עולמות וירטואליים, חיים אמיתיים

כשהחיים מתסכלים, תמיד אפשר לפנות לעולמות וירטואליים, בהם אפשר להיות מישהו אחר לגמרי. כשהעולם הווירטואלי מאפשר לנו להרוויח כסף, קשה להאמין שאי-פעם נעזוב אותו

תמונה: Second Life 2, יח”צ

רבים מאתנו כבר קראו לא פעם ולא פעמיים על העולמות הווירטואלים – אותם מקומות היוצרים קהילה אינטרנטית הפועלת בסביבה ממוחשבת ומאפשרת למשתמשים לתקשר האחד עם השני ולמעשה להתנהל באופן מלא בעולם מקביל לגמרי לעולם שלנו.

אתרי החדשות נוהגים חדשות לבקרים לפרסם כיצד אותם עולמות נוטים להשתלט על לוח הזמנים של המשתמש, עד למקרי קיצון של הזנחה פושעת. אבל האמת היא שההפרדה הזו בין העולם שבתוך המחשב לעולם שמחוצה לו כבר אינה כל כך וודאית, ברורה ומובחנת. אם תרצו, המטריקס מתחיל לזלוג לחיים שלנו, והוא קיים ומשפיע גם כשאנחנו כבר לא מחוברים.

אני לא משחק, אני עובד!

למשל, אנחנו יודעים שאותם עולמות וירטואלים מורכבים למעשה מאוואטרים בני דמותם של המשתתפים, שנעים בין מבנים שונים, חוצים ערים, מדינות ויבשות, מקימים עסקים ונהנים מהחיים.

אז נכון, אם אתה גר ברמת גן והאוואטר שלך נמצא במיסיסיפי, סביר להניח שתאכל צהריים אצל עובד ולא בדרום ארה”ב, אבל מה אם חנות החיות שפתחת ב”Second Life“, אחד מאתרי העולמות הווירטואליים הפופולאריים ביותר, תתחיל להכניס לחשבון הבנק האמיתי שלך דולרים אמיתיים לגמרי? זה כבר עולם אחר.

מעבר לכך, אתה אפילו לא צריך להיות נוכח באותו עולם אחר כדי שהוא יעבוד עבורך. אחת ההגדרות הבסיסיות של עולם וירטואלי היא שהוא עקבי, זאת אומרת שהוא חייב להמשיך ולהתקיים גם לאחר שהמשתמש כבר לא נמצא בתוכו. למעשה, זה דומה לחווה המיתולוגית של זינגה – אם שתלתם גזרים, הם יגדלו גם אם סגרתם את המחשב והלכתם לישון.

כך שאם נחזור שוב לחנות החיות שלנו, הכסף על מכירת תוכי שכלל אינו קיים יכול להיכנס לחשבונכם גם אם אתם בכלל בחופשה בהונולולו. ושוב, מדובר בתוכי וירטואלי לחלוטין, הכסף, עם זאת, אמיתי לגמרי.

לא מדובר בתיאוריה. כבר בשנת 2003 החליט ג’וליאן דיבל, עורך בווירד, לאתגר את עצמו ולבלות שנה שלמה בעודו עובד למחייתו אך ורק באמצעות העולם הווירטואלי “אולטימה“. הוא אכן העביר את השנה במכירת פריטי משחק, כסף וירטואלי אותו הרוויח במהלך המשחק ונדל”ן וירטואלי באיביי, וכך גייס רווח חודשי של 4,000 דולרים. נשמע לכם הרבה? לטענתו זה מיקם אותו במעמד הבינוני התחתון בקרב אנשי העסקים הווירטואלים.

גם אני רוצה! במה אפשר לעבוד?

כמו בעולם האמיתי, גם בעולמות הווירטואליים ישנן אפשרויות רבות להרוויח כסף (אמיתי!), חלקן מהוגנות יותר, חלקן מהוגנות פחות, חלקן כוללות עבודה קשה וחלקן מיועדות לבטלנים שביניכם.

למשל, אם אתם מאלה שמתמכרים בקלות למשחקים, ולא אכפת לכם לחזור על אותן פעולות שוב ושוב רק כדי להעביר את הזמן, למה שלא תעשו מזה כסף? כל מה שעליכם לעשות הוא להלחם שוב ושוב ביצורים ומפלצות הנושאים עליהם כסף או חפצי ערך, ולאסוף את השלל. לאחר מכן תוכלו למכור אותו באתרים דוגמת איביי.

אם לא בא לכם למכור חפצים, אתם יכולים למכור את עצמכם. זאת אומרת את הדמות הווירטואלית שלכם. אם שיחקתם שעות, פיתחתם יכולות והגעתם לשלבים גבוהים, אולי את הזמן שלא ביליתם עם המשפחה לא תוכלו להחזיר, אבל את ההשקעה הכספית דווקא כן. אתרי מכירות פומביות ברשת, דוגמת זה של יאהו! דיווחו על כמה וכמה מכירות כאלה, והסכומים לא נמוכים כלל.

סביר להניח שבמקרה זה הקונים הם מכורים למשחק שלא יכולים להשקיע בו את כמות הזמן שהיו רוצים. קהל יעד דומה אף עשוי לשלם לכם לא מעט כסף על מנת שתשחקו עבורם. בעולמות וירטואלים, בעיקר במשחקים דוגמת “וורלד אוף וורקראפט“, שחקנים רבים רוצים ליהנות מהשלבים הגבוהים, אך לא מוכנים להשקיע בדרך. מה שהם כן מוכנים, זה לשלם לכם שתשחקו עבורם. זה לא מיליונים, אבל הי, משלמים לכם בשביל לשחק!

אפשרות נוספת, אם בכל זאת בא לכם להביא לידי ביטוי את הכשרונות שלכם ולא רק את הזמן אותו אתם מוכנים להשקיע במשחק, ברחבי “סקנד לייף” ישנם משתמשים רבים שישמחו לשלם לכם לא מעט על-מנת שתדאגו ללוּק הטרנדי של האוואטר שלהם. זה כולל למעשה בחירת בגדים מעוצבים, עיצוב הפנים, עיצוב הגוף ועוד. אומנם המרכיבים האופנתיים יעלו לכם כמה גרושים, אבל לעומת הכסף שתרוויחו, זה שווה את ההשקעה.

וכמובן, בל נשכח את אלה שרוצים לעשות כסף, אבל לא ממש מוכנים לעבוד עבורו, ולא, אני לא מדברת על טייקונים אלא על ההיפך הגמור – קבצנים. המערכות הכלכליות המובנות ברוב העולמות הווירטואלים מאפשרים לשחקנים להעביר כספים מיד ליד. זה אומנם לא נעים ולא מנומס לבקש, אבל זה ממש לא נדיר. מצד שני, קחו בחשבון שכן תצטרכו לאחר מכן לטרוח ולהמיר את הכסף והמוצרים שתקבלו על-מנת שתוכלו להרוויח מהם משהו גם בעולם האמיתי.

אגב, אם אתם חושבים לנצל את המוח היהודי שממציא לנו פטנטים עבור פיתוח מעין תוכנת רובוט שתרוויח את הכסף עבורכם, כדאי שתדעו שהחברות המפתחות את העולמות הווירטואליים לא נולדו אתמול. בליזארד, שאחראית ל”וורלד אוף וורקראפט”, כבר חסמה מעל ל-30 אלף משתתפים שעשו שימוש בכלים אוטומטיים. במקביל, היא הסירה מהמשחק יותר מ-30 מיליון חתיכות זהב, שבעולם האמיתי שוות יותר מ-4 מיליון דולרים שיכלו להיות שלכם אם לא הייתם מרמים.

תמונה: מועדון ושתי דמויות מבלות בו ב-Second Life

עסקים אמיתיים, עולם וירטואלי

הזליגה הזו, אגב, עובדת גם הפוך. למשל, אם יש לך חנות חיות במטולה, למה שלא תפרסם אותה בגן החיות הגדול של וושינגטון? הכוונה כמובן לא לזה האמיתי, אלא למקביל שנמצא בעולם הווירטואלי. אומנם לא תוכל לשלוח את התוכי ישירות למחשב, אבל מי יודע, אולי את הלקוח הבא שלך – בעולם האמיתי ממש – תמצא דווקא שם.

דוגמה טובה לכך היא החנות הווירטואלית שהקימה חברת אפל בתוך הממשק של “סקנד לייף”. החנות אומנם אינה מאפשרת למשתמשים לרכוש את האייפון הבא שלהם, אבל היא כן מציגה אותו לפניהם, מאפשרת לבדוק את יתרונותיו ומחירו, ומצד שני מספקת לחברה מידע על המתעניינים בשירותיה מבחינה דמוגרפית. גם “אמריקן אפירל” הציבה חנות באתר, בה תוכלו לרכוש בגדים ממותגים של החברה עבור האווטארים שלכם. בגדים אלה, כמובן, זהים לגמרי לאלה המוצגים בחנויות הרשת.

באופן דומה עובדות גם חברות תיירות המציגות אתרים אמיתיים לגמרי בעולמות וירטואליים לחלוטין, כמו גם חברות עסקיות הפותחות מעין “מרכזי פיתוח” וירטואליים בהם יוכלו עובדיהן ברחבי העולם לדון בנושאים שונים בסביבה משועשעת יותר מהקיוביקל המשרדי.

חברות רבות הבינו שהגירויים הייחודיים שהעולם הוירטואלי יכול להציע לגולשים ניתנים לתרגום ככלים שיווקיים. כך למשל השתמשה חברת “קשת” בעולם הוירטואלי של “שייקר” כדי לקדם את אחת העונות של “האח הגדול” כך שהצופים יכלו לשוחח ביניהם ולהשתתף בפעילויות וירטואליות תוך כדי שיטוט דו ממדי בבית האח הגדול. החוויה המוחשית והגרפית שימשה כגירוי לגולשים לשתף פעולה, ו”קשת” יכלה להשתמש בפלטפורמה לקידום מוצרים, שירותים ומותגים של נותני חסות שונים לתוכנית, מבלי להיות כפופים לחוקי הרגולציה הנוקשים של הטלוויזיה. גם עולם המשחקים הוירטואלי לילדים “מוגובי” מבית וואלה משמש כר פורה לקידום פעילות עסקית ושיווקית. תוכן שיווקי של מפרסמים מוטמן בתוך העולם הוירטואלי, ומקדם מוצרים של חברות שונות.

בנוסף, מודל המשחק הוא של Freemium כלומר ישנן פעילויות שניתנות בחינם, אולם פעילויות מסוימות מצריכות תשלום בכרטיס האשראי של ההורים. גם בעולם ה-Enterprise ישנם ניצנים של שימוש בעולמות וירטואליים. הרשת החברתית הפנים ארגונית של חברת Salesforce שנקראת Chatter, שהינה תוכנה עסקית לכל דבר ועניין, מאפשרת שימוש בדמויות אווטאר לתקשורת בין העובדים לבין הארגון ובינם לבין עצמם.

זה לא רק הכסף

נכון שהמחשבה הראשונה שעולה בראש היא כלכלית, אבל מסתבר שזליגת העולם הווירטואלי אל העולם האמיתי יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מני צורות, חלקן חמודות להפליא.

הכירו למשל את HandiPoints, עולם וירטואלי לילדים המורכב בעיקר מסרטים מצויירים וחתלתולים מדברים. כמו בעולמות הווירטואלים של הגדולים, גם כאן מרוויחים נקודות איתן ניתן לעשות כל מני דברים, ולרכוש כל מני הפתעות וירטואליות, אבל השינוי הגדול טמון בדרך בה אותן נקודות מורווחות.

במקרה הזה לא תוכלו לרכוש אותן בכסף אמיתי, שהרי מדובר בכל זאת במשחק ילדים. הנקודות מתקבלות בעבור שלושה אלמנטים מרכזיים: מילוי טבלת משימות, הכנת שיעורי בית, ושמירה על הבריאות. בצורה זו, הילד מקבל טבלה וניגש לביצוע המשימה. סידרת את החדר? נהדר. סמן וי וקבל נקודות. עשית שיעורי בית בחשבון? מעולה, קבל עוד כמה נקודות, וכן הלאה, כולל צחצוח שיניים.

אז אומנם טמון פה סיכון גדול של התמכרות ילדיכם למשחק מחשב, אבל מצד שני, בניגוד לאלה של הגדולים, פה לפחות הילדים מרוויחים משהו רק בעבור פעילות חיובית ממשית בעולם האמיתי.

צפו: חנות אפל בעולם הלא אמיתי


פוסט זה נכתב בחסות Moto City של חברת מוטורולה


טוטאל קריאייטיב אייגנסי המפתחת הפלטפורמות וכלים מתקדמים לשיווק חוויתי בעולם הדיגיטלי, בנתה את Moto City, אפליקציית פייסבוק תלת ממדית וחדשנית, עבור מוטורולה מוביליטי.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

2 תגובות על "עולמות וירטואליים, חיים אמיתיים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאל
Guest

חחחחחחחח אני רוצה את האתר וירטואלי עצמו לא את הכתוביות
שלו……………………..

ליאל
Guest

חחחחחחחח אני רוצה את האתר וירטואלי עצמו לא את הכתוביות
שלו……………………..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: