וידאו: דייט ראשון עם Modu-T

התנסנו בשימוש במכשיר המודו טי החדש שהוכרז אתמול. האם הישראלי הפצפון מספק את הסחורה? יניב פלדמן בדק

צילום: רועי לטקה

אתמול (א') השיקה חברת הסטארט-אפ הישראלית מודו את הדור השני של מכשיר הסלולר מתוצרתה, שיוכר מעתה תחת השם Modu-T. החלק של ה-T בשם של הדגם אמנם מגיע מהמילה Touch, אך באופן בלתי מוסבר, קשה לנו להתנתק מהקישור למודל T של יצרנית המכוניות פורד שהוצג לפני כ-100 שנה לערך. כמו הפורד מודל T, גם ה-Modu-T מנסה ליצור שוק חדש וגם הוא, בדומה לפורד, נוטה להתעלם כמעט מכל מה שקורה מסביבו. אמנם לפורד זה הצליח, אבל הצלחה של מודו, צופים בשלב הזה רק אותם אנשים אופטימים כגון דב מורן וחבר המשקיעים שעומדים מאחורי החברה.

כששיחקנו עם המכשיר החדש בפעם הראשונה, היה קשה שלא להתפעל מכמות הפונקציונאליות שהצליחה החברה לדחוף לתוך מכשיר כל-כך קטן. בעוד הגרסה הראשונה, שהגיעה באיחור משמעותי לשוק, סיפקה למשתמש פונקציונאליות בסיסית בלבד של מכשיר טלפון, ה-Modu-T מתיימר להיות מכשיר טלפון "כמעט-חכם" לכל דבר במחיר זול יותר באופן משמעותי מהאלטרנטיבות הקיימות בשוק (המחיר הרשמי של המכשיר עדיין לא פורסם, אך לפי הערכות שונות נראה כי הוא ינוע באזור ה-100 עד 150 דולרים).

וידאו: מבט ראשון על ה-Modu-T

הממשק שלא מתממשק

עד כאן הכל נשמע טוב ויפה, אבל החלק הפחות יפה מתגלה דווקא כשמתחילים להשתמש במכשיר. ממשק המגע של המכשיר, המתבסס על מסך רסיסטיבי ומשתמש במערכת ההפעלה הפתוחה Brew, אמנם נראה פשוט יחסית, אך התגובתיות שלו, יחד עם הגודל הקטן של המסך (2.2 אינץ' בלבד) הופכת את השימוש בטלפון ללא ממש נוח. עם המעבר לשימוש במסך המגע, נותר המכשיר עם שני כפתורים בלבד (האחד משמש לצורך נעילה והשני משמש לצורך חזרה למסך הקודם). נתקלנו בלא מעט מקרים בהם הניווט בין התפריטים והיישומים השונים במכשיר לא היה נוח במיוחד ודרש מאיתנו ללחוץ מספר רב של פעמים על כפתור החזרה אחורה על-מנת להגיע בחזרה למסך שאליו רצינו להגיע.

מסך האפליקציות ב-Modu-T

יש אפליקציות אבל לא ממש

כמו שכבר ציינו, אחד החידושים המשמעותיים ב-Modu-T הוא התוספת של החיבור לאינטרנט והשימוש ביישומים שונים המובנים במכשיר ובכאלו שניתן אף להוריד ולהתקין עליו. בין היישומים המוכרים יחסית כגון חיפוש בגוגל, פייסבוק, יו-טיוב ופליקר מצאנו גם את היישומים הישראליים Snaptu ו-TuneWiki, אשר שולבו באופן מובנה במכשיר.

כאשר התחלנו לשחק עם היישומים, גילינו שחלקם הגדול אינו ממש אפליקציה אמיתית, אלא יותר סוג של קיצור דרך להצגה של יישומי ה-Web של אותו שירות. פה המקום לציין שכל נושא הגלישה באינטרנט באמצעות ה-Modu היא אחת מהחוויות היותר מזעזעות שחווינו בטלפון סלולריים מאז ומעולם, מה שמוביל גם את השימוש בכל אותן אפליקציות המבוססות על יישומי Web להיות לא סביר בעליל. לא ברור אם חוויית השימוש הגרועה נובעת מהגודל המינימלי של המסך או מהתמיכה של מערכת ההפעלה בהצגת יישומי Web (או שניהם), אך במקרה הזה אנחנו לא ממש בטוחים שלא היה עדיף לוותר לחלוטין על הנושא, בדומה למכשיר המודו הקודם. בין כלל היישומים המוצעים, יוצאת דופן האפליקציה של YouTube, המספקת חוויית שימוש סבירה יחסית, הכוללת חיפוש וצפייה בסרטונים בצורה אופטימאלית לגודל המסך.

בנוסף לכך, חשוב לציין כי על אף העובדה שלמכשיר יש אפשרות להוריד יישומים נוספים מהרשת ולהתקין אותם ישירות על המכשיר, כיום לא קיים שום אתר שאנחנו הצלחנו למצוא שמאגד את כל היישומים המתאימים למערכת ההפעלה Brew או כאלו שמתאימים לגרסת ה-Brew שעובדת על-גבי ה-Modu-T.

אבל זה קודם כל טלפון

הפונקציונאליות של ה-Modu-T כמכשיר טלפון היא דווקא אחד מהדברים שבהם אפשר להגיד שהחברה במודו הצליחו לעשות עבודה לא רעה בכלל. אם נשים בצד את נושא השימושיות ונוחות הממשק, ה-Modu-T עושה את העבודה שכל מכשיר סלולרי אמור לעשות בצורה די טובה. איכות השמע והדיבור לפי הבדיקה הבסיסית שעשינו היא לא רעה בכלל ואם היינו יודעים שהמכשיר עצמו יוצר כדי להתחרות בשוק מכשירי ה-Low-End מול מכשירי נוקיה "טיפשים" ובמחירים אטרקטיביים, יש סיכוי סביר שהיינו רואים את הפוטנציאל העסקי שמאחוריו.

הרחבת ה-Sportify של ה-Modu-T

הרחבות זה טוב?

בדומה לדור הקודם, גם ה-Modu-T יגיע עם כמה אפשרויות הרחבה בדמויות ג'אקטים לתוכם המכשיר יוכל להיכנס במטרה לאפשר פונקציונאליות מורחבת שאינה נמצאת ביחידה הבסיסית.

בין הג'אקטים שיהיו זמינים כבר בהשקה תוכלו למצוא את ה-camerafy- מצלמת 5 מגה פיקסל איכותית וקומפקטית לתמונות ווידיאו, sportify- ערכת ספורט הכוללת רצועה לנשיאה נוחה של הטלפון ואוזניות ספורט המאפשרות ניהול שיחות והאזנה למוסיקה תוך כדי הפעילות הספורטיבית יחד עם  תוכנת אימון כושר ייעודית המאפשרת קבלת מידע מפורט ונתונים ומעקב אחרי התוצאות והביצועים באינטרנט ו-boostify- רמקולים איכותיים לשמיעת מוסיקה ורדיו, המאפשרים ניהול שיחות ומשמשים כתחנת עגינה וטעינה למכשיר. בשלב מאוחר יותר נוכל להוסיף ל-Modu-T גם ג'אקט נוסף שנקרא Textify, המוסיף למכשיר מקלדת QWERTY ומצלמת 5 מגה פיקסל המקנה למשתמש חווית כתיבת הודעות, מיילים ומסרים באמצעות המקלדת ובכך מהווה מכשיר אידיאלי לשימוש יומיומי.

שלושת הג'אקטים הראשונים ראינו בפעולה במהלך אירוע ההשקה וגם כאן יהיה אחד מהמקומות בהם אנחנו צריכים להכניס איזה מחמאה על עבודה שנעשתה כראוי. הג'אקט של המצלמה מתחבר ומזוהה באופן אוטומטי במכשיר ולאחר מכן כל מה שדרוש לצורך הפעלת המצלמה הוא לחיצה קטנה על כפתור הצילום, אשר מפעיל את פונקציית המצלמה. על גבי המסך ניתן לשנות את אפשרות הצילום מסטילס ולוידאו ולהיפך ועל אף העובדה שמדובר במצלמת 5 מגה-פיקסל בלבד, התמונות שהצלחנו לצלם איתנו נראו לא רע בכלל (לפחות על המסך הקטן של ה-Modu-T).

ה-Sportify התחבר גם הוא בצורה פשוטה באמצעות כבל קצר וזוהה באופן אוטומטי על-ידי המכשיר. לאחר הזיהוי, המכשיר עבר אוטומטית ל"מצב ריצה" המאפשר גישה לנגן המוזיקה על כל הפונקציונאליות שלו וליישום האימון, אשר באמצעות ממשק ל-GPS הקיים בג'אקט מאפשר להקליט את מסלול הריצה ולהעלות אותו לאינטרנט, שם ניתן באמצעות השירות של Endomondo, לצפות במסלול הריצה שלכם, לשתף אותו עם חברים ואף לבצע השוואות בין חברים לגבי פרמטרים שונים כגון אורך המסלול וזמן הריצה.

ה-Boostify הוא בעצם תחנת בסיס פשוטה, המאפשרת הטענה של המכשיר ומשמשת גם כרמקול חיצוני לצורך השמעת מוזיקה ורדיו. גם כאן החיבור היה פשוט למדי וכלל הנחה של המכשיר בתוך יחידת הבסיס ושניות ספורות לאחר מכן, המכשיר זיהה את הג'אקט והציג לנו את הפונקציונאליות המיועדת לו שהיא נגן המוזיקה ושעון מעורר.

לג'אקט האחרון, ה-Textify הוצג במסיבת העיתונאים רק מוק-אפ ולא ג'אקט שבאמת אפשר לעשות בו שימוש, אך המראה של המקלדת מזכיר מאוד את המקלדת של מכשירי ה-Blackberry. הג'אקט עצמו לא יהיה זמין בהשקת המכשיר שתהיה בשבועות הקרובים (לא בישראל), אך לדברי דב מורן, מנכ"ל החברה, הוא יהיה זמין כבר ברבעון הראשון של 2011.

As Small as it gets, as smart as you want it

זוהי הסיסמה השיווקית שעומדת מאחורי ה-Modu-T החדש. לגבי ה-Small  אין לנו הרבה על מה להתווכח, אבל לגבי ה-Smart, דווקא כן. אמנם התוספות והג'אקטים החדשים אכן מרחיבים את רמת הפונקציונאליות שהמכשיר מספק עד לרמה שלעיתים נדמה שהמכשיר אכן מתאים לקטגוריה של מכשירי סלולר חכמים. בפועל, קשה לנו להבין באיזה נישה מנסה להתיישב ולאילו משתמשים מנסה החברה למכור אותו.

חשוב להבין שכשאנחנו מסתכלים על המכשיר, אנחנו מסתכלים עליו בזווית הראייה של גיקים, של צרכני מידע, של אנשי סמארטפונים שהמיילים מחוברים להם ישירות לוריד. ה-Modu-T, בדומה לדור הקודם של המכשיר, מיועד לקהל פחות מפותח, כזה שבאמת צריך רק את הפונקציונאליות הבסיסית ביותר של מכשיר טלפון סלולרי באופן שותף ולעיתים צריך גם את התוספות שמסביב. שלא תבינו אותנו לא נכון, אנחנו באמת מקווים ומאחלים למודו שהם יצליחו ויפתיעו את כל העולם, אבל כששוק הסמארטפונים רק הולך ומתרחב והצרכים שלנו ממכשירי הטלפון רק הולכים ומשתכללים, קשה לנו לראות מכשיר טלפון מודולרי כמשהו שהוא יותר מגימיק. הלוואי שאנחנו נטעה. הלוואי.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

8 תגובות על "וידאו: דייט ראשון עם Modu-T"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר מילויצקי
Guest

לא סיפקו מידע איפה המכשיר ימכר? אצל איזה חברות/ מסלולים או ללא התחייבות לחבילה?

דניאל
Guest

יניב – זה לא טלפון לגיקים וטוב שכך כי מודו היא חברה זעירה ואם היא הייתה מנסה להתחרות עכשיו עם אפל היא היתה נופלת על הפנים.
אני מעריכה שבארץ יש לפחות 100,000 אנשים שישמחו מאוד אם זה יהיה הטלפון שלהם ואם המחיר יהיה בין 200 ל 300 דולר (חצי מסמרטפונים) מודו T יהיה פה מציאה.

חוץ מזה אפליקצית הספורט נשמעת מאוד מעניינת אפילו למשתמשת אייפון כמוני.

רם
Guest

אני שונא שהטלפון מגיב לאט.
זה הרבה יותר גרוע מאשר מחשב שמגיב לאט כי אני לא מצפה מטלפון לעשות דברים כל כך מורכבים אז רוצה שיגיב מיד.

כשאני רואה מסכים של "loading…" ודברים כאלה זה משגע אותי.

בכל מקרה, בהצלחה למודו – לכו תכבשו את העולם.
אני מאמין שהנישה של טלפון קטן, קל להפעלה, וחצי חכם היא מאד נכונה – הרבה אנשים רוצים טלפון שמסוגל להיות קצת יותר טוב מטלפון אבל עדיין בבסיסו מאד קל, קומפקטי ופשוט.

אור טל
Guest
יניב, אכן בעיה להציג את המכשיר הזה בפני חובבי טכנולוגיות וסמארטפונים וגיקים ממוצעים. אני מניחה שטוב היו עושים לו הזמינו להשקה דווקא כתבי צרכנות או משפחה ומציגים אותו בפניהם. כי מודו לא מתחרה בסמארטפונים בכלל כפי שציינת. הפונקציונאליות, סביר להניח, תשתפר עד רמה מסויימת. אבל המטרה לא היתה ליצר מיני אייפון. אם המחיר יהיה סביר, למכשיר הקטנטן יש יתרונות מעניינים למשל כאמצעי הבטחון שהורים מעוניינים להצמיד לילדיהם הצעירים – גם בגלל גודלו הזעיר אפשר לתלות אותו על הצוואר, וגם בגלל מחירו הנמוך יחסית – אז יחסית, פחות נורא אם הולך לאיבוד או ניזוק (מה לעשות, צריך לקחת בחשבון כשנותנים לילדים… Read more »
אחד העם
Guest

זה רק נראה לי או שהתגובה שלו נוראית ?
אולי זאת לא הגרסה הסופית שלו ?

משה
Guest

בקשת עזרה
קניתי את המכשיר מאתר קופונים. כיביתי אותו ולא מצליח להדליק(היה טעון)שוב.
יש במכשיר WIFI?
מתייחס לדגם T
תודה

מתניה טרבלסי
Guest

האם אפשר להתקין בפלאפון וואטסאפ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: