תרמילאים 2.0: Trekking-in הישראלית פיתחה פתרון לתרמילאים בעידן המובייל [סטארטאפ]

Trekking – In הוא סטארטאפ ישראלי שמציג שירות ניווט חברתי למטיילים (בדומה לוייז רק לתרמילאים), באמצעותו ניתן לנווט ולקבל מידע עדכני ובזמן אמת אודות המסלול, גם באיזורים נידחים וללא קליטה סלולארית

מקור: Trekking - In

מקור: Trekking – In

כל מטייל מכיר את התרחיש בו בסופו של יום ארוך כל מה שמתחשק לעשות זה להניח את הראש באיזו אכסניה נחמדה. בפועל, אנו עשויים להגיע להוסטל שורץ פשפשים נטול מים חמים, למרות שקיבלנו על המקום המלצות חמות ממקומיים. ישראלים מאז ומתמיד מצאו את הדרך להעביר מידע אמין ואיכותי מהאחד לשני, תוך כדי מתן אמון כמעט ומוחלט בהמלצותיהם של זרים.

בשנות השבעים והתשעים, היו אלו ספרי הטיולים שהשאירו זה לזה הישראליים בהוסטלים ובשגרירויות, ובשנות התשעים והאלפיים תפסו תאוצה פורומי המטיילים באינטרנט. כיום התקשורת והדרך להתייעץ ולגבש רעיונות למסלולי טיול עברה לקבוצות הפייסבוק; דרך אותן קבוצות מועבר כל המידע הנחוץ כגון הוסטלים שמומלץ לבקר בהם וכאלו שרצוי להתרחק מהם, חיפוש שותפים לטיול, מסעדות, מסלולים, טיפים וכו’.

סטארטאפ ישראלי חדש בשם Trekking-in לוקח את זה צעד אחד קדימה, ומציע מערכת מידע וניווט חברתי לתרמיאלים, מטיילים עצמאיים, משפחות וחובבי פעילויות Outdoor למיניהן, באמצעות אפליקציה. שוחחתי עם צמד היזמים רון רוזן ואייל דוד, שהבינו כי קיים צורך בשוק והגיע הזמן למצוא פתרון רלוונטי שתואם לתקופה.

צילום מסך, Trekking - In

צילום מסך, Trekking – In

Sharing is Caring

הסטארטאפ מנהל כיום קבוצות פייסבוק המונות יותר מ-13,000 תרמילאים ישראלים, המאפשרות להם להיות קשובים לשיח התרמיאלי. למרות שכולם מטיילים כיום עם סמארטפון בכיסם, הטכנולוגיה עדיין מעט מדשדשת מאחור בתחום זה. כרגע מטיילים יוצאים לטרק של מספר ימים מלווים בספר כבד עם מידע לא עדכני, מפה מצוירת ששרטט בעל ההוסטל או סיפור דרך, מבלי שיכולים לעדכן ולשתף מטיילים אחרים בחוויות או מנגד, אסונות שבדרך.

אז מה בעצם האפליקציה עושה? לפני היציאה למסלול, על המטייל להוריד את המסלול למכשיר כדי שיהיה זמין עבורו גם במידה של ניווט באיזור ללא קליטה, בגרסת אופליין. תוך כדי הליכה, מוקלט המסלול שביצע המטייל (מסלול הליכה, תמונות, טיפים) והמערכת אף מזהה עצירות ממושכות שעשויות להעיד על עיכובים לא צפויים. בתום המסלול או ברגע שהמשתמש ימצא באיזור עם קליטת WiFi, המידע יעלה לרשת ויהיה זמין בפני הקהילה כולה.

מקור: Trekking - In

מקור: Trekking – In

האפליקציה תציג בפני המשתמש מגוון מסלולי טיול המצויים סביבו (מעל ל-700) מסודרים לפי מרחק, אותם ניתן לשמור כדי שיהיו זמינים בכל רגע נתון. באותה מפה מוצגות נקודות עניין, טיפים של מטיילים אחרים, ובגרסה הבאה אף ניתן יהיה לתקשר עם אותם מטיילים שביצעו את המסלול לאחרונה.

על המשתמש לבחור באמצעות האפליקציה מסלול טיול מתוך הרשימה. אם המסלול לא קיים, המערכת מזמינה את המשתמש להיות ׳אינדיאנה ג’ונס׳ ולסלול את הדרך למטיילים אחריו. במהלך הטיול ניתן כאמור להוסיף אינפורמציה רלוונטית כדוגמת איזור אוהלים או תצפית שאסור לפספס כאשר על כל תרומה למסלול המשתמש יקבל נקודות. במידה והמסלול כבר קיים במערכת, נבחנים שינויים שבוצעו על ידי המטייל הנוכחי לעומת המסלול שהוריד, על מנת ליידע את הבאים אחריו במידה והיו תקריות מיוחדות.

מאחורי הקלעים

״כל המידע עולה לשרתים של Trekkignin ושם מתרחש הקסם האמיתי; אנו מזהים את השינוים שחלו במסלול, מזהים את מקבצי נקודות העניין, מזהים את העצירות הממושכות ומקפיצים למטייל בקשה לעדכן מה קרה בנקודות השונות. במידה וביצע עצירה במקום שונה מהשאר או ביצע מעקף וכו׳, אנחנו שואלים את המטייל מה בעצם קרה באותה נקודה, ועפ״י התשובות וההליכה של המטיילים אנו בעצם מעדכנים את המסלול בכדי שיהיה עדכני וזמין (נכון למטייל האחרון שעשה אותו).לדוגמה, מטייל הוסיף למסלול מקום טוב להפסקת צהריים, איזור קמפינג, או נקודת תצפית ולבסוף ׳הגמדים הקטנים׳ מעדכנים את המסלול הכללי למטייל הבא. באופן כזה אנו יוצרים את המסלול העדכני ביותר לקהילת המטיילים שלנו״. מספרים היזמים, רון רוזן ואייל דוד.

מקור: Trekking - In

מקור: Trekking – In

רון רוזן, מנכ״ל החברה, מספר שאת הרעיון קיבל במהלך טיול שערך בדרום אמריקה. “בעל ההוסטל שירטט לי מפה אבל המסלול לא היה ברור. אחרי הסברים מרובים בעל ההוסטל פתח Google Eearth שרק יצא לאוויר העולם והציג בפני את מפת המסלול ואז נפל האסימון; למקומות היפים האלה אין מפה ואין תיעוד וזה לא יכול להימשך ככה” כך נולד הרעיון. “מאז עברו הרבה מים באמזונס, עם הרעיון נכנסתי לתוכנית ה”המתחם” במכללה האקדמית ת”א יפו ושם הצטרף אלי אייל דוד.”

אייל דוד, CTO החברה, מספר כי “בטיול שלי בסין קרה לא פעם שבהוסטל הסבירו לי על מסלול הטיול וניסו לתת לי הערכה מסוימת לגבי זמני ההליכה בין בקתה לבקתה. כמובן שזמני ההליכה היו ארוכים יותר מכפי שסיפרו לי ולכן נאלצתי ללכת כמה שעות טובות בחושך עד אותה הבקתה המיוחלת. בטיול האחרון שלי בסרילנקה זיהיתי שלהרבה מנותני השרותים למטיילים יש המלצה ב-Trip Advisor, אבל אין להם אתר רשמי או ייצוג באינטרנט ולכן קשה ליצור עימם קשר. כשחזרתי לארץ הצטרפתי לרון והתחלנו להקים את Trekkignin, ואפשרנו לנותני השירותים השונים לפתוח במערכת שלנו “דף עסקי” וההיענות היתה מדהימה״. כיום רשומים כבר מעל ל-300 בתי עסק לשירות.

אייל דוד (ימין) ורון רוזן, מקור: Trekking-in

אייל דוד (ימין) ורון רוזן, מקור: Trekking-in

דע את אויבך

מיהו קהל היעד של המוצר? “קהל היעד העיקרי הוא מטיילים עצמאיים שאוהבים לטייל בטבע ולגלות מקומות אותנטיים ומיוחדים. הפניה כעת היא בעיקר לתרמילאים צעירים ומבוגרים כאחד, וכמו כן משפחות שאוהבות לטייל בשבת ומחפשות אחר מסלול קצר מותאם לילדים״. 

ומה לגבי מתחרים? ״המתחרים הישירים שלנו הם Wikiloc ו-Everytrail; שתי האפליקציות מאפשרות הקלטת מסלולי טיול והעלאתם לאתר, אך בשתיהן המסלול מועלה רק לאתר ומתווסף כ׳פוסט חדש׳ ללא איחוד מסלולים, פן חברתי, או עדכון בשל שימוש בחוכמת ההמונים כמו שאנו עושים. אין שום דגש על איזה מסלול שהועלה הוא הכי עדכני או מתאים למשתמש באופן אישי. האפליקציות הקיימות לא מתייחסות לחווית הטיול המלאה וצרכי המשתמש כגון תחבורה, ציוד לטיול, אפשרות לתקשר עם מטיילים שביצעו את המסלול לאחרונה, בתי עסק שנותנים שרותים בקרבת המסלול למטייל ועוד״.

מהו המודל העסקי שלכם?

״המודל העסקי מבוסס על שלושה מרכיבים;

1. מכירת מפות Offline – כל מטייל מקבל בעת ההרשמה מספיק ׳נקודות׳ המספיקות למסלול וחצי, משתמשים ללא קרדיט יוכלו לרכוש נקודות על מנת להשתמש במפות נוספות. (כרגע המערכת בחינם וכך גם הורדת המפות ללא הגבלה).

2. קישור לבתי עסק הסובבים את המטייל – הוסטלים, מדריכי טיולים, שירותי ביטוח, חברות ציוד טיולים ועוד.

3. כריית המידע הרב שיצטבר במערכת על מסלולי הטיול ועל התנהגות המטיילים. מדובר במידע ייחודי ומעניין עבור משרדי תיירות וגופים עסקיים״.

מבחינת גיוסים, הסטארטאפ שנוסד בשנת 2014 קיבל מענק תנופה בסך מאה אלף שקלים מהמדען הראשי וכעת נערך לצאת לסיבוב גיוס ראשון. לעת עתה, על מנת להתקיים משתמשים בהון עצמי, שכן צמד היזמים ממשיכים לעבוד כשכירים, כאשר רוזן הינו פקח ברשות הטבע והגנים ומדריך טיולים, ואילו דוד מפתח ומנהל מוצר בחברת פייבר.

התנסות אישית בשירות

כאשר ניסיתי לחפש אחר מסלולי טיול בישראל, הגעתי לעמוד שגיאה (404), אך מסתבר כי מדובר בתקלה כוללת שכן מסתבר כי גם בכל רחבי ארצות הברית לא נמצאו טרקים. (מפתחים – לתשומת ליבכם). עוד שמתי לב כי עמוד הבית לא השתנה ולו פעם אחת במשך תקופה די ארוכה (מעל לשבוע), מה שמקנה לשירות הרגשה מעט ׳תקועה׳ וכי שום דבר לא מתחדש שם.

מבחינת האפליקציה עצמה, אהבתי את תצוגת המפה המלווה בנקודות ציון למיניהן ותמונות של המקומות השונים הנמצאים באיזור. לצערי מאז שהתחלתי לבדוק את השירות לא הזדמן לי לצאת לטרק בדרום אמריקה, ולכן לא יכולתי לבדוק את היישום ׳בפעולה׳. הבעיה היא שלמרות שמדובר במפה שמתעדכנת בזמן אמת, רשת סלולארית היא לא דבר נפוץ בטיולים ולכן גם אם חלילה מטיילים יתקלו בסכנה, זה לא יעזור לאלו שנמצאים קילומטרים ספורים אחריהם. (מה שכמובן גם לא רלוונטי עבור אלו המטיילים עם מפה ׳סטנדרטית׳ מנייר).

מקור: צילום מסך,

מקור: צילום מסך, Trekking-in

בשלב זה האפליקציה זמינה רק ב-iOS (בחינם) וניתן כמובן לבקר באתר האינטרנט ולצאת למסע מסביב לעולם, או לתכנן את הטיול הבא שלכם.

אם אתם מתכננים בקרוב טיול או יצא לכם להשתמש באפליקציה בעבר, נשמח לשמוע מכם על החוויה.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

2 תגובות על "תרמילאים 2.0: Trekking-in הישראלית פיתחה פתרון לתרמילאים בעידן המובייל [סטארטאפ]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס ד.
Guest

מגניב, בא לי לנסות!

יובל
Guest

מגניב! והנה אפליקציהמגניבה בזכות עצמה: http://goo.gl/4vywOu

wpDiscuz

תגיות לכתבה: