זה כבר לא אותו דבר בלי ג’ובס [דעה]

לאחר שכל העולם קיווה למכשיר האייפון חמש, הם קיבלו שוב את האייפון 4 באריזה מעט משופרת. אז מה השתבש עבור אפל?

מקור: יח"צ

זהו, כל השמועות וכל הציפיות קיבלו מענה אתמול כשטים קוק והצוות של אפל הציגו את ה-iPhone 4S. אחרי חודשים של ניחושים – האם יש מכשיר אחד? האם יש שניים? אולי בכלל מקבלים אייפד 3? סוף סוף כולם קיבלו תשובה. מספקת או לא.

אכזבה המונית

ההכרזה של אפל אתמול הייתה אחת החשובות והמצופות של החברה מכמה סיבות; הכרזת המוצר הראשונה מאז פרישתו של סטיב ג’ובס והראשונה של טים קוק כמנכ”ל החברה, הציפייה לאייפון חדש כנגד התחרות הגוברת מצד סמסונג – שגם ככה הושק מאוחר, העובדה שההכרזה הגיעה מאוחר יחסית, הציפייה לשחרור ה-iOS5 ועוד.

אי אפשר להתעלם מתחושת האכזבה הקלה הקיימת באוויר לאור ההכרזה עצמה. סביר להניח שבעוד שבועיים הדשדוש הזה ייעלם וכולם יגידו שמלכתחילה הם התאהבו במכשיר החדש ממבט ראשון ושהמעבר מהפרזנטציות המרשימות של סטיב ג’ובס לטים קוק עבר חלק. כרגע, עדיין יש קצת תחושה של החמצה.

זה לא טים קוק vs סטיב ג’ובס 

אחת השאלות הכי בולטות שצפו כשג’ובס הכריז על עזיבתו הייתה “האם טים קוק יכול להחזיק מצגת של אפל על כתפיו?”. התשובה, בעיניי, היא שאנחנו עדיין לא באמת יודעים. זמנו של קוק על הבמה היה קצרצר למדי ויחסית נטול דרמה. לא היה ספק שהתמצית כולה הייתה מבוססת מצגת ג’ובס קלאסית, אבל השימוש במילים בפועל, הדרמה שבהצגה וההתרגשות היו חסרות. סטיב ג’ובס מדבר חזק, ברור ועם הרבה מאוד השראה. טים קוק, הצליח להציג את המילים אך בצורה גמלונית בהרבה.

יכול להיות שבגלל זה קיבלנו אתמול שרשרת של מחוות בין אנשי הצוות לעומת הנחיה רציפה של הערב.

סטיב ג’ובס תמיד חלק את הבמה עם צוות המפתחים, מנהלי המוצר, אנשי השיווק וכו’, אבל במקביל היה ברור מיהו העומד במרכז הקרקס. ג’ובס היה מראה נוכחות אל מול המוצרים עצמם ובין החלקים היה מסכם, מלהיב ומקשר. טים קוק בחר לפתוח ולסגור את הערב בלבד כאשר הוא משאיר את הצוות של אפל להציג את המוצרים עצמם ואחד את השני. לג’ובס היה חשוב להראות את האינטראקציה שלו עם המכשירים החדשים, עם האפליקציות. קוק העדיף לתת לחברים באפל לשחק עם המוצרים ולנסות לשווק את עצמם. לכן, קוק הפסיד המון רגעים חשובים בהם יכול היה לתמרן את האירוע ולהשיג אהדה רבה יותר מהקהל.

מיעוט בתוכן

באירוע מבוסס אייפון אנחנו מצפים לקבל מסת תוכן על המכשיר החדש. במקום זה, הייתה תחושה שהמכשיר עצמו הוא פחות מרכז העניינים. בסיכום האירוע, קיבלנו עדכון קטן וחמוד לאייפוד ננו, הוזלת מחירים, סקירה מחודשת של iOS 5 שאותה כבר ראינו בעבר, עוד קצת דיבורים על הענן, מעט מאוד על המכשיר עצמו ברמה הפיזית וניסיון להלהיב את הקהל על הפיצ’ר המוביל – העוזרת האישית החדשה באייפון. עוד על זה בהמשך.

השדרוג במכשיר הוא יחסית צפוי, מתבקש ולא מסוג המהפכות שהקהל מצפה לקבל מאפל. קיבלנו קצת יותר מהירות – עם שבב שכבר קיים למעשה באייפד 2, קצת יותר זמן סוללה ומצלמה טובה יותר. מדובר בשדרוגים שהם כמעט בגדר הטקסט-בוק לשדרוג סמארטפון, בעוד השיפור המשמעותי מבוסס על ה-iOS5 ולא על המכשיר עצמו.

מקור: יח"צ

אייפון חדש = עיצוב חדש

הקהל של אפל אוהב לראות את ההבדל במכשירים בעיניים. הוא אוהב להוציא את הסמארטפון מהכיס ולהצהיר לאיזה דור הוא שייך. השדרוגים שערכו אפל באייפון החדש, בתוספת ל-iOS5 והעוזרת האישית החדשה יכלו להלהיב את הקהל הרבה יותר בעזרת שינוי בעיצוב. אפילו הרחבה של המסך, כמו שהשמועות רמזו בהתחלה, היו הופכות את ההשקה אתמול להרבה יותר מרגשת. השמירה על העיצוב הקיים היא למעשה מסר – מדובר בשדרוג קטן למכשיר שלכם וזאת לא הקפיצה הגדולה שאתם מחכים לה, בדומה לאייפון 3 ו-3GS.

אז למה לא פשוט לעצב מחדש? כי לפתח טכנולוגיה משמעותית חדשה ששווה את הבום הזה לוקחת זמן. אפל משדרגים את המוצרים שלהם בשני רבדים: לעדכן כדי להישאר לפני כולם בקטגוריות שאנחנו מכירים כגון מהירות, מצלמה וכדומה ובפעם השנייה זה כדי להציג משהו חדש באמת.

הדברים האלו לוקחים זמן. אפל לא באמת ממהרת – אייפון 4 עוד נמכר בצורה נהדרת, האייפון 4S הוא שלב אמצע אשר מצד אחד יגביר את מכירות הדגם הרביעי – כיוון שירד במחיר, ייצור גל חדש של מכירות מהמכשיר החדש ורומז לכל מחזיקי ה-3GS שזמנם קצוב וכדאי להם לשדרג. אתה לקוח של אפל ואין לך הרבה כסף להוציא על המכשירים? לפחות תשדרג לארבע ותישאר במשחק. אתה פשוט רוצה סמארטפון? עזוב את המתחרים, לנו יש מוצר שהוא עדיין סקסי ורלוונטי בחינם – 3GS. מדובר בדרך נהדרת לגייס לקוחות מתנדנדים ולגרום להם להתאהב בחווית אפל, מה שכנראה יביא אותם לקניית הדגם החדש בעתיד.

השמועות היו נכונות. מדיי

לאפל יש משחק לא רשמי עם תעשיית הטכנולוגיה. היא זורקת רמזים והתעשייה רצה לנחש מה זה אומר. האתרים מלאי שמועות, תמונות מפוקסלות ופפראצי של חנונים שחותמים על מסמכים, אבל הכלל הלא כתוב הוא שתמיד האתרים האלו נמצאים לפחות 2 צעדים אחורה. לא משנה מה האתרים מספרים לנו – ההכרזה של אפל תיתן לנו את כל זה ועוד טוויסט שיהפוך את המכשיר לבאמת מדהים. הפעם, השמועות היו נכונות עד כאב.

לא היה “עוד דבר קטן אחד”, לא היה עיצוב שאף אתר לא חשב עליו – למעשה כמה מהעיצובים שהעלו כדוגמא לאיך המכשיר יכול היה להיראות היו מרשימים יותר. לקראת ההכרזה, הרעיון שיהיו שני מכשירים כבר נעלם, הוכחות לאייפון 4S היו בכל מקום ולמעשה, הפעם האתרים ניצחו. בשפה המקצועית זה נקרא: “מבאס”.

הזהירו אותנו

לדעתי, אפל רצו להיזהר מהבאזז הקיצוני. הם ידעו מראש שהפעם הבאזז יהיה חזק מדי ומיד אחריו תהייה נפילה קטנה. הם ניסו לרמוז לנו את זה: פרזנטציה יחסית צנועה בקופרטינו ולא הפסטיבל הענקי שהם רגילים לעשות וכותרת יחסית צנועה “lets talk iphone”. אני גם מאמין שההדלפות המרובות שהיו – והפעם היו המון, גם היו יחסית מכוונות. בעיניי אפל, המכשיר עצמו לא היה סיפור הניצחון, אלא המערכת מבוססת קול שהציגו, אבל הקהל היה כל כך נלהב לדבר על האייפון, שאפל לא הצליחו לייצר את הפוקוס שהם רצו סביבה.

עוד דבר קטן.

מקור: יח"צ

המערכת מבוססת קול, או כפי שהתייחסו אליה בהכרזה: העוזר האישי, Siri – היא פלא אמיתי וחשובה מאוד. מדובר בקפיצה מדהימה קדימה בכל מה שקשור לטכנולוגייה מבוססת קול, בהנחה שהכל פועל כמו שצריך ובהמשך יעודכנו השפות. לנו כצרכנים יש ניסיון רע עם המצאות כאלו, הן תמיד היו מיותרות ומטופשות.

אפל צריכה להחדיר את הקונספט הזה מחדש כחוויה מתקנת, לכל השירותים המיותרים שקיימים והיו קיימים בעבר. זה מסוג מהדברים שג’ובס היה מבטיח לך שיהיו מדהימים ורק הוא יכול היה לשכנע אותך. לכן, היה קשה לראות אתמול את סקוט פורסטול מסתכל אל הקהל כמעט בדאגה, כדי לראות כיצד הם מקבלים ומבינים את הפיצ’ר החדש הזה. בסוף הוא ניצח איתו, אבל הדאגה ההתחלתית הייתה שם.

לא צריך לטעות, האייפון 4S יהיה להיט – רבים ישדרגו אליו או ייקנו אותו כאייפון ראשון. הפיצ’רים החדשים באמת מדהימים ואפל קנתה לעצמה זמן ליצור את האייפון 5 שכולנו חולמים עליו. אך ברמה השיווקית, אתמול אפל זייפו קצת.

מעניין מה סטיב היה עושה.

רועי פוברצ'יק

רועי פוברצ'יק הוא יועץ לבניית קהילות סביב סטארטאפים ומותגים. רועי מתמחה בשימוש במדיה חברתית, Content marketing ו -inbound marketing להבאת ושימור משתמשים.. אפשר לעקוב אחריו גם בטוויטר roypovar@ או באתר http://roypovarchik.com

הגב

9 תגובות על "זה כבר לא אותו דבר בלי ג’ובס [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
תום ביגלאייזן
Guest

מאמר יפה ומדוייק.
אני רק לא מסכים עם הכותרת, אתה בעצמך כותב בגוף המאמר שעוד אי אפשר לדעת.

ד”א – עם עוקבים אחרי מפת ה”מהפכות” של אפל, אפשר לראות שכמעט תמיד יש פער של כ-3 בין מוצר מהפכני אחד לזה שאחריו (97-98 איימק, 2001 אייפוד, 2004 אינטל, 2007 אייפון, 2009 אייפאד…) אז אם לא מתייחסים אל iCloud כמוצר מהפכני, יש לנו עוד שנה לחכות למשהו. אחרת, שלוש :)

תום ביגלאייזן
Guest

התערבבה לי כל התגובה –

“אם עוקבים”, “פער של 3 שנים”, “אחרת שלוש שנים”.

אני לא אוהב את מערכת התגובות הפשוטה של וורדפרס…

עומרי
Guest

סה”כ כתבה יפה אך ספקולנטית וללא כל מחקר מעמיק.
אם היית בודק לפני שפרסמת את הכתבה היית רואה כי האייפון 4 כבר לא נמכר יותר באתר של אפל למעט דגם מוזל של 8GB שמטרתו היחידה היא להראות את הכדאיות בקניה של ה4S – וזאת מכיוון שפער המחירים בין ה4 8GB ל4S 16GB הוא 100$ בלבד – מה שנקרא א.ב בשיווק

משה
Guest

זה כבר באמת לא אותו דבר בלי סטיב ג’ובס, זצ”ל. וכל עוד אפל לא ימציאו את iResurrection, זה לא ישתנה.

אלון
Guest

מותו הצפוי של ג’ובס שינה את ההכרזה על המכשיר דור 5.
לדעתי, היה ברור להנהלת אפל שמותו של ג’ובס הוא עניין של ימים ספורים מה שהיה פוגע בחברה לאורך זמן. אי לכך ההכרזה על האייפון 5 נדחתה בכמה חודשים ותהווה “שיבתו מן הקבר” של ג’ובס עם עוד דבר קטן אחד.
אפל מסתכלת קדימה ורוצה למצוץ את המקסימום ממה שג’ובס יותיר לה. המניה צפויה לרדת בתקופה הקרובה – זה צפוי, ואז המכשיר הבא (5) יראה למשקיעים ולעולם כולו שאפל לא איבדה את הקסם.
אני לא פאנאפל, אלא בעל אנדרואיד…

זד
Guest

משה . מה קשור זצ”ל לסטיב גובס? זצ”ל זה אומר זכר צדיק לברכה ונאמר על יהודים …

or
Guest

אוהבים אותך

SGS
Guest
לא הבנתי מה ההתלבות מה SIRI הזה. בכל מקרה כבר אמרו שלא תהיה תמיכה בעברית גם בעתיד לא? אז לרובנו זה לא פיצ’ר משמעותי כמו שמנסים להציג אותו. אפל לא באמת חידשו כלום. כל הדברים שהם *חידשו* כבר קיימים בשוק אצל המתחרים. החוכמה של סטיב ג’ובס היתה לקחת מוצר שהמתחרים הוציאו כבר ולהציג אותו כטוב יותר (גם אם הוא לא באמת כזה). לא נראה לי שטים קוק והצוות של אפל הצליחו לשחזר את ההצלחה נקרא לזה. אגב גם אני לא אוהב את המערכת תגובות כאן – אי אפשר לעשות אנטר ולרדת שורה כמו בנאדם, כל הרווחים מצטמצמים וכל הטקסט מתחבר… Read more »
N E T K
Guest

מה קשור זצל לגוי מסריח

wpDiscuz

תגיות לכתבה: