כמה דברים לפני שאנחנו בוחרים במפל המים [פיתוח]

מה לא אמרו על שיטת ניהול הפרוייקטים “מפל המים”: שהיא בזבזנית, שהאינטגרציה בה קשה, שתחום התוכנה נראה בגללה כמו עבודה של שיפוצניק ממוצע ושהתוצרים בה לא מגיעים בזמן.

צילום: flickr, cc-by, Randomskk

בפוסט הקודם שברנו מספר מיתוסים בנושא בחירת שיטת ניהול פרויקטי התוכנה הנכונה בשבילך. עכשיו כל מה שנותר לנו הוא לבחון את השיטות השונות ולראות מה מתאים לך ולארגון הפיתוח שאתה עומד בראשו.

הראשונה מבניהן היא שיטת מפל המים (Waterfall). שיטה זו היא אחת משיטות ניהול הפרויקטים הנפוצות ביותר והותיקות ביותר, ויש גם מי שיאמר מהמושמצות ביותר.

מה לא אמרו עליה? שהיא בזבזנית, שהאינטגרציה בה קשה, שתחום התוכנה נראה בגללה כמו עבודה של שיפוצניק ממוצע ושהתוצרים בה לא מגיעים בזמן.

האם זה באמת נכון? או שהכל השמצות פרועות של אינטרסנטים?

אז בואו נתחיל מהעובדות

שמה של שיטת מפל המים נובעת מהיותה תהליך סדור ומובנה בו מתחילים משלבי הייזום והאפיון, עוברים לפיתוח ובדיקות ומסיימים בהטמעה ותחזוקה של המוצר. אלו מסמלים סיום פרוייקט מוצלח (בתקווה).

תהליך סדור זה מתורגם לתרשים גאנט, המסנכרן את הפעולות השונות, כך שניתן יהיה לעבור משלב אחד בפרויקט למישנהו.

כשצריך לעמוד במטרות

הצלחת פרויקט המנוהל בשיטה זו נמדדת על פי רב ב”עמידה בגאנט”. עמידה בגאנט משמעה שכל משימה תתרחש בזמן שתוכנן לה או לפחות שכל ערסל משימות יתבצע בזמן שהוקצה לו ואם כלו כל הקיצין, אז לפחות שנעמוד באבני הדרך ותאריך סיום הפרויקט כפי שהוגדרו בתחילתו (בכל מקרה לפני שאתם מתחייבים על גאנט, בידקו את תקינות הגאנט). כמובן שכל אלו לא באים על חשבון עמידה בתקציבים, משאבים, תכולה ואיכות…

כיוון שהגאנט נוצר בתחילת הפרויקט הרי לשם הצלחת הפרויקט הנתונים המופיעים בגאנט חייבים להיות מדויקים כבר בזמן תכנון הפרויקט. אחרת למעט אם אתם ממש חזקים ב – Guestimation, יהיה לכם ולמשתתפים האחרים בפרויקט קשה מאוד לעמוד בלוח הזמנים. על כן שיטה זו מחייבת בד”כ רמת וודאות גבוהה ביחס לזמן מימוש חלקי הפרויקט השונים, הגורמים המעורבים בפרויקט והקשר בניהם. יותר מכך, הדבר החשוב מכל הוא קיום של ודאות מוחלטת ביחס לתוצר הסופי. למה? כי אם אנחנו לא יודעים מה אנחנו צריכים למסור, איך נוכל להבטיח את המסירה?

האתגרים בשיטת מפל מים

כפי שראינו העמידה בגאנט מציבה בפנינו אתגרים משמעותיים בעת מימוש פרויקט בשיטת מפל המים:

חוסר ודאות ביחס לתוצר הסופי: אם תוצרי הפרויקט באבני הדרך השונות עתידים לגרום לשינוי בדרך בו הלקוח מבצע את העסקים שלו, הרי יש סיכוי טוב שהתוצר הסופי יהיה שונה מזה שחזיתם בתחילת הפרויקט.
/
חוסר יציבות ניהולי בגופים שמעורבים בפרויקט: חוסר יציבות ניהולי שמתבטא בד”כ בהחלפת מנהלים מדי שנה או שנתיים גורם להחלפת סדר יום ולדרישות חדשות ומשונות מהפרויקט. היבט זה משמעותי בעיקר בחברות אינדיבידואליסטיות כמו החברה הישראלית, ופחות משמעותי בחברות שנמצאות בקצה השני של הסקאלה כדוגמת  החברה היפנית שבה התאגיד לפני הכל.
/
חוסר יציבות ארגוני: במקרה שהלקוח שלכם נמצא בעיצומו של משבר או בתהליך שינוי ארגוני, יש סיכוי טוב שהתכולות שמאופיינות ברגע זה, ישתנו משמעותית במעלה הדרך.
/
סיכון טכנולוגי משמעותי: אם אתם מתעסקים עם מוצר חדשני שיש בו אתגרים טכנולוגיים מהותיים וזמן ואופן הפתרון שלהם לא ידוע, הניסיון להתחייב על תאריך ותכולת מסירה של הפרויקט על בסיסם יכול להיות בעייתי מאוד. יש כאלה שיאמרו, שניסיון כזה אפילו גובל בחוסר אחריות וחוסר מקצועיות.
/
תהליך אינטגרציה מסוכן: הנחת השליטה שלנו בפרויקט גורמת לנו לפצל את הפיתוח למספר גורמי מימוש. הבעיה היא שרגע לפני סוף הפרויקט כאשר נבצע את האינטגרציה נגלה פעמים רבות על פערים בין הרצוי והמצוי. פערים אלו לעיתים יגררו אותנו לחודשים של תהליך תיקונים כדי שכל הרכיבים ישתלבו ביחד.
/

אז מתי כן משתמשים במפל המים?

יש ודאות מוחלטת מהו התוצר הסופי: במצב הזה תוכלו להתחייב על תאריך מסירה של “תכולה אחת סגורה על הכיפאק”. דוגמה לכך היא פרויקט הטמעה של ERP במפעל תעשייתי כאשר ביצעתם עשרות פרויקטים כאלו בעבר, ואתם יודעים בדיוק מה הלקוח צריך.

/
מנהל אחד: יש מנהל אחד בארגון שכולם כפופים אליו בצורה אפקטיבית (ולא רק כפופים פורמאלית ובפועל עושים מה שמתחשק להם). לחילופין אם יש לכם חלופות מספקות לגופים בארגון או מחוצה לו שאין לכם שליטה עליהם. אם בארגון שלכם (או בזה שאתם מספקים לו את התוצר) אין גורם אחד שמתעדף את המשימות, אתם יכולים לגלות מהר מאוד שההתחייבויות שניתנו לכם ביחס למועדי ביצוע המשימות נכתבו על הקרח.
/
בהירות מוחלטת: הערפל והאתגרים הטכנולוגיים נפתרו לפני תחילת הפרויקט. דוגמה טובה לכך היא זיהוי הסיכונים לפני תחילת הפרויקט וביצוע בדיקות התכנות עוד לפני ההתחייבות על הפרויקט עצמו.
/
נסיון: יש לכם נסיון ארגוני רב בפרויקטים מעין אלו ויש לכם מנהלי פרויקטים עם שער אפור ואינטואיציה משובחת (שתוכלו ללמוד על החשיבות שלה מהמחקר האחרון של פרופ’ כהנמן על אינטואיציה ואופן תפקוד המח).
/
התוצר המינימאלי הוא התוצר הסופי: לתוצרים חלקיים של הפרויקט אין ערך בפני עצמם. במקרה שהתוצר המינימאלי שהוא בעל ערך למשתמשים גדול מאוד, יתכן שזאת השיטה הטובה ביותר, וזאת מכיוון שרק במסירת התוצר תקבלו פידבקים אמיתיים. בפרויקטים מעין אלו כל מסירה חלקית תייצר רק רעש מיותר (ואתם יודעים למי מראים חצי עבודה…).
/
חלון זמנים מצומצם מאוד למסירת התוצר הסופי של הפרויקט: במקרה שאתם נדרשים לבצע השקה מהירה של מוצר, או לעמוד בחלון זמנים מצומצם שבו יימסר תוצר הפרויקט (משחק כדורגל גורלי המתבסס על חודשים של אימונים הוא דוגמה טובה לכך), תדרשו לתרגול אינסופי שיביא אתכם לעמוד בכל התנאים הקודמים לשם הצלחת הפרויקט.
/

הקשר בין פרויקטי Fixed לבין מפל המים

למעשה אם לא הצלחתם להתחייב על ניהול בשיטת מפל המים, מומלץ מאוד שלא תתחייבו על הצעת מחיר “בקבלנות” או בשמה העממי Fixed (אלא אם אתם מתמחרים פרויקטים בהנחה שיהיה שינוי משמעותי בדרישות ואז תוכלו לפתוח את המטריה). לחילופין אם ברור לכם שהספק שלכם לא יכול באמת להתחייב על מחיר Fixed כי הוא (ואתם) לא סגורים על התכולה, אל תנסו לקחת אותו לשם, כי מי שמתפתה לעסקים בשטח, אוכל אותה בגדול ואוכל אותה חזק…

השורה התחתונה

אם אתם בטוחים במה שאתם עושים, שיטת מפל המים היא השיטה המתאימה לכם. לעומת זאת, אם אתם מעריכים כי ישנו אלמנט משמעותי של חוסר ודאות, כדאי לכם להמתין לפוסטים הבאים ולראות האם ישנן שיטות חלופיות שעשויות לסייע לכם.

מממשים מפל מים? יש לכם טיפים שיבטיחו הצלחה בשיטה הזאת? סבלתם מפתיחה של מטריה ואתם רוצים לשתף אותנו בעשה ואל תעשה? תרמו את הזוית שלכם למטה בהערות.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג הפתוח למנהל הפיתוח


משה קפלן

משה קפלן הוא מפתח ויזם. בשנים האחרונות הקים את חברת רוקטיר עם שותפים, סטארט אפ שהפך לחברה מובילה בתחום האצת ביצועים של מערכות תוכנה. בעל תואר ראשון בפיזיקה ומדמ"ח ותואר שני בהנדסה, לשעבר דירקטור בארגון הגריד הישראל ויועץ לסטארטאפים בנושאים שונים כגון חיבור תשתיות ותוכנה, כיצד להטמיע תהליכי פיתוח מתקדמים דוגמת SCRUM ו - Agile, כיצד לבחור טכנולוגיה וארכיטקטורה וכיצד לשלב את הטכנולוגיה עם הצרכים העסקיים.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: