Build 2013: מיקרוסופט הכריזה על Windows 8.1 עם כפתור התחל ואלפי עדכונים

אירוע הפתיחה של מיקרוסופט יפתח הערב בשעה 19:00 שעון ישראל, הצטרפו אלינו לשידור החי מהאירוע ולהצצה למערכת ההפעלה הבאה של החברה

תמונה: צילומסך

תמונה: צילומסך

אחרי Google I/O ו-WWDC, הגיע תורה של מיקרוסופט לחגוג את פתיחת כנס המפתחים השנתי שלה, באותו מיקום בדיוק בו בחרה אפל לארח אותו בתחילת החודש. האירוע, שנפתח באופן רשמי בשעה 19:00 שעון ישראל ועתיד להימשך שלושה ימים, מתקיים במרכז מוסקוני בסן פרנסיסקו.

אירועי Build נחשבים לחדשים יחסית, מסורת שהחלה מיקרוסופט רק בשנת 2011. קודם לכן קיימה החברה כנסי מפתחים תחת שם אחר במקומות שונים בארה”ב, כאשר לאס-וגאס שימשה לרוב כיעד המועדף על ידי החברה. מחיר כרטיס למתעניינים דומה לזה של מתחרותיה בתחום – 1,595 דולרים למהירי החלטה ו-2,095 לאלו שהמתינו עד לרגע האחרון.

Windows 8.1: עכשיו זה רשמי

בנאום הפתיחה הערב הוצגה, כצפוי, גרסתה הבאה של מערכת ההפעלה הבאה של החברה, Windows 8.1, הצפויה לצאת לשוק בסוף השנה ולהיות זמינה להורדה חינם לכל מי שרכש רישיון ל-Windows 8.

השינויים המשמעותיים והמצופים ביותר שהוצגו וזכו לתשואות רמות הם, כמובן, חזרתו של כפתור ההתחל והאפשרות לדלג על ממשק האריחים החיים ישירות אל תוך שולחן העבודה. כפתור ההתחל החדש, המעוצב כצפוי כלוגו המינימליסטי החדש של המערכת, מעלה על המסך את ממשק האריחים כאשר ברקע נשאר רקע הדסקטופ, כך שהתחושה היא כאילו מדובר בתפריט ולא במסך נפרד. בנוסף, החברה הקלה על גישה לרשימת האפליקציות הזמינות – התכונה המרכזית של תפריט ההתחל המסורתי – ע”י מיקומו מתחת לאריחים החיים, כאשר מעבר בין שתי התצוגות נעשה בגרירה כלפי מעלה ומטה, באופן המזכיר את ממשק רשימת האפליקציות ב-Windows Phone.

שובו של הסטארט. מקור: יח"צ

שובו של הסטארט. מקור: יח”צ

חידוש נוסף, המיועד להקל על הגישה לאפליקציות, הוא שינוי ממשק רשימת האפליקציות במסך ההתחלה כך שיציג יותר אפליקציות על אותם גדלי ורזולוציות מסכים, בנוסף לאפשרות לסדר מחדש את האפליקציות לפי תאריך התקנה, שימוש אחרון, תצוגת האלפבית הקיימת ועוד.

מסך ההתחלה השתנה גם הוא. כפי שידענו כבר מגרסאות הניסיון של 8.1, נוספו לו שני גדלים חדשים של אריחים חיים – אחד קטן במיוחד, המציג רק אייקון של האפליקציה, ואחד גדול במיוחד, המיועד ככל הנראה לאריחי התחזית ושולחן העבודה בלבד. הרקע הופך אינטראקטיבי יותר, ומאפשר אנימציות דינאמיות המגיבות לגרירת המסך.

מגדילים את האריחים. מקור: יח"צ

מגדילים את האריחים. מקור: יח”צ

כחלק מהרחבת התאימות של Windows למכשירים בגדלים חדשים, ביניהם טאבלטים בני 8 ואף 7 אינץ’ ומסכים ברזולוציה גבוהה אף מזו של ה-MacBook Retina, הוסיפה מיקרוסופט למערכת תמיכה ברזולוציות קטנות וגדולות יותר, המתאימות את גודל הממשק לגודל המסך ואיכותו, כמו גם למצב אנכי (פורטרט).

מקלדת המגע עברה שיפורים רבים, וכוללת עתה תצורות מקשים המותאמות למסכים קטנים או גדולים יותר. בנוסף, היא מציגה הצעות השלמה אוטומטית בצמוד למילה המוקלדת, כאשר מחוות החלקה על מקש הרווח מחליפה בין ההצעות המוצגות ולחיצה רגילה על הרווח מאשרת את המילה שנבחרה. גם הקלדת מספרים וסימנים נעשתה קלה יותר בזכות מחוות החלקת האצבע ממקשי השורה העליונה במקלדת כלפי מעלה, או לחיצה ארוכה על אחד ממקשי הסימנים וגרירה לכיוון כלשהוא, כאשר האפשרויות מוצגותמסביב למקש ולא בשורה רוחבית מעליו.

אפליקציית המייל החדשה כוללת ממשק משופר, המתאפיין בתפריט ויזואלי חדש עם אייקונים ותמיכה בביצוע כל הפעולות הנתמכות ע”י שירות Outlook.com, כולל ניהול של מיילים רבים, מיונם והצגת קטגוריות כגון ניוזלטרים או עדכונים חברתיים. זאת בניגוד לגרסת האפליקצייה הקיימת התומכת באפשרויות קריאה וכתיבת מיילים בלבד והצגת תיקיות שנוצרו מתוך ממשק הדפדפן של השירות.

ממשק המייל. מקור: יח"צ

ממשק המייל. מקור: יח”צ

יכולות החיפוש הפנימי במערכת עברו שיפור משמעותי, כאשר מיקרוסופט מכריזה כי עתה מנוע החיפוש “בינג” משולב במערכת וברוב התכונות שלה באופן מושלם, ומאפשר “לעשות דברים” מתוך תוצאות החיפוש ללא צורך במעבר בין חלונות. כך, ניתן לחפש מהמסך הראשי של המערכת ולראות מייד תוצאות מאפליקציות שונות, בניגוד למצב הקודם בו קודם צריך היה לבחור באיזו אפליקציה מחפשים.

כמו כן, נוספה למנוע החיפוש היכולת להגיב לפקודות קוליות, שמנוע ההבנה שלהם עבר שיפורים משמעותיים ומבין עתה במהירות גם אנגלית במבטאים כבדים. לבסוף, פתחה מיקרוסופט את ‘פלטפורמת בינג’, המאפשרת למפתחים ליצור אפליקציות המשלבות את יכולות מנוע החיפוש של המערכת.

ממשק החיפוש המשודרג. מקור: יח"צ

ממשק החיפוש המשודרג. מקור: יח”צ

הממשק החדש כולל תמיכה במפות שמאפשרות לצפות במחירון עסק ולבצע הזמנה מתוך האפליקציה, תמיכה בהצגת תוצאות מוסיקליות המתנגנות מייד עם אפליקציית המוסיקה ואף יכולת לסרוק עמודים מדפדפן המטרו ולהוסיף שירים המופיעים בהם לרשימת ההזרמה משירות Xbox Music, שאינו זמין בישראל. שינויים נוספים בבינג כוללים מפות תלת ממדיות באיכות גבוהה, בדומה למוצרים שהשיקו גוגל ואפל בשנה שעברה, ותמיכה בצילום, סריקת טקסט ותרגום ישירות מאפליקציית בינג.

יכולות נוספות הכלולות במערכת מונות עריכת תמונות בסיסית מתוך ממשק המצלמה, מענה לשיחות סקייפ או הפעלה של המצלמה ישירות ממסך הנעילה ללא צורך בקוד הפתיחה, יכולת לשלוח סרטים ומוסיקה לנגינה על מערכת הקולנוע הביתית המבוססת על Xbox One ואף שליטה על אפליקציות בעזרת מחוות ידיים מול מצלמת הרשת המובנית של המחשב או הטאבלט – תכונה יעילה במיוחד לאפליקציות מתכונים, למשל.

גם בתחום המולטי-טאסקינג הציגה מיקרוסופט חידושים משמעותיים. הראשון הוא היכולת לפתוח יותר משתי אפליקציות במקביל ולפצל ביניהן את המסך באופן דינאמי, ולא רק לבחור מתוך שתי צורות חלוקה שהיו זמינות בגרסא הקודמת. בנוסף, לחיצה על קישור לאפליקציה אחת מאפליקציה אחרת – כמו למשל קישור לאתר אינטרנט בהודעה פתוחה באפליקציית המייל – תפתח את האפליקציה הדרושה על חצי מסך בלי להסתיר את האפליקציה הפתוחה.

מולטיטסקינג. מקור: יח"צ

מולטיטסקינג. מקור: יח”צ

בתחום העבודה על כמה מסכים הוסיפה מיקרוסופט תמיכה בפתיחת מספר גדול של אפליקציות על מספר מסכים תוך יכולת לפצל ביניהם את שטח התצוגה. בנוסף, ביטלה החברה את התאמת הרזולוציות של מסכי משנה למסך הראשי, כך ששימוש בשני מסכים בעלי איכות שונה תאפשר להזיז אפליקציות ביניהם כאשר רזולוציית התצוגה של האפליקציה תשתנה כאשר רובה יעבור למסך בעל רזולוציה שונה מהמסך ממנו התחילה. לצערם של המשתמשים, ישומי אופיס המלאים שהובטחו עבור Windows RT יגיעו רק ב-2014.

עבור קהל המפתחים בישרה החברה על כ-5,000 API חדשים לניצול, הכוללים תמיכה להדפסה תלת-ממדית של דגמים שעוצבו בתוכנת מחשב כפי שמדפיסים מסמכי נייר, בנוסף לאפשרות לכתוב אפליקציות במגוון שפות תכנות ותמיכה בהצגת רכיבי WEBGL ו-MGEG DASH בתוך אפליקציות כמו גם בתוך הדפדפן – מה שמאפשר ליצור אפליקציות רשת ואפליקציות נייטיב זהות לחלוטין. בויז’ואל סטודיו 2013 כללה מיקרוסופט כלים לניתוח ביצועים משופר, הכוללים ניתוח צריכת אנרגיה והערכת אורך חיי סוללה לאפליקציה הנבדקת. כמו כן, עתה קל יותר לבדוק קוד של אפליקציות, ואשף חדש מאפשר יצירת אריחים חיים ללא תכנות כלל.

בנוסף, מיקרוסופט פתחה את ההזמנה המוקדמת לערכת המפתחים של הקינקט החדש. מהיום מפתחים יכולים להירשם לקבלת הערכה הכוללת מלבד הגישה לגרסא מוקדמת של הבקר וממשק הפיתוח גם גרסא סופית של האביזר כשיצא לשוק. המחיר: 399 דולר (!), יותר מפי שניים ממחיר הקינקט המקורי וכמעט מחירה של קונסולת Xbox One (טוב, נו, פחות מאה דולר, אבל זה המחיר של פלייסטיישן 4).

גם חנות האפליקציות, המונה נכון להיום כ-100 אלף אפליקציות, השתדרגה, וב-Windows 8.1 היא מצוידת בממשק חדש, בו מוצגות יותר אפליקציות ע”י חלוקה לרשימות בדומה למוכר מהחנויות של גוגל ואפל, במקום הלוגואים הגדולים שהוצגו בעמוד הראשי של החנות עד כה.

מסך האפליקציה השתנה גם הוא, ועתה הוא כולל מרווח רחב יותר לצילומי המסך של האפליקציה, מרווח גדול יותר להצגת ביקורות ודירוגים ומרווח חדש להצגת פרסום לאפליקציות אחרות של אותו מפתח, כאשר המעבר בין התצוגות נעשה בגלילה הצידה במקום במעבר בין לשוניות. האריח החי של החנות, לעומת זאת, בוטל, ומעתה סמל החנות על מסך ההתחלה נשאר סטטי ולא מציג התראות על עדכונים. זאת מאחר והאפליקציות עוברות להתעדכן לבד.

בעוד שמיקרוסופט לא הצהירה על תאריך השחרור הסופי של מערכת ההפעלה המחודשת, תוכלו להתנחם בעובדה שמציעה כבר עכשיו להוריד את גרסת הנסיון הפתוחה.

חנות האפליקציות. מקור: יח"צ

חנות האפליקציות. מקור: יח”צ

יאיר מור

גרפומן עם קבלות (שאני כתבתי); חובב מושבע של טכנולוגיות ועתידנות ולא מחמיץ אף הזדמנות להתנסות בהדמיות העתיד או הדגמות ההווה; סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה.

הגב

2 תגובות על "Build 2013: מיקרוסופט הכריזה על Windows 8.1 עם כפתור התחל ואלפי עדכונים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עודד
Guest

יש מידע חדש לגבי surface pro 2?
אני כל כך רוצה לקנות אותו!

Ran Cohen
Member

הורדתי את זה, מקווה שאני התלהב. :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: