הטכנולוגיה במלחמת הכוכבים ׳׳הכוח מתעורר׳׳ כבר פה

הפיתוחים האחרונים בעולם הטכנולוגי מדביקים את הפער מול סרטי המדע בדיוני במהירות. הנה מספר פיתוחים מסרטי מלחמת הכוכבים שנמצאים כבר בשלב פיתוח מתקדם

 

star wars

מאת חוקרי אינטל.

“מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר” יצא לאקרנים ב-18 בדצמבר כשהוא משגר אותנו לגלקסיה מרוחקת מאוד ולשילוב הייחודי שהיא מציעה של גיבורים ונבלים וטכנולוגיה גבוהה ונמוכה.

אולי אנחנו מרוחקים שנות אור מייצור חרבות אור או תחנת חלל המסוגלת להשמיד כוכב לכת, אבל חלק מהמדע של מלחמת הכוכבים אינו כה רחוק מהישג ידינו. החל מה-TIE Fighters והדרואידים הרפואיים וכלה ב-Stormtroopers וכלי הנשק מבוססי הלייזר, ראו כיצד המדע מדביק במהירות את המדע הבדיוני של “מלחמת הכוכבים”.

אדוני, הפעל בבקשה את מנועי היונים שלך

מדע בדיוני: כמה שינויים חלו ביקום של “מלחמת הכוכבים” ב-30 השנים שחלפו מאז “חזרתו של הג’די”. אך ב”כוח מתעורר” המסדר הראשון (מה שנותר מהאימפריה) עדיין משתמש בכלי הקרב המעופפים TIE.
ספינות חלל איקוניות המאוישות באדם אחד, מצוינות בשני פאנלים סולריים המפיקים אנרגיה עבור צמד המנועים היוניים (מכאן ראשי התיבות TIE: Twin Ion Engines) שמאפשרים לספינת החלל לטוס ולתמרן במהירות. בסרט החדש, פין, הדמות שמגלם ג’והן בויגה, טס באחת הספינות הללו ואף מרסק אותה, כפי שאפשר לראות בטריילר שלהלן:

עובדה מדעית: מנועי יונים כבר קיימים ומניעים רכבי חלל אמיתיים, למרות שהם רחוקים מלהיות מהירים או קלים לתמרון. בדומה ל-TIE Fighter, גשושית Dawn של נאס”א פועלת עם שתי מצערות יונים שאותן היא מניעה באמצעות שני פאנלים סולריים. כוח הדחיפה מושג באמצעות יוניזציה של גז קסנון וסילוקו מהמנועים באמצעות פרופלור.

המלכוד היחיד הוא שכוח הדחיפה הזה עדיין זעיר – 19 עד 91 מילי-ניוטון, למען הדיוק. במונחים מציאותיים, מנועי היונים של Dawn מסוגלים להאיץ את כלי הטיס מ-0 ל-60 מייל לשעה בארבעה ימים. למרות שהגשושית של נאס”א הגיעה למהירויות של 24,000 מייל לשעה בדרכה למיפוי כוכב הלכת הננסי קֶרֶס, נדרשו לה חמש שנים של כוח דחיפה רצוף לעשות זאת.

לדוד משה הייתה חוות לחות

המדע הבדיוני: לוק סקייווקר גדל בחוות הלחות Tatooine של דודתו ודודו ומעבי לחות קיימים מן הסתם בכוכב הלכת המדברי ג’אקו (Jakku) ב”הכוח מתעורר”. ההתקנים המקוריים כללו עמוד מרכזי התומך בכמה צינורות מקוררים שדחסו את האוויר הלח ואספו את הטיפות שנוצרו עליהם.

עובדה מדעית: ב-2011 זכה הממציא האוסטרלי אדוארד ליינקר בפרס דייסון הבינלאומי על מעבה Airdrop המונע באנרגיה סולרית שהמציא, למרות שמאז לא שמענו עליו. התושבים הלא טכנולוגיים במיוחד של צ’ונגונגו בקצה מדבר אטאקמה בצ’ילה משתמשים ברשתות “לוכדות ערפל” בכדי לאסוף מים. נשיונל ג’אוגרפיק מסביר איך זה עובד:

“הרשתות, הארוגות מסיבים דקים מאוד, תלויות אנכית מעל שורה של מרזבים. כאשר הערפל מתעבה על פני הרשתות, המים מטפטפים לתוך המרזבים וצינורות נושאים אותם משם אל הכפר… “לוכדי הערפל” מספקים לכפר כ-10,000 ליטרים של מים מדי יום בממוצע.”

לא את הדרואידים האלה חיפשתם

מדע בדיוני: היקום של “מלחמת הכוכבים” עמוס בדרואידים מכל הצורות והגדלים – דרואידים כגון C3-PO, דרואידים אסטרומך כגון R2-D2 ו-BB-8 החדש ב”הכוח מתעורר”. ויש כמובן גם את דרואידי הקרב, דרואידים מתנקשים, דרואידים רפואיים, דרואידים גששים, דרואידי תחזוקה וגם דרואידים חשמליים “ממולאים”.

עובדה מדעית: הרובוטים נעשים יותר ויותר שכיחים בעולמנו, החל מרובוטים תעשייתיים עצומים שאוספים ומניחים חבילות או רובוטים שואבי אבק וכלה ברובוטים כמו Kiva של אמזון הזוחל במחסני החברה והדרואיד החברותי פפר שאזל מהחנויות ביפן תוך פחות מדקה מהשקתו.

במקום אחר, המערכת הכירורגית של Vinci Xi כבר סייעה בניתוחים מורכבים בעוד שה-Bonirob של בוש הוא אוטומטון בעל ארבעה גלגלים שתוכנת לזהות ולהשמיד זרעי מורדים בשדות של החקלאים. מי יודע, אולי הרובוטים-שליחים עם ששת הגלגלים שפיתחה Starship Technologies יתגלגלו בקרוב ברחובותינו?

בתמונה: חברת Starship Technologies מקווה שהרובוטים השליחים שלה יהיו מראה שכיח ברחובותינו בעתיד

בתמונה: חברת Starship Technologies מקווה שהרובוטים השליחים שלה יהיו מראה שכיח ברחובותינו בעתיד

תוכל להושיט לי יד?

מדע בדיוני: בסוף “האימפריה מכה שנית”, ידו של לוק סקייווקר נקטעת במהלך דו-קרב בחרבות אור נגד דראת’ וויידר. למרבה המזל, עד סוף הסרט, הדרואיד הרפואי 2-1B מצליח להחליף אותה ביד רובוטית שנראית לא פחות טובה. ב”הכוח מתעורר” נראה כאילו ללוק יש גפה מיכנית שונה לחלוטין (בהנחה שהדבר בתמונה הוא באמת היד של לוק).

עובדה מדעית: טכנולוגיית התותבות משתפרת והולכת וגם מחיריה יורדים כל הזמן. ראו למשל את העבודה המצוינת של Limbitless Solutions, אשר תכננו ופתחו אברים ביוניים מותאמים אישית לילדים המודפסים במדפסת תלת ממד. בקצה השני של הסקלה או רואים יד מלאכותית של Bebionic המסוגלת לבצע 14 דפוסי אחיזה. זוהי יד מרובת מפרקים ובעלת שרירים “חשמליים” אשר לוק סקייווקר היה מתגאה בה.

לא קצת קצר בשביל Stormtrooper?

מדע בדיוני: שריון ה-Stormtrooper הפלסטי הלבן מפרקים 6-4 של “מלחמת הכוכבים” זוכה למהפך מסוגנן ב”הכוח מתעורר”. הקסדות של המסדר הראשון מעוצבות בקווים נקיים וחדים יותר בעוד שלוח השריון עצמו נראה כבד ואיתן יותר. חליפת השריון הזו נראית כאילו היא מסוגלת לבלום ירי לייזר, דבר אשר שריון ה-Stormtrooper המקורי לא היה מסוגל לעשות בטרילוגיה המקורית.

עובדה מדעית: משרד ההגנה חשף לאחרונה את “חזון החייל העתידי” המתאר את לבוש הקרב של החייל הבריטי ב-2025. לא מדובר בשריון המכסה את כל הגוף אלא במדים עמוסי חיישנים וגדג’טים, לרבות משקפיים חכמים, שעון חכם וסוללה המשולבת במדים.

כמובן, לא מדובר ב-TALOS (ראשי תיבות של חליפת תקיפה טקטית קלה), פרויקט של צבא ארה”ב הכולל שלד חיצוני שמגן על 60 אחוזים מגופו של הלובש אותו, מעניק לו כוח נוסף, מידע משופר משדה הקרב ומשוב ביומטרי. CNN שידרו לא מכבר מבזק על חליפת “איש הברזל” ואב טיפוס של TALOS אמור להיכנס לשלב הניסויים כבר ב-2017.

תמיד טוב שיש לך בלאסטר בתיק

מדע בדיוני: ב”מלחמת הכוכבים”, נשקי הלייזר נמצאים בכל מקום – על ה-X-Wings, ה-TIE Fighters ובבלאסטרים (blasters) כלי הנשק שנושאים ה-Stormtroopers. לייזר מניע גם את חרבות האור (lightsabers) של קיילו רן הרשע ושל פין, הלא הוא ג’והן בויגה.

עובדה מדעית: איננו יודעים איך לייצר חרבות אור או בלאסטרים מבוססי לייזר. למעשה, אם נצייד את מטוסי הקרב של ימינו בלייזרי סוליד סטייט, נשלול את יכולתם לנסוק מהקרקע ובכך הם יהפכו לחסרי תועלת.

אבל זה לא אומר שלייזרים אינם כלי נשק בר ביצוע. כלי השיט האמפיבי של הצי האמריקאי, USS Ponce נושא על סיפונו מערכת נשק מבוסס לייזר 30 קילוואט ששוויה 40 מיליון דולר כבר מאז 2014 ומפוצץ בעזרתה ספינות ומזל”טים. ראו את הסרטון שלהלן:

וזוהי רק ההתחלה. מחלקת ההגנה האמריקאית התקשרה לאחרונה בחוזה עם Northrop Grumman Space & Mission System שימשיכו לפתח עבורה לייזר סוליד סטייט. מחלקת ההגנה ציינה, “ניתן להשיג שיפור בקטלניות של כלי הנשק באמצעות הבשלה ומיטוב מגוון מאפיינים של המערכת, לרבות עוצמת הלייזר, איכות הקרן, ארכיטקטורת מכוון הקרן והיבטים פיזיים ואופטיים אחרים של תכנון מערכת הלייזר.”

תצטרך למכור את הספידר שלך…

מדע בדיוני: ב”מלחמת הכוכבים” המקורי, לוק סקייווקר החזיק בבעלותו X-34 landspeeder, שאותו מכר כדי לקנות כרטיס ל-Millennium Falcon של האן סולו. ה-X-34 הוא הדוגמה הראשונה שראינו לרכב הנוסק בכוח הרתע (repursolift) ומסוגל לרחף מעל הקרקע. זהו הרכב הראשון מרבים – אופנוע ספידר Imperial, רפסודת המפרש של ג’אבה, הטנקים המרחפים, ה-pod racers והנסיעה ברכב anti-grav הקופסתי של ריי – שאנו רואים ב”הכוח מתעורר”.

עובדה מדעית: אם יש סוד כלשהו המאפשר להתנתק מכוח הכבידה, המדענים טרם גילו אותו. במבט ראשון, נראה שה-Hoverboard של לקסוס מתאים למפרט מאחר והוא מסוגל לרחף מעל משטח החלקה באמצעות סופר-מוליכים המתקררים באמצעות חנקן נוזלי. אך הטכנולוגיה מצריכה גם מסלול מגנטי, וכזה טרם נראה בסרטון ההדמיה המרשים.

כלי הרכב הקרוב ביותר שאנו יכולים להציע ל-speeder של “מלחמת הכוכבים” הוא אופנוע מרחף המצויד בפרופלור כגון ה-Aerofex Aero-X. כלי זה מונע במנוע רוטורי משולש, מסוגל לשאת שני אנשים ולרחף מעל הקרקע בגובה של עד שלושה מטרים ובמהירות של עד 72 קמ”ש. עם מיכל דלק מלא, טוענים המפתחים, הוא יכול לרחף יותר משעה. מחיר? 85,000 דולר בלבד. מתי? 2017.

ומה בישראל?

חלק מהפיתוחים שנחשבים היום למדע בדיוני ומופיעים בסרטי “מלחמת הכוכבים” קורים כבר במעבדות אינטל בעולם ובישראל. קבוצת הפיתוח RealSense של אינטל חיפה וירושלים מראה בסרטון כיצד הרובוט R200-D2 מנסה לגנוב את התוכניות הסודיות של האימפריה (כלומר מהנדסי אינטל חיפה…) אבל נתקל בהתנגדות. הסרטון מדגים טכנולוגיה שפעם היתה נחשבת למדע בדיוני. היכולת של רובוט לזהות מכשולים ועצמים, ולנווט באופן אוטונומי. זה קורה בזכות מצלמת התלת מימד שפותחה במרכז הפיתוח שלנו. העתיד הוא שרובוטים, כמו מזל”טים, או מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים, יוכלו באמצעות מצלמת תלת מימד לזהות אובייקטים, ולדעת לנווט בעצמם. ומכאן אין גבול ליישומים האפשריים.

הרובוטים במלחמת הכוכבים הם בעלי אינטלגנציה מלאכותית ברמה גבוהה. ניצנים ראשונים למחשבים שלומדים בעצמם ומאפשרים להבין שפה אנושית קורים בקבוצת המיחשוב הקוגנטיבי של אינטל ישראל. בסופו של דבר המטרה היא לפתח מעבד המחקה את צורת החשיבה והתגובה של מוח האדם לאירועים הסובבים אותנו. איסוף הנתונים מתחיל מסנסורים שונים כמו מצלמה או מיקרופון, עובר דרך מנועי זיהוי השפה האנושית והבנתה, מנועי הבנה ויזואלית ועד לקבלת החלטות, תוך שימוש במערכות Neural Nets וכלי Machine Learning”… כל אלה קורים ברובוטים של מלחמת הכוכבים בצורה מלאה. כעת המציאות מתחילה להדביק את המדע בדיוני.

המאמר נכתב על ידי חוקרי אינטל ונערך על ידי דין אוונס.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "הטכנולוגיה במלחמת הכוכבים ׳׳הכוח מתעורר׳׳ כבר פה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

אף פעם לא הבנתי למה אנאקין סקייווקר נתן ל-C-3PO מספר מודל ולא פשוט שם. גם תמיד אומרים בסרטים שהרובוט הוא מסוג C-3PO, למרות שהוא לא משום סוג – הוא custom made

wpDiscuz

תגיות לכתבה: