכרון והיכולות הקוגניטביות של המבוגר, וגם מעסיק אותו, סוג של משחק.

חסרון: זמין רק לאנדרואיד, כמות שלבים מאוד מוגבלת.

מחיר: חינם הורדה לאנדרואיד


דבר המומחה: בהתחלה המשימות נראות פשוטות, אפילו פשוטות מדי, שכבר שמחתי שמצאתי עוד משהו שיכול להעסיק גם את הנכדים ולא רק את סבא וסבתא. אבל מהר מאוד, כשעולים ברמת הקושי, עולה גם האתגר. ניתן לבחור את רמת הקושי שאיתה מתחילים, בכדי לא להתחיל מההתחלה. די מהר מגיעים לשלב השלישי והאחרון – ומה אז? האפליקציה גם לא זוכרת לאן הגעת ובעצם כל פעם מתחילים מחדש, מה שפוגע קצת בחוויית האימון. מפתחי האפליקציה מגיעים מסין. נראה שעשו מאמץ לתרגם אותה לאנגלית, אבל יש כמה פספוסים: Odd or Ever? כנראה הכוונה ל-Even.


יש לכם רעיונות מוצלחים יותר?

תחרות האפליקציות של פרוייקט Com.Unity, שנועדה לקדם יזמות חברתית ולעזור לעמותות שונות בישראל, מתמקדת השנה בבני הגיל השלישי. התחרות שנערכת בשיתוף עם מועדון היזמות במרכז הבינתחומי הרצליה, מחפשת אחר מוחות צעירים מכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. במשך חמישה שבועות ניתן יהיה להירשם לתחרות בקבוצות של 3-5 סטודנטים, כאשר בסופו של דבר רק 10 צוותים ייבחרו לקחת חלק בגמר שיתקיים ב-17 לספטמבר, בה יתחרו הסטודנטים על מענקי פיתוח בגובה של 70,000 שקל. ההרשמה פתוחה עד ליום שבת, 5 לספטמבר. אז אם אתם עונים על הקריטריונים ונראה לכם שיש לכם רעיון לאפליקציה קצת יותר מעניינת או חשובה, אתם מוזמנים להירשם כאן.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

1 תגובה על "4 אפליקציות שימושיות לגיל השלישי [מדור אפליקציות]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלון
Guest

חבל שלא הזכירו את הבייסיק סמארטפון. האומנם לא אפליקציה אלא מערכת הפעלה אנדרואיד למבוגרים, אבל מוצר מעולה ושל חברה ישראלית.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: