לא כולם ישרדו אקסלרטור וזה בעצם המבחן האמיתי [טור דעה]

תכליתן של תוכניות ההאצה היא לבחון רעיון במהירות, ובמידה ואין לו סיכוי אמיתי לחסל אותו בשלב מוקדם ככל האפשר. הנה כמה מהסיכונים שבסביבה מעודדת יזמות כמו זו המצויה באקסלרטורים

מאת טל קלם, מנהל האקסלרטור TheHive Ashdod by Gvahim

בארץ פועלות עשרות תכניות האצה. יש המונים את מספר גופי התמיכה ביזמים (אקסלרטורים, חממות, מתחמי עבודה משותפים וכו’) במאות, מספר מוגזם לכל הדעות במדינה קטנה כמו ישראל. המצב הזה יוצר תחושה של שפע מצד היזמים. אינספור תכניות עם הבדלים זניחים למראית עין, בעיקר ליזמים חסרי ניסיון שמתקשים להבחין בהבדלי הערך בין התכניות. מספר המועמדים לתכניות השונות נע בין עשרות למאות, כאשר לעתים אלו אותם היזמים שמתמודדים במקביל במספר אקסלרטורים. יש ביניהם גם צוותים שעושים “שופינג” בין התכניות ובודקים מי מציע להם ערך גבוה יותר.

כשהיזמים מתקבלים לתכנית האצה, לחממה או מקבלים מענק כספי מרשות החדשנות (לשעבר המדען הראשי במשרד הכלכלה), הם מקבלים בעצם חיזוק לאגו – “הנה, הוכחנו שאנחנו שווים משהו. החבר’ה האלה בטח יודעים מה הם עושים. הם מראיינים כל כך הרבה יזמים ובודקים טכנולוגיות. אם הם בחרו בנו אז כנראה שאנחנו טובים”. הבעיה היא, שזה לא תמיד כך. השיקולים בקבלת יזמים לתכניות התמיכה השונות מגוונים, ולעתים “הבעת האמון” הזו דווקא מזיקה ליזמים.

הברירה הלא טבעית

פעם, כדי להקים מיזם היה צריך ללכת נגד הזרם. הדבר היה לא מקובל ודרש תעוזה רבה. כשהקמתי את המיזם הראשון שלי לא היו תכניות האצה, לא חממות, לא קרנות הון סיכון ואפילו לא מנטורים שיסייעו בעצה טובה. במקביל להקמת המיזם הייתי צריך להתמודד עם התנגדות הסביבה – ההורים שהצטערו על שנטשתי את הלימודים בדרך לתואר שני, החברים שהחלו לבנות קריירה ובעיקר, הייתי צריך להתמודד עם תנאי השוק ולייצר עסק רווחי שיכניס כסף. כדי להתמודד עם כל ההתנגדויות האלה הייתי צריך המון תשוקה לעניין.

ואילו, היום נוצרה מציאות הפוכה, שבה צו האופנה הוא להיות יזם. סיפורי הגבורה של היזמים ש”עשו את זה” ממלאים את ערוצי המדיה, החברה מקבלת את היזמים בחיבוק ואפילו מצפה מחבר’ה צעירים להיות יזמים. הורים גאים בילדיהם שהופכים לסטארטאפיסטים ואינם מלינים על הזמן האבוד.

אבל, כידוע, לא כולם מצליחים. האקסלרטורים והחממות מלאים במיזמים שלא ישרדו לאחר תקופת התכנית. הסיבות שונות ומגוונות ולא זה המקום למנות אותן, אבל זוהי גם תכליתם של האקסלרטורים – לבחון רעיון במהירות, ובמידה ואין לו סיכוי אמיתי לחסל אותו בשלב מוקדם ככל האפשר.

הבעיה בפורמט הזה אינה בהתרסקות של אנשים מוכשרים, ש”הכישלון” דווקא עשוי להפוך אותם ליזמים טובים יותר. הם כנראה יקימו מיזם נוסף, ובסיבוב הבא או בזה שאחריו יצליחו יותר. הכישלון הוא אבן דרך חשובה עבורם והופך אותם ליזמים ולמנהלים טובים יותר.

הבעיה היא ההתרסקות של מי שלא היו מתאימים או בנויים נפשית למהלך הזה מלכתחילה, וההתנסות עלולה לגרום להם למצב נפשי וכלכלי קשה, לחוסר ביטחון ולמצוקה.

השקעה ועכשיו

כמנהל אקסלרטור אני מתאכזב לא פעם לראות יזמים שמתייאשים מהר מדי, מוותרים כשקצת קשה. בימי השפל שלי כיזם הייתי חייב הרבה כסף לספקים, עם ריבית שלילית כואבת בבנק, אבל המיזם שלי היה כל חיי. חייתי בשבילו, לא ישנתי בגללו ולא היו לי ממש חיים מלבדו. נלחמתי אז על כל שקל, ידעתי שהסיכון גדול אבל התשוקה לדבר היתה חזקה ממני.

היום אני פוגש ביזמים שמגיעים לראיונות ומיד מסבירים לי שהם צריכים לגייס כסף כדי לממש את הרעיון שלהם. כשאני מסביר להם לעתים, שיש להם מוצר עם פוטנציאל הכנסות ושכדאי שיתחילו במכירות ויצברו לקוחות הם מסתכלים עלי בעין עקומה. עדיף מבחינתם שיבוא משקיע וישים איזה מיליון או שניים כדי שיצליחו במהירות.

יזמים אחרים שפגשתי, בכירים בעמדות CTO בחברות מצליחות, הגיעו עם רעיון למיזם סייבר מתוחכם שנראה כבעל פוטנציאל אדיר. היה שם צוות מייסדים מנוסה וטכנולוגיה מבטיחה אלא, שהם הסבירו לי שהם יתמסרו למיזם רק כשיבוא משקיע שישים מספיק כסף כדי שהם יוכלו להמשיך ולהשתכר כפי שהם משתכרים במקום עבודתם – סביב ה-40 אלף ₪ לחודש פלוס כל ההטבות. הבהרתי להם שהם כנראה לעולם לא יהיו יזמים ושחבל על הזמן שלהם.

אחריות כתפיסת עולם

כל משקיע יגיד לכם, שהתנאי הראשון להשקעה במיזם הוא הצוות. אבל רשות החדשנות, למשל, בוחנת את הטכנולוגיה בלבד. ראיתי הרבה יזמים שקיבלו כסף מתכנית ‘תנופה’, הביאו כסף נוסף מהבית, אבל לא היה שם צוות מנצח והמענק הזה רק החמיר את מצבם.

באקסלרטורים קשה לעמוד על טיב הצוות בראיונות הקבלה. לא פעם צוותים מגובשים מתפרקים במהלך התכנית, אנשים זרים צצים כשותפים חדשים, ולעתים הצוות כולו תלוי ביזם אחד שהוא הדבק המלכד, שנותן את ההשראה ומתווה את החזון, ובלעדיו המיזם מתפרק כמגדל קלפים.

מי שמקים אקסלרטור, חממה, מתחם עבודה משותף או כל תכנית תמיכה אחרת, חייב להבין שיש עליו אחריות. היזמים במקרים רבים הם “תינוקות שנשבו”. הם לא מכירים את עולם היזמות, אינם מודעים לסיכונים ולמשמעות של המהלך שלהם. חלקם נכנסו לתחום בגלל שזה צו האופנה והתהליך הפך למקובל. אחרים חושבים שיצליחו בקלות ומקווים להתעשרות מהירה. לכן, יש לנו, מנהלי תכניות ההאצה השונות, אחריות לגורלם, לטוב ולרע.

אנחנו חייבים להבהיר להם, שזה שהם התקבלו לתכנית לא מבטיח עדיין דבר, שאין לנו פס ייצור לסטארטאפים מצליחים, ושאם הם לא יגרמו לזה לקרות בעצמם זה לעולם לא יקרה. אנחנו חייבים גם לגאול אותם מייסוריהם כשאנחנו רואים שהם אינם מתקדמים בקצב או בכיוון הרצוי. זוהי החלטה קשה במיוחד בעולם שאמור להיות יצירתי ולא קונפורמיסטי, שכן ישנן דרכים רבות להצלחה, אבל בדרך כלל מי ש”מזייף” במהלך הדרך ומסרב באופן גורף לקבל את המלצות המנטורים מתרסק בסופה.

בראיונות הקבלה לתכנית אני תמיד שואל את היזמים את השאלות האישיות ביותר – מה מקורות המימון שלכם? כמה כסף וזמן יש לכם כדי לשרוד ללא הכנסות? האם האשה/בעל/משפחה תומכים בכם? וכמה זמן הם יתמכו בכם לפני שיגידו “עד כאן”?

אסור לנו להניח שאנחנו עושים את תפקידנו בבניית תכנית האצה איכותית ושמכאן האחריות היא על היזמים – ירצו יאכלו. לא ירצו – לא יאכלו.

האחריות שלנו מתחילה בבחירת היזמים לאקסלרטור, בליווי צמוד שלהם לאורך התכנית, ולא פחות חשוב מזה – בתמיכה גם לאחר שעזבו והם חוזרים לעבוד לבדם. עלינו להיות אתם בקשר תמידי, לייצר להם הזדמנויות להשתתף בכנסים ובאירועים, להמשיך ולהכיר להם משקיעים, לקוות להצלחתם ולחוש אחריות, במידה מסוימת, לגורלם.

מבחינתי, מי שבחרו והתקבלו לתכנית ההאצה שאני מנהל בחרו בי ובצוות שלי כמי שיובילו אותם ויעמדו לצדם ב-5-6 החודשים הבאים. זו הבעת אמון שטמונה בה גם אחריות כבדה. אין לי את הפריווילגיה שלא להקדיש להם את מיטב זמני ומרצי, ולעשות את כל שנדרש להצלחתם.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "לא כולם ישרדו אקסלרטור וזה בעצם המבחן האמיתי [טור דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הרב גוגל
Guest

צדיק אתה ממש התרגשתי לקרוא.

גיל
Guest

פוסט מעולה.
טל אדם מדהים ומלא ידע, שמחתי לעבוד לצידו אפילו לתקופה קצרה.
ממליץ בחום על תוכנית The Hive באשדוד!

moshe oofnic
Guest

צודק! היום כל פישר עם רעיון רץ לפתוח סטארטאפ מבלי להבין שום דבר, אנשים חכמים שנופלים למלכודת ההייפ סביב סטארטפים, כאלה שקוראים על “אקסיט” של 50 מליון דולר וחושבים שנשאר משהו ליזמים, מה ששכחו לכתוב בעיתון זה שהשקעה זו הלוואה שצריך לשלם עם ריבית ורק אחרי שכל ההלואות שולמו אפשר להתחיל לחתוך מתוך מה שנשאר את האחוזים למשקיעים ורק בסוף ליזמים.
יזם זה אישיות (יש האומרים מחלת נפש), זה לא משהו שעושים כדי להרוויח כסף, הסיכוי שלך להיות סטארטפיסט מצליח או מליונר הוא אפסי…

רוצה להיות מליונר, לך לנדל”ן או כל דבר אחר.

אלף
Guest

כל מילה בסלע!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: