נינטנדו חושפת את הדור הבא

באירוע מצומצם למספר מפתחים ועיתונאים נבחרים, חשפה נינטנדו את הטכנולוגיות שיעמדו בבסיס הקונסולה שתחליף את ה-Wii. אני לא יודע מה אתכם, אבל אני כבר יודע מה תהיה הקונסולה הבאה שלי.

צילום: יח"צ

אתמול נערך ברדמונד, במשרדי נינטנדו ארה”ב, אירוע מצומצם בו חשפה החברה את הטכנולוגיות עליהן תתבסס הקונסולה הבאה שלה.

לפי הדיווחים שהתקבלו מהאירוע, נראה שמדובר בקונסולה מבטיחה מאוד, שתשמור על הגישה הקלילה של נינטנדו ובו זמנית תציע גם משחקים לגיימרים הכבדים. את כל אלו השיגה נינטנדו על ידי הכרזה על מספר שיתופי פעולה מעניינים. נראה שנינטנדו רוצים להיות הראשונים בדור הקרוב של הקונסולות, מה שאומר שבטווח הארוך הקונסולה שלהם כנראה תהיה חלשה יותר מאלו של מיקרוסופט וסוני, אבל תתן להם יתרון יחסי בשל הכניסה המוקדמת לשוק. בשלב זה לא נחשף עיצוב הקונסולה כמו גם המפרט המדוייק, ובעיקר הוצגו הטכנולוגיות בהן תשתמש החברה בקונסולה הקרובה.

המעבד והשבב הגרפי

נראה שבנינטנדו הבינו שיתרון בקרי התנועה שלהם כבר נעלם עם כניסתו של קינקט לשוק (וגם קצת בגלל הזוז של סוני), ושבדור הבא הם יצטרכו להתמודד עם מפלצות החומרה של מיקרוסופט וסוני. נראה גם שהם למדו מהטעות של סוני, שבחרה במעבד לא שגרתי לקונסולת הפלייסטיישן 3 ושילמה על כך במשחקי מולטי פלטפורמה נחותים ובטענות שהקונסולה שלה פשוט קשה מדי לפיתוח. נינטנדו בחרו לשתף פעולה עם AMD, שמייצרת גם את השבב הגרפי של הווי. המעבד של הקונסולה הבאה יהיה מבוסס על מעבד X86, מה שיאפשר למפתחים לפתח עבורו בקלות. עדיין לא ברור באיזה מעבד ושבב גרפי בדיוק יהיה מדובר, אולם נרמז שהחומרה תהיה ברמה של החומרה המתקדמת ביותר שניתן להשיג היום, ולא בחומרה מתקדמת יותר שתשוחרר בשנים שעד יציאת הקונסולה. בסך הכל, מדובר בחומרה מספיק מתקדמת בשביל להריץ משחקים בצורה מרשימה מאוד, והשימוש בטכנולוגיה זקנה יחסית יאפשר לקצץ בעלויות הייצור.

הרשת

גם הווי מאפשר משחק ברשת, אולם הוא משתמש באמצעי זיהוי מוזר ולא נח – מספר שרירותי שניתן לכל קונסולה. בנוסף, הרשת של נינטנדו נחותה אף יותר מרשת ה-PSN של סוני, ובוודאי שלא מגיעה לרמה של רשת הלייב. במקום לנסות לפתח רשת מאפס, בחרו בנינטנדו לחבור לחברה שכבר עושה את זה כמו שצריך – את שירותי הרשת של הקונסולה הבאה תספק סטים. המשחקים עדיין יופצו על גבי מדיות פיזיות, אבל משחקים בהפצה דיגיטלית יופצו באמצעות סטים. בנוסף, ניתן יהיה להשתמש בצ’אט, לזכות בהישגים ולבצע שמירות משחקים בענן. זה לא ממש מפתיע, בהתחשב בעובדה שרק לאחרונה ציין ג’יפ בארנט מ Valve שהם היו רוצים להביא את סטים לכל הפלטפורמות בדור הבא, כבר במועד ההשקה. כנראה שהוא ידע על מה הוא מדבר.

בקרי תנועה

בקרי התנועה של נינטנדו אולי היו הראשונים, אבל עכשיו הם בסך הכל הבקרים הכי פחות מדוייקים. כדי לפתור את הבעיה בלי להשקיע יותר מדי שנים במחקר ופיתוח, פנו בנינטנדו לשותפה עסקית חדשה – יצרנית ציוד הגיימינג הידועה Razer. למי שלא יודע, רייזר עומדים להוציא בקרוב בקרי תנועה עבור ה-PC. הבקר, שנקרא הידרה, מבוסס על יחידה שמייצרת שדה אלקטרומגנטי, שמזהה את המיקום המדוייק של הבקרים בתוכו. מדובר ברמת דיוק גבוהה לפחות כמו של הזוז של סוני, ובלי הבעיות הנובעות מכך שהזוז מבוסס על מצלמה – אפשר להסתיר את הבקרים, אפשר לשחק עם הגב ואפשר להשתמש במקרן – שום דבר מכל אלה לא יפריע לקליטה ולשליטה המדוייקת בצורה מדהימה של הבקרים הללו. עבור הקונסולה של נינטנדו הטכנולוגיה נלקחה צעד אחד הלאה – כעת במקום לאתר זרמים חשמליים שמגיעים מבקרים שמחזיק המשתמש, זוהו זרמים חשמליים שקיימים באופן טבעי בגוף האנושי. המשמעות – משחק ללא בקר, ממש כמו בקינקט, אבל ברמת דיוק גבוהה הרבה יותר וללא עכבה. בנוסף, הוצג בקר עם מפרק, שיכול להיראות כמו מוט ולהתקפל לצורה של אקדח. הבקר הכיל את הכפתורים החשובים כדי לאפשר לשחקנים לשחק גם במשחקים עם כפתורים, ולא להשאיר את השליטה לגוף בלבד כמו בקינקט. הנה סרטון של הבקרים החדשים (בגרסת ה PC) משמשים למשחק בפורטל 2 (ולכל מי שמצפים לתמיכת זוז בפורטל 2, צר לי לאכזב אתכם, אבל את התמיכה בהידרה פיתחו רייזר בעצמם, לא Valve, כך שגרסת ה PC היא היחידה עם תמיכה בבקרי תנועה).

.

עם הפנים לקהילה, בלי תלת מימד

עוד דבר שנראה שהפנימו בנינטנדו הוא את חשיבות הקהילה, וגם את חשיבות התמיכה לאחור. מכיוון שהקונסולה תתבסס על מעבד דומה לזה שב-PC, הודיעו בנינטנדו שהם מתכוונים לשלב אמולטור של ווי בקונסולה החדשה כדי לתת תמיכה לאחור. נראה שיהיה מדובר באמולטור דומה לדולפין, שמאפשר להריץ משחקי ווי על המחשב ברזולוציה גבוהה מזו שמאפשר הווי עצמו.

אבל יש דבר נוסף שנינטנדו לקחו מהקהילה, משהו חשוב הרבה יותר. נינטנדו כבר הודיעו לאחרונה שאין להם כוונה ליצור קונסולה שתתבסס על תלת מימד סטריאוסקופי. עכשיו הם סיפרו איך הם כן מתכוונים להתמודד עם שוק התלת מימד. אני לא יודע כמה מכם זוכרים את פרוייקט העקיבה של ג’וני צ’ונג לי. מדובר בבחור שהפך את בקר הווי, ובמקום לאפשר לבקר לראות לאן במסך הוא מכוון, בעצם איפשר למחשב לדעת היכן נמצא השחקן. התוצאות לא פחות ממדהימות, כפי שתוכלו לראות קצת אחרי שתי דקות וחצי מהסרטון. טכנולוגיה דומה תהווה חלק מהקונסולה החדשה, כאשר במהלך ההדגמה נעשה שימוש בקשתות ועליהן LED אינפרא אדום, אבל לא ברור אם כך תתבצע העקיבה במוצר הסופי. טכנית, ניתן להשתמש בשדה האלקטרומגנטי של חיישני התנועה גם בשביל עקיבת הראש, אבל לא בטוח שזה יהיה הפתרון – בהחלט יתכן שאנשים יחששו לחבר אלקטרומגנט למצח. אני יודע שאני הייתי חושש. עם זאת, הקונסולה הזאת בהחלט תהיה מספיק חזקה בשביל לתמוך בתלת מימד, במידה ויהיו בתחום פיתוחים שיעניינו את נינטנדו.

.

והכי חשוב – התכנים

בוצעו מספר הדגמות טכניות במהלך האירוע. אוביסופט הציגו כותר חדש בסדרת Red Steel, שמשתמש במנוע הגרפי של Assassin’s Creed. התוצאה, באופן לא מפתיע, מדהימה. בנוסף, הוצג משחק יריות מגוף ראשון בסדרת מטרויד. שני המשחקים השתמשו בעקיבת הראש והתקבלו בהתלהבות רבה על ידי הנוכחים. בגזרת המשחקים הקלילים הוצג חידוש של ווי ספורט, אולם בסך הכל היה מדובר באותו משחק עם גרפיקה משופרת ובמקרה של המשחקונים הישנים יותר, שליטה מדוייקת יותר. בנוסף, הוצג משחק וואריו בסגון Smooth Moves, עם עיצוב שלבים שקשור במגנטים, קריצה לשדה האלקטרומגנטי עליו מבוסס הבקר – המשחק הזה הוצג ללא בקר, והתבסס על תנועות בלבד. לסיום הוצגה גרסת HD של Super Monkey Ball 3D, משחק שיצא בשבוע שעבר לקונסולת ה 3DS.

נראה שנינטנדו מתכוונים לכבוש שוב את שוק הקונסולות בסערה. החידושים שהוצגו באירוע מראים שהם מתכוונים לקחת את הקרב לשדה של סוני ומיקרוסופט. בהתחשב בעובדה שהם בוודאי ישיקו את הקונסולה כשנתיים לפני המתחרות, ושיש להם את המותגים שמושכים את המעריצים שלהם – מריו, זלדה, מטרויד ואחרים, כנראה שסוני ומיקרוסופט יצטרכו להתחרות ביניהן על המקום השני גם בדור הבא.

והכי חשוב: חוץ מלהזיז את השעון, שמתם לב גם לתאריך היום? (פוסט זה נכתב כמתיחת ה-1 באפריל)

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: