מבט לעולם הטכנולוגי של 2011

הטכנולוגיות שפתחו את העשור הנוכחי הפכו להיסטוריה כבר במהלכו, אחרות שנחשבו היו למבטיחות במיוחד בתחילת העשור גססו ומתו לצד הצלחתן המטאורי של אחרות. קשה לנבא באופן מדוייק מה צפוי לנו בעשור הקרוב אך בטווח הקצר יותר אנחנו נוטים להאמין שקל הרבה יותר לחזות את הדברים

השנה הנוכחית הסתיימה כשהיא חותמת עשור רווי מהפכות טכנולוגיות שעוד צפויות להמשיך ולשנות את חיינו. קשה היום לדמיין עולם נטול רשתות חברתיות, מסכי מגע ואינטרנט סלולרי מהיר, אך אלו רק הניחו את היסודות של המהפכות הבאות שבדרך.

אין צורך לחכות זמן רב, כבר בשבוע הראשון של שנת 2011 אנו צפויים לזכות להצצה על שלל הפיתוחים שיובילו את התעשייה הטכנולוגית ישירות אל השנה הקרובה. כנס האלקטרוניקה השנתי הגדול בעולם (CES) יפתח ב-6 לינואר בלאס וגאס ויארח מאות חברות אלקטרוניקה שיחשפו את המוצרים העתידיים שלהן לקראת השנה הקרובה.

טאבלט לכל פועל

הטרנד שפתח את שנת 2010 צפוי להגיע לשיאו במהלך השנה הבאה. מכשיר הפלא של אפל הוכיח לתעשייה כי יש מקום למחשבי לוח וכי הפוטנציאל הגלום בהם טרם מוצה. האייפד הצליח להוביל רף מכירות שהפתיע אפילו את ענקית המחשוב והעיב על הצלחתם של הנטבוקים שהובילו את השוק בשנים האחרונות.

ינואר הקרוב עשוי להעמיד שורה של מתחרים אגרסיבים לאייפד כשכמעט כל אחת מחברות האלקטרוניקה צפויות להציג מתמודד מטעמן. מיקרוסופט צפויה לחשוף בכנס CES הקרוב מספר מחשבי לוח מתוצרתה, HP צפויה לעשות לראשונה שימוש במערכת ההפעלה WebOS עליה הניחה את היד עם רכישתה של חברת פאלם השנה, סמסונג ו-רים כבר הציגו את המתומדדים שלהן ומוטורולה צפויה לחשוף מחשב לוח שיציג לראשונה את מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסה המותאמת למחשבי לוח.

אל החגיגה תצטרף מאוחר יותר השנה גם אפל. אייפד בדגם חדש עומד במרכזם של דיווחים רבים בעולם הטכנולוגי ומרמז על השקה אפשרית כבר באפריל הקרוב.

האנדרואיד ינצח את האייפון

מי שהחל את מהפכת הסמארטפונים עם השקתו ב-2007 צפוי השנה לאבד את הנהגתו לטובת מערכת ההפעלה שפיתחה גוגל באותה שנה בדיוק.

מכשירי האייפון ימשיכו לשמור על רף הפופולאריות ואפילו צפויים לשבור שיא נוסף עם פתיחת התחרות בשוק האמריקאי כשחוזה הבלעדיות עם AT&T יסתיים. בחציון הראשון של השנה הבאה צפוי האייפון להגיע למספר מפעילות סלולריות נוספות ולפרוץ את הסכר שמנע מאפל עד עתה לשווק אותו ביותר מרשת סלולרית אחת במדינה.

אלא שבעוד אייפון יש אחד, מכשירים המובססים על מערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד, יש הרבה. בשנה החולפת הבינה תעשיית הסלולר כי אין מקום ליותר מידי מפעילות סלולריות בשוק וכי עדיף אולי להתרכז בפלטפורמה מרכזית אחת לצד פיתוחן של אחרות.

בשנה הקרובה צפויה מערכת ההפעלה של גוגל להוביל את שוק הסמארטפונים כשעוד חברות מטמיעות אותה וכשגוגל חושפת את מכשיר "הגוגלפון" השני: Nexus S, שהושק בחודש האחרון ויתרחב לשווקים נוספים בעולם במהלך שנת 2011.

תשלום באמצעות טלפון סלולרי (מקור: יח"צ)

עוברים לשלם בסלולרי

השקתה של מערכת ההפעלה אנדרואיד והשקתו של מכשיר הדגל החדש של גוגל: Nexus S סימנו טכנולוגיה ותיקה בשם NFC שעתידה להפוך את המכשירים הסלולרים לאמצעי תשלום אינטואיטיבי במיוחד.

סיימתם לבחור את המוצרים שלכם? במקום להוציא את כרטיס האשראי הצמידו את המכשיר הסלולרי לקופה וחתמתם עסקה.

השימוש ברכיב ה-NFC שקיים כבר במכשיר ה-Nexus S וצפוי להתרחב אל מגוון מכשירים נוספים בשנה הבאה, מאפשר להטמיע תגי זיהוי דיגטליים כמעט בכל מוצר קיים שיאפשר לקבל נתונים, מבצעים והנחות רק באמצעות הצמדתו של המכשיר הסלולרי לאובייקט הנבחר.

השקתו של האייפון החמישי הצפויה ככל הנראה להתקיים במהלך קיץ2011 מסתמנת כמועד שבו גם אפל צפויה לשלב רכיב ה-NFC במכשיר הדגל שלה, מה שיתרום תרומה משמעותית לפלטפורמה החדשה.

הדור הרביעי בסלולר יוצא לדרך

הדור השלישי בסלולר הוביל את האינטרנט המהיר אל המכשירים הניידים שזכו בשנים האחרונות לממשק משתמש שהפך את הרשת לזמינה ומזמינה הרבה יותר. בתום מאבק ארוך בין שני תקני תקשורת הכריע העולם הטכנולוגי בעד טכנולוגיית ה-LTE שנפרסה במספר מוקדים בעולם והחלה את פריסתה גם בישראל.

אז נכון, בישראל צפויה רשת הדור הרביעי בסלולר לנחות רק ב-2012 אבל בארה"ב היא כבר חיה ובועטת ובשנת 2011 אנו צפויים לראות יותר ויותר מכשירים סלולרים שתומכים בה ומאפשרים להעביר נתונים בקצב שלא יבייש את החיבור הקווי והמהיר שלנו בבית.

הצצה ל-Windows 8, השקה ל-Lion

שוק מערכות ההפעלה אף הוא צפוי לעלות שלב בשנה הבאה. הצצה למערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט תעניק החברה כבר בתחילת השנה עם דברים שישא סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, בכנס ה-CES. השקתה של המערכת תתקיים רק במהלך 2012.

לעומת זאת, מערכת ההפעלה למחשבי המק, OS X, צפויה לקבל גרסה חדשה לחלוטין שתראה אור בקיץ 2011 ותענה לשםLion. אחרי שמיצתה אפל את כל משפחת הנמרים מגיעה החברה אל מלך החיות שצפוי להעניק קפיצת מדרגה למחשביה הניידים והנייחים של החברה.

האפליקציות עוברות מהסלולרי למחשב

התהליך המשונה הזה של העתקת קונספט טכנולוגי מהתחום הסלולרי אל תחום המחשוב רק מבהיר את מעמדו המתחזק של שוק הסלולר בשנים האחרונות. הקידמה הטכנולוגית המואצת בעולם הסלולרי מתחילה להתרחב כעת גם אל עולם המחשוב.

גוגל כבר הציגה חנות יישומים מקוונת מטעמה עם השקתה של מערכת ההפעלה Chrome OS, אך זו תצבור תאוצה לצד השקתה של חנות מתחרה עבור מחשבי המק ב-6 לינואר 2011 על ידי אפל.

אופי ההתקנה וההסרה של יישומים באמצעות חנות אפליקציות מקוונת עשוי להעניק מקום למפתחים קטנים להגיע ישירות אל כל אחד מאיתנו באמצעות פלטפורמה קלה ונוחה במיוחד.

מותם ולידתם של תקנים חדשים

תקן ה-USB שהוביל למהפכה בעולם המחשוב צפוי לעבור לשלב הבא במהלך שנת 2011. המהלך הטבעי של החלפתו של תקן ה-USB 2.0 בתקן 3.0 המתקדם יותר נתקל בתקן חדש ואחר לחלוטין בשם Light Peak. החלטתה של אינטל לתמוך באחד מהתקנים במהלך השנה הבאה צפוי להכריע את הכף לטובתו של המנצח ובשלב זה לא היינו ממליצים להמר על התקן הותיק והמוכר יותר.

במהלך השנה הנוכחית נמנעה אינטל מלתמוך בתקן ה-USB 3.0 והעניקה את הרושם כי מתכוונת לקדם את המתחרה שלו שמציג יתרונות משמעותיים במיוחד.

תקן נוסף שצפוי לצבור תאוצה הוא HTML 5. בתום מלחמת חורמה בין רכיב הפלאש של אדובי לתקן החדש יותר שקידמה אפל על פניו, נראה כי כלל הדפדפנים בשוק כבר הכריעו לטובת תמיכה בתקן החדש שעשוי לתפוס בהדרגה את מקומו של הפלאש או לפחות לפגוע במעמדו משמעותית במהלך השנה הבאה.

גוגל משיקה רשת חברתית חדשה

שליטתה הבלתי מעורערת של פייסבוק צפויה להמשיך ולהתחזק בשנה הבאה תוך התרחבות משמעותית אל התחום הנייד והסלולרי.

גוגל, שהביטה בשנים האחרונות בפייסבוק הולכת ומתעצמת ניסתה כבר מספר פעמים לבלום את הצלחתה של הרשת החברתית באמצעות השקת שירותים מתחרים מטעמה.

אלא שעד כה, כל ניסיונותיה של גוגל העלו חרס ופייסבוק המשיכה בשלה. בשנה הבאה צפויה גוגל לבצע ניסיון נוסף, הפרוייקט המכונה בשלב זה Google+1 צפוי לשלב שירותים רבים שמציעה גוגל אל מודל שיתופי מטעמה שצפוי להפוך בהדרגה לרשת חברתית שתתחרה בפייסבוק.

לאן מועדות פני שוק המחשוב

שנת 2011 צפויה להיות גם השנה שבה עידן המחשוב הקלאסי ינטוש בהדרגה את התפיסה המסורתית שמלווה אותנו שנים ארוכות ויעבור לשלב הבא. שלב בו מחשבי הלוח יתפסו נתח משמעותי יותר בחיינו ויהפכו לפריט טכנולוגי בסיסי שמשרת אותנו לצריכת מדיה באופן אלחוטי מכל מקום ובכל זמן. הטכנולוגיה כבר הבשילה כדי להעניק פתרון לכך והוא עשוי לשנות את אורח החיים הטכנולוגי שלנו מקצה לקצה.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

1 תגובה על "מבט לעולם הטכנולוגי של 2011"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס
Guest

"גוגל כבר הציגה חנות יישומים מקוונת מטעמה עם השקתה של מערכת ההפעלה Chrome OS, אך זו תצבור תאוצה לצד השקתה של חנות מתחרה עבור מחשבי המק ב-6 לינואר 2011 על ידי אפל."

המודל הזה היה קיים במחשבים הרבה לפני שהיה דבר כזה סמארטפון. בכל הפצת לינוקס פופולרית בעשור האחרון הייתה מערכת ניהול חבילות. המודל הזה דומה באופן מפתיע (או לא כל כך מפתיע…) ל"חנויות האפליקציות" השונות בסמארטפונים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: