קארה סווישר בריאיון בישראל, לא נשארת חייבת לאף אחד

בביקור ראשון בישראל יורה קארה סווישר, ככל הנראה הבלוגרית הטכנולוגית הנחשבת ביותר בעולם, לכל הכיוונים. ריאיון מרתק עם מי שהושיבה את ביל גייטס וסטיב ג’ובס בריאיון משותף עבור הבלוג הטכנולוגי שלה.

תמונה: flickr, cc-by, b_d_solis

ראיון עם קארה סווישר (Kara Swisher), ככל הנראה הבלוגרית הטכנולוגית הנחשבת ביותר בעולם ובוודאי אחת הפופולאריות שבהן (836 אלף עוקבים בטוויטר), הוא משימה קלה למראיין. סווישר יורה בצרורות. מעט בניגוד להופעתה הצנועה. בלובי של מלון מצודת דוד בירושלים היא מופיעה במראה מרופט משהו. עם חולצה שחורה וכיתוב: “ALL THINGS DIGITAL”. בניגוד מוחלט לתמונת יחסי ציבור שלה שמעטרת לא מעט אתרים שפרסמו כתבות וראיונות איתה.

היא צנומה. נמוכת קומה. חבושה במשקפי שמש היא מתיישבת באחד הכסאות המצועצעים של בית המלון ומשלב מסוים הפה שלה הופך למכונת ירייה. בלי גבולות. בלי רחמים. בלי שום ניסיון לייפות את האמת. סווישר, המייסדת ועורכת מגזין המדיה והטכנולוגיה המשפיע ביותר בארה”ב, ה-All Things Digital של הוול סטריט ג’ורנל, לא מהססת לחשוף את ערוותם של כל המי ומי של תעשיית האינטרנט, הסטארט-אפים, קרנות הון סיכון והטכנולוגיה. אולי בשל כך זאת הסיבה שרבים דווקא ממתינים להתראיין אצלה. ומדובר בבכירים ביותר. למשל סטיב ג’ובס וביל גייטס.

מהבלוגים הטכנולוגים האמינים בעולם

כשהייתי כתב היי-טק ב-TheMarker נזכרתי שכמעט לא היתה פעם אחת ש-All Things Digital פספס בסקופ כלשהו. פעם אחר פעם הבלוג שהקימה עם וולט מוסברג, אחד מהעיתונאים הטכנולוגיים המוערכים והאיכותיים בעולם, היה הראשון לדווח על סקופים בלעדיים. בהקשר שלנו, למשל על רכישת קוויגו ירון גלאי על ידי AOL עבור 363 מיליון דולר. היא גם היתה היתה הראשונה לדווח ש-MIN5 של רן הר-נבו נרכשה על ידי AOL. זה לא שבטק קרנץ לא היו סקופים, היו גם היו. אבל כש-All Things Digital היה מפרסם דבר מה, יכולת לדעת די בוודאות שהסקופ של סווישר ומוסברג מהימן. עכשיו נשאר לך רק לאתר את אנשי הון סיכון בישראל שיאשרו לך את הסקופ.

לסווישר בת ה-50 די ברור מהו עיתונאי איכותי ומהימן. והיא משתדלת גם לאחר שנים ארוכות במקצוע לנהוג באותה מקצועיות. אולי זאת גם הסיבה שהיא נכנסה לאחד הסכסוכים המתוקשרים בזירת עמק הסיליקון עם עוד מגה בלוגר, מייקל ארינגטון, מייסד טק קרנץ. השניים הם צ’ילבות די ידועות בזירת הסיקור הטכנולוגי. סווישר לא אהבה, בלשון המעטה, את הדרך שבה ארינגטון משקיע מצד אחד בחברות סטארט-אפ תוך כדי היותו עורך ראשי של טק קרנץ ומצד שני מטיף ביקורת על אתיקה עיתונאית כנגד לא מעט בלוגרים ועיתונאים אחרים. גם על הסיקור של טק קרנץ אין לה הרבה מילים חמות.

היו לך קרבות קשים מול מייקל ארינגטון. קרבות מעט מטופשים, לא?

“אני לא חושבת שזה היה טיפשי. פשוט היו לנו דעות שונות לגבי איך צריך לדווח חדשות טכנולוגיות. אני לא חושבת שצריך להשקיע בחברות ולכתוב עליהן במקביל, הוא חשב אחרת. אם אתה עיתונאי אמיתי אתה לא יכול להיות בעל מניות בחברת סטארט-אפ. כלומר אתה יכול, אבל אז אתה לא עיתונאי, אתה משהו אחר וזה לא עוזר גם להצהיר על זה, להיות כביכול שקוף. מייקל ארינגטון חושב שלהיות עיתונאי טוב זה להצהיר מראש אתה משקיע בסטארט-אפים, זה לא הופך אותו לצודק. כשאתה נוהג כך אתה מבלבל את הקוראים, איך לא יודעים מה באמת האינטרס האמיתי שלך”.

“אבל היו עוד הבדלים בין All Things Digital לטק קרנץ. מייקל ארינגטון כתב על על כל תעשיית הסטארטאפים. אנחנו התמקדנו בחדשות (ניוז) בלבד. אצל ארינגטון היה אפשר למצוא חדשות כמו ‘סקייפ שינתה את הפונט של התוכנה שלה לשיחות’, זה לא ניוז. אם אני צריכה לאפיין את את All Things Digital אז מדובר באתר ששואף להיות אמין, שקוף, שמספק ניתוחים לקוראים ולא רק את המידע וגם קצת הומור.

חשוב לנו לא רק לתת לציבור הקוראים את המידע, אלא שהם יקבלו גם את ההקשר הרחב ואנחנו כותבים גם דברים קשים, אבל הוגנים. אנחנו לא נערות עידוד של אף חברת טכנולוגיה בעוד שרבים מהבלוגים הטכנולוגיים דווקא כן. לנו אין שום עניין להיות מקהלת העידוד שלהן. היו לנו לאחרונה כמה כתבות קשות על המצב של חברת הסלולר RIM שעומדת מאחורי מותג הבלקברי, אבל כל הפרסומים אודותיהם היו ניתוח מהימן של המצב, קשים ככל שיהיו. זה לא שאצלנו אנחנו לא טועים, כשאנחנו טועים רע לנו מאוד עם זה, אבל משום מה בבלוגים אחרים נוח לפרסם משהו ואז לתקן אונליין אם קורית טעות, מבלי לחשוב שזה רע כשמראש פרסמו משהו שגוי. אנחנו חושבים שפרסום איכותי הוא פרסום שמתחילת ההופעה שלנו הוא נכון. זאת עיתונות טובה”.

פעם ראשונה בישראל

זאת הפעם הראשונה שסווישר הגיעה לישראל. גם סווישר מודה שזה מעט מוזר. הגעתי כדי להשתתף בכנס הבלוגרים שייערך מחר (ב’) על ידי אתר סלונה, וגם לפגוש חברות סטארטאפ והיי-טק שונות. ואולי, היא חושפת סקופ קטן, היא תקיים את הכנס הבא של All Things Digital גם בישראל. הכנסים של הבלוג הטכנולוגי של סווישר ומוסברג נחשבים לאיכותיים, כשעל הבמה שלהם מופיעים דמויות בכירות מעולם ההיי-טק. אחד הראיונות הידועים שסווישר ומוסברג ערכו היו עם סטיב ג’ובס וביל גייטס על במה אחת. ראיון אחר מפורסם של השניים היה עם מייסד פייסבוק מארק צוקרברג. לרגעים לא מועטים צלבו השניים את צוקרברג המזיע בכיסא האדום.

ראיינת את המנכ”לים הבכירים ביותר של עולם ההיי-טק. ספרי איך זה היה?

“זה לא רק, אלא אני ווולט מוסברג ביחד. אם אני צריכה לבחור ראיון אחד שזכור לי לטובה אז זה הראיון על גייטס וג’ובס ביחד. בעיני מדובר באנשים שיצרו היסטוריה של עולם הטכנולוגיה כפי שתומס אדיסון ואלברט איינשטיין יצרו והיה כיף לראות אותם מציקים ועוקצים אחד את השני. הם אייקונים מצד אחד ומצד שני אנשים רגילים. אני לא יודעת אם שמת לב אבל כמעט כל המייסדים של התעשיות השונות בכלכלה – מתו. האנשים שייסדו את הבנקאות והרכב נפטרו. ולי יצא לשים על במה אחת את האנשים שיצרו היסטוריה של עולם הטכנולוגיה, את מי שהמציא את הדפדפן, את מי שהמציא את האייפוד והאייפון, את מי שהמציא את המסחר המקוון, ג’ף ביזוס (מייסד אמזון). זה מדהים”.

מלבד הכנס של אתר סלונה מתכננת קארה להופיע גם מול הגראג’ גיקס של יוסי ורדי בחולון. כמו סרגי ברין (גוגל), מריסה מאייר (גוגל וכעת יאהו), ג’ימי ווילס (וויקפדיה) ודיויד פישר (פייסבוק), גם היא תעלה לבמה חשוכה ותדבר מול מאות סטארט-אפיסטים ויזמים נלהבים. אפשר להניח די ודאות שהבוטות, המחוספסות והנטייה לא לעגל פינות אלא לומר את האמת בפרצוף – תוביל ללא מעט מחיאות כפיים. ואם יוסי ורדי האלמותי ישאל את השאלות הנכונות – אפשר להניח שסווישר לא תהסס לנקב את עטיפת הצלופן שעוטות על עצמן חברות הטכנולוגיה השונות בואלי, תצטרף אליה, אולי על הבמה ואולי תעדיף להישאר בצד, מגן סמית’, סגנית נשיאה בכירה בגוגל. סווישר וסמית הן זוג מוכר בעמק הסיליקון. לישראל הן הגיעו בליווי אמא של סווישר וזוג ילדים של השניים.

איך זה להיות אחת העיתונאיות הבכירות בזירה. להיות אישה בזירה כל כך גברית?

“אני לא חושבת עלי בתור כתבת אישה. ישנן עוד עיתונאיות בכירות שמסקרות את עולם הטכנולוגיה. אבל אין ספק שתעשיית ההיי-טק היא גברית. אני מסתדרת עם זה ואנשים מעריכים אותי בזכות העבודה העיתונאית שלי. אם אתה טוב בזכות המקצועיות שלך – אז זה הרושם שאתה יוצר על אחרים”.

מה דעתך על מריסה מאייר, הבוסית החדשה של יאהו ולשעבר אחת מהנשים הבכירות של גוגל. היא תצליח לשקם את ענקית האינטרנט?

“אני לא יודעת. היא אישה טכנולוגית מצליחה. אישה מעניינת, במיוחד עכשיו בתור היותה צעירה והריונית. היא טיפוס מוכר בעמק הסיליקון. אבל אדם אחד לא יכול להציל את יאהו. אין כזה דבר ‘גיבור על’, וזה לא הוגן לשים הכל כל כתפייה, יהיה לה קשה”.

מה לא עובד ביאהו? זה אחד האתרים הותיקים של זירת האינטרנט

“מה לא?! יש ירידה בהיקפי פרסום. אין צמיחה במספר הגולשים. אין בכלל קשר עם הגולשים. קו המוצרים של החברה ברובו שבור ומקולקל. יאהו פיתחה מעט מאוד מוצרים חדשניים. הם רכשו את פליקר, שהיה מוצר טוב אבל אז הגיעה אינסטגרם. מועצת המנהלים שלם גרועה למרות שאני מכירה לא מעט עובדים טובים ומוכשרים ביאהו”.

בואי נדבר קצת על ישראל. שבוע לפני שהגעת, אחת העיתונאיות הבכירות והמוכרות בעמק הסיליקון, פרסמה טור שמצביע על אחת הבעיות הקשות שיש כאן: ישראל לא מספקת את הסחורה. ההשקעות בסטארט-אפים ירדו ב-20% (ראו כאן את המאמר המלא של לייסי). היא בעצם טוענת שלמרות השקעות הון סיכון עצומות – היא עדיין לא סיפקה את האקזיטים הגדולים. את מסכימה איתה, איבדנו את המוג’ו?

“זה מה שהיא כתבה? האמת שלא קראתי את הטור שלה. הוא מבוסס על נתונים ועובדות?”.

כן. יש כאן אקזיטים קטנים. עסקת 5min למשל הפכה את הר-נבו ושאר המייסדים לעשירים ומאושרים, אבל עסקאות כאלה, טובות ככל שיהיו למשקיעי הון סיכון שלהן וליזמים, לא גורמות לישראל ליצור כאן חברות משמעותיות

“זה נכון שאין לישראל את האינסטגרם שלה. אין ספק שהחברות הגדולות קיימות רק בארה”ב. אבל זאת לא בעיה רק של ישראל. זה המצב בכל העולם, מלבד סין. שם יש חברות גדולות כמו באיידו ועליבבה. אין ספק שעדיין עמק הסיליקון ייצר את החברות הכי גדולות. ולכן כל חברה ישראלית פותחת מרכז בואלי. לגבי השקעות הון סיכון בישראל שלייסי מציינת, אם יש ירידה – זה עניין מחזורי. צריך לקבל את זה. אבל לטעמי אין ספק שישראל יכולה להוציא תחת ידה לפחות חברת היי-טק אחת גדולה, גרופון יצאו משיקגו, מיקרוסופט מסיאטל. בסין יש כמה חברות גדולות, שאגב יהיה מאוד מעניין כשהן יחליטו להיכנס לשוק האמריקאי ולבצע שם רכישות”.

קראתי לא מזמן כתבה שגורסת שכמעט אין היום חדשנות בעולם הדיגיטל והטכנולוגי. רוב החברות משפרת מוצרים כל הזמן, אבל לא חדשניות. קורה לך בתור בלוגרית כשאת ניצבת מול חברת היי-טק ומשהו מסעיר אותך? מוצר החדשני שגורם לך להגיד וואו?

“כן, יש מוצרים חדשניים, למשל מכונות אוטונומיות של גוגל, או שירותי הענן של אמזון, או האייפון שנולד על ידי אפל – האייפון שינה פרדיגמה. הוא שינה את האופן שבו אנחנו משתמשים בטלפונים. אז כן יש מוצרים חדשניים. אם אתה שואל אותי איפה הייתי רוצה לראות חדשנות, אז זה במקומות שאליהן טרם נכנסה טכנולוגיה, למשל רהיטים. אני גם מאמינה שאנחנו עומדים לראות כמה חידושים מעניינים בכל הקשור לחיישנים שימדדו את גוף האדם או הרכב. תחשוב על מוצר שתוכל באמצעותו לקבל דיווחים ממנו על מצבך הרפואי. אז כן יש מוצרים חדשניים למרות שאין רבים מהם. האחיין שלי קורא לכך SHEEP PEOPLE, זה כינוי שלו לכל החברות שמפתחות מוצרים לדברים שכבר קיימים, אבל מדי פעם מגיע משהו חדש, כמו הטאבלט”.

אם היית פוגשת בנתניהו מה היית אומרת לו. עד כמה חשובה כלכלת החדשנות והסטארט-אפים לכל מדינה?

“נתניהו רוצה רק לעסוק בסכסוכים לא?”.

את באמת רוצה לומר את זה לציטוט?

“מממ..לא אכפת לי. תראה, התקדמות האנושית מגיעה אך ורק מטכנולוגיה וחדשנות. ותרבויות שמבינות את זה מנצלות את זה לטובתן. לישראל יש דריסת רגל בכל הקשור לחדשנות. אם אני הייתי מנהלת את מדינת ישראל כמובן שהייתי מנסה לדאוג לתמיכה בחדשנות וטכנולוגיה, בטח כשמדובר במדינה כמו בישראל שזה כבר עובד די טוב. מצד שני, צריך גם לדעת לא להפריע, צריך לתת לאנשים הממציאים לעבוד, למדינה יש תפקיד תומך, ביצירת תשתיות, למשל בליצור תשתית ראויה של פס רחב, או לתת ויזות למקצועות מסויימים. ובכלל טכנולוגיה היא גורם מאחד על גבי הגלובס. זאת תעשייה שיכולה לקדם לא רק מדינות אלא גם אנשים”.
/
הישראלים, אגב, לפי סקר מלפני שבוע, הם אלופי העולם בשימוש באפליקציות בסמארטפון. ולפי מחקרים אחרים גם במקום הראשון בשימוש במדיה חברתית. מה זה עושה לנו כתרבות שאנחנו כל כך צמודים למכשירים הטכנולוגיים שנמצאים איתו בכל רגע. לאן אנחנו הולכים מכאן?
“אני לא חושבת שזה רע, האינטרנט מאפשר לך להגיע לכל מי שאתה רוצה בכדור הארץ, אינטרנט הוא דבר מחבר ומאפשר לך ללמוד על העולם, להפיג גזענות ושנאה כי כשאתה לא יודע מה קורה במקום רחוק – גם קל לך להרוג את האויבים שלך. מצד שני צריך להבין שהדיגיטל הוא בסך הכל כלי. היום כולם הולכים כשהם דבוקים לסמארטפון שלהם (סווישר מדגימה לי כשהיא מצמידה את המכשיר לפניה בקירבה יתירה), במקום להסתכל על הנוף בירושלים אתה מסתכל עליו דרך הסמארטפון. זה הגיוני? לטכנולוגיה יש דברים נפלאים. לאיכר בהודו שיש סמארטפון – זה דבר נהדר, לעני באפריקה שמקבל יעוץ רפואי אונליין מרופא בארה”ב – זה דבר נהדר. להשתמש בטאבלט וללמוד קורס אונליין זה דבר נהדר, תחשוב שאת כל זה אי אפשר היה לעשות לפני חמש שנים – הטכנולוגיה קידמה אותנו מאוד”.

הריאיון נערך על ידי גיא גרימלנד.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: