9 תקלות מס נפוצות שאתם לא רוצים באופציות שלכם

עובדים רבים בחברות טכנולוגיה וסטארטאפים מחזיקים אופציות, שנהנות מפטור חלקי במס. אבל כמה תקלות שכיחות עלולות לגרום לביטול הפטור ופגיעה כספית בעובד. אז למה חשוב לשים לב?

צילום: גיקטיים

מאת עו"ד בני קליפי

חלק ניכר מהעובדים בתחום ההייטק מקבלים מהחברות המעסיקות אותם אופציות למניות החברה. אופציות אלו מהוות תמריץ נוסף וחשוב לעובדים להישארותם בחברה לטווח ארוך והשקעת מלוא מרצם בחברה. המחוקק, אשר היה ער לנוהג זה ולמאפיינים של אופציות לעובדים כאמור כמאפיינים הוניים (בדומה למייסדים והמשקיעים בחברה) קבע בסעיף 102 לפקודת מס הכנסה מסלול להענקת אופציות ב"מסלול רווח הון". במסלול זה, בהתקיים תנאים מסוימים, ההכנסה הנובעת מאותן אופציות תתחייב במס רווח הון בשיעור של 25% בלבד (לפני מס יסף אם חל), במקום המס השולי (עד 50% כולל מס יסף) אשר חל על משכורות ותגמולים אחרים לעובד. מאז שנקבע המסלול להענקת אופציות ב"מסלול רווח הון" כאמור, ונוכח האטרקטיביות הניכרת של מסלול זה כלפי העובדים, רובן ככולן של החברות המקצות אופציות לעובדים בוחרות במסלול רווח הון תחת סעיף 102 לפקודה.

במסגרת מסלול רווח הון כאמור, החברה חייבת לאמץ תכנית תגמול הונית שמכוחה ניתן להקצות אופציות 102 במסלול רווח הון לעובדים ונושאי משרה בחברה, כגון דירקטורים ולהגישה לאישור רשות המיסים; החברה צריכה למנות נאמן; והנאמן צריך להחזיק באופציות (או המניות שימומשו תחתן) לתקופת חסימה של שנתיים לפחות ממועד ההקצאה. ההקצאה על כל תנאיה (ובכלל זה, תוספת המימוש, מועד הפקיעה ומועדי ההבשלה (vesting) צריכה להיות מאושרת על ידי הארגון המוסמך, לרוב על ידי הדירקטוריון, וכל מסמכי ההקצאה צריכים להיות מופקדים בידי הנאמן בסד הזמנים שנקבע בהנחיות מס הכנסה.

כידוע, לרוב עובד ייהנה משיעור המס המופחת בחברות סטארטאפ פרטיות רק לאחר מכירת החברה או הנפקתה (מה שנהוג לכנות האקזיט). יחד עם זאת, לעתים מגיעים העובדים והחברות למועד האקזיט ואז מתברר כי האופציות אינן זכאיות לשיעור המס המופחת בשל תקלות כאלו ואחרות שנעשו במהלך ההקצאה או במהלך תקופת ההחזקה באופציות.

קצת סדר

רשימה זו נועדה להאיר על מספר תקלות שכיחות, להסב את תשומת הלב של העובדים והחברות, ולבדוק ולוודא כי הענקות העובדים אכן עומדות בהוראות החוק, וככל וישנה תקלה לנסות לתקנה בטרם יהיה מאוחר מדי.

להלן מספר תקלות שכיחות בהקצאת אופציות לעובדים. חלק מהתקלות הינן תקלות לפי החוק וחלקן הינן בהתאם לעמדת רשות המסים בנושא. את כל התקלות כאמור יש לנסות לפתור עם היוודע העניין ולא להמתין למועד האקזיט.

  1. הקצאה לנותן שירותים שאינו עובד או נושא משרה בחברה אינה יכולה ליהנות משיעור המס המופחת במסלול רווח הון.
  2. הקצאה לעובדים או נושאי משרה (לרוב מדובר בדירקטורים) של חברה זרה הקשורה לחברה, כאשר אותם עובדים או דירקטורים אינם עובדי החברה בישראל, אינה עומדת בתנאי סעיף 102 רווח הון לעמדת רשות המסים.
  3. הקצאה לעובדים ונושאי משרה המעניקים שירותיהם באמצעות חברות בבעלותם ("חברות ארנק") אינה עומדת בתנאי סעיף 102 רווח הון לעמדת רשות המסים.
  4. הקצאה לעובד או נושא משרה שהינו "בעל שליטה" בחברה. במסגרת סעיף 102 לפקודת מס הכנסה לא ניתן להקצות אופציות במסגרת סעיף 102 רווח הון למי שהינו "בעל שליטה" בחברה. "בעל שליטה" הינו מי שמחזיק בעצמו או יחד עם קרוב אליו ב-10% מאמצעי השליטה בחברה, במישרין או בעקיפין. כאמור, בעל שליטה הוא מי שמחזיק לבדו או יחד עם "קרוב" (בן זוג, הורה, אח, אחות צאצא וכו'), ועל כן יש לעניין זה לבחון גם את האחזקות של הקרובים לעובד העובדים בחברה. כלומר, גם אם עובד מסוים אינו מחזיק בזכויות בחברה, אולם יחד עם קרובו הוא נחשב לבעל שליטה (לדוגמא בן של מייסד או משקיע בחברה המחזיק יותר מ – 10%), לא ניתן להקצות לו אופציות תחת הוראות מסלול 102 לפקודה. בעל שליטה הוא מי שבמועד ההקצאה או מי שבעקבותיה הופך להיות בעל שליטה.  כמו-כן, יש לשים לב כי בעל שליטה הינו גם מי שהוא וקרוביו מחזיקים פחות מ-10%, ואולם יש למי מהם זכות למנות מנהל.
  5. אי עמידה בתנאי ההפקדה של האופציות בסד הזמנים שנקבע בחוק והנחיות רשות המסים. על פי החוק והנחיות רשות המסים, יש להפקיד את החלטת הדירקטוריון המפורטת (פרטי העובדים, כמות האופציות, מועדי ההבשלה, תוספת המימוש, מועד הפקיעה וכו') אצל הנאמן תוך 45 ימים ממועד הקצאת האופציות, ותוך 90 ימים את כתבי ההענקה לעובד המביע את הסכמת העובד להקצאה. כאשר מדובר בהקצאת מניות יש להעביר לנאמן תוך 90 ימים ממועד ההחלטה את תעודות המניה.
  6. אופציות Call / Put. ככלל, לפי עמדת רשות המסים תכניות אופציות הכוללות אופציות Call / Put לא יכולות ליהנות משיעור המס המופחת במסלול רווח הון (אלא בהחלטת מיסוי ספציפית לגבי אופציות PUT).
  7. מגבלות עבירות בתכנית. ככלל, לפי עמדת רשות המסים מגבלות עבירות על המניות החלות רק על העובדים (ולא על בעלי מניות אחרים) יכולות לפסול את תכנית האופציות להיחשב כתכנית מזכה במסלול רווח הון.
  8. אופציות שהבשלתן תלויות ביצועים או תלויות אקזיט. ככלל, לפי עמדת רשות המסים כל עוד תנאי ההבשלה של האופציות אינם קבועים, מדידים ומוגדרים מראש, לא תחל תקופת החסימה לפי סעיף 102, הנדרשת כדי ליהנות משיעור המס המופחת החל על רווח הון. בנוסף, ככלל, לעמדת רשות המסים אופציות שהבשלתן תלויה באירוע מסוג אקזיט או הנפקה בבורסה לא ייחשבו כאופציות במסלול רווח הון.
  9. הארכת תוקף פקיעה לעובד שעזב את החברה. תכניות האופציות קובעות מועד פקיעה וברוב התכניות האופציות פוקעות אם העובד לא מימש את האופציות תוך שלושה חודשים לאחר עזיבתו את החברה. לעמדת רשות המסים הארכת תוקף הפקיעה שוללת את ההטבה של המס המופחת במסלול רווח הון.

הכותב הינו שותף מח' מסים משרד שבלת

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: