פיתוח כחול לבן: קסדת ה-LifeBeam תמדוד לכם את הדופק ללא צורך ברצועת חזה [סקירה]

אתם גם ככה חובשים קסדה כשאתם יוצאים לרכיבה, אז למה לא להשתמש בה על מנת לנטר את הפעילות שלכם באופן כמעט מושלם? לקחנו את LifeBeam לרכיבת מבחן

צילום: גיא חלמיש

צילום: גיא חלמיש

מאת גיא חלמיש, מייסד ועורך מגזין האופניים באינטרנט – BIKEPANEL.com, ואיש הייטק ומובייל ותיק. 

בשנים האחרונות ערוצי השיפור בקסדות אופניים נסבו בעיקר סביב אווירודינמיות, משקל ואוורור. LifeBeam הוא סטארטאפ ישראלי שרוצה לשנות את השיחה סביב התכונות הפיזיות של הקסדות, ולדבר על תרומתן לתכונות הפיזיות של הרוכב… החברה השיקה סנסור ייחודי המשולב בריפוד הפנימי של הקסדה (וגם לכובעי ריצה) ומאפשר לרוכבים לקבל חיווי על הדופק שלהם, ללא צורך ברצועת חזה.

הקסדה הראשונה שיצאה מ-LifeBeam היא תוצר של שיתוף פעולה שלה עם Lazer – יצרנית קסדות בלגית, ודגם הקסדה הראשון שהושק והתנסינו בו במבחן הוא Lazer Genesis. מחיר המוצר: 229 דולר באתר החברה, בשיווק לעולם ובישראל: 1349 ש"ח.

הקסדה מגיעה במארז מאוד מרשים כולל תיק קשיח + כיסוי רך (שקיק בד עם שרוכים) לקסדה – שישמור עליה יפה וחדשה בצ'ימידן ציוד האופניים שלכם. רמת המעטפת המפנקת הזו הכוללת תיק קשיח אינה טיפוסית לקסדות, גם היקרות שבהן, ובד"כ פשוט אוספים אותן מהחנות בקרטון סטנדרטי, ובמקרים הטובים מצורף להן שקיק בד.

מארז קשיח ושקיק הבד - רמת אריזה ואספקה גבוהה מהמקובל בעולם קסדות האופניים (תמונה: גיא חלמיש)

מארז קשיח ושקיק הבד – רמת אריזה ואספקה גבוהה מהמקובל בעולם קסדות האופניים (תמונה: גיא חלמיש)

בחלק הקדמי של הריפוד הפנימי שוכן לו סנסור אור קטן שקולט את הבדלי החזרת הקרן אל הסנסור ומפיק מיחידת החישוב והשידור שבחלק האחורי של הקסדה את קצב הלב שלכם. המידע הזה נשלח ב-Bluetoothאו Ant+ אל הסמארטפון שלכם (או במקרה ה Ant+ אל מחשבוני רכיבה כגון Garmin) ומשתלב באפליקצית הרכיבה שתשתמשו בה. ההבטחה הגדולה: לא צריך יותר את רצועות הדופק המעיקות: אתם לובשים קסדה ממילא? שתמדוד לכם את הדופק במקום הרצועה…

לשם שילובו של הסנסור אל מול מרכז המצח שלכם, והולכת החוטים ממנו אל יחידת הניהול והסוללה בצד האחורי של הקסדה, הוחלף חלק מהריפוד הפנימי בריפוד שונה מהמקובל בקסדות. מאחור כאמור שולבה יחידת הניהול ובה הסוללה ושקע MicroUSB לטעינה, כפתור הפעלה, ואור חיווי על מצב הפעולה.

תמונה: גיא חלמיש

תמונה: גיא חלמיש

בשאר המשתנים חוץ מהריפוד הקדמי הפנימי ומשקל נוסף של יחידת ה-LifeBeam היא דומה לאותה קסדת Lazer שנמכרת גם ללא מד הדופק הזה. Lazer יש לאמר, משתמשת במנגנון הידוק ייחודי לקסדות: בעוד שרובן עושות שימוש בחוגת הידוק אחורית באיזור העורף, הרי ש-Lazer המציאה מנגנון הידוק שהחוגה שלו נמצאת בחלק העליון של הקסדה, והמתיחה שלו מורגשת יותר מצדי הראש ופחות מהחלק האחורי.

מתחילים בטעינה, שזה משהו שעוד לא עשינו לקסדות שלנו עד היום… נורה אדומה מאחור מעידה על סטטוס הטעינה. הצעד הבא הוא Pairing ל-Bluetooth. הייא תומכת ב-Bluetooth 4.0 וגרסת האנדרואיד צריכה להיות מ-4.3 ומעלה. החיבור מהיר וקל: לוחצים שלוש שניות על כפתור ההפעלה בגב הקסדה, חיווי האור ביחידת הניהול האחורית מתחיל לפעום בסגנון שמדמה לב פועם (טאצ' יפה!), עושים סריקה בסלולרי ואתם מחוברים.

ל-LifeBeam יש אפליקציה מאוד מאוד בסיסית משל עצמה שמציגה בעיקר את הדופק ומשמשת לבדיקת המוצר. החיבור אליה כמו אל אפליקציות ספורט אחרות פשוט וידידותי – נכנסים ל-Settings של האפליקציה ומחפשים את התפריט המשמש לקישור לסנסורים חיצוניים – לרוב אפליקציות הספורט יש כזה.

הנה המסכים של האפליקציה אשר בתוכה יש קישורים לאפליקציות ספורט רלבנטיות שיציגו את הדופק שלכם מהקסדה בתוך הקלטת הפעילות:

image13

במדריך המשתמש המודפס שמקבלים עם הקסדה חסר מידע בעל ערך למשתמש שיעזור לו לחבר את הקסדה לאפליקציה. באיזור ה-Support באתר האינטרנט בעת הבדיקה היו 5 אפליקציות שהוזכרו: Strava ו-Endomundo, כמו כן שתי אפליקציות של Polar Beat, Runtastic, ו-BLE Heart Rate Monitor.

זה מוצר חדשני וראשוני ולכן לא כל האפליקציות מוכנות לקראתו. לדוגמא: אני אוהב להשתמש בשירות של RideWithGPS ואף גיליתי ב-Settings של האפליקציה שלו את האפשרות לחבר סנסורים חיצוניים, אולם בשימוש בפועל לא היה בו מקום לתצוגת הדופק באיזור השימוש בזמן הרכיבה.

תמונה: גיא חלמיש

תמונה: גיא חלמיש

לא בכל יום אנחנו בוחנים מוצר של סטארטאפ ישראלי, חדשני שמנסה לשנות את ההתייחסות שלנו לתועלות המגיעות ממוצר ומוסיף תועלת חדשה לחלוטין. זה מאוד מעניין כאשר השיחה מפסיקה להיות רק סביב אווירודינמיות, משקל ואוורור, ופתאום נכנס מימד חדש. זאת ועוד: אנחנו מוקפים בחדשות על מחשוב לביש שישתלט על העולם, ישתלב בכל מוצר סביבנו, ואוטוטו כולנו ננוטר, נשתמש במשקפי גוגל גלאס סטייל וכל פריט סביבנו יבוא עם אפליקציה. זה בהחלט יקרה, אולם LifeBeam היא הראשונה שבתכלס הצליחה להביא אלי הביתה את הבשורה הזו, ובצורה רלבנטית לשימוש וצורך אמיתי. שאפו.

אגב סטרטאפים ישראליים בתחום ניטור ספורטאים ואופניים – יש עוד אחד כזה, ושמו Watteam עליו כתבנו בעבר, אשר מאיים לעשות Disruption לעולם מדי הוואטים – תחום שהולך ומחליף את מדי הדופק כאמצעי לניתוח ואימון רוכבי אופניים. רוכבים רציניים המתאמנים עם מאמנים הולכים ונוטשים את שיטת האימון המבוססת על הדופק לטובת הוואטים, וזו אחת הביקורות כלפי המוצר הזה – טכנולוגיה חדשה לתחום שהצפי הוא שילך וייפחת מקומו בעולם האופניים. אבל: מדי וואטים עדיין יקרים מאוד, ולכן המיגרציה ממדידת דופק למדידת וואטים באופניים איטית יחסית, ומתחילה במקצוענים ובספורטאים התחרותיים בעיקר, בעוד שמדי הדופק משמשים את כולם.

הסנסור בקדמת הקסדה (תמונה: גיא חלמיש)

הסנסור בקדמת הקסדה (תמונה: גיא חלמיש)

חזרה ל-LifeBeam: על הנייר – הרעיון נפלא. בצד הביקורת נאמר שברמת המעשה הפרקטי, בכמה מאות קילומטרים של רכיבות בשטח ובכביש, גיליתי כמה חסמים שצריך לטפל בהם כדי שהמוצר הזה יהיה מוצלח עוד יותר: בעלות של 229 דולר, הוא מתמודד עם קסדות שחוץ מפיצ'ר הדופק מספקות משקל נמוך יותר, ואוורור טוב יותר.

יש פה תוספת משקל לא מבוטל של המוצר עצמו על משקל הקסדה, הפסד חור אוורור חשוב וגדול אחד מאחור – שבמקומו נכנסה יחידת הניהול של המוצר, וכן הריפוד המיוחד והסנסור במצח השאיר לי סימן לחץ לא נעים בכל רכיבה.

גם התצוגה של הדופק בעייתית כי ברוב המקרים ישתמשו בה עם הסלולרי, כלומר יש למתקן אותו על כידון האופניים – חובבנים מתחילים אולי יעשו את זה אבל רוכבים שמתאמנים מעט יותר ימנעו מכך, שכן זו עבירת סטייל קשה בקרב הרוכבים, וכך חיווי הדופק יישאר בכיס חולצת הרכיבה האחורי. זה ישתנה ויהיה הרבה יותר אפקטיבי כאשר יהיו יותר שעוני אנדרואיד שם בחוץ עם אפשרות להצגת הדופק מהאפליקציה בסלולרי ואל השעון.

כאשר מסתכלים על התמחור של אותו דגם של לייזר בעולם מגלים אותו במחירים של בין 120-175 דולר, וזה במבט מהיר מהעמוד הראשון של גוגל – בלי חפירה ומבצעים, כלומר עלות התוספת של LifeBeam ביחס למחירי השוק היא 60-100 דולר. זה סכום די משמעותי ממחירה של קסדה ממוצעת.

לסיכום

המגמה לטובתם, וגם המוצרים המשלימים שמתפתחים ללא קשר אליהם: כמו שעוני הסלולר יעשו להם טוב. המוצר של LifeBeam ממוצב נפלא כדי לתמוך בהפיכתם של השעונים האלה למתחרים ברי משמעות בקטגורית שעוני הדופק וה-GPS. דומה שיש מקום בו היתרון שלהם גדול יותר: בכובעי הריצה.
מדובר בחברה צעירה, ובמוצר שהוא עדיין בתחילת דרכו – יש עוד לאן להשתפר, וכמו בכל מוצר אלקטרוני – יש להניח שהפיצ'ר של LifeBeam ירד במשקל ובגודל, ישתפר שילובו בריפוד הקסדה, וישתלב בקסדות נוספות בהמשך – קלות יותר, מאווררות יותר, וברמות מחיר מגוונות, ואז יש לקוות שהם יגיעו למקום בו בבחירה בין קסדה עם לקסדה בלי LifeBeam לא יהיה הגיון לבחור בקסדה בלי הפיצ'ר הזה.

הכותב הוא מייסד ועורך מגזין האופניים באינטרנט – BIKEPANEL.com, ואיש הייטק ומובייל ותיק. 

[interaction id="54bbba89cd7e120f0d072f40"]

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: