סקירה (השוואתית): נוקיה C7 – מתקרב, עדיין לא שם

דביר רזניק קיבל את הנוקיה C7 לסקירה בדיוק באותו השבוע בו מקום העבודה שידרג לו לאייפון 4 חדש. הזדמנות מצויינת לסקירה (חצי) השוואתית בין הסמארטפון המצטיין של נוקיה לבין הטלפון ששינה סדרי עולם.

נתחיל מהשורה התחתונה – הנוקיה C7 הוא סמארטפון טאצ' טוב מאוד, הכי טוב בסל המוצרים הנוכחי של נוקיה, לפחות עד להשקת הנוקיה E7. הוא מרגיש קל יותר מכפי שהוא באמת (130 גרם), ובשילוב המסגרת הכסופה והמסך הגדול יחסית (בשביל הפינים) הנוקיה מצליח לרגש. באמת.

רוב סקירות המכשירים שאני כותב עליהן מתרחשות לאורך תקופת זמן ארוכה יחסית במונחים עיתונאיים (שבועיים לפחות וברוב המקרים חודש), במהלכה אני משתמש במכשיר ביומיום, כנייד העיקרי שלי. עם הנוקיה C7, תקופת המבחן היתה קצרה יחסית, אבל הרבה יותר אינטנסיבית. הסיבה: קיבלתי אייפון 4 מהעבודה. במהלך שבוע הניוד הסתובבתי עם הנוקיה C7 ועם האייפון 4 במקביל (של אורנג' ופלאפון, בהתאמה), חווה מצד אחד את סימביאן 3 (מתי, מתי כבר תגיע סימביאן 4? או חלונות פון 7?) ומצד שני מנסה להתרגל ל"גן הסגור" שתכנן, בנה ומנהל סטיב ג'ובס. לטוב ולרע, של שניהם.

נוקיה C7 ואייפון 4

מימין: נוקיה C7 ליד אייפון 4

ממשק משתמש

זה בטוח יפתיע חלק מכם, אבל אהבתי את סידור המקלדת האופקי של הנוקיה יותר מזו של האייפון. נוקיה שילבו כמה כפתורי פיסוק (פסיק, נקודה, סימן שאלה, סימן קריאה) במקלדת האותיות, החלטה נבונה שחוסכת מעבר למסך הספרות והתווים המיוחדים (למרות שהמקלדת "משתלטת" על כל המסך ומעלימה את התוכן). מצד שני, במצב אנכי נוקיה בחרו להציג מקלדת נומרית – בחירה תמוהה ולא ברורה, במיוחד בהתחשב במקלדת של האייפון (או גלקסי אס, או כל טלפון מגע אחר בשוק), שמסתדרת טוב מאוד עם תצורה מלאה בשני המצבים. בנוסף, הגיע הזמן שנוקיה תצטרף למהפיכת "החלפת שפה במקש אחד" כמו באייפון ובאנדרואיד – לא פחות מ-4 לחיצות (וגלילה אחת) נדרשות כדי להחליף שפה ב-C7.

מקלדת עברית נוקיה C7

המקלדת של הנוקיה C7 במצב אנכי - סידור מצויין, תגובה מהירה

אפליקציות

כאן מגיעה מילה טובה ליורוקום-נוקיה שעשו וממשיכים לעשות עבודה מצויינת בתחום האפליקציות, בשני אפיקים מקביליים: הראשון, גיור אפליקציות בינ"ל לשוק הישראלי; השני, עבודה מול חברות וספקי שירות ישראליים על פיתוח אפליקציות לסימביאן. ידעתם שאפליקציית האייפון המעולה של בנק הפועלים נראית, ויותר חשוב, עובדת, בדיוק אותו דבר גם בנוקיה? חלק גדול מהאפליקציות שרובינו משתמשים ביומיום זמין גם בגרסת סימביאן – סקייפ, פרינג', ווייז, פורסקוור, מזג אוויר, אפילו הציפורים והחזירים דפקו נוכחות. עם זאת, צריך להוריד את הכובע בפני אפל וסטיב ג'ובס שפשוט הקימו תעשייה שלמה סביב פיתוח יישומים משלימים ויודעים איך למשוך משתמשים – באחד הימים "ביליתי" מעל חצי שעה מול האפ-סטור של אפל בהורדת יישומים, סתם כי רציתי לראות מה יש. בנוקיה זה לא קרה – אמנם חנות אובי של נוקיה קיבלה שידרוג מתבקש לגרסה 2.0 (רק ב-C7, לא זמין למכשירים אחרים), אבל זה עדיין לא ברמה של אפל או גוגל.

ניהול משרד

ממשק ניהול הדואר האלקטרוני

תמיד אמרתי שיש שני סוגים של משתמשים: אנשי מקלדת ואנשי טאצ'. אני עדיין דבק בחלוקה הזו ומאמין שבפנים אני איש של מקלדת, אבל איכשהוא ה-C7 וגם האייפון כמובן נתנו לי תחושה שאפשר אחרת. למרות שהמעבד של הנוקיה רץ במהירות של "רק" 680 מגה-הרץ, בשילוב עם סימביאן^3 טאצ' הוא מנפק תוצאות מרשימות – תצוגות מתחלפות חלק, המסך מגיב טוב מאוד למגע, נוח להקליד איתו (במצב אופקי) מיילים והודעות טקסט. קשה לי להסביר למה, אבל המעבר לאייפון הרחיק אותי עוד יותר מהמחשב הנייד בכל הנוגע לניהול משרד: דוא"ל, אנשי קשר, לוח שנה, אינטרנט, הודעות סמס – הכל עובד מהר, חלק ומיידי. לחצתם "שלח" בנוקיה וקיבלתם 5 שניות השהייה (עד "הודעה הועברה לדואר יוצא"); לחצתם "שלח" באייפון והממשק המיילים ישר חזר להודעה המקורית ומצפ'ר אתכם עם צליל "סוויש" אחרי 3 שניות שתדעו שההודעה נשלחה. שני הטלפונים תומכים בניהול של מספר חשבונות דוא"ל במקביל, של מגוון ספקים (כולל דואר ארגוני של מיקרוסופט ויבמ), אבל נוקיה עדיין מפגרת בחווית המשתמש מול האייפון.

מולטימדיה

לכל אחד מאיתנו יש אתר שהוא "מחשב-בלבד", כלומר לא מנסים אפילו לגשת אליו מסלולרי. עבורי זה תמיד היה הבנק – משום מה הנתונים שכתובים שם תמיד נתנו לי הרגשה של "דברים שצריך לראות על מחשב רגיל, עדיף עם מסך 22 אינץ' מחובר אליו". אה, והאתר של Ynet – דף הבית או כתבה באחד הערוצים, להיכנס לאתר החדשות המוביל במדינה תמיד היה נגמר בהודעה "אין מספיק זיכרון". עם ה-C7 המצב השתפר, למרות שבהשוואה ישירה לאייפון זה קרב אבוד – מישהו בפינלנד צריך לטוס למטה של אפל, לשבת עם הבחור שתכנן את ספארי ולהבין איך הם עושים זה. עד היום לא ברור לי איך Ynet עולה כ"כ מהר באייפון (ווב, לא האפליקציה), בזום אאוט רציני שמציג את כל האתר, בלי לעכב את המשתמש עם זוטות של פרסומות או וידאו שנתקע. גלשתי לאתר של חברת קווים – הנוקיה לא עבר את שלב בחירת האיזור והקו שכן הדפדפן לא זיהה את ה-Dropdown list שנפתח בעמוד הבית.

עם נגן המוזיקה הפינים סופסוף יישרו קו – סרט ארוך של תמונות אלבומים (בהנחה שיש לכם תמונת אלבום), סינון לפי מספר פרמטרים (אמן, אלבום, שיר, רשימת השמעה ועוד), איכות סאונד מצויינת. כל הכבוד. המצלמה אצל נוקיה גם מקבלת שבחים, אמנם "רק" 8 מגה-פיקסל, אבל עם פלאש כפול, מספר מצבי צילום, תוכנות עריכה מובנות לתמונות וסרטים (ממש מגניב ויחסית נוח לתפעול) ואיכות מעולה. הוידאו יודע לצלם HD, למקרה ששאלתם. כל העושר הזה יודע להגיע גם לטלויזיה שלכם, עם כבל TV Out שמסופק בערכה. תכונה ממש-ממש מגניבה (שראיתי לראשונה בנוקיה N8 בלונדון) נקראת USB on the go והיא מאפשרת לנוקיה C7 לקבל כל התקן אחסון חיצוני נייד (Disk on key בשבילכם), ולהציג (!) את התכנים הנמצאים על ההתקן – בהנחה שהתוכנה לפתיחת הקובץ נמצאת על המכשיר. חבל שהמתאם הנדרש (מיקרו-USB ל-USB) לא מגיע עם הערכה אלא מוצע לרכישה בנפרד.

לסיכום, נוקיה ביצעה קפיצת מדרגה עם ה-C7 במיוחד בכל הקשור לחווית משתמש של מכשירי המגע (למרות שסדרת 5800 היא מצויינת בפני עצמה). החומרה טובה מאוד, מצלמת 8 מגה-פיקסל מצויינת, זיכרון פנימי גדול והרחבה עד 32 ג"ב עם כרטיס חיצוני, צילום וידאו HD – המכשיר מרגיש ונראה טוב מאוד ובהחלט עולה לראש הפירמידה של נוקיה בארץ. הבעיה, כמו תמיד, היא התחרות: סמסונג גלקסי אס, אייפון 4, נקסוס אס, מוטורולה מיילסטון, HTC Desire HD, HTC Desire Z – כולם מכשירי מגע מעולים שנותנים פייט לא פשוט לנוקיה C7 וחלקם – גלקסי אס, אייפון 4, Desire Z אף עולים עליו.

מפרט טכני – נוקיה C7

מסך AMOLED בגודל 3.5 אינץ', רזולוציה 360 על 640 פיקסלים

מעבד ARM 11 במהירות 680 מגה-הרץ

256 מגה-בייט RAM, נפח אחסון פנימי 8 ג"ב (הרחבה עם כרטיס עד 32 ג"ב)

רכיב אלחוטי 802.11 b/g/n, בלו-טוט 3.0, GPS מובנה (כמובן)

עדשה 8 מגה-פיקסל, פלאש לד כפול, צילום וידאו 720p עם מייצב תמונה

לסיום, טיפ קטן לאלו המשדרגים לסמארטפון עם מסך מגע: קנו כיסוי. זכוכית מחוסמת או לא, לא נעים לראות מסך מנופץ…

דביר רזניק

מנהל שיווק, בלוגר, בעל חיבה עזה לשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית וכלים לשיתוף וניהול ידע. מאמין שהמובייל משנה את העולם. דירקטור שיווק בסטארט-אפ Onavo. בוגר תואר שני במנע"ס, בן 32 מקרית אונו.

הגב

17 תגובות על "סקירה (השוואתית): נוקיה C7 – מתקרב, עדיין לא שם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טל
Guest

טיפה קשה להשוואת אותו לאייפון 4
כתבה מעולה!

ברק
Guest

מספיק 2 לחיצות להחלפת שפה,
לא ראית את הכפתור למעלה של "אבג", לחיצה עליו תחליף לך את השפה למה שתבחר …

דביר רזניק
Guest

לא שמתי לב לזה ברק, תודה על ההארה.
מצד שני – זו בעיה של ממשק משתמש: למה לא לעשות כפתור ׳גלובוס׳ קטן בלוח המקשים שמשנה שפה בלחיצה? האייקון אבג הזה רלוונטי למקלדות נומריות, לא מלאות.

עמית
Guest

לגבי החלפת שפה בלחיצה אחת – יש ב OVI אפליקציה חינמית לכל הסימביאנין למיניהם שמאפשרת החלפת שפה בלחיצה אחת על כל כפתור שהמשתמש הגדיר .

גרג
Guest

הכתבה הזאת נותנת הרבה יותר מידיי קרדיט לC7, שלא בצדק.
בשורה התחתונה חווית המשתמש היא בעיקרה תלויה במערכת ההפעלה וסימביאן לא מדגדגת את קצה היכולות של ה-iOS ושל האנדרויד.
העובדה שנוקיה מתעקשת לעבוד עם מערכות ההפעלה שלה, כמו סימביאן ומיגו באה בעוכריה.
הסיכוי היחיד שלה לשלוט בשוק הסלולרי גם בעתיד הוא להשלים עם העובדה שהיא חייבת לשים אנדרויד על כל מכשיר שהיא מוציאה

אבי
Guest
כתבה מעולה, אהבתי. אני אישית מעדיף את הN8 בהרבה על האייפון , בN8 יש מצלמה שלא רואה את הC7 ומשאירה אבק לאייפון מן הסתם, בN8 יש חיבור HDMI ואתה מחבר אותו לTV רואה תוכן בHD וגם משחקים ובכלל כל מה שתפעיל…. היה והפעלת אפליקציית FLASH טהורה (ווקטורית) אז תקבל אותה באיכות מדהימה ככה שזה טוב לאלו מאיתנו שמפתחים אפליקציות פלאש \ פלקס וAIR. הN8 מאפשר גם לחבר אליו דיסק און קי, מאפשר לחבר אליו מקלדת ועכבר אלחוטיים בזמן שזה מחובר לצג חיצוני (טלויזיה או מסך מחשב) עם חיבור HDMI ואתה מקבל אפשרות לשלוט עליו כמו על מחשב כלומר עם מקלדת… Read more »
נתאי
Guest
אני כבר מזה כחודשיים מחזיק בN8. אני אישית לא מבין למה ההשוואה בין הC7 לאייפון שכן ברור שהם לא עומדים באותה רמה. לפי הידוע לי וגם כך אומרים עובדי חברות הסלולאר שהC7 בעצם היא הגירסא הזולה של הN8 שאמור להגיע אליהם עוד החודש. הN8 מבחינת אפשרויות לוקח את האייפון בפער ואם תחפש טוב טוב תוכל למצוא כל מיני עבודות בפיתוח עם הN8 בין אם הם יצאו לפועל או לא שממצות את יכולות המכשיר עד תום כגון: אפליקציה שתהפוך כל מסך טלויזיה רגיל למסך עם יכולות טאצ' בחיבור הפלא. מעניין מאוד. גם אני הטלתי ספק באפיליקציה לשינוי שפה אך עד מהרה… Read more »
רותם
Guest
די כבר עם השוואת כל מכשיר היום לאייפון, כמה שאנשים מדברים עליו הוא מכשיר גרוע. הוא אחלה גאדג'ט אבל לא טלפון נוח. השמיעה בו גרועה, האחיזה בו לא נוחה בכלל, הטאצ' לא מתקרב לאנדרויד ובשביל לקבל טיפה הנאה ממנו אתה חייב לפרוץ אותו. אמממ, אולי פשוט יותר לקנות אנדרויד שיש לו: א. מעבד ויכולות חומרה טובות יותר. ב. טאצ' ומסך איכותיים יותר (ברוב המכשירים עם ANDROID OS) ג. הוא גם טלפון לא רע בכלל! נוקיה ירד מהפרק כבר לפני הרבה זמן שהתחילו להוציא מכשירים עם יותר באגים מפונקציות פועלות.. ועוד משהו קטן.. דביר בינינו (אבל בשקט) – ** אני הייתי… Read more »
GJF
Guest

הבנתי רותם
צודק
באמת אייפון גרוע פלאפון זוועתי ממש
מאור זוועת עולם
ובכלל כל אנשי העולם שנהרו במליונים לקנות אותו גם הם כמובן מגוחכים בעליל
כן גם בעלי המניות טועים
העיקר שרוטם יודע הכול מצויין
תן כל להגיד לך 3 מילים:
צא מהסרט בו אתה חיי

עמית
Guest

למגיב GJF :
בארץ גם קונים מאזדות בהמוניהם .. זה אומר שזאת שיא הטכנולוגיה ?!? שאי אפשר לשאוף ליותר ?
וגם נושא המניות בימים האחרונים מאז ש IGOD הודיע על חופשת מחלה לא ממש מבריק ..
האם אתה בתור בעל מניות בחברה היית מרוצה מהעלמות מיסתורית של המנכ"ל ולמעשה הדמות הדומיננטית בחברה ללא הסברים ? מה קרה לשקיפות ? נעלמת כשמדובר באפל ?!?
התפתח כאן דיון רציני וענייני , ממש לא לעניין הFANBOY והבנאליות ..
בלי שום קשר : עם כל חוסר הסימפטייה שיש לי לאפל ומוצריה , משגר מכאן רק בריאות לסטיב ג'ובס , מי יתן ויתגבר על המחלה וימשיך עם החדשנות שלו .

חלב סויה
Guest
רותם / עמית – LIKE!! GJF – התגובה שלך לחלוטין לא עניינית. זה שהרבה מאוד אנשים קונים משהו, זה לא אומר שהוא בהכרח איכותי יותר ממשהו אחר שאולי נמכר פחות. אנשים בד"כ לא קונים את מה שיותר איכותי אלא את מה שממותג יותר טוב במסגרת התקציב שלהם (שאותו הם מוכנים למתוח עבור המותג הנכון) – ואפל מצטיינים במיתוג. אגב, תרשה לי לגלות לך סוד – אמנם נמכרו הרבה אייפונים יחסית לזמן הקצר שהם נמצאים בשוק, אבל נתח השוק שלהם עדין קטן בהרבה מהרעש שעושים סביבם בתקשורת, כך שאתה יכול לרדת מהעץ של "כל אנשי העולם", ולגבי "אנשי המניות" – הם… Read more »
גרגורי
Guest

אני אישית מפתח על אנדרויד ויש לי אייפון ואני מאוד מרוצה ממנו. זה לא קשור רק למיתוג אלא לחווית המשתמש ולשוק האפליקציות וכרגע iOS שולטת בתחומים האלה (למרות שחווית השימוש של אנדרויד 2.3 – ג'ינג'רברד – מתחילה להיות מאוד דומה לחווית השימוש של האייפון).

חלב סויה ורותם,
בהעדר מנגנון אובייקטיבי לשיפוט חווית משתמש/איכות/מגניבות/וכו' בשוק הקפטילסטי של העולם, המנגנון הכי טוב הוא כמות החתיכות שמכרת (קרי, הכסף מדבר). על פי המנגנון הזה האייפון הוא הסמארטפון הכי טוב שיש בעולם היום ועם זה לא ניתן להתווכח.
אם אתם יודעים להציע מנגנון אובייקטיבי טוב יותר, אתם מוזמנים להציע…

גולן
Guest

קניתי ומאוכזב !

קודם כל הסאונד גרוע !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
גם עם האוזניה המקורית של נוקיה .

שגיא
Guest

אני רוצה לקנות נוקיה c7 האם כדאי לי?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: