תגיד, מה זה הטוויטר הזה? – המדריך המלא לטוויטריסט המתחיל

המון אנשים תוהים ושואלים האם כדאי להיכנס לטוויטר הזה ומה בכלל עושים שם. יאיר קיבייקו מגיש את המדריך המלא לטוויטריסט המתחיל.

לאחרונה יותר ויותר חברים שלי ואנשים שאני מכיר שואלים אותי את אותה שאלה:

מה זה הטוויטר הזה?

הם שומעים אותי מדבר עליו, שומעים אנשים מסביבם מדברים עליו, אבל לא ממש מבינים מה זה אומר ומה לעזעזל עושים עם זה.

לפי ההגדרה היבשה, טוויטר הוא אתר מיקרובלוגינג. למעשה כל מה שאתה צריך לעשות באתר זה לענות על השאלה: "מה קורה?" ב-140 תווים או פחות. (בעבר השאלה הייתה: "מה אתה עושה?", אבל הרעיון נשאר אותו דבר).
הרעיון שעומד מאחורי טוויטר מאד דומה ללהקה של ציפורים שטסה במבנה שבו הן עוקבות אחת אחרי השניה. אתה עוקב אחרי אנשים והם עוקבים אחרייך. מפה גם מגיע הסמל של האתר, הציפור הכחולה.

אז עכשיו כשפחות או יותר הבנו מה זה טוויטר, נשאלת השאלה:

אז מה אני עושה שם?

ובכן, זה תלוי מאד איזה מין חשבון טוויטר אתה רוצה לפתוח. האם אתם עסק או אדם פרטי? עסקים, או מותגים בעצם, שפותחים חשבון טוויטר, כותבים ומקשרים לתוכן מקצועי יותר. אנשים פרטיים, פשוט כותבים על החיים.
אני רוצה להתמקד דווקא בפן האישי של טוויטר, היות וזה סוג הטוויטר שאני מכיר הכי טוב, אחרי הכל – זה הטוויטר שאני מפעיל.

חשוב להבין את ההבדל בין פייסבוק לטוויטר – טוויטר, בניגוד לפייסבוק, לא דורש ממך ליצור קישור חברות בינך לבין הנעקבים. ראית מישהו שמעניין אותך? לחיצת כפתור אחת וכל מה שהוא כותב נכנס לפיד הראשי שלך. אתה לא מחכה לאישור שלו. חוץ מזה, אם טוויטריסט אחר עוקב אחרייך, אבל הוא לא מעניין אותך –  אתה לא חייב לעקוב בחזרה, זה לגמרי בסדר.

אני נרשמתי לטוויטר לפני שנתיים בערך, כשהוא רק התחיל, אבל לא ממש השתמשתי בו.
השירות היה אז די בתחילת דרכו ולא ממש הבנתי מה אני אמור לעשות שם. לספר לכולם שאני הולך לשירותים? לכתוב על כל נשימה שלי? מה עושים עם זה? אז נתתי טוויט פה או סטטוס שם, אבל זהו.

לפני מספר חודשים החלטתי לחזור לראות מה קורה שם, וגיליתי שמגמת הסמארטפונים, דוגמת הבלקברי והאייפון תרמה מאד להתחזקות של האתר, ומכיוון שהיום ניתן לצייץ מכל מקום בעזרת תוכנות ייעודיות, גיליתי שקיימת בו קהילה ישראלית הולכת וגדלה עם אנשים מרתקים, עסקים מעניינים ובעיקר פוטנציאל התמכרות.

אז לכל המתחילים מביניכם שרוצים להבין על מה כולם מדברים, כנסו לאתר, פתחו חשבון, ועברו על

המילון המלא לטוויטריסט המתחיל:

פיד / Feed – פה תראה את כל מה שצייצו הנעקבים שלך, מחשבות, עירעורים, סיפורים וקישורים.

ציוץ / Tweet – הפעולה הבסיסית ביותר בטוויטר. כתיבת סטטוס ושליחתו אל הפיד של העוקבים שלכם.

ריטוויט / Retweet – קראת ציוץ שמצא חן בעינייך? אתה יכול לרטווט, כלומר, לצייץ אותו מחדש. יש שתי שיטות לעשות את זה: הראשונה היא פשוט להעתיק מה שהאדם השני כתב, כולל היוזר שלו, הדבקה בשורת הסטטוס שלך והוספת האותיות RT לפני. בשיטה זו אתה יכול גם לכתוב עוד משהו כתוספת לציוץ. ראו דוגמא פה. שיטה אחרת היא לחיצה על כפתור הRetweet הקיים בממשק של טוויטר. בצורה זאת לא ניתן להוסיף כיתוב נוסף לציוץ, אבל בגלל שאין צורך להוסיף את האותיות RT ואת שם המשתמש קל יותר לרטווט ככה ציטוטים ארוכים בלי לעבור את מגבלת ה-140 תווים. שימו לב כי ליוזרים שליד תמונתם מופיע מנעול לא ניתן לעשות ריטוויט בצורה הזאת, היות והפיד שלהם נעול ודורש אישור שלהם בכדי לקרוא אותו.

Reply / Mention – הדרך להתייחס אל מישהו בטוויטר. אם אני רוצה לכתוב ליוזר מסויים, אני פשוט כותב שטרודל ואז את שם המשתמש שלו, לדוגמה: [email protected] או לוחץ על כפתור ה- Reply באתר כדי להתייחס לציוץ מסויים שלו.

דיאם / DM – הודעה אישית ליוזר מסויים שלא תופיע בפיד הראשי אלא תגיע אך ורק אליו. גם דיאם יכול להיות מורכב ממקסימום של 140 תווים. ניתן לשלוח דיאם רק למישהו שעוקב אחרייך.

האשטאג / Hashtag – דרך לסמן ציוץ כחלק מנושא מסויים ע"י הוספת סולמית לפני הנושא. על ההאשטג להיות בכתב מחובר גם אם הוא כולל יותר ממילה אחת. לחיצה עליו תוביל לחיפוש כל הציוצים שכוללים אותו (לא נתמך בעברית). ההאשטאג הנפוץ ביותר הוא FollowFriday# או FF#, מסורת שבה כל יום שישי אנשים ממליצים אחרי מי לדעתם שווה לעקוב. קליק לדוגמה.

טוויפל / Tweeple – אנשי הטוויטר. שילוב של המילים Twitter ו People.

טוויטאפ / Tweetup – מפגש של שני אנשים מטוויטר או יותר. בארץ מתקיים אחת לחודש טוויטאפ גדול של טוויטריסטים ביוזמתה של יעל בארי, טוויטריסטית וותיקה ופעילה מאד בקהילת טוויטר ישראל.

רשימות / Lists – יש לך כמה נעקבים עם משהו מהמשותף? אתה יכול להכניס אותם לרשימה ולראות פיד מיוחד שמורכב רק מהם. ככה תוכל לחלק את הנעקבים שלך למשל לקבוצות של חברים, אנשי מקצוע, עסקים וכו'. קליק לדוגמה. ניתן לעקוב אחרי רשימות של אחרים, ככה שאם למישהו יש רשימה שווה של אנשים, אתם יכולים פשוט לעקוב אחריה. את הרשימות (שלכם ושל אחרים) אפשר לראות מצד ימין של ממשק האתר.

טוויטפיק / Tweetpic – תמונה שעולה, בדרך כלל ממכשיר סלולרי, לאתרים כגון Tweetpic או TweetPhoto ודומיהם. ההרשמה לאתרים אלו נעשית עם שם המשתמש שלך בטוויטר, ומתפרסמת ישירות לפיד שלך בטוויטר. קליק לדוגמה.

טוויטויד / Tweetvid – כמו טוויטפיק, רק עם וידאו. לא נפוץ במיוחד.

בליפ / Blip – שיר שמושמע באתר Blip.fm ומוקפץ לפיד הטוויטר. קליק לדוגמה. בדומה לרטוויט יש גם רבליפ שמסומן באותיות RB.

פורסקוור / Foursquare – אתר שמלווה בתוכנה לסמארטפונים שבו אתה מעדכן איפה אתה נמצא לפי ה-GPS, יכול לצבור ניקוד ותארים, וכמובן לעדכן את כל העוקבים שלך בטוויטר. קליק לאתר.

פידמי / Fiddme – כמו פורסקוור, רק משודרג. צילום תמונות של האוכל מהמסעדות בהן אתה אוכל, המלצות וקבלת נקודות. העוקבים בטוויטר יוכלו לקנא באוכל שלך גם כן. קליק לאתר.

Tweetdeck / Seesmic – תוכנות לשולחן העבודה (לשתיהן יש גם גרסאות לסמארטפונים) שנועדו לתת שליטה טובה יותר על הפיד, הרשימות ושאר ענייני הטוויטר. נודעות כתוכנות למשתמשי טוויטר מקצועיים יותר.

יש עוד המון דברים, אבל אלו הם, פחות או יותר, הכלים הבסיסיים שצריך לדעת על טוויטר. אתם מוזמנים להכנס לטוויטר, להירשם ולהתחיל לצייץ. רק תזהרו, זה ממכר.

וכמובן שכדאי לעקוב אחרינו:
יאיר קיבייקו – [email protected]
אתר ניוזגיק – [email protected]

יאיר קיבייקו

יאיר 'קובייקו' קיבייקו – איש הייטק, בלוגר וחיית מדיה חברתית. חולה על טכנולוגיה וחושב שלגיטימי לקרוא לאינטרנט בית. המפעיל של הבלוג Kobaiko.com

הגב

21 תגובות על "תגיד, מה זה הטוויטר הזה? – המדריך המלא לטוויטריסט המתחיל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טל קליין
Member

אחלה פוסט קובייקו.
נחמד לראות שיש עוד צפ"ר 028 באתר הזה.

קובייקו
Guest

היי טל,
צפ"ר 028 כבוד!! :)

יהודה שנער
Guest

יופי של הסברים. תודה. חסר לי שם הסבר על איך מורידים מישהו מרשימת הנעקבים? אודה מאוד על קבלת הסבר על כך.

תודה, יהודה שנער

קובייקו
Guest

היי יהודה,
תודה על הפירגון.

אם אתה רוצה להוריד מישהו, פשוט כנס לפרופיל שלו, ושם מצד ימין למעלה יש גלגל שיניים.
לחץ עליו, והקלק על Unfollow.
וזהו :)

רועי
Guest

תודה על הפוסט !

פוליגרף
Guest

פוסט מגניב לאללה…תודה!

מורן בר
Member

אפשר להוריד מישהו על ידי כניסה לפרופיל ולחיצה על Unfollow

יוסי
Guest

איך אפשר להוריד את אחד ה- עוקבים שלי ?

קובייקו
Guest

היי יוסי.
הדרך היחידה לעשות זאת היא לנעול את הפרופיל שלך, ולעשות בלוק לאדם שעוקב אחרייך

אבי
Guest

אחלה כתבה ממש מוצלחת

שיפוצים
Guest

האם אפשר לשפץ את המראה של הפרופיל שלי? בכלל כל האתר הזה צריך שיפוץ דחוף מבחינת מראה הוא לא מעוצב בכלל וממש לא ידידותי למשתמש. פייסבוק הרבה יותר עדיף מהבחינה הזו.

קובייקו
Guest

אפשר לשנות את הרקע ותמונת הפרופיל.
אכן קצת מוגבל, אבל אפשר להיות יצירתי גם עם זה

בלונים
Guest

בארץ טווטר פחות עובד אבל אחלה רשת חברתית

ניהות השקעות
Guest

מעדיף פייס

הי
Guest

היי קובייקו~!
תשמע אתה אחלה בנאדם!
איזה הסברים טובים ומפורטים!!!!!
עשית דוקטורט בטוויטים?
יש לי שאלה קטנה ,אשמח מאד אם תענה לי :
איך יודעים מי אנפל אותי-שאם הבנתי נכון אנפול זה מחיקה מרשימת העוקבים..
תודה מראש!

הילה
Guest

לא!השאלה הייתה איך יודעים מי הוציא אותי מהעוקבים שלו!
תודה!

הילה
Guest

מזה LIST?

מה זה משנה
Guest

אני עקבתי אחרי מישהו אחרי כמה דקות רשמתי לו שיעקב אחרי ואני רואה שאני כבר לא עוקבת אחריו מה זה אומר?

liam
Guest

האם ניתן לעשות חשבון פרטי בטוויטר כך שרק אני יוכל לאשר שיעקבו אחרי ושלא כל אחד יראה את התמונות והציוצים שלי?

דודי
Guest

מה שרציתי לדעת אני נירשמתי לטוויטר דרך המייל ולא דרך הטלפון האם כל הודעה מהאלה שאני עוקב אחריהם תבוא לי במייל או שכל פעם אצטרך להכנס לחשבון שלי בטוויטר??

נוושיק
Guest

סקירה נהדרת של הטוויטר.
תיקון קטן- הרהורים כותבים עם -ה ולא ערעורים.
חוץ מזה , כתוב יפה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: