׳׳אנחנו במצב הטוב מזה 15 שנים בתחום הסטארטאפים׳׳ [ראיון עם תילי קליסקי]

תילי קליסקי, שותפה בקרן הון הסיכון 83North (לשעבר גריילוק ישראל) מעניקה הצצה לסצנת הסטארטאפים הישראלית מנקודת המבט שלה. ׳׳אנחנו במצב הטוב ביותר משנת 2000 והשנה זה עוד הולך להשתפר׳׳ היא טוענת

shutterstock_woman-code

מאת מרי לויצקר.

תילי קליסקי היא אחת משתי הנשים השותפות ב-83North (לשעבר גריילוק ישראל), קרן הון סיכון שפועלת בישראל ובאירופה מאז שנת 2006 ומתמחה בהשקעות בחברות ישראליות ואירופיות. קליסקי הצטרפה בראשית דרכה של החברה, תחילה כעמיתה, וכעת היא venture partner (שותפה עצמאית).

מה קורה היום בעולם ההון סיכון בארץ?

המשבר של 2008 היה משבר יחסית קצר לעולם הטכנולוגי. בשנים 2014-2013 היו אקזיטים גדולים, כמו  Wix, Trusteer, Waze ו-Varonis, שרק גרמו לגדילה של הקרנות ולכניסה של עוד כסף. לא מעט אקזיטים צפויים גם השנה. יש צמיחה, אנחנו במצב הכי טוב מאז שנת 2000. נפתחו גם  מספר קרנות growth stage חדשות. השאלה האם ישראל יכולה לייצר חברות של מיליארד דולר כבר נענתה, והתשובה היא כן וכן וכן.

תילי קליסקי

תילי קליסקי

תוכלי לספר לי על מקומן של הנשים בעולם הון הסיכון באופן כללי ועל החוויה האישית שלך בתעשייה. האם שותפות נשים בקרנות הן תופעה יוצאת דופן? מה משך אותך אישית לעיסוק זה?

זה לא כל כך נדיר למצוא נשים בתוך קרנות הון הסיכון. רונה שגב ורותי אלון, רינה שיינסקי, לורל בודן אצלינו ב83North, מרב וינריב בקוואלקום, שולי גלילי ב-Upwest Labs, הן כולן דוגמה מצויינת לכך.

את העובדה שיש יותר גברים מנשים בתחום אפשר להסביר על ידי כך שהוא נוסד על ידי יזמים ותיקים ואנשי תפעול שהיו גברים. היום אנחנו רואים יותר ויותר נשים יזמיות – נשים אשר מקימות ומנהלות חברות משלהן, כגון אורית חשאי, תמר יניב, איריס שור, מיקה קייט עינת מצר ואחרות. התחזית שלי היא שנראה יותר ויותר נשים משקיעות בעתיד.

האם את מרגישה בקיומה של תקרת זכוכית בתור אישה בתעשייה?

האמת היא שלא. התמזל מזלי להצטרף לגריילוק שהיא חברה מאוד פרוגרסיבית עם שתי נשים משקיעות (לורל בודן מהסניף האירופי היא שותפה כללית). הצוות תמיד היה מאוד פתוח לכל יזם או יזמית והשקיע במספר חברות שנשים עומדות בראשן, כולל eSnips הישראלית שהוקמה על ידי יעל אליש, ו-NotOnTheHighStreet הבריטית שהוקמה על ידי סופי קורניש והולי טאקר.

מה לדעתך צופן העתיד לנשים בהייטק?

כשאני חושבת על נשים בהייטק, גם המתכנתות וגם היזמיות והמנכ"ליות, אני מרגישה שיש שינוי נראה לעין ממש בשנתיים האחרונות. אני פועלת בתחום ההון סיכון כמעט עשור. והנה בשבוע האחרון פגשתי שתי נשים מנכ"ליות, שרון סברייגו מ-Mobilize ושרונה קרני-כהן מ-Dreame, שתיהן נשים מדהימות, יצירתיות וביצועיסטיות. לא מזמן גם פגשתי את שרון ארגוב ונוע וולפסון מ-FinImpact וגליה פרגמן מ-Syndu. היו שנים שבהן הייתי פוגשת אולי אישה מנכ"לית אחת לשנה. אני מרגישה שעכשיו אנחנו בתקופת פריחה של נשים בכל הרמות הארגוניות, גם בפיתוח וגם בניהול.

משהו נפתח עבור נשים, הן מרגישות קצת יותר בטחון. למשל בתחום ההשקעות, שהגברים שלטו בו במשך הרבה שנים, אפשר היום לראות יותר נשים אנג'ליות ו-VC וגם הן נותנת לנשים יותר הזדמנויות. מנהלות בכירות כמו מריסה מאייר ושריל סנדברג נותנות דוגמא לדור הבא של נשים בהייטק בארה״ב ובעולם. קחי לדוגמא את תחום הרפואה שבעבר נשלט לגמרי על ידי גברים והיום נשים אפילו חדרו לתחום הניתוחים שהיה הגברי מכולם. מקצוע שהוא גם דורשני מאוד מבחינה פיזית, שעות ארוכות על הרגליים ולילות ללא שינה, וגם תקופת ההתמחות היא מבחן מאוד קשה, במיוחד עבור נשים, שצריכות להתנתק מהבית, ובכל זאת נשים עוברות אותה. ויש עוד הרבה מקצועות שונים שמתחילים להיפתח לנשים. יש את הנשים הראשונות שמפלסות את הדרך ואז נוצר אפקט כדור השלג. כל אישה משמשת דוגמא לאישה שאחריה. אני רואה בתקופה האחרונה גם רצון של נשים להוביל ולנהל חברות וגם רצון להכנס לפיתוח.

את עשית תואר MBA ב-MIT. מה היה היחס המגדרי שם?

בלימודים שלי היו סביב ה-25% נשים. בארצות הברית בדרך כלל צריך לעזוב את מקום המגורים שלך ולעבור לעיר אחרת בזמן הלימודים. עבור נשים זו בדיוק התקופה הקריטית של בניית משפחה ויותר קשה להן לעזוב. אבל במבט לאחור אני חושבת שהלימודים האלה לא כל כך חשובים בשביל להצליח. הניסיון המעשי בתעשייה הרבה יותר קריטי. בעיני, בארץ עושים את זה יותר נכון כשמשלבים עבודה ולימודים. אני תומכת ביוזמה של פיטר טיל שנותן מלגות לסטודנטים כדי שיעזבו את הלימודים וילכו להקים עסק. באופן כללי אני חושבת שזה נכון לעבוד במהלך הלימודים ולא להפסיק את החיים ל-3 או 4 שנים. הניסיון המעשי הזה מאוד משמעותי, וגם חשוב שאנשים צעירים ילמדו איך לפרנס את עצמם.

בשורה התחתונה, אני אופטימית. אני מרגישה שלנשים היום יש יותר הזדמנויות מאי פעם. הן עולות על הגל ובקרוב מאוד נרגיש את השינוי. הייטק הוא כמו כל מקצוע אחר שהיה גברי, כדוגמת רפואה או עריכת דין, ועם הזמן נפתח לנשים.

האם את יכולה לזהות תכונות ספציפיות שמאפיינות יזמות של נשים? האם נשים זהירות יותר או מעיזות יותר? האם הן מנהלות את המשאבים שלהן באופן שונה?

איני יכולה לומר שראיתי הבדלים מובהקים באופן סטטיסטי בין גברים לנשים. באופן כללי, בלי לגלוש לסטראוטיפים הייתי אומרת שנשים מבקשות פחות כסף וממתינות להצלחה ברורה לפני שהן יוצאות לסבב גיוסים. שוב, זו לא הכללה אלא מגמה שהייתי עדה לה. יזמים גברים נוטים לגייס סכומים גדולים לפני שהם יכולים להראות הצלחה מוכחת. זה היה יכול להיות ניסוי מעניין להשוות בין הסכומים הממוצעים שגויסו בסבב הראשון על ידי נשים ועל ידי גברים, וגם לבדוק את זה במדינות שונות.

אני חושבת שבמידה מסוימת השוק האמריקאי פתוח יותר לסטארטאפים של נשים. ארצות הברית בכלל, וסצנת ההייטק שלה בפרט מעודדות גיוון ונשענות על אוכלוסייה של מהגרים. חברות מצליחות מולידות יותר נשים משקיעות ונשים יזמיות. בסיליקון וואלי ובניו יורק במיוחד, יש סביבה שמעודדת יזמות. זה קורה גם בישראל ואנחנו יכולים לראות כוכבות עולות כמו תמר יניב מ-Preen.me, תמר שור מ-SocioPal, איריס שור שכבר מקימה את החברה השנייה שלה, אורית חשאי מ-Brayola, ואורלי גן מ-Hyperwise. גם בארצות הברית יש לא מעט נשים יזמיות ששווה להזכיר:

  • Arianna Huffington – Huffington post
  • Alison Gelb – One Kings Lane
  • Leah Busque – TaskRabbit
  • Kass Lazerow – Buddy Media
  • Jess  Lee – Polyvore

הנשים האלה בנו חברות מדהימות והן מגייסות מנהלות נשים. אותן נשים גם הן ישקיעו בנשים. גם בישראל זה יקרה.


she codes נפגשים בכל שבוע באופן קבוע בחבי הארץ: בתל אביב בשעה 18:30 בערב בגוגל קמפוס, בניין אלקטרה, יגאל אלון 98, קומה 34. בימי רביעי בשעה 10:00 בבוקר במשרדי קלרנה, בניין אלקטרה, יגאל אלון 98, תל אביב, קומה 13. ובנוסף בעשרה סניפים נוספים ברחבי הארץ – בכל האוניברסיטאות ובחברות הייטק. פרטים באתר

מקור תמונה ראשית: Shutterstock / Business woman pointing programming script

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "׳׳אנחנו במצב הטוב מזה 15 שנים בתחום הסטארטאפים׳׳ [ראיון עם תילי קליסקי]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
MrDrake
Guest

Shlomo Shvarch Right

Dvdscr
Guest

Varonis הנפיקה, לא עשתה אקזיט. הייתי מצפה ממישהי כל כך ממוצבת שנותנת רק 4 שמות מכל מה שהיה בשנה שעברה לפחות לסדר את העובדות לפני שמדברים.

שלמה שוורץ
Guest

כל הפוסל במומו פוסל. הנפקה זה בהחלט אקזיט: המשקיעים יוצאים מההשקעה על ידי מכירת הנתח שלהם לציבור בבורסה ובדרך כלל גורפים רווח נאה. זו אחת משתי הדרכים לעשות אקזיט (מכירה או הנפקה). מציע לך ללמוד את המושגים לפני שאתה תוקף.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: