iRobot Braava: הרובוט שיעשה לכם ספונג’ה [סקירה]

למשפחת שואבי האבק של רומבה יש אח קטן, Braava, שיעזור לכם להפטר ממטלה נוספת ודיי שנואה: שטיפת הבית. האם הוא מצליח להחליף את הסמרטוט והמגב הוותיקים?

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

לאחר שסיימתם לשאוב אבק בכל הבית עם הרובוט המועדף עליכם, הגיע הזמן לאחת מהמטלות שרובנו באמת שונאים: שטיפת הרצפות. במקום להסחב עם דלי, מגב וסמרטוטים המתאימים לכל חדר בבית, iRobot מציעה דגם ייעודי שיעביר סמרטוט במקומכם. הכירו את ה-iRobot Braava.

מצטרף למשפחה

ב-2010 הוצג לשוק רובוט המסוגל לטאטא ולשטוף רצפות בשם Mint, מבית Evolution Robotics. חברת iRobot, שככל הנראה זיהתה את הפוטנציאל במוצר המדובר, החליטה לרכוש את החברה ולהפוך את הרובוט לשלה. לאחר מיתוג מחדש ומספר שדרוגים קטנים, השיקה את דגם ה-Braava הנוכחי תחת משפחת שואבי האבק הרובוטיים שלה.

בניגוד לשואבי האבק הסטנדרטיים של החברה אותם למדנו להכיר עד היום, ה-Braava אינו מגיע עם תחנת עגינה, קירות וירטואלים או אפילו שלט רחוק, אלא עם כבל טעינה המתחבר ידנית, שני ראשי ניקוי (יבש ורטוב) עם שתי מטליות תואמות וקוביית ניווט בשם NorthStar שאחראית להודיע לרובוט היכן הוא נמצא בחדר.

הרובוט עצמו קטן מימדים, קל במיוחד וכולל שלושה כפתורים בלבד: הפעלה וכיבוי, טאטוא ושטיפה. כפי שאתם יכולים לנחש, על מנת להפעיל את הרובוט יהיה עליכם להתכופף אליו וללחוץ על הכפתור המתאים, ללא האפשרות להגדיר מראש שעות או ימים מסויימים בהם יעבוד.

גם בכל הנוגע להטענה יהיה עליכם לבצע את המלאכה בעצמכם, באמצעות חיבור הכבל ידנית אל הרובוט. למרות שכאמור מדובר ברובוט קטן יחסית, הוא כולל הרבה יותר התעסקות משאר הרובוטים, שדורשים החלפת מברשות או פילטרים אחת לכמה חודשים, לצד ריקון תא האשפה בסוף כל פעולה.

עם זאת, לאור העובדה שעדיין מדובר במטלות פשוטות הרבה יותר מאלו הנוגעות לשטיפת הרצפה, איננו יכולים להתלונן, לפחות לא עד שנראה כיצד הוא מצליח, אם בכלל, לנקות את הרצפה.

מה באריזה? מטליות, תושבות, מטען ורובוט.

מה באריזה? מטליות, תושבות, מטען ורובוט.

אידיאלי לרצפות עץ

נתחיל בהבהרה: דגם ה-Braava לא נועד לבצע ספונג’ה כמו שרובכם מכירים, אלא להעביר סמרטוט לח על מנת לנקות את רצפת החדר. למעשה, הרובוט אידיאלי למשטחי עץ, שכן אינו משתמש ביותר מידי נוזלים בעת הניקיון. לאחר שהבנו שיהיה עלינו להשתמש בו רק בחדרים שאינם כוללים שטיחים ושכמות המים כאן היא מינימלית, ניתן להתחיל בבדיקות.

כפי שציינו, על מנת להתחיל לעבוד עם דגם ה-Braava יהיה עליכם להתכונן לכך מראש ולחבר אותו מבעוד מועד אל שקע ההטענה למשך שעתיים, זמן הטעינה המלא. למזלנו (או לרעתנו, תלוי איך מסתכלים על זה), מיד בתום השעתיים נשפך לנו בקבוק בירה שלם על הרצפה, כך שהייתה זאת הזדמנות מצויינת לבדוק את המנקה הקטן בפעולה.

לאור העובדה שמדובר על נוזל דביק ואנו חוששים עד מאוד מנמלים, החלטנו להתחיל את הניסוי עם הסמרטוט הרטוב. כאמור, על פי חוברת ההוראות עלינו להרטיב את הסמרטוט ידנית לפני ההפעלה, כמו גם למלא את התושבת המתאימה בנוזל.

בשלב זה חשוב לציין כי בחוברת ההוראות כתוב כי עלינו להשתמש במים, מה שהופך את תהליך הניקוי לסתמי למדיי, אך סקירות ובדיקות מרחבי הרשת מבהירות כי ניתן להשתמש בנוזל לניקוי רצפות מדולל, במטרה לנקות את הרצפה ביסודיות.

חיבור הסמרטוט מתבצע באמצעות סקוץ׳ פשוט, כך שכל מה שאנו צריכים לעשות הוא להניח אותו בצורה המתאימה. התושבת של הסמרטוט הרטוב, כמו התושבת של הסמרטוט היבש, מתחברת אל הרובוט באמצעות נקודות מגנטיות, כך ששתיהן קלות להרכבה ולפירוק – רק צריך לשים לב שאין אנו חוסמים את החיבור המגנטי באמצעות הסמרטוט.

חיבור באמצעות מגנטים

חיבור באמצעות מגנטים

לא בדיוק ספונג’ה

לאחר שהרכבנו את החלקים, כל מה שעלינו לעשות הוא להפעיל את הרובוט ולבחור בפעולה המתאימה: הכפתור עם ציור טיפת המים עליו. מיד עם ההפעלה הרובוט יתחיל להסתובב ברחבי החדר בתנועות קדימה ואחורה, בצורת האות Y, כך שגם לכלוכים או כתמים עקשניים יעלמו בזכות השפשוף שיבצע.

הניווט של הרובוט ברחבי החדר מתבצע באמצעות קוביית הניווט, שלמעשה ממפה את תקרת החדר על מנת להבין היכן נמצא הרובוט ומהו השטח עליו לכסות. הקובייה עובדת באמצעות אות אינפרה אדום, המוקפץ מהקוביה אל הרובוט ואל התקרה, כך שנותן לרובוט נקודת התייחסות היכן נמצא. לצערנו, הקוביה זקוקה לסוללות עצמאיות על מנת לעבוד, כך שיהיה עליכם לזכור להפעיל ולכבות אותן על מנת שהרובוט יבצע את פעולתו כהלכה.

בצד החיובי, תוכלו להפעיל את הרובוט ולהתפנות לעיסוקכם, שכן המיכל מאפשר שחרור איטי של הנוזל, מה שמונע מהסמרטוט להתייבש וממשיך לנקות את הבית לאורך כל הפעילות.

מומלץ להשתמש במים

מומלץ להשתמש במים

זקוק לעזרה בחדרים צפופים

המיתוג המחודש של חברת iRobot כלל כמה מאפיינים דרושים לרובוט, כך שאינו מסוגל לעלות על אובייקטים גבוהים, כגון שטיחים, אינו נופל מהמדרגות ויודע להתקע בקלילות באובייקטים העומדים מולו בדרך. לאור העובדה שמטרתו של הרובוט היא לנקות את הרצפה, חשוב להבהיר שמומלץ להכין את החדר לפני, בדיוק כמו שאתם מכינים אותו לפני השטיפה ואת השטיחים והכסאות מומלץ להזיז מהדרך.

מכיוון שאינו מגיע עם עינית או אפשרות לחזות את הדרך, חלקו הקדמי של הרובוט הוא מעין באמפר שנועד להתקל במכשולים, במטרה לא לפגוע בגוף עצמו. בנוסף, מכיוון שהרובוט מסוגל לנוע בכיוון אחד בלבד, במידה ואכן נתקל במכשול יתחיל לנוע לצדדים, עד שיתרחק מדרכו של המכשול החוסם אותו. מדובר בתהליך שמרגיש מעט מסורבל, אך הוא עובד, גם אם לוקח לו כמה דקות להבין כיצד לעקוף את המכשול.

אין ספק שהיתרון המשמעותי והבולט של הרובוט הנוכחי, הוא בכך שאינו משמיע רעש בעת השטיפה, מלבד רעש נסיעת הגלגלים. מכיוון שאינו כולל פעולות מכניות מלבד הנסיעה, תוכלו להפעיל אותו גם כשאתם נמצאים בחדר מבלי לחשוש שיפריע לעבודתכם. עם זאת, שימו לב לא לדרוך באיזורים הרטובים, על מנת שלא תחליקו בטעות או תלכלכו את הרצפה מיד לאחר שנוקתה.

braava-006

עוברים לצד היבש

לצד האפשרות לשטוף את הרצפה, דגם ה-Braava מגיע גם עם מטלית מיקרופייבר יבשה, שנועדה לאסוף את האבק ובעיקר את כדורי האבק המתחבאים בפינות. בעוד שגם כאן החברה מספקת מטלית ייעודית, תוכלו להשתמש בכל מטלית מיקרופייבר הנמצאת ברשותכם, כמו גם במטליות מבית Swiffer, כל עוד גודלן מתאים למכשיר ואינו חוסם את המגנטים הנצמדים.

בניגוד לפעולתו בעת השטיפה, עם המטלית היבשה הרובוט זז בקווים ישרים וברורים ברחבי החדר, בניסיון להגיע לכל נקודה ולכל פינה. לאור העובדה שמדובר ברובוט קטן במיוחד ובעיצוב מרובע, הוא מצליח להכנס גם מתחת לרהיטים וגם אל פינות החדר, כך שעושה עבודה ייסודית, עד כמה שרובוט יכול לעשות.

מכיוון שאינו מגיע עם מנגנון שאיבה, אנו חייבים להודות שאין אנו בטוחים מהי מטרת הפעולה של המטלית היבשה לכשעצמה, מלבד ללטש את הרצפה. עם זאת, מצאנו אותה יעילה עד מאוד כשהפעלנו אותה מיידית לאחר שהרובוט סיים את תהליך השטיפה שלו, כך שלמעשה עזרה לייבש ולנגב את הרצפה, והשאירה אותה (כמעט) ללא סימנים.

כפי שציינו קודם, הרובוט אינו מגיע עם תחנת עגינה, כך שלמעשה ממשיך להסתובב ולהסתובב בחדר, עד שממפה את כולו. המשמעות היא שייתכן ותצטרכו להטעין אותו בין השימוש בסמרטוט הרטוב למטלית היבשה, כמו גם שכנראה לא תוכלו להשאיר אותו לבד, שכן פשוט יעצור באמצע החדר וימתין לכם שתחזרו.

תושבת לרטוב, תושבת ליבש

תושבת לרטוב, תושבת ליבש

נקיון הוגן במחיר משתלם

בעוד שדגם ה-Braava נראה כמו האח החורג של משפחת iRobot, כשזה מגיע לניקיון הוא מצליח לעשות את העבודה, לפחות בכל הנוגע לניקוי הרצפה. אמנם הוא לא יכול להחליף את תהליך הספונג’ה הידני, במהלכו אנו דואגים לשפשף ולנקות את הנקודות הבעיתיות בעצמנו, כמו גם להשתמש בחומר הניקוי המועדף עלינו, אך עבור מי שלא אוהב לנקות וכן אוהב בית נקי, מדובר על העוזר האידיאלי.

הרובוט מוצע במחיר נמוך יחסית, העומד על 1,490 שקלים באתר החברה וכאמור אידיאלי לכל מי שיש לו רצפת עץ וחושש לשטוף אותה יותר מידי, מפן שתפגע. אם אתם שואלים אותנו, למרות כל ההתעסקות שהרובוט הנוכחי דורש, מסתמן כי מצאנו את החבר הטוב ביותר שלנו שישטוף לנו את הבית לפחות פעם בשבוע. עכשיו אנו רק צריכים לגרום לו להכין קפה, ואנחנו מסודרים.

וידאו: iRobot Braava

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

7 תגובות על "iRobot Braava: הרובוט שיעשה לכם ספונג’ה [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכאל
Guest

נדמה לי שהייתם צריכים לקחת את ה scooba לסקירה במקום…

טל
Guest
Scooba – מפח נפש בלתי רגיל, במיוחד דגם ה-230. למי שלא מכיר, להבדיל מ-Mint/Braava, סדרת ה-Scooba כוללת רובוטים שמתיימרים לבצע ספונג’ה של ממש, עם מים וחומר ניקוי. לי יצא להשתמש בשני דגמים, ה-5800 (אחד הראשונים) וה-230 החדש יחסית. אתחיל ב-230. מדובר ברובוט קטן (ביחס לאחיו ממשפחת ה-5xxx וה-3xx) וכאן חסרונו העיקרי: א. בשל קוטנו הוא מכיל כמות מיים זעירה השווה לערך ל-2 כוסות ומן הסתם אין שום ערך לספונג’ה באמצעות 2 כוסות מים (אפילו שמדובר בחדר אחד קטן). ב. הוא לא מכיל שום מברשת נעה/מסתובבת ולכן אינו מבצע שום קירצוף אקטיבי (ומשמעותי). בדגמים הגדולים יותר יש מברשת שמסתובבת ולכן היא… Read more »
מיכאל
Guest

scooba 230 הוא בן שלוש והיה בין הדגמים הראשונים, לכן לא מפתיע אותי לראות בעיות בדגמים האלו.
הייתי שמח לראות ביקורת איך הם השתפרו בדגם החדש – scooba 450.

מר בפה
Guest

איך הוא התמודד עם הבירה ???

אלמוג
Guest

נראה לי שגם לLG יש רובוט שואב אבק ואולי גם שוטף כדאי לבדוק גם חברות אחרות כי גם אחריות חשובה, זה עדיין מכשירים שמשקיעים בהם לאורך זמן. לLG שיש לי בבית הרגיל (שואב אבק) יש אחריות מברימאג שעזרו לי איתו די מהר והמשכתי בנקיונות.

יגאל
Guest

מסכים עם אלמוג , חשוב לבדוק את האחריות, במיוחד במוצרים שהם יחסית חדשים בשוק ועדיין לא יודעים על העמידות שלהם לאורך שנים האחריות בהחלט יכולה לשחק פה תפקיד חשוב.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: