אבני הבניין של האינטרנט: URL

מהו בדיוק URL וכיצד תוכלו לוודא שהקישור שלכם הוא אכן תקני?

מקור: Flickr cc-by Cubosh

מקור: Flickr cc-by Cubosh

ה-URL הוא אולי החלק הכי מוכר באינטרנט, כל דודה יודעת במה מודבר. מדוע בחרתי להקדיש לו פוסט בבלוג מקצועי?

במשך שנים אני עובד בטכנולוגיות ווב ונתקל לא-פעם בחוסר הבנה בטכנולוגיות שהן אבני הבניין של האינטרנט. לדוגמה: מחשבה שההבדל העיקרי בין get ל-post הוא מספר התוים שניתן להעביר בכל קריאה. זו טעות. הסיבה לחוסר הידע בטכנולוגיות הווב נעוצה במידה במחסור בחומר לימודי איכותי. כשניסיתי לחפש ספר באמזון על HTTP מצאתי ספרים בודדים בנושא כשהמבטיח ביותר ביניהם פורסם בשנת 2002. סרקתי אחר בלוגים ומאמרים במשך כמה שעות ולא מצאתי חומר שממש קלע למה שרציתי. המקור המקיף והאמין העיקרי הוא RFCs.

מבנה ה-Universal Resource Locator

כשאנו מאמתים קלט של משתמש, אנו לרוב מסתפקים בבדיקה של תחילית http בכדי לאמת שהערך שהוקלד הוא URL. לעתים מוסיפים בדיקה שיש "//" או את הנקודתיים של הפורט. כל זה טוב ויפה עבור בדיקה מהירה, אבל זה רחוק מאוד מהמציאות.

להלן מבנה ה URL הרשמי:

מקור: Software Archiblog

מקור: Software Archiblog

(1) סכמה

לרוב זהו שם הפרוטוקול כגון http או https[א], או אפילו ftp, git, gg או אחד מני רבים אחרים. הסכמה יכולה לכלול Psuedo-Protocol שאלו בעצם שמות שנשמרו ע"י הדפדפן בכדי לגשת לפונקציונליות פנימית מבלי לבצע קריאת HTTP. לדוגמה:

  • about:blank טוען דף HTML ריק. משמש לבדיקות ולאיתור זליגות זיכרון ע"י מתכנתי ג'אווהסקריפט. רשימת פקודות about בדפדפנים השונים.
  • :javascript – בכדי להריץ פקודת ג'אווהסקריפט
  • :data – בכדי לקודד מסמך (קצר) inline בתוך ה URL כגון:

data:text/plain, hello%20world!

 השימוש העקרי של סכמה זו היא הטמעה של תמונות קטנות בתוך המסמך בכדי לחסוך roundtrips לשרת.

(2) //

המבטאים שמדובר ב-URL בעל חלק היררכי. למשל: mailto:[email protected]?a=b הוא URL תקני ללא חלק היררכי.

(3) פרטי החיבור

משמש לפרוטוקולים ספציפיים כגון ftp או Https.

(4) כתובת

הכתובת יכולה להיות מתוארת באחת מ 3 סכמות:

Hostname

מקור: Flickr cc-by lumachrome

מקור: Flickr cc-by lumachrome

כתובת ה-hostname היא כתובת טקסטואלית שמשמשת כ-alias ל-IP Address. כתובות IP הן דינמיות ועשויות להשתנות לאורך הזמן. תהליך ההפיכה של הכתובת הטקסטואלית (hostname) לכתובת IP היא תהליך שנקרא DNS Lookup. שרת ה-(Domain Name Servers (DNS שאליו פנינו כעת יקרא לשורה של DNS אחרים בכדי ללמוד על הכתובות, כל שרת DNS אחד בתורו יודע לפרש חלק מהכתובת.

לדוגמה, עבור הכתובת http://ynet.co.il תחילה קוראים לשרת ה-ROOT כדי ללמוד על כתובת ה-IP של שרת ה-"il" (מפרשים את כתובת ה-hostname מהסוף להתחלה). בשלב הבא תהיה פנייה ל-DNS של "il" וללמוד ממנו את כתובת ה-IP של שרת ה "co" ורק אז מקבלים את כתובת ה-IP של השרת של YNET בכבודו ובעצמו. כמובן ששרתי DNS שומרים cache, כך שסביר ששמות נפוצים יחזרו מה-cache ולא יהיה צורך לפנות לשרתי DNS אחרים.

אתר יכול להוסיף לעצמו תחיליות ל-hostname לצורך חלוקה פנימית. לדוגמה, לאחר שהדומיין ynet.co.il נמצא, ynet יכולים להפנות ל"תתי אתרים / אפליקציה" שלהם בשם mail.ynet.co.il או en.ynet.co.il.

התחילית www היא תחילית לכל דבר ממש כמו mail או en שכל שרת יכול לבחור אם להשתמש בה או לא. www הוא קיצור של world-wide-web ובשנות ה-90 זו הייתה קונבנציה מאוד מקובלת. אם אתם נגשים לאתר ללא תחילית www הוא לרוב פשוט יפנה אתכם לכתובת האתר עם התחילית. או שלא. יש דיון ארוך שנים העוסק בשאלה האם נכון להמשיך בקונבנציה דיון1 דיון2, ללא שום מסקנה ברורה באופק.

כתובת IPv4

כתובת ה IP שמוזנת ידנית ע"י המשתמש, כך שניתן לדלג על ה-DNS Lookup (בהנחה שכתובת ה IP לא השתנתה). כתובת ה-IPv4 מורכבת בעיקרה מ-4 octets של 0-255, כגון 10.3.0.163. URL הכולל כתובת IPv4 יכולה להראות כך: http://10.3.0.163/yo#hey.

כתובת IPv6

פרוטוקול IP גרסה 6 נוצר בכדי להתמודד עם המחסור שנוצר בכתובות ה-IPv4 הזמינות. בערך לפני כחצי שנה היו אמורות להיגמר כל כתובת ה IPv4 בעולם וכדי למנוע זאת היה מעבר מסיבי לכתובות ארוכות יותר שיספיקו לעוד מספר רב של שנים. כתובת IPv6 מכילה 8 קבוצות של מספרים hexdecimal ארבע-ספרתיים כגון 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334. על מנת לחסוך באורך הכתובת ניתן לכתוב את אותה הכתובת כ: 2001:db8:85a3:0:0:8a2e:370:7334 או אפילו כ: 2001:db8:85a3::8a2e:370:7334.

לכתובות ה IPv6 יש עוד מספר חוקים שונים ומשונים. ניתן לקרוא עליהם כאן.

(5) Port

מספר בין 1-65536. הטווח 0-1023 שמור לרוב עבור מערכת ההפעלה ואין להשתמש בו כשאתם פותחים server socket. אם לא הוקלד ערך ב-http – הערך יקבע על 80, וב-https – יקבע על 443. כאשר יש שירות שנענה גם ל-http וגם ל-https, מקובל שמספרי הפורט יהיו עוקבים, למשל 5000 ו-5001.

(6) רשימה היררכית של Resources.

רוב הדפדפנים יקבלו גם "\" בתור ה Separator. סטייה מהתקן על מנת "להקל" על המשתמש  – היא התנהגות נפוצה בקרב דפדפנים.

(7) Query String

מקור: Flickr cc-by p373

מקור: Flickr cc-by p373

אנשים נוטים להניח שהפורמט של Query Sting נדרש להיות key1=value1&key2=value2 – אבל זו סתם קונבנציה שהשתרשה במשך השנים והיא איננה מחייבת. לדוגמה: מותר להשתמש ב-? בתוך ה-Query String בכדי לבצע separation בין ערכים. פעם כתבתי קוד שהניח שיש רק ? אחד ב-URL – וכך נכשל. שיחה קצרה עם המפתח שכתב את הקוד שגרם לכשלון למדה אותי על החוקיות של מבנה ה-Query String.

בפועל Query String הוא BLOB ש:

  • מיוצג בתווי ASCII. אם אתם רוצים באמת להעביר מידע בינארי (מותר) עליכם להשתמש ב-Encoding שנקרא Base64.
  • נתחם ע"י סימן ה # הראשון שמופיע.

Query String משמש לרוב על מנת להעביר פרמטרים לשרת. Query String הוא חלק לכל דבר ועניין מה-URL כך ששינוי בתו יחיד בתוך ה-Query String משמעו – URL אחר.

(8) Fragment ID

בניגוד ל-Query String שמיועד לצד-השרת, ה-FID מיועד לצריכה ע"י קוד צד-לקוח. קונבנציה מקובלת היא שה-Fragment מתאר מיקום במסמך. לדוגמה: אם תבצעו inspect למסמך ותמצאו id של אלמנט ב-DOM, תוכלו להוסיף אותו ל-URL כ-FID כך שמעתה הדפדפן יציג את הדף כאשר בראש המסך הוא יציג את האלמנט עם ה-ID שצוין.

באפליקציות מודרניות משתמשים ב-FID על מנת לתאר את ה-State של האפליקציה, לדוגמה: איזה טאב נבחר ואיזה Panels הם פתוחים. אין מניעה לקודד state מורכב כ-BLOB על ה-FID. שינוי ה-FID בלבד ב-URL לא יגרום לטעינה מחודשת של הדף אלא יזרוק event מסוג hashChange. ה-FID לא אמור להישלח לשרת.

ע"פ התקן, אגב, לא אמורה להיות מגבלה על אורך ה-URL, אולם IE8 ו-IE9 מוגבלים ל 2048 תווים, ודפדפנים אחרים מתירים פי 2 או 3 מכך (בזה אני מעודכן כמה שנים אחורה, אולי דברים השתנו…).

Relative URL

עוד נקודה אחרונה ורלוונטית היא היכולת להתייחס ל -URL יחסי", כלומר URL יחסית ל-URL של ה-Document (דף ה-HTML) הנוכחי. URL יחסי אמור לעבוד מכל הבחינות בדיוק כמו URL מלא. נניח שאני כרגע בכתובת

http://amazon.com/product/ref=fs_cl/index.html?w=1

URL יחסי שאינו מתחיל ב-"/", למשל "gogo/a/b" שקול ל:

http://amazon.com/product/ref=fs_cl/gogo/a/b

URL יחסי שמתחיל ב-"/" למשל "gogo/a/b/" שקול ל:

http://amazon.com/gogo/a/b

כללי ה-path הבסיסיים של unix תקפים כך שה-URL היחסי "a/b/.." שקול ל:

http://amazon.com/product/a/b

בהגדרה, URL יחסי הוא כזה שלא מתחיל בפרוטוקול (למשל http) וגם לא מכיל את האינדיקטור ל-URL היררכי "//". URL יחסי תקני הוא "www.walla.co.il//" – שמצביע לאתר וואלה עם הפרוטוקול שכרגע בשימוש בדפדפן (למשל ftp).

דוגמה אחרת היא ה-URL היחסי "details#" – שהוא URL יחסי לכתובת הדפדפן הנוכחית עם FID בשם details. שימוש ב-details# לא תגרום לדף להיטען מחדש (מכיוון שה-FID הוא חלק ה-URL הרלוונטי לצד-הלקוח בלבד). אם תקלידו בדפדפן מודרני URL יחסי בכתובת, רוב הפעמים הוא יפנה אתכם לחיפוש (גוגל). URL יחסיים כן יעבדו אם יהיו לינק בתוך ה-HTML markup.

שיהיה בהצלחה!

[א] Https הוא Http שמוצפן על גבי פרוטוקול שנקרא SSL (או בגרסה היותר חדשה: TLS). השימוש ב-Http יעשה באתרים שמכילים מידע פרטי או מסווג (למשל קופת חולים או בנק). במערכות ארגוניות נהוג להשתמש בעיקר ב-https משיקולי אבטחה.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Software Archiblog.

ליאור בר-און

ליאור בר-און הוא Chief Architect בחברת סטארטאפ ישראלית גדולה.

הגב

4 תגובות על "אבני הבניין של האינטרנט: URL"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דורון מועלם
Guest

תודה על הכתבה!

popo
Guest

nice job

אקס שופ
Guest

מאמר מצוין, תודה.

משה
Guest

היי, כתבה חמודה ביותר , אבל ציפית להרחבה משמעותית בחלק הכי חשוב (7) שהוא הכי מעניין (בעיקר מהסיבות שהצגת בתת-כותרת
בסך הכל אחלה מאמר, תודה רבה !

wpDiscuz

תגיות לכתבה: