PSN Plus נגד Xbox Live

ב-29 ליוני צפויה להתחיל ההרשמה ל PSN Plus – שירותי הרשת החדשים בתשלום של סוני עבור קונסולת הפלייסטיישן 3. מנגד, כבר כמה שנים שמיקרוסופט גובה תשלום באותו גובה בדיוק עבור שירותי הרשת שלהם – מנוי זהב ל-Xbox Live. מה בדיוק מקבלים תמורת הכסף בכל אחד מהצדדים, מה לא מקבלים, ועל איזה מהשניים לא שווה להוציא גרוש? איתי חורב משווה

אל תתפסו אותי במילה, אבל ב-29 ליוני אמורה להתחיל ההרשמה ל PSN Plus – שירותי הרשת החדשים בתשלום של סוני עבור קונסולת הפלייסטיישן 3. מנגד, כבר כמה שנים שמיקרוסופט גובה תשלום באותו גובה בדיוק עבור שירותי הרשת שלהם – מנוי זהב ל-Xbox Live. מה בדיוק מקבלים תמורת הכסף בכל אחד מהצדדים, מה לא מקבלים, ועל איזה מהשניים לא שווה להוציא גרוש? אם תקראו עד הסוף, תדעו את כל התשובות. ספויילר קטן – PSN Plus היא הרשת שאתם לא רוצים לשלם עליה.

אז מה בעצם סוני נותנים לנו לפראיירים שישלמו להם תמורת אותם 50 דולרים אמריקאים לשנה שהשירות יעלה? בעיקר כמה מתנות זמניות ושירותים שהם צריכים לתת בחינם. בואו נעבור על הרשימה שסוני סיפקו ונבין מה המשמעות של כל סעיף בה:

  • כשתירשמו ל-PSN Plus תקבלו משחקים בחינם – אם תעשו את המנוי באירופה, תקבלו את Little Big Planet. אם תעשו אותו בארה”ב, תקבלו את Wipeout HD. האם מדובר במתנה עם תאריך תפוגה, כמו שאר המתנות שמקבלים דרך המנוי? לא ברור, אין פירוט בנוגע למתנה הזאת. אם מדובר במתנה שנשארת אצלכם, זה שווה. בנוסף תקבלו מדי חודש כמה משחקים בחינם. חלקם יהיה משחקי פלייסטיישן 1 (Meh), חלקם יהיו Minis (איכס) וחלקם יהיו משחק PSN אמיתיים (לרוב זה לא משהו, לפעמים זה נחמד). החיסרון של המתנות האלה – ברגע שיסתיים המנוי שלכם, המשחקים יפסיקו לעבוד. לא עדיף לקנות בכסף הזה קצת פחות משחקים בשנה, אבל שהם גם יישארו שלכם אפילו אחרי שנתיים?
  • הנחות ברכישות בחנות הרשת של פלייסטיישן – פריטים שונים יוצעו בהנחה של 20-50 אחוזים. אילו פריטים? לא אמרו. אולי יהיה מדובר במפות ל-COD ובמשחקים מלאים, ואולי יהיה מדובר בדמויות ל-Little Big Planet וברקעים דינמיים. אי אפשר לדעת מה הסעיף הזה שווה, אבל בכל מקרה, בשביל שהוא יהיה שווה 50 דולרים בשנה, אתם צריכים לעשות קניות בשווי של לפחות 100 דולרים בשנה בחנות (בהנחה שכל הפריטים שאתם קונים הם כאלה שמקבלים את ההנחה המקסימלית). אגב, גם ממיקרוסופט תקבלו הטבה דומה – בכל שבוע בערך יש בחנות של מיקרוסופט את עסקת השבוע, בה מוצע משחק או תוכן כלשהו בהנחה משמעותית. שם גם מדובר לרוב בתוכן איכותי.
  • הזמנות מוקדמות לבטאות של משחקים פופולריים – איזה כיף – תוכלו לשלם בשביל משהו שעדיין יש סיכוי לא רע לקבל בחינם, ושבעצם לא שווה כסף. בטא, למי ששכח, זה חלק קטן ורחוק מלהיות שלם ממשחק, שמטרתו היא למצוא בעיות באותו משחק ולתקן אותן. כלומר, תשלמו לסוני על הזכות להיות בודקי התוכנה שלהם, משהו שבדרך כלל סוני אמורים לשלם עליו לאנשים.
  • פרקים חודשיים של Qore בחינם – לפני שנה ומשהו סוני הכריזו על המגזין שלהם, Qore. מספר אנשים רצו ועשו מנוי שנתי. שנה אחר כך אפשר היה לקרוא ברשת עד כמה שזה לא היה שווה את הכסף. כנראה שסוני הבינו שאף אחד לא הולך לקנות את המגזין הזה, ומי שכן הולך לקנות אותו, כנראה שגם יעשה מנוי ל PSN Plus. למי שלא יודע, מדובר על מספר כתבות וידאו שיוצאות מדי חודש, בתוספת חידוש ברמה נמוכה למדי (בדרך כלל) למשחק קלאסי כלשהו וגישה מוקדמת לדמואים של משחקים שונים. נכון, על משחק בדמואים, בניגוד לבדיקות תוכנה, סוני לא אמורה לשלם לאף אחד. אבל היא גם לא אמורה לגבות עליהם כסף. אתם באמת לא יכולים להתאפק את השבוע עד חודש שיעברו מיציאת הדמו למנויי Qore ועד שהוא יהיה זמין גם לכם?
  • נסה לפני שאתה קונה – כאן מדובר בשירות חדש ומעניין, אבל מה שמעניין בו הוא המשמעויות שלו עבור כל המשתמשים, ולא רק עבור מנויי PSN Plus. השירות אומר שתוכלו להוריד משחק מלא לקונסולה ולשחק בו במשך שעה. זה לא דמו – זה המשחק המלא, עם כל מה שזה אומר – שמירות משחקים, גביעים, משחק ברשת. יש גישה להכל. בהשקה ניתן יהיה להתרשם כך מ Infamous. האם זה אומר שסוני עומדים להתחיל שירות הורדות של משחקים מלאים בדומה ל Games on Demand שכבר קיים לבעלי אקסבוקס? אם כן, מדובר בצעד מבורך עבור כל המשתמשים.
  • הורדות אוטומטיות – הנה עוד משהו שאתם אמורים לקבל בחינם. לפעמים הפלייסטיישן יתעורר לבד באמצע הלילה ויוריד עדכונים, פאצ’ים ושאר תוכן (קטעי וידאו, דמואים וכו’) שסוני החליטו שיעניינו אתכם – בלי לשאול אתכם. זה מאוד נחמד כשיוצא עידכון תוכנה ואפשר לחזור מהעבודה ולהתחיל לשחק ברשת מיד במקום לחכות שעות שהוא ירד. זה קצת פחות נחמד כשהדיסק הקשיח הצפוף ממילא מתמלא בתכנים מיותרים. וזה הכי פחות נחמד שצריך לשלם על דבר כל כך בסיסי. סוני – אולי את השירות הקריטי של עדכוני תוכנה תתנו בחינם ואת התוכן המיותר תתנו רק למנויים שממש מבקשים את זה?

מה אתם לא מקבלים כשאתם משלמים על השירות?

בשלוש מלים: Cross Game Chat. אולי התכונה המבוקשת ביותר על ידי לקוחות סוני. למנויים בתשלום של מיקרוסופט יש את האופציה הזאת – מדובר בצ’אט שפועל ברמת מערכת ההפעלה ולא המשחק שבו משחקים. יש לעניין שני יתרונות: אפשר לדבר עם מי שרוצים בלי קשר למשחק שבו משחקים, ולא צריך לסמוך על המתכנתים שיישמו כמו שצריך את הצ’אט במשחק. כל מי שניסה לשחק בורדרלנדס עם חבר בפלייסטיישן מבין עד כמה חשוב היתרון השני. את היתרון הראשון קשה להבין לפני שמנסים, אבל תאמינו לי שזה יתרון, ואם זה מבלבל אתכם לשמוע דיבורים של Gears of War בזמן שאתם רוכבים על סוס במערב הפרוע – פשוט תתנתקו מהצ’אט. פשוט, לא?

ועל מה לא צריך לשלם?

על כל מה שלא צריך לשלם כרגע. זה אומר שבניגוד לבעלי אקסבוקס, בעלי פלייסטיישן עדיין יוכלו לשחק ברשת בחינם, אבל עדיין יסבלו משירות רשת ירוד יחסית. זה גם אומר שיש סיכוי שכשיופיעו שירותי רשת חדשים בעתיד, הם עלולים להיכלל בשירותי הרשת החינמיים.

משהו רקוב בממלכת דנמרק

מי שהחזיק מעמד עד עכשיו בוודאי שם לב להעדפה קלה שיש לי לשירותי הרשת של מיקרוסופט. כדאי רק לקחת בחשבון שהשירות של מיקרוסופט הוא גן סגור – כמו באייפון למשל. לא כל אחד יכול לשים שם מה שהוא רוצה, ולמרות שנדמה שמדובר ביתרון שמוביל לתכנים איכותיים יותר, עדיין יש לגישה הפתוחה של סוני יתרונות. קחו לדוגמא את ההכרזה על Portal 2 במסיבת העיתונאים של סוני ב E3. לא רק שנאמר שהמשחק יגיע לפלייסטיישן 3 – נאמר במפורש שמדובר יהיה בגרסה טובה יותר מגרסת האקסבוקס. את המשפט הזה לא אמר מנהל כלשהו בסוני אלא מפתח המשחק, גייב ניואל, שהיה ידוע בעבר כאחד המלכלכים העיקריים בתעשיה על הפלייסטיישן. אבל מה לעשות – הגן הסגור של מיקרוסופט לא מאפשר להביא תכונות שונות למשחק, תכונות שסוני בהחלט מאפשרים למפתחים להשתעשע בהן, וכנראה שזה מקור ההעדפה של הפלייסטיישן על האקסבוקס כשמדובר ב-Valve של השבועיים האחרונים.

דוגמא נוספת היא פיינל פנטזי 14. כאן כבר לא מדובר בספקולציות של בלוגר – מפיק המשחק, הירומיצ’י טנאקה אמר בפירוש ש”הסיבה העיקרית שהמשחק לא יוצא לאקסבוקס היא רשת ה Live”. הרשת הסגורה של מיקרוסופט שלא נותנת יותר מדי חופש בתכונות כמו משחק בין פלטפורמות (למרות שכבר יצא משחק שבו משחקים ביחד שחקני PC ושחקני אקסבוקס. הוא נקרא Shadowrun והוא גרוע) הרחיקה את Square Enix מהקונסולה, וזה למרות המעבר המפתיע שהם ביצעו ב E3 בשנה שעברה, כשהוכרז פיינל פנטזי 13 לאקסבוקס.

לסיכום

הרשת בתשלום של סוני לא שווה את הכסף. הרשת בתשלום של מיקרוסופט כן. למרות זאת, לרשת של סוני יש יתרונות בולטים, בעיקר המשחק בחינם והפתיחות כלפי מפתחים. נסיים בפתגם הידוע – “פראיירים לא מתים, הם רק עושים מנוי על PSN Plus”.

הפוסט פורסם במקור בבלוג Gamer Daddy

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

2 תגובות על "PSN Plus נגד Xbox Live"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אסף
Guest

פראיירים לא מתים הם רק קונים XBOX ומשלמים כסף בשביל לשחק אונליין לעומת שחקני הPS3 (ועוד לא דיברנו על האקסקלוסיבים של הPS3…)

Gamer Daddy
Guest

אסף, לא צריך להיות פאנבוי של מיקרוסופט בשביל להבין שהשירות שהם נותנים עדיף בכמה וכמה רמות על השירות שסוני נותנים. אם תקרא את הבלוג שלי תגלה שאני מעדיף את הפלייסטיישן על האקסבוקס. זה לא אומר ששירותי הרשת של סוני שווים משהו – לכל קונסולה יתרון וחיסרון, והרשת היא החיסרון הבולט של הפלייסטיישן.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: