לקראת מהפכה: תתרגלו לעוזר אישי-דיגיטלי שינהל לכם את החיים

בשנים הקרובות העוזרים האישיים דיגיטליים יהפכו מתוחכמים וברורים יותר והאינטרקציה איתם תהפוך לחלק אינטגרלי מהחיים שלנו. ברוכים הבאים למהפכה שנמצאת כבר ממש בעיצומה

cortana

מאת ערן יריב, מנהל מחקר ופיתוח ב-Cortana, מיקרוסופט ישראל

אם עד היום רק אנשים בכירים היו זוכים לשירות של עוזר אישי צמוד, ענקיות הטכנולוגיה דואגות שבעתיד לכולנו יהיה עוזר כזה – מסירי של אפל, דרך Google Now של גוגל ועד קורטנה של מיקרוסופט ו-Echo של אמזון. אז מדוע הן עושות את זה, מדוע זה תחום מורכב עם רף כניסה גבוה ומתי העוזר האישי הדיגיטלי יהיה מושלם מספיק כדי להוות חלק בלתי נפרד מחיינו?

הם יודעים וזוכרים כמעט כל פרט. הם מנהלים את יומן המשימות, מתאמים את הפגישות, מכירים את המסעדות והמנות המועדפות עלינו ואפילו מתי לשלוח פרחים ליום הנישואים. העוזרים האישיים (האנושיים) קיימים בתרבות האנושית כבר אלפי שנים אבל הם פריבילגיה שרק בעלי מעמד בכיר – בין אם מדובר בפוליטיקאים, בני אצולה, אנשי עסקים בכירים או אנשים עשירים במיוחד – זוכים לה.

אבל בעוד שעד היום רק חלק מצומצם ביותר מהציבור הכיר מקרוב את הנוחות של שימוש בעוזר אישי, בשנים הקרובות אנחנו הולכים ונחשפים לאחת מהמהפכות הגדולות בממשק אדם-מכונה – עוזר אישי דיגיטלי (Digital Personal Assistant).

יהפוך למרכיב מהותי בחיינו בשנים הקרובות

בדומה לדרך שבה שאלו בעבר למה צריך טלפון סלולרי כשיש טלקרד וטלפון ציבורי בכל פינה או למה צריך GPS כשיש מפה מוכנה בתא הכפפות של הרכב, כך אנו נחשפים כיום לטכנולוגיה החדישה הזאת, שהציבור לא ידע שהוא היה צריך עד היום – ובקרוב יתקשה להבין איך חיינו בלעדיה.

אז מה זה בכלל ולמה זה טוב? הנה מספר דוגמאות: העוזר האישי הדיגיטלי יידע לתאם תור לרופא של הבן שלי כשהוא חולה, כי הוא כבר יודע מי הבן שלי, איפה אני גר, מתי אני פנוי ואיזה רופא מטפל בו כדי שאקח אותו אליו. הוא יידע לתאם עבורי ערב שכולל הצגה ומסעדה לכבוד יום הנישואים שלי ושל אשתי, כולל הזמנת מקומות, תזכורת ביומן, ניווט ליעד והפעלת אפליקציית חנייה – כי הוא מכיר אותנו לעומק: את הטעם של כל אחד במזון, העדפותינו בתחום הבידור, והיסטוריית הבילוי שלנו ומכיר ועוקב אחר מסעדות מומלצות ומופעים חדישים. העוזר האישי הדיגיטלי יודע ללמוד איפה נמצא הבית שלי ואיפה המשרד ולהעיר אותי בבוקר בזמן כדי שלא אאחר לפגישה חשובה במשרד וזאת על בסיס מצב התנועה בכבישים. אלו הן יכולות-על של הבנת המשתמש והסביבה שעולות על יכולותיו של עוזר אישי אנושי, שלא מסוגל לעקוב תמיד אחר מצב התנועה, או מצב תיק המניות שלי או אחר אלפי פריטים מגוונים אחרים שמשפיעים עליי ומעניינים אותי.

cortana

ענקיות הטכנולוגיה כבר בפנים

המוצרים המוכרים היום בתעשייה הם מוצרים מחברות גדולות ומוכרות – Siri של אפל, Google Now של גוגל, Cortana של מיקרוסופט ולאחרונה Echo של אמזון והזרוע נטויה. הסיבה שבגללה אנו רואים בתחום הזה בעיקר את ענקיות הטכנולוגיה הגדולות היא רף הכניסה המאוד גבוה.

כדי להצליח בשוק הזה צריך שליטה בלפחות שלושה רכיבים קריטיים ובסיסיים: ראשית, נוכחות היכן שהמשתמש נמצא – גם כדי לאסוף סיגנלים (אותות) במהלך שגרת יומו וגם כדי שתהיה פלטפורמה לתקשר עם המשתמש. את מספר החברות שיש להן מאות מיליוני משתמשים אפשר למנות על יד אחת – גוגל, מיקרוסופט ואפל בתחום המכשירים ואמזון בקמעונאות הדיגיטלית. פייסבוק, בתור אחד האתרים הפופולריים ביותר, גם מגלה עניין בתחום.

אלמנט בסיסי שני, חיוני במיוחד, הוא הפרסונליזציה – היכולת לאסוף נתונים ולנתח אותם כדי לבנות פרופיל אישי דינמי ועמוק. העוזר הדיגיטלי יודע איפה אני גר, איזו מוזיקה אני אוהב, מה ההעדפות שלי במסעדות, מתי אני טס לחו"ל, מי אנשי הקשר בטלפון ומי מהם משפחה, חברים, או קולגות.

ניהול משימות והמלצות ללא הבנה עמוקה ואישית על המשתמש נתפשות כלא רלבנטיות, פשטניות ומיותרות. כדי לתת המלצות ועזרה המבוססת על מידע אישי, יש צורך במערכות מחשוב ענן מתקדמות מאוד בעלות יכולות ניתוח של פטה בייטים מדי חודש. מספר החברות המסוגלות לעמוד ברף הזה הוא קטן יחסית. גוגל ומיקרוסופט עומדות באתגר ואמזון מנסה לעשות את זה בתחום ה-eCommerce. אפל, מנגד, ויתרה על כך כשהודיעה שסירי הוא לא שירות פרסונלי אלא ספק מידע כללי יחסית.

לא מדובר רק באתגר ההנדסי המורכב של איסוף וטיפול בכמויות מידע גדולות בצורה מאובטחת ומשמרת פרטיות. עיקר האתגר נעוץ בגיוס והפעלה של קבוצות מחקר מתקדמות, המשתמשות בכלים ובטכנולוגיות המתקדמות ביותר מתחומי ה-Big Data, מערכות לומדות (Machine Learning), ומדעי המידע (Data Science). זהו תחום חם מאוד בתעשייה, הנושק לאינטיליגנציה מלאכותית צרה (Artificial Narrow Intelligence) והזוכה לפריחה ועדנה מחודשת בשנים האחרונות.

האלמנט השלישי הנדרש הוא הבנת העולם. כשאתה שואל את העוזר הדיגיטלי מה גובהו של מגדל אייפל או מתי נולד הנשיא חיים וייצמן, הוא מסוגל להחזיר לך תשובה ולא עשרה לינקים כדי שתקרא בעצמך מאמרים שעשויים לכלול את המענה לשאלות הללו. הוא יודע למיין ולאחזר את הנתונים ברמת הפשטה גבוהה וגם להבין את העולם באופן שוטף תוך טיפול בנתונים המשתנים כל הזמן – תאונה בכביש החוף, מנייה שמזנקת או טיסה שמקדימה. מנועי החיפוש של גוגל ובינג של מיקרוסופט הם כיום שתי הטכנולוגיות הבולטות והכמעט יחידות בתחום הבנת העולם וייצוגו כגרף מופשט של אלמנטים דינמיים.

היכולת לחבר את שלושת המרכיבים האלה – איסוף סיגנלים, בניית פרופיל משתמש אישי ודינמי והבנה עמוקה של העולם – היא קשה עד בלתי אפשרית לחברות בינוניות וקטנות. בגלל שרף הכניסה הוא סופר גבוה, קשה לראות שחקנים חדשים שייכנסו ויעקפו את כולם בסיבוב, לפחות לא בשנים הקרובות.

amazon echo

מדוע ענקיות הטכנולוגיה בכלל נכנסות לתחום?

בדיוק מאותה הסיבה שבגללה מנהלים בכירים יעדיפו לקחת איתם את העוזרים האישיים שלהם כשהם עוברים לעבוד בחברה אחרת: יחסי האמון ההדוקים וההבנה העמוקה שפיתחו ביניהם לאורך השנים. באותו האופן גם ענקיות הטכנולוגיה מקוות ומאמינות שזה מה שיקרה עם משתמשי הקצה שלהם. כשהמערכות הללו ילמדו היטב את המשתמשים שלהם ויזכרו את כל המסעדות, הטיסות, החברים והתמונות של המשתמשים, ויהיו יעילות בלעזור לו, ההחלטה על איזה מכשיר סלולרי או מחשב לקנות בפעם הבאה תהיה תלויה לא מעט גם בזהות העוזר האישי הדיגיטלי שכלול בו.

אז מתי נקבל סוף סוף עוזר דיגיטלי מושלם? לא מדובר כאן במהפכה של יום אחד. לא נקום מחר בבוקר ונגלה שיצאה אפליקציה או פיצ'ר חדש וזהו – המהפכה הגיעה. כפי הנראה זאת הולכת להיות מהפכה שקטה יחסית שתיתן מענה לצרכים ספציפיים בנישות שונות ומגוונות. כבר היום ניתן לעקוב אחר המספרים ההולכים וגדלים – מספר המשתמשים, מה הם עושים עם המערכות הללו, מה קל להם וקשה להם לעשות, וכיצד מתהווה מפת תרחישים מאוד מגוונת ודינאמית. העתיד כבר מעבר לפינה. ניתן לחוש בו והמדדים המספריים מספרים סיפור ברור. אנו חווים תהליך של מהפכה שקטה, המגיעה מזוויות שונות לקהלי משתמשים שונים, עד שבקרוב יתחוור למסה קריטית של משתמשים ברחבי העולם שקשה מאוד לחיות בלי השרות הזה.

הכתבה בחסות Microsoft

רוצים אווירת סטארטאפ עם גב של ענק תוכנה? לשנות את העולם ולעבוד עם האנשים הכי טובים בתחום, בטכנולוגיות המתקדמות ביותר?
מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל מגייס עובדים לתפקידי הפיתוח ומחקר מגוונים בכל הדרגים.
בואו לצוות Peronalization ותהיו חלק מצוות יצירתי ואנרגטי, שמגדיר כבר היום איך יראו החיים של מליוני משתמשים בעתיד.
לחצו כאן להגשת מועמדות, או סתם כדי לדבר איתנו ולשאול מה שבא לכם לגבי עבודה במיקרוסופט.
רוצים לדעת עוד על איך זה לעבוד פה? תנו לחיצה לפייסבוק או אינסטגרם.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "לקראת מהפכה: תתרגלו לעוזר אישי-דיגיטלי שינהל לכם את החיים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

מתי קורטנה תדבר עברית?
האם יש בכלל ניסיון כלשהו בארץ לעברת בצורה מוצלחת מנוע SR (חוץ מ-nuance שעשו עבודה טובה אבל עדיין לא יודעים איך להתמודד עם כל מיני ניואנסים בעברית כמו ניקוד או מילים שנשמעות דומה אבל בעלי משמעות שונה וכו')

wpDiscuz

תגיות לכתבה: