Lodsys נגד מפתחי האפליקציות: גל התביעות נמשך

לודסיס לא מתרגשת יותר מידי מההצהרות שיוצאות מקופרטינו, וממשיכה להגיש תביעות משפטיות נגד גופים נוספים, על רקע טענות להפרת פטנטים שבבעלותה.

חברת לודסיס Lodsys לא עוצרת, וממשיכה את גל התביעות שלה נגד גורמים המפרים, לטענתה, את הפטנטים שבבעלותה. החברה עלתה לכותרות בשבועות האחרונים בעקבות תביעות שהגישה נגד מפתחי אפליקציות לשוק ה-iOS בעיקר, אך גם לשוק האנדרואיד, תוך שהיא מתעלמת מהגורם המפקח על אייטונז, אפל.

חברת לודסיס שלחה התראות לפני הגשת תביעות כנגד מפתחי אפליקציות, ובשבועות האחרונים פתחה בהליכים כנגד חלק מאותם מפתחים.

קיצור תולדות הסכסוך

לודסיס היא חברה אמריקנית, הרשומה בטקסס, ואשר מחזיקה בזכויות לפטנטים שפיתח אדם בשם Daniel H. Abelow. הפטנטים עצמם הם (כפי שמפורט באתר החברה):

  • U.S. Patent 5,999,908 – פטנט המתואר כ-"Customer-based product design module".
  • U.S. Patent 7,133,834 – פטנט המתואר כ-"Product Value Information Interchange Server".
  • U.S. Patent 7,222,078 – פטנט המתואר כ-"Methods and systems for gathering information from Unites of a Commodity Across a Network".
  • U.S. Patent 7,620,565 – פטנט המתואר כ-"Customer-based Product Design Module".

מהאתר של לודסיס ניתן ללמוד כי הבעלות על הפטנטים הללו עברה מהממציא לחברת Intellectual Ventures האמריקנית, ומשם בשנת 2004 עברה אל חברה נוספת להחזקת פטנטים שמכרה אותם מאוחר יותר ללודסיס. במהלך התקופה שבה הפטנטים היו בבעלות Intellectual Ventures, היא פעלה להעניק רישיונות לחברות כלשהן (הרשימה אינה מפורטת). מאז רכשה לודסיס את הבעלות על הפטנטים מ-Intellectual Ventures, לודסיס הפכה לגורם הבלעדי המעניק רישיונות לפטנטים שבבעלותה.

במחצית הראשונה של 2011 לודסיס מתחילה לעלות לכותרות. השיא, מגיע במהלך חודש מאי 2011:

  • פברואר 2011 – לודסיס תובעת חברות גדולות כגון Brother, HP, Motorola ויצרניות OEM אחרות בגין שימוש ללא היתר בפטנטים 908, 078 ו-565 שבבעלותה. התביעה הוגשה ב-United States District Court for the Eastern District of Texas (ראו גם פירוט נוסף). החברות הגיבו לטענות בחודש מאי.
  • תחילת מאי 2011 – לודסיס מזהירה מפתחי אפליקציות מפני תביעה, המייצרים אפליקציות לשוק ה-iOS. הפנייה מתייחסת לפטנטים 078 ו-565.
  • 13 מאי 2011 – עיתון הגארדיין הבריטי מפרסם כתבה בה הוא חושף כי בעוד שדן אייבלו מכר 4 מהפטנטים שלו ללודסיס, הרי שהוא מפרסם באתר שלו גם במועד כתיבת שורות אלו כי בין החברות שרכשו רישיונות לפטנטים נמצאת חברת אפל. לאיזה פטנטים אפל רכשה רישיון? באילו תנאים ניתן לה רישיון? הוא לא מפרט באתר.
  • אפל פונה אל לודסיס ב-23 במאי (ראו נוסח מלא של המכתב של אפל כאן) וטענה, בין היתר,כי מחזיקה ברישיון לבצע את כל הפעולות המיוחסות למפתחים, וכי רישיון זה מכסה גם את מפתחי האפליקציות (ראו ניתוח של המכתב ב-FOSS Patents).
  • 31 מאי 2011 – לודסיס מגישה תביעה כנגד 7 מפתחי אפליקציות. התביעה הוגשה ב-United States District Court for the Eastern District of Texas. חלק מהנתבעים הן חברות בע"מ, וחלק אנשים פרטיים. אחת מהנתבעים, Illusion Labs AB השוודית, נתבעת בגין אפליקציה שפיתחה עבור iOS ועבור אנדרואיד בשם Labyrinth. כלומר, לודליס תובעת גורמים מחוץ לארצות הברית, וגם אינה מגבילה את עצמה לפלטפורמת ה-iOS.
  • 31 מאי 2011 – לודסיס מפרסמת באתר שלה התייחסות למכתב של אפל מה-23 במאי, ולפיה תנאי הרישיון של אפל לפטנטים של לודסיס אינם מאפשרים לאפל להגן על הפרות של צדדים שלישיים, קרי מפתחי אפליקציות. עוד נחשף במכתב זה שלודסיס ואפל היו בעיצומו של משא ומתן לגבי הרישיונות של אפל על הפטנטים של לודסיס.

סיבוב חדש

מקור: צילום מסך מהאתר של דניאל אייבלו

אתמול הגישה לודסיס תביעה חדשה (קישור לכתב התביעה). בתביעתה החדשה, תובעת לודסיס חברות גדולות כגון אדידס, בסט ביי, Black & Decker ועוד, בגין הפרת הפטנטים שבבעלותה. בשבוע שעבר, פנתה לודסיס לנתבעות הפוטנציאליות במכתב אזהרה. בתגובה, פנתה לבית-המשפט חברת ForeSee, אשר בין לקוחותיה חלק מהחברות הגדולות הנתבעות בתביעה החדשה, בבקשה שיקבע כי הפטנטים של לודסיס חסרי תוקף. פניה זו נעשתה בשיקגו, כאשר החברה טוענת כי מנכ"ל לודסיס מקיים שם דרך קבע את עסקיו, על אף שהחברה רשומה במדינת טקסס.

לאור ההגשה בשיקגו, מיהרו בלודסיס להגיש אמש את התביעה בטקסס. בתביעה החדשה טוענת לודסיס כי הנתבעים מפרים את פטנטים 078 ו-908.

דו"ח מצב

מפתחי האפליקציות לא לבד. כפי שניתן לראות, לצד מפתחי האפליקציות נתבעות חברות גדולות, אשר לודסיס טוענת שגם הן, בדומה למפתחים, מפרים את הפטנטים שלה. ככל שזה קשור לפטנטים, צריך לזכור שאנחנו לא חשופים (עדיין) לתנאי הרישיון המלאים שאפל רכשה עבור הפטנטים של לודסיס. יכול להיות שבתנאי הרישיון ישנן הגדרות המונעות את היכולת של אפל להעביר את זכויותיה הלאה לצדדים שלישיים, קרי מפתחי האפליקציות, כפי שטוענת לודסיס. באותה מידה, יכול להיות שהניסוח שם הוא כזה הניתן לפרשנות לפי מה שמפורט במכתב של אפל מה-23 במאי, ולפיו מפתחי האפליקציות חוסים תחת ההגנה של אפל מהרגע שאפל רכשה את הרישיון.

כדי למנוע את מצב האי-בהירות הזה, אפל תאלץ לשקול האם לחשוף את תנאי הרישיון המלאים שלה לפטנטים של לודסיס. היא אולי אף תאלץ לחשוף חלק מהפרטים על המשא ומתן הסודי שהחברות ערכו ביניהן, והתפוצץ. בחלק מהדיונים באתרים הרבים הסוקרים את התפתחויות הפרשה, עלתה השאלה עד כמה הכיסים של לודסיס עמוקים, שהיא החליטה שהיא נלחמת בזירה המשפטית אל מול חברות ענק שכאלה, ומוכנה לתבוע גם יצרני אפליקציות ולהסתכן בספיגת רשף כעסו של הציבור.

זאב בעור כבש?

ובכן, באתר WirelessGoodness.com ביצעו לפני כחודש תחקיר, ובו הם חושפים סימנים מחשידים, המצטברים לכדי תמונה כי ייתכן ומאחורי חברת לודסיס עומדת לא אחרת מאשר חברת Intellectual Ventures בעצמה. אנחנו ממליצים לכם לקרוא את התחקיר שלהם במלואו (קישור ישיר).

אם אכן יתברר שמסקנתם נכונה, ומדובר בלא אחרת מאשר Intellectual Ventures, הרי שמדובר בחברה גדולה, המחזיקה בבעלותה כ-30,000 פטנטים, אשר מוכרת לתעשייה העולמית רישיונות בסכומים אדירים. חברה שכזו התובעת כמות גדולה של חברות בתעשייה, ובמקביל תובעת מפתחי אפליקציות, עשויה בהחלט להשפיע ולשנות את שוק האפליקציות.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

4 תגובות על "Lodsys נגד מפתחי האפליקציות: גל התביעות נמשך"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלון
Guest

הגיעה העת לשינוי מקיף בחוקי הפטנטים. זהו תחום מסובך אמנם, מצד אחד יש רצון לאפשר למפתחי פטנטים תגמול הוגן על השקעתם ומאמציהם, אבל מאידך נעשה שימוש יתר בהגנה על פטנטים המגבילים את חופש היצירה של מפתחים חדשים.

רמי
Guest

כתבה מקיפה עם הרבה מקורות מידע והיא הבהירה לי סוף סוף מה קורה פה – ניסיון לסחוט כסף מאפל דרך החולשה היחידה שלה – המפתחים החיצוניים. נראה שעורכי הדין של לודסיס מצאו פרצה מוצלחת ביותר אחרת לא היו הולכים על כל הקופה. 

חן
Guest

כתבה מצויינת. נהנתי. תודה

ליאור
Guest

נמאס כבר מבריונות הפטנטים! הפטנט נועד כדי לעודד יצירתיות ולהגן על הממציאים מפני העתקה של המצאותיהם. פה מדובר בנסיון פשוט לסחוט כסף מאנשים חלשים (מהחברות הגדולות לא באמת יצליחו). אם באמת לחברה היה אכפת להגן על ההמצאה שלה היא לא הייתה מתירה שימוש בפטנט אפילו לא בתשלום.
חייבים שינויים בחוק הפטנטים! צריך לקצר את זמן תוקף הפטנט ולא לאשר הוצאת פטנט על כל שטות. (נו באמת, פטנט על אפשרות In App Purchase, ממש המצאת המאה…)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: