עושה קמבק: מצלמת האינסטנט החדשה של פולארויד מדפיסה ללא דיו [סקירה]

מצלמת ה-Snap של פולארויד משחזרת את הקסם של צילום מיידי ׳כמו פעם׳, בשילוב טכנולוגיה דיגיטלית חדשה המדפיסה את התמונה בתוך שניות. הרעיון אמנם לא חדש והביצוע בינוני מינוס, אבל אתם לגמרי הולכים להתאהב

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

אפשר לתאר את ההתנסות שלי עם מצלמת האינסטנט של פולארויד Snap ׳כרכבת הרים׳, כמו רחוב טיפוסי בירושלים או חיפה, כזה עם המון עליות ומורדות. לפני שקיבלתי את המצלמה התרגשתי כמו ילדה קטנה, כאשר סוף סוף קיבלתי אותה התאהבתי מיד בעיצוב הצעצועי והרטרו שלה, אך ברגע שלחצתי על כפתור הצילום – ההתלהבות התחלפה באכזבה.

הקונספט מוצלח, הביצוע פחות

אתחיל מהתכלס; התוצר הסופי של המצלמה – AKA התמונה – לא מוצלח. הקונוטציה הראשונה שעלתה לי בראש כאשר בחנתי את התמונה שפותחה היא פלאשבק מיידי לגיל החטיבה, כאשר נהגתי להצטלם עם חברות באותם תאי צילום (׳פוטורצח׳) בבילוי בשישי בערב בקניון. בהתחלה חשבתי שאולי מדובר בתנאי תאורה לא אידיאלים – אך גם כאשר ניסיתי לצלם בתאורה מלאה או אור יום – התמונה שפותחה עדיין הייתה רחוקה מלהרגיש כאילו מדובר במצלמה באיכות של 10 מגה פיקסל.

מבחינת המפרט הטכני, המצלמה היא כאמור בעלת 10 מגה פיקסל ומציעה 3 אופציות לצילום: צילום רגיל, שחור לבן או ספיה למראה וינטאג׳י, לצד אופציה להוסיף תיחום לבן כיאה לתמונת פולארויד של פעם. גימיקים נוספים של המצלמה הם טיימר של 10 שניות, פלאש אוטומטי וחריץ להכנסת כרטיס MicroSD בנפח של עד 32GB כדי שתוכלו לשמור ולהעביר את התמונות ישירות למחשב. גולת הכותרת של המצלמה, לפחות בעיניי, היא האופציה לצילום ׳Photo Booth׳; מצב צילום זה מאפשר לצלם תמונות עם אפקט של תא צילום על ידי כך שילכדו 4 תמונות ברצף כל 4 שניות (כל ארבע התמונות יודפסו על גבי דף אחד).

snap2

צילום: גיקטיים

דפי קסם

מצלמת האינסטנט החדשה של פולארויד עושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת שבעצם מדפיסה את התמונות ללא שימוש בדיו, טכנולוגיה שפותחה על ידי ZINK. בקצרה – הטכנולוגיה עובדת כך שדפי ההדפסה, שנראים אמנם דקיקים להפליא, מכילים בתוכם שכבות של גבישי צבע, שברגע שנמצאים במגע עם חום נצבעים בהתאם לאובייקט המצולם. מדובר אולי בטכנולוגיה מגניבה, אבל נייר ההדפסה כל כך מיניאטורי (5×7 ס״מ), שלא כל כך ברור מה אמורים לעשות עם התמונות המודפסות. מה שכן – מדובר בנייר מדבקה, גימיק חמוד וקצת יותר שימושי.

בסופו של דבר קשה להתעלם מעיצובו הצעצועי של המצלמה. כיף להסתכל עליה, אבל יותר כיף לצלם אותה (ולעלות כמובן לאינסטגרם), מאשר לצלם באמצעותה. Snap מעוצבת כך שכל הכפתורים ממוקמים בחלק העליון. בצד ימין ניתן להבחין בכפתור אדום גדול עימו מצלמים, לידו כפתור קטן יותר להפעלת הטיימר, משמאל לטיימר ממוקם כפתור להוספת מסגרת לבנה סביב התמונה, והכפתור השמאלי ביותר הוא זה שאיתו בוחרים את הצבע בו תצולם התמונה.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

מגש נייר ההדפסה ממלא את גב המצלמה כולה. ביכולתו להחזיק עד כ-10 גיליונות נייר בבת אחת. יש לשים לב למקם את הנייר בצד הנכון, מה שדורש ׳ניסוי וטעיה׳ שכן בפולארויד לא ממש חשבו על חווית המשתמש, ולא חשבו שזה הגיוני לצרף תמונה, מדבקה או הסבר כלשהו לגבי איך יש למקם את הנייר בגוף המצלמה עצמו. מאוד מוזר. (על שקית נייר ההדפסה קיים הסבר שמפרט כיצד יש למקם את הנייר). כמו כן, שימו לב שהמצלמה מגיעה עם 10 עמודי הדפסה, אז אל תנסו למלא עוד יותר את המיכל כי זה פשוט לא יעבוד.

מעל מגש התמונות ניתן להבחין בשלוש נורות המתייחסות לחיי הסוללה, מצב הנייר וכרטיס microSD, אשר יוארו בצבע לבן כדי להבהיר שהכל תקין, ובצבע אדום כשמשהו לא תקין. בתחתית המצלמה קיים חיבור סטנדרטי לחצובה.

snap3

צילום: גיקטיים

תכונה ׳פיזית׳ נוספת שאהבנו היא כיסוי העדשה המגנטי של המצלמה; כדי לפתוח או לסגור את עדשת המצלמה יש להסיר את הכיסוי שמתחבר אליה באמצעות מגנט. ברגע שתקרבו ולו במעט את הכיסוי, הוא מיד יתאים את עצמו באופן מושלם ויאטום את העדשה.

חווית השימוש

הפעלת המצלמה די פשוטה, אולי אפילו פשוטה מידי. כפתור ההפעלה הוא בעצם העינית שיש להרים על ידי לחיצה עליו, או לסגור כדי לכבות את המצלמה. מצד אחד מדובר בפתרון נוח וניצול מירבי של השטח הקיים, אבל מצד שני, מספיק שמניחים את המצלמה בתיק והיא יכולה להיפתח בקלות. כמו כן, עינית המצלמה מיניאטורית, ולא קיים צג כמקובל במצלמות דיגטליות, לכן קשה מאוד לדעת מה בדיוק מצלמים.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

לטענת פולארויד, הדפסת התמונה אמורה להסתיים בתוך פחות מ-60 שניות, והיא אכן עומדת בהבטחתה. יתרון נוסף בשימוש בדפי ׳האין דיו׳ היא העובדה שניתן לגעת בתמונות מיד, מבלי לדאוג שמא הדיו ימרח.

כאשר סוללת המצלמה תחצה את הקו האדום של מתחת ל-10%, נורת הלד תואר באדום, וכאשר תגיע ל-2% המצלמה תיכבה באופן אוטומטי. כדי לשמור על הסוללה, מגיעה המצלמה עם מצב Auto Sleep, אליו תיכנס באופן אוטומטי במצבים בהם לא ייעשה בה שימוש במשך כמה דקות. כדי להעיר את המצלמה בשנית, יש לסגור ולפתוח מחדש את העינית.

בהשוואה למצלמת האינסטנט של Fujifilm – Instax, נייר ה-ZINK זול הרבה יותר; חבילה של 20 דפים עולה כ-10 דולר, בעוד שחבילה של 50 דפים עולה כ-25$ באמזון. כך שבפועל כל תמונה עולה 2 ש״ח. חבילה של 50 דפים למצלמה של פוג׳י עולה כ-35$, 10 דולר יותר.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

איכות הצילום

לא היינו אומרים שאפשר להכניס את המילה ׳איכות׳ במשפט אחד עם המצלמה של פולארויד; הצבעים המודפסים רחוקים מהמציאות; אם מסתכלים קרוב (לא יותר מידי) ניתן להבחין בפסים דקים שמופיעים לרוחב התמונה; הפלאש האוטומטי (לא ניתן לשלוט בו) מעוות עוד יותר את המציאות ובקיצור – אם תדפיסו את התמונות האלו במדפסת הביתית שלכם על דף נייר A4, סביר להניח שהתוצאות יהיו דומות ואפילו מוצלחות יותר.

עם מיפתח צמצם של f2.8 ואורך מוקד קבוע שלא ניתן לשינוי, לא ניתן לבצע זום, אך זה לא אמור להפריע. Snap היא מצלמה כייפית. היא לא מיועדת לצילום תמונות נוף מרשימות או כאלה עם אפקטים מיוחדים. להיפך – היא משכיחה מהמשתמש את כל הרצון ליצור את הקומפוזיציה המושלמת, אלא פשוט לזרום וליהנות מהרגע, גם אם הראש של המצולם יהיה קצת חתוך, כי זה חלק מהקטע.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

לסיכום

המסקנה שעולה משימוש יחסית מאסיבי במצלמה (וצילום של עשרות תמונות) היא כי קיימים הבדלים משמעותיים ביותר בין צילום חוץ באור יום, לבין צילום פנים. כאשר יצאנו לצלם בשוק האוכל ברמת החייל את האובייקטים הכי צבעוניים ויפים שיש (פירות, שוקולדים, תבלינים), התמונות פשוט עשו עוול למצולמים. יחד עם זאת, ברגע שיצאנו לצלם בחוץ, גם האוביקט הפשוט ביותר נראה הרבה יותר אטרקטיבי.

אם אתם מחפשים אחר מצלמה כייפית, מיידית, שעושה את העבודה ומאפשרת לכם להנציח את הרגע באופן מוחשי יותר ולאו דווקא באמצעות תמונה שגורלה להיקבר עם עוד אלפי תמונות במכשיר הטלפון או בענן – ה-SNAP היא בהחלט מועמדת ראויה.

יתרונות: פעולת הדפסת התמונה מרגשת כל פעם מחדש, נוסטלגי, מזכרת יפה, אופציה להשתמש בתמונות בתור מדבקות.

חסרונות: איכות הצילום, שימוש בחומרים לא הכי איכותיים (פלסטיק) לכן מומלץ לחבר למצלמה את חוט הנשיאה, ולהיזהר שלא להפיל אותה. כמו כן, המצלמה אינה עמידה במים.

מחיר: 499 ש״ח ברשת באג (המצלמה זמינה ב-4 צבעים)

snaocolours

מקור: Snap, Polaroid

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

1 תגובה על "עושה קמבק: מצלמת האינסטנט החדשה של פולארויד מדפיסה ללא דיו [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Lishay
Guest

זה מצחיק וגם קצת עצוב שכבר הגבתי כאן בעבר ולאותה כתבת על עניין המגה פיקסל ואיכות.
זה לא הפקטור להעריך איכות, וגם לא הדרך לבחון עד כמה מצלמה איכותית..
עדיף להגיד פשוט שהתוצאה לא טובה, גם כשניסית בתנאים אידיאלים, והסיבה לכך לא קשורה למגה פיקסל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: