ישבנו עם נסיך (אמיתי) ושאלנו אותו מה הוא חושב על סצנת הסטארטאפים הישראלית

הוא בן הזקונים של משפחת המלוכה ההולנדית, אחיו של מלך הולנד, והוא כאן בישראל בפעם הראשונה לביקור בן יומיים. קונסטנטין כריסטוף פדריק אשווין הוא לא רק נסיך, אלא גם מנהל תחום החדשנות של הולנד והוא לא הגיע סתם לישראל

הנסיך קונסטנטין ואן אורנג׳ (תואר מלוכה), ראש מנהל החדשנות של הולנד

מי שהסתובב בשדרות רוטשילד במהלך השבוע האחרון בוודאי לא הבחין בנוכחות של בן מלוכה באזור. קונסטנטין כריסטוף, בן לשושלת בית אורנז'-נאסאו, בית מלוכה ששורשיו טמונים עמוק במאה ה-16 לספירה, הוא בן הזקונים למשפחת המלוכה ההולנדית, אחיו של וויליאם, מלך הולנד. פרט להיותו נסיך מחזיק כריסטוף גם בתואר אחר ורלוונטי קצת יותר לסיפור שלנו, הוא מכהן כמנהל תחום החדשנות של הולנד, תפקיד שהוא הרבה מעבר לסמלי.

לארץ הוא הגיע לביקור בן יומיים בחסות שבוע הסייבר שנערך בתל אביב בימים אלה, ועל אף השעות הספורות שהספיק לבלות כאן בישראל, נראה שהוא הגיע מוכן וכבר גיבש דעה מוצקה לגבי הסטארטאפ ניישן. בשיחה שקיימנו איתו זכינו לקבלה הצצה לסצנת הסטארטאפים ההולנדית וחשוב מזה – גילינו מה הם חושבים שם עלינו.

סצנת ההייטק והסטארטאפים בהולנד – הכרות

הולנד מונה היום כ-17 מיליון תושבים, מספר נמוך משמעותית משכנותיה הדומיננטיות בתעשיה (גרמניה עם 82 מיליון תושבים ובריטניה עם 65 מיליון). היתרון של ההולנדים על פני הקולגות האירופאיות טמון בנקודה אחת שחוזרת על עצמה שוב ושוב – הם מדברים אנגלית היטב, והם מאוד (מאוד) מסודרים ויסודיים.

שתי חברות שהפכו לגאווה לאומית ומשמשות לא מעט לניים דרופינג במהלך שיחות עם נציגים מתעשיית הייטק המקומית הן booking.com ו-tomtom, שתי חברות ענק שהצליחו ברמה בינלאומית ועשו לא מעט רעש מעבר לים. כמה גדולות? ובכן, טום טום מעסיקה קרוב ל-5,000 עובדים ב-58 משרדים שפזורים ב-35 מדינות מסביב לעולם ולימים המפות שלה החליפו את Google Maps במכשירי האייפון. את booking.com אין באמת צורך להציג – החברה אמנם נרכשה על ידי תאגיד אמריקאי כבר ב-2005, אך נחשבת למצליחה עד היום והמטה שלה עדיין יושב באמסטרדם. Priceline Group שרכשה את בוקינג עשתה את הדיל של חייה – היא שילמה עבורה 133 מיליון דולרים בלבד כשהיום אחראית בוקינג ליותר משני שליש מהכנסותיה.

בהולנד שלוש ערים גדולות: אמסטרדם, רוטרדם והאג. הפעילה ביותר בתחום ההייטק היא אמסטרדם, שנהנת גם ממיתוג מצויין ומקום שמושך אליו הרבה אנשים בשל אורח החיים הייחודי, ולא, אנחנו לא מדברים כאן על סמים.

אחרי שנים שצפתה הולנד מהצד כיצד לונדון, ברלין ופריז גוזלות ממנה את אור הזרקורים כהאבים אירופאים המרכזים לתוכם את תעשיית ההייטק, החליטה להקים ב-2014 גוף בשם StartupDelta שנועד לאגד, למתג ולהפיץ לעולם את הולנד כשער הכניסה האירופאי לסטארטאפים מכל העולם. בראש הארגון הזה עומד היום הנסיך קונסטנטין.

בישראל אין לנו בית מלוכה, מעולם לא היה, תסביר לנו רגע איך בכלל נסיך הופך למנהל תחום החדשנות במדינה?

״ביליתי 20 שנים מחיי בחו״ל, גרתי קודם לכן בבלגיה, בצרפת, בבריטניה ובארה״ב. התבקשתי לעשות זאת על ידי קודמתי בתפקיד (ר.ל Neelie Kroes), היא ביקשה ממני לעזור לה לכתוב את הקווים המנחים, החזון של StartupDelta. באותה העת אירגנתי פסטיבל טכנולוגיה גדול בהולנד והוצע לי התפקיד, שמחתי לקבל אותו. אז כן, אין ספק שתואר מלוכה יכול להועיל לך כשאתה מנסה לקדם יוזמות, אני מבין את זה. אבל בניגוד לאחרים שיכלו לקחת את התפקיד הזה לי אין אג׳נדה, אין אינטרס – אני לא פוליטקאי ולא איש עסקים, יש לי מטרה אחת והיא לעשות יחסי ציבור טובים להולנד ולהייטק המקומי ואני מניח שקל לי לעשות את זה יותר מאחרים כי אני נטרלי, אני מעבר למשחק הפוליטי והעסקי ומבינים שזה מגיע ממקום אחר. אגב, בניגוד למשפחת המלוכה הבריטית, אנחנו גם לא מקבלים שכר על העבודה שלנו, אני לא עובד בשכר ואף אחד לא משלם לי על זה, זה מגיע מרצון אמיתי״

מה מייחד את סצנת הייטק והסטארטאפים של הולנד? מה לא תמצא במקום אחר?

״המיקום שלנו מאוד מרכזי והמרחקים בין ערים חשובות הוא קצר באופן יחסי. פרט לזה התעשיה בהולנד מאוד בוגרת ומפותחת, אתה יכול למצוא כל תחום שרק תחשוב עליו ולגלות תעשיה פעילה שתוכל להשתלב בה בקלות. אנחנו מחזיקים בנמל הגדול ביותר באירופה, למעשה הוא היה הגדול בעולם, אבל סין הצליחה להדיח אותנו שם. יש לנו המון תאגידים בינלאומים גדולים, כמו פילפס למשל, שצמאים לחדשנות ומחפשים כל הזמן סטארטאפים רלוונטים. באירופה אולי רק שוויץ יכולה להתגאות בזה גם היא, אבל שם זה ממוקד בעיקר בתחום המדטק והפינטק, אצלנו זה רחב יותר״.

איפה יושב מרכז ההייטק בהולנד? לאיפה כדאי ללכת אם יש לך מיזם מצליח ואתה רוצה לפנות לשוק האירופאי?

״ללא ספק אמסטרדם. אין מה לעשות, יש גם מרכיב חברתי, מרכיב סוציאלי, אמסטרדם היא הכי דינאמית. אבל זה נכון לסטארטאפים, תעשיית ההייטק אצלנו ממוקמת בערים אחרות כמו איינדהובן ואוטרכט (ר.ל עיר קטנה בדרום הולנד שמוכרת בעיקר בזכות האוניברסיטה שלה שמחזיקה בראש דירוג האוניברסיטאות הטובות ביותר בהולנד). אפשר לומר שבדרום המדינה תמצא תעשיה ותיקה יותר, אבל אם אתה מחפש קשרים, חללי עבודה ונגישות זו תהיה אמסטרדם״.

ישראל מזוהה קצת יותר עם מספר תחומים בהייטק כמו סייבר למשל, יש תחומים מסויימים שאתה יכול לומר שהם חזקים יותר בהולנד?

״אנחנו מאוד טובים בהנדסת מים, אני יודע שזו נקודה רגישה אצלכם, אבל אנחנו ממש טובעים במים וזה משאב נגיש שהפך את התעשיה הזו אצלנו למאוד מתקדמת. יש לנו תעשיה מפותחת הנוגעת לפיתוח שבבים״.

אתם מנסים למתג כרגע את הולנד כיעד אטרקטיבי ליזמים ישראלים שרוצים לפרוץ לשוק האירופאי. אבל מול ברלין ולונדון, למה שיעדיפו דווקא אתכם?

״ברלין נחשבת לזולה וזה קורץ להרבה מאוד אנשים אבל יש גם חסרונות לשוק הגרמני. הרבה אנשים פונים לברלין מהמקום החברתי, הדינאמי – אמסטרדם היא מתחרה ראויה בהיבט הזה. לגבי לונדון, ובכן, עד לא מזמן היא אולי היתה יעד פופולארי ליזמים, אבל מאז הברקזיט, לא ממש בטוח שזה המקום הכי נכון להיות בו אם רוצים לפרוץ לשוק האירופאי. ההולנדים דוברים אנגלית מעולה, בגרמניה תמצא הרבה אנשים שמתקשים לתקשר באנגלית. ההולנדים גם מאוד קלילים וגמישים, כמוכם הישראלים, אנחנו הרבה פחות מקובעים וקל יותר להקים עסק אצלנו וליצור שותפויות, וחוץ מזה יש לנו כבוד מאוד גדול אליכם הישראלים, אנחנו מאוד מעריכים את סצנת הסטארטאפים פה ומנסים ללמוד ממנה״.

שנים שאף אחד לא הזכיר את הולנד כשדיברו על הייטק וסטארטאפים, בשנים האחרונות משהו השתנה. מה קרה? 

״היתה לנו סצנת הייטק וסטארטאפים משגשגת, אבל לא עסקנו בשיווק, אף אחד לא ידע עליה. כשאתה רוצה למשוך אנשים מבחוץ אתה צריך להשקיע ביחסי ציבור, לגרום לאנשים להבין מה אתה עושה, מה יש לך להציע. בשנת 2014 החלטנו להתמקד בשיווק, להציג את התעשיה שלנו והקמנו את StartupDelta. הבנו שזה שיש לנו משהו טוב ביד אבל אף אחד לא יודע עליו, לא באמת עוזר לנו. הקלנו על יזמים בהשגת ויזה, הקלנו על סטודנטים זרים ללמוד אצלנו ולהקים את העסק שלהם אחרי שהם מסיימים ללמוד. הפכנו להיות ידידותיים יותר בתחום הזה. תראה אתכם – אני חושב שחלק גדול מיחסי הציבור המעולים של ההייטק הישראלי הם בזכות ספר אחד, Start-up Nation, שמאז שיצא לאור לא מפסיקים לדבר עליכם״.

אתם פונים ליזמים ישראלים, מנסים לקרוץ להם כעת, למה דווקא ישראל?

״שיתופי פעולה עם סטארטאפים ישראלים חיונים לנו, יש כאן תעשיה מפותחת ואנחנו רוצים ליצור קשרים אתכם. מעבר לזה, ההייטק הישראל הוא סיפור הצלחה מעולה, אני משתמש בו כדוגמא כשאני מנסה לקדם יוזמות בהולנד. למרות הקשיים שלכם פה, עדיין הצלחתם ובענק וזה משהו שצריך ללמוד ממנו. אני מעריך מאוד גם את ההצלחה של אסטוניה וחושב שבריטניה הציגה חדשנות אמיתית בשנות ה-90 וגם מזה צריך ללמוד. יש לנו גם הרבה מה לחלוק אם המנטליות הישראלית, אנחנו משלימים אחד את השני, הולנד היא מדינה מאוד מסודרת, לרוב זה יתרון, אבל לפעמים זה גם קצת חסרון, כי אנשים מאוד בטוחים, הם מצויים באזור הנוחות שלהם ולעיתים זה מכשול לחדשנות. יש לנו הרבה מה ללמוד אחד מהשני״.

שאלה אחרונה: אתה פה יום וחצי, זה אמנם לא הרבה זמן, אבל יצא לך לפגוש ולשוחח עם כמה ישראלים, מה הרושם הראשוני שלך?

״הרושם הראשוני שלי מישראלים הוא פוקוס והרתמות למטרה משותפת, נעלה יותר מסיפוק אנוכי. אנשים כאן מרגישים שחדשנות היא מצרך חיוני לקיום של ישראל, שחייבים לעסוק בזה. בסיליקון ואלי תמצא הרבה יזמים שפועלים לטובתם האישית, הצלחתם האישית, כאן זה מרגיש שיש איזו מטרה נעלה יותר שאנשים פועלים למענה, לטובת המדינה, עבור מטרה משותפת, והם עוזרים אחד לשני ומשתפים פעולה בשמחה, לא ממקום אנוכי. לא נתקלתי בדבר כזה בשום מקום אחר בעולם״.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

14 תגובות על "ישבנו עם נסיך (אמיתי) ושאלנו אותו מה הוא חושב על סצנת הסטארטאפים הישראלית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
hagai luger
Guest

מוזר להגיד שבישראל מעולם לא היה בית מלוכה.
עיינו בתנ"ך

אופיר
Guest

ישראל נוסדה ב-1948 ומאז ועד היום עדיין לא פעל כאן בית מלוכה. כלומר, אם לא מתייחסים למשפחת נתניהו לרגע

hagai luger
Guest

ממלכת ישראל נוסדה לפני אלפי שנים. כל ארכיאולוג מודה בזה

J34
Guest

הוא מתכוון למדינת ישראל

מתן
Guest

סחטתם ממנו מחמאות בכוח.
האירופאים האלה – כל כך נחמדים, יותר מידי אפילו

J34
Guest

באמת קצת מביך

דיסקוביץ
Guest

הם מתכננים לתפוס את מקומנו בעניין החדשנות ובאו לרגל ולבדוק איך לעקוף אותנו
עם ה"עידוד" המסכן של המדינה לתעשיה וחוסר ההשכלה שמתפתח כאן
בעוד כמה שנים סצינת ההי טק הישראלית תהייה באמסטרדם , ברלין וכדומה ומי שישאר לא יהיה סטארטאפיסט אלה דתייים וערבים שלא עובדים וחיים על חשבון המדינה (שכבר תהיה בפשיטת רגל).
אז לא להתבסם יותר מידי מהמחמאות.

J34
Guest

דתיים וערבים? כאילו הערבים שכאן לא דתיים?
ושמענו את נבואות הזעם האלו כבר לפני עשרים שנה… תמציא משהו חדש.

רועי
Guest

תראה מה קורה בירושלים , החילונים עוזבים זאת עובדה
העיר נראית פח ,פאקינג לולייפס
עוד 20 שנה זה כבר לא נבואה זה עובדה
תתמקד בעובדות ולא בטמטום שהחדירו בך המלך ביבי וכל ערימת הליצנים שלו.

Jason
Guest

למזלי לא החדירו בי טמטום, אבל נראה שלך נתנו מנה כפולה.
אני משתמש במוח שלי לביצוע אנליזה שמקורה במציאות, ולא בחיי הזבל הפרטיים שלך. כל טוב.
דבר נוסף, ירושלים היא לא ישראל.

יש שכל אין דאגות
Guest
יש שכל אין דאגות

על מה אתה מדבר לפני 20 שנה התעשיה התבססה על תפוזים ותרומות
זה לא נבואות זעם זה עובדות בשטח- יש בריחת מוחות ומסיבית והגירה של אקדמאים ומהצד השני מערכת החינוך מעולם לא נראתה רע יותר- אז אלא אם אתה מחשיב הרקדות טראנס ו"מזרחי" ומשחקי כדור לסוג של חינוך אל תצפה לכלום מהדור הבא

Jason
Guest

״לפני 20 שנה התעשיה התבססה על תפוזים ותרומות״
אם כך – רק התקדמנו, לא?
ראיתי מספיק מטיעוני איש הקש שלך.

J34
Guest

לחלוק אם (*עם) המנטליות הישראלית

מיותר
Guest

שיח התגובות בגייקטיים שהיה פעם מכובד ומוסיף הפך להיות שיח של שוק, מזלזל ותוקפני. לשמור ענייני, לצנזר או פשוט לכבות את האפשרות להגיב.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: