עולם חדש: התאמה של אפליקציית אייפון לאנדרואיד

בשנים האחרונות הפך אפיון לסלולר לחלק בלתי נפרד מעבודתו של מאפיין חווית המשתמש. היום אנחנו רוצים להציג אתגר חדש – העברה של אפליקציית iPhone ל- Android.

השלב הראשון: הכר את ה”יריב” – כמה מילים על האנדרואיד

אנדרואיד היא קודם כל מערכת הפעלה. היא פותחה על ידי גוגל כמערכת קוד פתוח לניידים (MID) ומכשירים סלולרים, שמאפשרת למפתחים בשפת Java לכתוב אפליקציות עבורה. אנדרואיד הוצגה לעולם ב-2007 ועם הופעת המכשיר הסלולרי הראשון שתומך בה ה- HTC-1, הפכה במהרה לחביבת אוהדי לינקוס והשליטה הטכנולוגית.

ארבע שנים ו-כמעט שבע גרסאות (רשמיות) אחר כך, מכשירים מבוססי אנדרואיד ניצבים בגאווה לצד סמארטפונים מבוססי קוד סגור כמו האייפון או Windows mobile ועובדה בשטח בעולם הסלולר והטאבלט.

גרסאות המערכת

מאז יציאת גרסת האנדרואיד הראשונה , אנדרואיד 1.5 (Cupcake) ב-2009,משחררת גוגל עידכונים ושדרוגים נוספים אחת לכמה חודשים. גרסת האנדרואיד המעודכנת ביותר לסמארטפונים כיום היא ginger bread 2.3.3, הזמינה בנתיים רק למכשירי נקסוס. הגרסה מציעה בין היתר שיפורים בתחום התמיכה בתלת מימד, פורמט וידאו פתוח (WebM) ואפשרויות נוספות למפתחים. גרסת אנדרואיד מדוברת נוספת הינה אנדרואיד 3.0 המכונה גם Honeycomb ומיועדת לטאבלטים. גרסה זו מציגה מתיחת פנים תלת מימדית לממשק המשתמש, רכיבי עידכונים אלגנטים וחווית גלישה מהירה ומשופרת.

מהיותה מערכת קוד פתוח, כל גרסת אנדרואיד רשמית היוצאת לשוק מלווה ביציאת “רומים” (Roms). גרסאות מותאמות או משופרות של המערכת המקורית, המפותחות על ידי מתכנתים עצמאיים מכל העולם. גרסאות רום מותאמות (או “מבושלות”) יכולות להשפיע על כל מרכיב במערכת ההפעלה, בין אם מדובר בביצועי מערכת או מבנה המקלדת הוירטואלית.

מכשירים תומכי אנדרואיד

מגוון המכשירים התומכים באנדרואיד גדל משמעותית בשנה וחצי האחרונות. ראיה לכך מצאנו בתערוכת הסלולר האחרונה בברצלונה ( MWC), בה הציגו רוב יצרניות המכשירים הגדולות (סמסונג, HTC, LG, סוני-אריקסון וכו’) סמרארטפונים תומכי אנדרואיד. מצב זה הינו עדות משמעותית לכברת הדרך שעשתה גוגל בהטמעת מערכת ההפעלה שלה בעולם הסלולר.

המעבר בין אייפון לאנדרויד : חשוב לזכור

אנדרואיד אינו אייפון – לא מדובר כאן בעלבון אלא בעובדה. מעבר של אפליקציה מאייפון לאנדרואיד הוא יותר מרק שימוש בשפת פיתוח שונה. חשוב לזכור כי מדובר גם בשינוי סביבה ובמשתמשים אשר אינם רגילים להתנהגויות ממשקיות מסויימות שלמשתמשי אייפון יראו טבעיות לחלוטין. “העתקת” אפיון ממשק שיצרנו עבור אפליקציית אייפון כפי שהוא או נסיון לחקות אותו באנדרואיד, עלולה להוביל לחווית משתמש מתסכלת ולא נעימה למשתמש האנדרואיד.ולכן חשוב שנתאים את האפליקציה למכשיר ולמשתמשים בה.

כמות המכשירים מבוססי אנדרואיד גדלה מיום ליום – אם לפני ארבע שנים היו רק מכשירים ספורים שתמכו במערכת ההפעלה הפתוחה, היום יש עשרות. כל חברה המייצרת מכשירים עוטפת את ממשק מערכת ההפעלה בממשק נוסף בהתאם למכשיר. המשמעות היא שאם נרצה לספק חווית משתמש דומה במכשירים שונים ורבים, עלינו ללמוד ולהכיר את ההבדלים בין המכשירים ולקחת בחשבון גם את תאימות הגרסה, רזולוציית מסך והמפרט החומרתי.

הבדלים ממשקיים בין אנדרואיד לאייפון שכדאי להכיר

ניווט

בעוד שבמכשירי האייפון השימוש בכפתורים רכים מוטמע עמוק בחווית המכשיר מראשיתו, מכשירים התומכים באנדרואיד מכילים בחלקם התחתון תפריט כפתורים קשיח המציג את האפשרויות “בית”, תפריט, וחזרה. קיומן של אפשרויות אלו ככפתורים במכשיר (בין אם ככפתורים פיזיים או כחלק ממסך מגע) הינו חלק מתפיסת העולם הממשקית של גוגל אנדרואיד ומוגדרים כחובה, בעוד כפתור “חיפוש” נחשב כהמלצה. כתוצאה מכך, מאפייני אפליקציות רבים משתמשים בכפתורי המכשיר כחלק אינטגרלי מתהליך הניווט באפליקציה ולעיתים אף מוותרים על הצגתם ככפתורים “רכים” על המסך כדי להימנע מכפילות. התנהגות זו מוכרת ואפילו מצופה בקרב משתמשי האנדרואיד.

אם נתייחס לדוגמה לכפתור “חזרה”. משתמשי האייפון רגילים לנווט בין מסכים באמצעות כפתור “רך” בבר הניווט העליון של האפליקציה. באפליקציות רבות המיועדות לאנדרואיד ישמש לאותה מטרה בדיוק כפתור ה”חזרה” הקיים במכשיר ומתפקד ככפתור “חזרה” לינארי. לחיצה עליו תוביל אותנו אחורה במסכי האפליקציה בהתאם לסדר הפעולות שביצענו.

כפתורי הניווט במכשיר הסמסונג גלקסי תומך אנדרואיד, משמשים לניווט באפליקציות

תפריטים

אפליקציות אנדרואיד רבות עושות שימוש בחלקו העליון של המסך כ-Action bar עליון המכיל את הפעולות המרכזיות למשתמש. השימוש ב- Action bar עליון מהווה את אחת מהמלצות השמישות של גוגל ונקודת עוגן בתהליך הניווט באפליקציה.יש הטוענים שהדבר נובע גם מחשש שהקרבה לכפתורי המכשיר תגרום ל”אפקט האצבע השמנה” (Fat finger affect) ולחיצה על הכפתורים הפיזיים במקום הכפתור במסך.

תפריט עליון באפליקציית טוויטר

תפריטים נסתרים:
אחד ההבדלים הברורים ביותר בין ממשק האייפון לאנדרואיד בא לידי ביטוי בהתייחסות לפעולות נוספות (או משניות). באייפון יופיעו פעולות אלו כחלק מהאפליקציה, במשיכת המסך (pull-down) או תחת אייקון more. בממשק האנדרואיד קיימות מספר אפשרויות להצגת מידע נוסף:

1.”תפריט נסתר“- שיפתח כאשר המשתמש ילחץ על אפשרות ה-menu במכשיר עצמו. שימוש בתפריט מסוג זה רלוונטי רק כשנרצה להציג פעולות הקשורות למסך בו אנו נמצאים, ולא לפעולות הקשורות לתוכן ספציפי במסך.

באנדרואיד תפריט נסתר נפתח בלחיצה על כפתור ה"תפריט" במכשיר.

2. תפריטי “צלון” (window shade) -תפריט הנפתח במשיכת אצבע ומכיל מידע ואפשרויות נוספות.

תפריט נפתח באפליקציית ניו יורק טיימס לאנדרואיד.

גישה לפעולות משניות או תלויות הקשר:

אפליקציות רבות עושות שימוש במחווה של המשתמש על מנת להציג בפניו תפריטים נוספים הקשורים למידע בו הוא עוסק עכשיו (לדוג’ שליחת הודעה לאדם מרשימת קשר בפייסבוק). משתמשי האייפון יכירו את פעולת ה-Swipe בה מעבר אצבע מהיר על התוכן יציג סרגל פעולות אפשריות, באנדרואיד נפוצה גם פעולת Tap & hold על מנת לפתוח ולהציג תפריטים מסוג זה.

התראות והודעות:

כל אפליקצית סלולר מספקת למשתמשים חיווי על עידכונים ופעילות באמצעות התראות והודעות. בעוד שהודעות מסוג זה יוצגו באייפון ב- dialog box או כתגית על לוגו האפליקציה, באנדרואיד קיימות מספר דרכים להציג מידע מסוג זה:

1. איזור התראות יעודי- שנפתח עם גרירתו בתנועת אצבע כלפי מטה מחלקו העליון של המסך. (תפריט “צלון”).

2. ווידג’טים נילווים- שהם למעשה רכיבים אפליקטיבים מוקטנים אותם ניתן למקם על “שולחן העבודה” של המכשיר ומציעים עידכונים ופעולות מהירות.

ווידג'טים אינטרקטיביים לאפליקציית טוויטר ופייסבוק

תנועה ומחוות:

אין ספק שאחד מהמאפיינים הבולטים ביותר בחווית המשתמש האייפונית, מקבל פרשנות קצת אחרת כשמדובר במערכת האנדרואיד. אם משתמשי האייפון רגילים כי לחיצה על אפשרות מסויימת מלווה במעבר אנימטיבי חלק למסך הבא, באנדרואיד נראה שימוש רב יותר ב- Dialog boxes הנפתחים בלחיצה ובפעולת Tap & Hold, המשמשת גם לפתיחת תפריטים משניים.

פעולות נוספות ובחירות:

אלמנטים ממשקיים בסיסיים ממומשים באנדרואיד קצת אחרת. אם נרצה למשל להציג אפשרות drop down באנדרואיד, יוצג הרכיב כחלון עם כפתורי רדיו במקום הגלגלת המוכרת. ובמקום ממשק ה-switch האייפוני, נוכל להשתמש ברכיב ה-check box.

פקדי בחירה באייפון ובאנדרואיד.

פקדי בחירה באייפון ובאנדרואיד.

כמה המלצות לסיום

החופש העצום והתמיכה בשינויים והתאמות הביאה עימה אתגר גדול למאפייני ממשק שראו באפליקציות אנדרואיד יותר מ”רצף משימות”. בנסיון לעשות סדר בדברים, הציגה גוגל את עקרונות עיצוב הממשק המומלצים שלהם כשאפליקציית טוויטר משמשת כדוגמה ליישום ממשק “נכון”. זה מה שגוגל מציעה לנו:

התחילו ב-Dashboard: מסך פתיחה לאפליקציה, המשמש כמעין “תפריט” ומציג למשתמשים את הפעולות העיקריות אותן הוא יכול לבצע באייקונים גדולים ובולטים. מדובר בעמוד נקי וקל לסריקה שיכול לשמש גם ככלי להיכרות עם המותג.

עמוד הכניסה לאפליקציית גוגל מפות באנדרואיד

השתמשו ב-Action bar: תפריט פעולות קבוע הממוקם בחלקו העליון של המסך ועקבי לכל אורך האפליקציה. רצוי למקם בו פעולות שימושיות כמו חיפוש או ריענון מסך. ולבצע חלוקה נכונה בין פעולות “עיקריות” לפעולות שניתן למקם תחת כפתור “תפריט”.

הציגו “פעולות מהירות” (Quick Actions): שימוש במחוות Tap & Hold על מנת להציג תפריטים מהירים ותלויי הקשר הינה דרך יעילה להציג אפשרויות נוספות באפליקציה במינימום מקום. רצוי לספק חיווי כלשהו למשתמש כי ניתן לבצע פעולות נוספות על האיזור הלחיץ.

צרו ווידג’טים נילווים: הם מהווים קשר ישיר עם האפליקציה ומחזקים את יכולת ההתאמה האישית של המכשיר עבור המשתמש.

לסיכום

שוק הסלולר ממשיך ומתפתח בקצב אדיר ואין לדעת מי השחקנים או הפלטפורמות שיצטרפו לזירה בהמשך הדרך. כל התאמה שנעשה חייבת לקחת בחשבון את הסביבה בה תופעל האפליקציה ואת המשתמשים אליהם היא מיועדת וכך תספק חווית משתמש עקבית ורציפה. אפליקציה שתוכננה נכון תוכל להישאר זהה בבסיסה בין אם היא מיועדת לאייפון או לאנדרואיד.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של  Netcraft

Avatar

רוית גונן

מומחית לחווית משתמש בצוות ה- UX של נטקראפט

הגב

3 תגובות על "עולם חדש: התאמה של אפליקציית אייפון לאנדרואיד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מורד שטרן
Guest

כתבה מעולה! :)

זהר
Guest

כתבה טובה מאד,אשמח לשמוע גם על מעבר הפוך מאייפון לאנדרואיד:-)

ג'ני
Guest

אני בדיוק עובדת על זה, וזה פשוט האיר את עיניי במובנים רבים.
תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: