מדריך ההסמכות הגדול: וירטואליזציה בסביבת מיקרוסופט

לא משנה באיזה שירות ענן מדובר, אחד מהדברים החשובים עבור ארגון המעוניין להתחיל לעבוד עם שירותי ענן הוא קיומם של מקורות ידע מוגדרים ומסלולי הסמכה שיאפשרו לארגון ללמוד ולהסמיך את אנשיו בתחום. בפוסט הנוכחי בסדרת מדריך ההסמכות הגדול נסקור את הסמכות הוירטואליזציה בסביבת מיקרוסופט כחלק מהסמכת אנשי התשתיות בארגון לסביבת הענן.

סדרת מדריך ההסמכות הגדול מפורסמת בחסות מיקרוסופט ישראל.

עולם ההסמכות בענן

לפי תחזיות של מכון המחקר IDC, למעלה מ-80% מהיישומים שמפותחים ויפותחו ב-2011 יעבדו או יתמכו בגרסה מותאמת לעבודה בענן ועד שנת 2014, כשליש מכלל התוכנות הנרכשות על-ידי ארגונים וצרכנים פרטיים יהיו מבוססי ענן. השינוי בצורת הצריכה מייצר צורך חדש בלימוד והסמכת אנשי ה-IT בארגונים בכל הקשור לטכנולוגיות ענן.

מגוון הטכנולוגיות הגדול בעולם הענן מאפשר לחברות את הבחירה בטכנולוגיה המתאימה להם, אך בו בזמן גם יוצר את הצורך להכיר ולהבין את כל הטכנולוגיות והיתרונות שבהם. לא משנה באיזה שירות ענן מדובר, אחד הדברים החשובים עבור ארגון המעוניין להתחיל לעבוד עם שירותי ענן הוא קיומם של מקורות ידע מוגדרים ומסלולי הסמכה שיאפשרו לארגון ללמוד ולהסמיך את אנשיו בתחום.

בפוסט הנוכחי נסקור את האפשרויות השונות להסמכות תשתיות בסביבת מיקרוסופט ונתמקד בהסמכות וירטואליזציה בסביבת הענן של מיקרוסופט.

מסלולי ההסמכה החדשים של מיקרוסופט

מיקרוסופט ביצעה לאחרונה ארגון מחדש בתהליכי ההסמכות שלה. מסלולי הווירטואליזציה החדשים הותאמו לצרכי השוק, ומעניקים מטריה רחבה של ידע עבור אנשי IT המתעסקים בווירטואליזציה בארגון שבו הם עובדים. כהתחלה, מציעה מיקרוסופט שני מסלולי הסמכה שונים בווירטואליזציה; מסלול ווירטואליזציה בשרתים ומסלול ווירטואליזציה במחשבי קצה.

הסמכת ה-Microsoft Certified Information Technology Professional (או MCITP) היא הדור החדש של הסמכות ה-IT של מיקרוסופט אשר הוכרזה לפני כשנתיים כחלק מהמעבר לשימוש בטכנולוגיות המבוססות על Windows Server 2008 ו-Windows Vista. על-ידי ביצוע תהליך ההסמכה של MCITP, מומחה ה-IT יכול לגבות את הידע והניסיון שלו בתשתיות IT, כולל תכנון, פריסה, תחזוקה ואופטימיזציה באמצעות הסמכה המוכרת ומזוהה על-ידי התעשיה בכל העולם.

כחלק מהשינוי, הוכנס גם סוג נוסף של בחינה בנוסף ל-MCP, הנקרא MCTS או Microsoft Certified Technology Specialist. הבחינות הללו כוללות מספר גדול יותר של שאלות סימולציה בהן נדרש המשתמש לבצע רצף הגדרות שונות כמענה לשאלה, על-גבי צילום מסך אמיתי של מערכת.

בסופו של דבר, הסמכות מיקרוסופט היו מאז ומעולם אחד מאבני הבניין של אנשי התשתיות בתעשיית ה-IT ולפיכך כל הסמכה של מיקרוסופט שתבחר לעשות תוכל רק להועיל. הסמכת MCITP באופן ספציפי מדגימה את היכולות והקישורים שלכם בכל הנוגע לניהול סביבת המוצרים המעודכנת של מיקרוסופט ומוכיחה שיש לכם יותר מאשר רק ידע וניסיון כללי, אלא הכרות ספציפית עם הטכנולוגיות החדשניות, דבר שיכול מאוד להועיל לכל קורות חיים.

הסמכות הווירטואליזציה של מיקרוסופט

אחד האספקטים החשובים בתחום תשתיות הענן הוא הוירטואליזציה. בין אם מדובר בוירטואליזצית שרתים, וירטואליזציית תחנות קצה, או וירטואליזציה של אפליקציות, האפשרות להעביר תהליכים שלמים בצורה שקופה מתוך הארגון אל מחוצה לו, הופכת את התחום לאחד מהדברים הבסיסיים שצריך כל מנהל רשת להכיר בעידן מחשוב הענן.

ההסמכה של מיקרוסופט בתחום הענן נקראת MCITP: Virtualization Administrator ועל-מנת לזכות בה תצטרכו לעבור 3 בחינות שונות.

הסמכות הוירטואליזציה של מיקרוסופט. אתר Microsoft Learning

הבחינה הראשונה, 70-693 או Windows Server 2008 R2: Virtualization Administrator, היא בחינת MCP בסיסית שתבחן את הידע שלכם בטכנולוגיות כגון וירטואליזצית שרתים באמצעות Hyper-V, וירטואליזצית תחנות קצה (VDI), וירטוליזצית שולחן עבודה (Remote Desktop Services ו-Microsoft Enterprise Desktop Virtualization) ווירטואליזצית אפליקציות (App-v). הבחינה עצמה עוסקת בעיקר ברמת התכנון (Designing) של סביבות וירטואליזציה וכוללת שאלות רבות בנושא דרישות חומרה (עיבוד, זכרון, אחסון ורשת) לבניית סביבות הוירטואליזציה השונות, תכנון תהליך הפריסה והמעבר למערכת הוירטואלית ותכנון מערכות הניהול השונות.

לאחר הבחינה הנוכחית, תצטרכו לעבור גם את בחינת ה-MCTS ב-Desktop Virtualization שמספרה 70-669. בחינה זו עוסקת בעיקר בתהליך הניהול וביצוע של וירטואליזציה לתחנות קצה וכוללת מגוון שאלות על נושאים כגון Virtual PC, Windows XP Mode לחלונות 7, הגדרה וניהול של Remote Desktop Services, התקנה והגדרה של MED-V ו-App-V ופריסת אפליקציות מעשית. חשוב לציין כי כמו כל בחינת MCTS, גם בבחינה הזו חלק לא קטן מהשאלות בבחינה הזאת הן שאלות סימולציה ולא שאלות אמריקאיות רגילות.

לאחר שתי בחינות הבסיס, תוכלו להשלים לעבור בחינה אחת נוספתעל-מנת לזכות בהסמכת ה-MCITP: Virtualization Administrator. את הבחינה תוכלו לבחור מבין שתי בחינות:

  1. 70-659 – TS: Windows Server 2008 R2, Server Virtualization – בחינה המתמקדת בהתקנה וניהול של סביבות שרתים וירטואליות המבוססות על טכנולוגית Hyper-V של מיקרוסופט. בין שאלות הבחינה תוכלו למצוא נושאים כגון תהליכי התקנה, הגדרות שרידות וזמינות (High Availability), העברת שרתים מפיזי לוירטואלי (P2V) וניטור שוטף של הסביבה הוירטואלית. גם בחינה זו כוללת מספר גדול של שאלות סימולציה.
  2. 70-652 – TS: Windows Server Virtualization, Configuring – הגרסה הישנה יותר של 70-659, המתמקדת בנושאים דומים, אך נוגעת לגרסת 2008 הרגילה (לא R2) ובודקת גם שליטה בתוכנת הניהול לסביבות וירטואליזציה של מיקרוסופט (System Center Virtual Machine Manager).

חשוב לציין כי כל ההסמכות הללו דורשות ניסיון מעשי ושימוש בטכנולוגיות הוירטואליזציה השונות. מהניסיון שלנו, מעבר על חומרי הלימוד וביצוע הקורסים הבסיסיים המוצעים כחלק מתהליך הלימוד להסמכת הוירטואליזציה אינו עומד בפני עצמו וחלק ניכר מהשאלות והסימולציות בבחינות יהיה לא פשוט עבור משתמשים שלא נתקלו במסכים המדוברים או בצורך לבצע את אותן הגדרות בשטח.

הסמכות המשך

חלק מהבחינות המשמשות לצורך הסמכות וירטואליזציה, יכולות לשמש גם כבחינות בחירה לצורך הסמכות נוספות כגון MCITP: Server Administraotr ו-MCITP: Enterprise Administrator, עליהם תוכלו לקרוא בהרחבה בפוסטים הבאים בסדרה.

רוצים לשמוע פרטים נוספים על קורסי הסמכה ובחינות מקצועיות של מיקרוסופט בתחום הענן? פנו למכללות המוסמכות של מיקרוסופט, המציעות עכשיו מגוון קורסים והכשרות בתחום זה.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

3 תגובות על "מדריך ההסמכות הגדול: וירטואליזציה בסביבת מיקרוסופט"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיל
Guest

מאכזב מאוד שהאתר הזה מתמסחר ומפרסם פרסומות בתור כתבות בצורה כה גלויה ובוטה. חבל.

רונן
Guest

להסמכות אין שום חשיבות בסביבת העבודה, הסמכות הן לא יותר ולא פחות מתעודה שהארגון תולה על ה"קיר" כדי לפרסם את עצמו בפני לקוחותיו.
כל מי שמסתכל על העובדים שלו לפי סך ההסמכות שלהם ולא לפי ידע מקצועי ויכולת עבודה חיי 30 שנה אחורה ורוב הסיכויים שמנהל באותה צורה את עובדיו.
קל וחומר להסמכות מיקרוסופט שברוב המיקרים לא תורמות כלום חוץ מהגדלת כמות אנשים ה-IT בשוק שצמודים למדריכים מודפסים אבל לא יכולים לעשות כלום מעבר לכתוב על הדף.
דילברט ביטא את זה בצורה הכי טובה:
http://dilbert.com/strips/comic/2000-08-31/

גיא
Guest
אני לא מסכים עם הטענה שאין שום חשיבות להסמכות ולקורסים של מיקרוסופט. עם 4 שנות ניסיון בתחום הסיסטם ו7 שנים בתחום אבטחת מידע, אני יכול להעיד שבעצמי עברתי קרוב ל 10 קורסים ו7 מבחנים. ביחד עם זאת שלרוב הקורסים הגעתי עם רקע מקדים עדיין קיבלתי המון ידע מהמרצים עצמם. יכול חופשי להעיד על 2 קורסים: Exchange 2010 קורס שהעביר רונן גבאי , קורס מעולה ומרצה מעולה עוד יותר. Forefront UAG קורס שהעביר עידן פלוטניק, באתי לקורס אחרי שהתקנתי את המוצר ב2 אירגונים בארץ ועדיין קיבלתי המון מהקורס הזה וחזרתי לאותם המקומות וביצעתי כמה שינויים שלמדתי בקורס. חבראיה אתם צודקים שיש… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: