אחסון אובייקטים בסביבה היברידית – למה זה טוב?

בעולם שבו היישומים לאחסון אובייקטים רק הולכים ומתרבים, הקלות והחיסכון שמציע פתרון היברידי מהווים יתרון תחרותי שאסור להחמיץ

tokyo getty images

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

מאת ערן גולדין

התפוצצות המידע לסוגיו וערוצי מידע חדשים באינטרנט הולידו אתגרים שלא ניתן היה לדמיין לפני 20 שנה. היום מיליוני סרטים זמינים תוך שניות ביוטיוב, מוזיקה זורמת למחשב או לנייד, ותמונות נוצרות על ידי יותר ממיליארד מכשירים בעולם: מצלמות וידאו, מצלמות דיגיטליות, מצלמות טלפון, מצלמות אבטחה ואף סורקים רפואיים. כל אלו מהווים את חלקו הגדול ביותר של היקום הדיגיטלי.

עד אמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, עולם האחסון של חברות התמצה במרתפים אפלוליים מלאי ארונות ענק. רצית אחסון? מוטב שיהיה לך חדר עצום בשבילו. ככל שהתפתחו היישומים, עולם המובייל והשימוש בתקשורת רחבת פס, הצטרפה טכנולוגיית אחסון נוספת על אחסון קבצים ובלוקים (מה שרובנו מכירים כדיסקים קשיחים אך מרוחקים מהשרת).

מהו אובייקט?

פריט מידע מאוחסן, בעל מאפיינים שונים בתכלית ממאפייניו של קובץ או בלוק:

1. הגישה לאובייקט היא באמצעות פרוטוקולי ווב, כלומר HTTP או HTTPS, בצורה זהה לדרך שבה הדפדפן שלכם פונה לכל אתר אינטרנט. במובן הזה אובייקט מתנהג יותר כמו תוכן אינטרנטי מאשר קובץ.

2. האובייקט נקרא בשלמותו או נשמר בשלמותו. חשבו כדוגמא על צילום הרנטגן האחרון שלכם: האם יש הגיון לשנות חלק ממנו? האם בכלל ניתן לשנותו? ובאשר לקריאה: לרוב מפענח הצילום ירצה לראות את כולו.

3. מבנה האובייקט יכול להיות שונה מהותית בין אובייקטים שונים, וייתכן שיהיו אובייקטים המכילים וידאו בצמוד לאובייקטים המכילים תמונות וכאלה שהינם הקלטות שיחה למוקד הלקוחות. חשבו במקביל לכך על רשומת לקוח בבנק שלכם. האם פריטי המידע הנשמרים עליכם שונים במבנה מפריטי המידע הנשמרים על כל לקוח אחר?

4. הדרישה למהירות הגישה גם היא שונה. בעוד שבסיסי נתונים נדרשים לספק מידע למערכות ניהול המידע, כגון מאגר לקוחות הבנק למערכת ניהול חשבונות העו”ש, אובייקטים לרוב נקראים לשימוש אנושי. ואם בדוגמת הבנק עסקינן, חשבו לדוגמא מי ירצה לצפות בסריקת הצ’קים שנתתם לגן. בכל המקרים זה יהיה אדם (וככל הנראה –אתם בעצמכם). על כן אפשרי בהחלט שזמן התגובה לבקשת אחזור אובייקט תהיה בסדרי גודל של עשרות מילי-שניות בהשוואה לזמן תגובה של 2-3 מילי שניות (שהוא בממוצע זמן הגישה הנדרש באחסון בלוקים).

5. גודל: אובייקט טיפוסי לרוב יהיה בגודל של מספר מגה-בייטים ומעלה. אובייקטים לרוב אינם קטנים כמו שקבצים יכולים להיות (כגון מסמך הטקסט האחרון שכתבתם שככל הנראה לא היה גדול מחצי מגה-בייט, אלא אם כללתם בו תמונות ותוכן עשיר עד מאוד).

למה לי אובייקטים עכשיו

אחסון אובייקטים הוא לא טכנולוגיה שתחליף את האחסון הקיים של החברה שלכם. היא מתאימה ליישומים מסוימים. יישומים רגישים למהירות יזדקקו לאחסון מהיר ביותר, אך גם ביישומים כאלה ישנם פריטי מידע שרצוי לקטלג כאובייקטים. יישומים מתאימים הם למשל הצ’קים הסרוקים באפליקציה הבנקאית האהובה עליכם שהזכרנו, וכך גם צילומי הרנטגן. עליהם ניתן להוסיף את דוגמת סרטוני הווידאו שכולנו רואים כחלק מהאתרים בהם אנחנו מבקרים באופן יומיומי, ואף קטעי אודיו רבים וסרטוני וידאו ברזולוציה גבוהה הנאספים למטרות ביטחון.

ועכשיו לשאלה המרכזית: מדוע ליישם אחסון אובייקטים? התשובה הקצרה היא יעילות. היעילות באחסון אובייקטים היא במספר מימדים. הראשון – מחיר. מחיר אחסון אובייקטים הוא הנמוך ביותר לנפח משלוש התפיסות הרווחות (אובייקטים, בלוקים, קבצים). זאת בהינתן שאכן נפח האחסון הנדרש הוא גדול מספיק. לרוב מערכות אחסון אובייקטים נמדדות בטרות רבות. מימד היעילות הנוסף – הגישה של האפליקציה. שכן זו לא נדרשת לנהל את האחסון אלא לגשת אליו בפרוטוקולים בהם היא כבר עושה שימוש, קרי HTTP/HTTPS.

על כן, אסטרטגיית האחסון שלכם צריכה להיות כזו שתתחיל באפיון הצרכים והאתגרים הטכנולוגיים והעסקיים, ותסיים בפתרון הנכון לבעיה. אחסון אובייקטים היברידי (גם בענן וגם מקומי) הוא עוד כלי בארגז הכלים העומד לרשות מנהל הטכנולוגיות או איש האחסון בארגון.

תמונה: CC0 by Wilfred Iven

תמונה: CC0 by Wilfred Iven

איך נזהה פתרון אחסון אובייקטים טוב

בעולם שבו יש לפחות כמה אפשרויות לכל סוג יישום, נשאלת השאלה – כיצד בוחרים? על בסיס אילו מאפיינים? בואו נבחן מספר מאפיינים רלוונטיים:

1. גמישות: כאן מתבטאת ההיברידיות שמוצעת בפתרונות שהם שיא הטכנולוגיה. החברה תבחר את קונפיגורציית הענן שהיא רוצה. פתרון טוב יתמוך בכל קונפיגורציה שתתאים לכם. רוצים עותק אחד מקומי ושניים על גבי פלטפורמת ענן? או אחד אצלכם, שני אצל ספק חיצוני ושלישי אצל ספק אחר? או אולי כל המערכת על גבי פלטפורמת ענן? כל האפשרויות צריכות להיות זמינות עבורכם. השירותים המתקדמים ביותר מציעים שירות אחסון אובייקטים חכם כשירות (IaaS) שמבטל אפילו את הצורך בלהתקין ולתחזק את המוצר.

2. אבטחה: ישנם מוצרים בודדים בשוק שמציעים רמת אבטחה בסטנדרט גבוה מספיק ליישומים בתחום הפיננסים או הרפואה. מוצרים כאלה ידעו להציע פתרון אבטחתי במספר שכבות. ראשית, תהיה הפרדה בין שכבת הגישה לשכבת האחסון. שנית, המידע שלכם חייב להיות מוצפן והמפתחות מאוחסנים בצורה כזאת שגם אם יריב זדוני הצליח לקבל גישה אפילו לכל המידע שלכם – המפתחות לא יהיו בידיו.

3. Compliance ורגולציה: עבור ארגון שצריך לעמוד בתקנים מסוימים, למשל PCI, אין אפשרות לענן ציבורי. במצב כזה, הפתרון היחיד שקביל הוא כזה שנותן לכם שירות שהוא Dedicated, וייתכן שאף
Self-managed. המערכת עצמה וכל מה שעליה היא אך ורק של הארגון – אפילו שהיא נמצאת פיזית בדאטה סנטר של ספק ענן חיצוני.

4. יעילות: אנחנו מדברים על יעילות בשני מישורים. האחד הוא יעילות נקודתית, כלומר שאחסון אובייקט בודד ייעשה במהירות והיטב. השני הוא יעילות מערכתית: ישנם היום פתרונות שמאפשרים שחזור מידע שאבד על בסיס המידע שנותר (בדומה לעקרון של RAID) ברמה כזו שמאפשרת רפליקציה בפקטור של 1.8 (כלומר על כל X מידע נגיש ללקוח, נדרש 1.8X נפח אחסון אמיתי) – ועדיין לפצל את המידע לשלושה אזורים נפרדים (הפתרון הממוצע נותן רפליקציה בפקטור של 3). התרגום למחיר הוא מיידי: יותר מידע = יותר כוננים = עלויות גבוהות יותר.

5. סטנדרטים: Vendor lock-in הוא לא רצוי. פתרון שיחייב את החברה להישאר עם ספק מסוים רק כי הפתרון שלו מציע API לא סטנדרטי, יצריך בבוא היום שינויים יקרים כשתרצו לעבור למוצר מתחרה. ודאו שהפתרון שאתם בוחרים עובד בסטנדרט פתוח. מערכת שמדברת בשפה של S3 או OpenStack Swift, תאפשר לחברה שעובדת כבר עכשיו באחד הסטנדרטים האלה מעבר קליל ללא השקעה נוספת. וכמו שהכניסה תהיה קלה, כך גם היציאה: סטנדרט פתוח לא חוסם אתכם מלקפוץ לפתרונות אחרים כשהצרכים משתנים.

6. התמחות: כמו בכל תחום, מוצר שעושה את הפיצ’ר שאתם מחפשים “על הדרך” – יעשה אותו פחות טוב ממוצר שמתמחה בזה. אם הייתם מזמינים פיצה ממסעדה סינית, הציפיות שלכם היו בהתאם, נכון? פתרון אחסון שנועד עבור קבצים – ונוספה לו באופן מאולץ גם היכולת לאחסן אובייקטים – לרוב יהיה פחות מותאם ממערכת שפותחה אך ורק לצורך אחסון אובייקטים.

7. קלות הניהול: ככל שהמערכת קלה יותר לניהול, כך תזדקקו לפחות עובדים כדי לתפעל אותה. OpenStack Swift, למשל, הוא פרויקט קוד פתוח לאחסון אובייקטים. הוא פרויקט מדהים שכל אחד יכול להוריד ולהתקין עצמאית, אבל המרחק בינו לבין יכולות הניהול של מערכת מסחרית מתקדמת הוא גדול, והמחיר הוא בשעות אדם ו/או בהשבתות לא יזומות של השירות.

הכתבה בחסות IBM

IBM עומדת בחזית תחום האחסון בענן ומציעה פתרון אחסון אובייקטים בסביבה היברידית, שמותאם במיוחד ליישומים עתירי מדיה כמו וידאו ותמונות. לפרטים נוספים בקרו באתר!כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "אחסון אובייקטים בסביבה היברידית – למה זה טוב?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אביב
Guest

בהחלט נכון, אבל שווה לבדוק את הפתרון המהפכני של Reduxio שמאפשר גם שחזור ברמה של שניה בודדת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: