כתיבה מקוצרת ב-SMS: בסגנון המאה ה-19

תערוכה בספריה המלכותית של בריטניה חושפת שלא הדור שלנו המציא את קיצורי המסרונים המוכרים באנגלית

אם יש בבעלותכם טלפון סלולרי ויצא לכם לכתוב הודעת SMS (או מסרון, בעברית) בוודאי נתקלתם בתופעת הכתיבה המקוצרת. למשל, המשפט “I’ll see you before tomorrow” יתקצרו ל-“C U B4 tmw”. המטרה היא כמובן להתגבר על מחסום 160 התוים (70 בלבד בעברית) ב-SMS, וגם זירוז הכתיבה של מילים וביטויים מוכרים לרובנו. סיבה נוספת היא פישוט וקיצור ההקלדה במקלדות הקטנות והמסורבלות בהן צויידו רוב מכשירי הסלולר.

אם תשאלו סובבים מתי הופיעה התופעה, רובם יאמרו שככל הנראה החל השימוש בקיצורים אלו אי-שם בשנות ה-90 המאוחרות או שנות האלפיים, עם הפיכתו של מכשיר הסלולר לכלי תקשורת עיקרי עבור רבים ושרות המסרונים לכלי נוח להעברה של מסרים קצרים. בניגוד לסברה זו, ועל פי תחקיר של העיתון הבריטי הגארדיאן נראה שהתופעה הופיעה הרבה, הרבה יותר מוקדם.

שירה אמבלמטית

תערוכה חדשה בספריה המלכותית של בריטניה, סוקרת את ההסטוריה של השפה האנגלית בכל שנות קיומה – החל מהכתבים הקדומים ביותר. בין היתר, הוצג גם סגנון כתיבה ייחודי בו השתמשו כותבים עוד במאה ה-19 בו נעזרו בחילופי וקיצורי מילים באמצעות מספרים ואותיות. סגנון כתיבה זה, הנקרא כתיבה אמבלמטית (poetry emblematic), נחשב מעין משחק ספרותי מתוחכם.

דוגמה מובהקת לסגנון זה המוצגת בתערוכה היא הפואמה של צ’רלס בומבו שנכתבה ב-1867: Essay to Miss Catherine Jay מדובר בכ-130 שנים טרם הומצא הטלפון הסלולרי, וגם אם הרבה מן השורות לא מובנות למשתמשי אייפון בני זמנינו – השיטה לכתיבה המקוצרת די ברורה כאן. Charles C Bombaug משתמש בשורות כמו “I wrote 2 U B 4” שורות אחרות נעזרות בקיצורים וירטואוזיים יותר: “He says he loves U 2 X S,/ U R virtuous and Y’s,/ In X L N C U X L/ All others in his i’s”. כמה גיקים של שפה וספרות כל כך אהבו את רעיון הכתיבה המקוצרת שאף שחזרו את היצירה הקלאסית של רוברט בראונינג “My Last Duchess” לשפת 160 התווים.

אז בפעם הבאה שאתם מתעצבנים על הכתיבה העילגת בקיצורי SMS, תדעו לכם שזו נחשבה הברקה ספרותית קלאסית מתוחכמת עוד במאה ה-19.

מיכאל ויצמן

מורה לאנגלית בהשכלתו, שוטר מג"ב בשירותו הצבאי (כן שוטר בגן ילדים). פריק של טכנולוגיה, סלולר וכל דבר דיגיטלי. בזמנו הפנוי מכתיבת שורות אלו משחק איירסופט.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* שימו לב: תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, לרבות דברי הסתה, הוצאת דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב ו/או בניגוד לדין ימחקו. Geektime מחויבת לחופש הביטוי, אך לא פחות מכך לכללי דיון הולם, אתיקה, כבוד האדם והדין הישראלי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: