איפה הכי משתלם לרכוש iPhone 4S? [מדריך]

אייפון 4S מגיע לישראל, אך מגוון החידושים המועט יחסית שמציע הדגם הופכים אותו לאטרקטיבי פחות לבעלי האייפון 4, למרות שאלו שמחזיקים באחד מדגמי האייפון הישנים יותר עשויים לגלות בו עניין רב. האם כדאי לרכוש את אותו אצל ספקיות הסלולר? בצורה פרטית? או לחכות לדגם הבא?

תמונה: יח"צ

דגם האייפון החדש שחשפה אפל בתחילת חודש אוקטובר, נחת בסוף השבוע האחרון בישראל באיחור של חודשיים בלבד מהשקתו הרשמית בארה”ב. על אף הביקורת הרבה שנשמעה כנגד אפל בנוגע לדגם הנוכחי ולעובדה שהוא לא ממש מציע חידושים מרחיקי לכת ביחס לקודמו, הצליחה החברה למכור למעלה מארבעה מיליון יחידות של הדגם החדש רק במהלך שלושת הימים הראשונים להשקתו הרשמית.

שינויים מרחיק לכת לא נרשמו והעיצוב שעמד בלב של סערה צרכנית שנה קודם לכן נותר זהה כמעט לחלוטין לזה של קודמו. השינויים המרכזים שכולל הדגם החדש נוגעים למה שקורה מתחת למכסה המנוע, האייפון 4S מצוייד במעבד כפול ליבה מתקדם ומהיר יותר משל קודמיו, שתי המצלמות שלו טובות יותר והוא כולל שבב שמאפשר לו לעבוד על שתי רשתות התקשורת הפופלאריות בעולם. מנגד, מסך המכשיר ועיצובו נותרו זהים לדגם הקודם.

חידוש נוסף שהוסיפה אפל לדגם החדש מכונה “סירי“, מעיין עוזרת קולית שניתן לבצע באמצעותה פעולות על גבי המכשיר ללא צורך להקליד דבר. הפונקציונאליות של סירי עשויה להתגלות כחשובה למדי למי שנוהגים להשתמש במכשיר הסלולרי בדרכים ומאפשרת להכתיב הודעות, לבדוק את יומן הפגישות, לבקש לחייג לאדם ולבצע שלל פעולות נוספות רק באמצעות חיווי קולי. אלא שנכון לכעת סירי זמינה במספר שפות אך טרם הותאמה לשפה העברית ולכן איננה רלוונטית כלל לצרכן הישראלי. עדויות על התאמתו של הפיצ’ר לעברית הוזכרו במהלך השבועות האחרונים אך תימוכין רשמיים לכך או מועד השקה רשמי טרם פורסמו.

גיור חלקי במחיר יקר

תמונה: יח"צ, סירי בפעולה, עדיין ללא תמיכה בעברית

לישראל הוא מגיע באיחור קל אך בהחלט מתקבל על הדעת. אפל השיקה את דגם האייפון 4S בקרב שבע מדינות בשלב הראשון, אליהן הצטרפו 22 מדינות נוספות עד סוף חודש אוקטובר. ישראל נמצאת בסבב המדינות האחרון בהן יושק המכשיר עד סוף השנה הנוכחית, סך הכל 70 מדינות ו-100 מפעילות סלולר שיציעו את דגם האייפון 4S עד לסוף השנה האזרחית.

עד לסוף השבוע האחרון יכל הצרכן הישראלי להניח את ידו על דגם האייפון החדש רק באמצעות ייבוא פרטי שנעשה באופן עצמאי או באמצעות ייבוא עקיף דרך אחת החנויות שרכשו יחידות ממנו בחו”ל והציעו אותן למכירה פה בארץ. שתי האלטרנטיבות לקו בחסר, הייבוא הפרטי פגע בהטבות בסיסיות כמו אחריות על המכשיר והרכישה מחנויות פרטיות בארץ לוותה במחיר גבוה במיוחד.

באופן מעט פרדוקסלי, אלו שהמתינו להגעתו הרשמית של מכשיר האייפון 4S לישראל עשויים לגלות שלפחות באשר לסוגיית המחיר, הדרכים האלטרנטיבות נותרו זולות משמעותית מאלו שיגלו בקרב מפעילות הסלולר המקומיות. במסגרת פריסה לתשלומים והתחייבות לחוזה, עשוי מחירו של האייפון החדש להאמיר למחיר של למעלה מ-4,500 ש”ח בקרב מפעילות הסלולר בארץ, מחיר גבוה הרבה יותר מזה שיאתרו הצרכנים בחנויות המייבאות את המכשיר באופן פרטי שם המחיר ההתחלתי נמוך בקרוב לאלף שקלים ועומד על 3,600 ש”ח בלבד.

שלוש מפעילות הסלולר הגדולות בישראל מציעות את המכשיר במחיר גבוה באופן משמעותי גם ביחס לזה שתאתרו מעבר לים, אלא שהן מציעות יתרונות אחרים שעשויים להוות שיקול לחלק מהצרכנים. אלו שאינם מחזיקים עדיין בסמארטפון או סיימו את ההתחייבות למכשיר הקודם שרכשו, יוכלו אולי לאתר מסלולים משתלמים שעונים לצרכים שלהם באמצעות חבילה שכוללת את המכשיר לצד דקות שיחה, מסרונים וחבילת גלישה שתאפשר להם למצות מיכולותיו של המכשיר החדש. מפעילות הסלולר מציעות גם אחריות שספק אם חנויות פרטיות יוכלו לעמוד בה במידה שווה, במצב בו תתגלה תקלה במכשיר.

לעומת זאת, לקוחות שכבר אוחזים בסמארטפון או טרם סיימו את ההתחייבות הקודמת שלהם על המכשיר שברשותם, עשויים לגלות עניין רב באלטרנטיבות לרכישת דגם האייפון החדש שעשויים לחסוך להם מאות שקלים ולבטל לחלוטין את התלות במפעילת הסלולר.

חוק ניתוק זיקה

בשנים האחרונות עומדות מפעילות הסלולר מול תחרות הולכת וגוברת מצד חנויות פרטיות שמציעות בדיוק את אותם מכשירים שניתן לאתר באורנג’, פלאפון וסלקום, אך בטווח מחירים מגוון ונמוך הרבה יותר. על האצת התחרות בשוק הסלולר אחראי בין היתר משרד התקשורת שהוביל לא מעט מהלכים מבורכים בשנים האחרונות שפתחו את השוק והטיבו עם הצרכנים. אחד החוקים המשמעותים שקידם המשרד ונכנס לתוקפו לפני כשנתיים הוא חוק “ניתוק זיקה” שמחייב את חברות הסלולר להשוות תנאים לרכישת מכשיר שתבצעו באופן פרטי מחוץ למפעילת הסלולר.

באמצעות חוק ניתוק זיקה, ביטל משרד התקשורת את האטרקטיביות הכובלת של מפעילות הסלולר שהציעו מבצעים משתלמים במיוחד עבור רכישת מכשירים, שחנויות פרטיות לא יכלו להציע מלכתחילה מאחר ואינן מספקות שירותי תקשורת. חוק ניתוק זיקה מאפשר לצרכנים לרכוש כל מכשיר בו יחפצו מחוץ למפעילה הסלולרית ועדיין לזכות בהטבות שוות ערך לאלו המוצעות לרכישת המכשיר מהמפעילה.

על מנת להנות מהחוק יש לגשת למפעילת הסלולר עם מסמך שמאשר את רכישת המכשיר על ידכם וזו מחוייבת להעניק לכם תנאים שווים לרכישת אותו מכשיר ממנה.

רכישה מעבר לים

החל מאמצע החודש הקודם מוכרת אפל את דגם האייפון החדש נטול התחייבות ופתוח לכל סים בארה”ב במחיר העומד על 649 דולרים לדגם ה-16GB הבסיסי והזול ביותר. אל המחיר הנוכחי יש להוסיף גם מס מקומי שמשתנה ממדינה למדינה אך מסתכם לרוב בתוספת של דולרים בודדים. המקומות המומלצים לרכישת אייפון בארה”ב הינם רשתות שיווק גדולות כמו בסט ביי, וולמרט, טארגט ואחרות ולא מפעילות הסלולר שם לרוב יאתרו הרוכשים מכשירים נעולים ותלויים בחוזה שאינם רלוונטים למי שאינם תושבי ארה”ב. מקום נוסף בו ניתן לרכוש אייפון יהיה באחד מסניפי הרשת הקמעונאית של אפל, 245 סניפים כאלו פזורים ברחבי ארה”ב והם מציעים חווית קנייה שמאפשרת גם להתנסות בליין מוצרי החברה במקום.

על אף המחיר האטרקטיבי שמציע השוק האמריקאי למוצריה של אפל, אין צורך להרחיק עד ניו יורק על מנת להתחדש באייפון 4S, וגם גיחה קצרה לאירופה יכולה במקרה זה להספיק. שם המחירים אמנם נקובים ביורו וגבוהים מעט יותר, אך בעקבות מדיניות האיחוד האירופאי קל יותר לאתר מקומות שמציעים מכשיר נטול התחייבות ופתוח לכל סים. לאפל נוכחות רשמית ומכובדת בעיקר בבריטניה שם ניתן לאתר מעל ל-30 חנויות קמעונאיות של החברה אך כאלה ניתן לאתר גם בצרפת, איטליה, גרמניה, שוויץ וספרד. מדינות נוספות בעלות ייצוג רשמי של אפל הן קנדה, אוסטרליה, הונג קונג, יפן וסין אולם בחלק מהן כדאי כבר לבדוק האם רכשתם מכשיר שתומך ברשת ה-GSM הרלוונטית לשימוש בארץ או שמא ברשת ה-CDMA שכבר איננה רלוונטית למשתמש הישראלי. נציין כי על אף שאחד החידושים שמציע האייפון 4S קשור להיותו מכשיר “עולמי” שתומך בשתי הרשתות הסלולאריות, אפל משיקולים ששמורים עימה החליטה לעשות הפרדה כשמדובר בדגם הפתוח שנמכר בגרסת סים פרי בחלק מהמדינות.

פער המחירים שבין מדינות אירופה לארה”ב עשוי לטפס למאות שקלים, ארה”ב אמנם זולה יותר אך נגישה מעט פחות לתייר הישראלי. אם בארה”ב ניתן לרכוש אייפון מהדגם החדש (4S) בתצורת ה-16GB הבסיסית תמורת 649 דולרים, בבריטניה המחיר עומד על 499 פאונד, ובצרפת ובגרמניה עומד המחיר על 629 יורו – עדיין, זול משמעותית ממחירו של המכשיר בישראל, הן במסגרת הרכישה ממפעילות הסלולר והן במסגרת הרכישה מחנויות פרטיות.

תמונה: יח"צ, זול יותר משמעותית מעבר לים

כדאי לשים לב

רכישת אייפון חדש מחו”ל עשויה להתגלות כמשתלמת רק במידה ונזהרנו והקפדנו על מספר כללים. אפל מוכרת נכון להיום שלושה דגמים של מכשירי אייפון במספר תצורות שונות הנוגעות לנפח האחסון של המכשיר. דגם האייפון 4S הצטרף לשני הדגמים האחרונים שהשיקה אפל בשנים האחרונות: האייפון 4 והאייפון 3GS, שלושתם נמכרים במקביל עם פער מחירים שנועד לייצר מגוון בטווח המחירים.

בהתחשב בעובדה ששני דגמי האייפון האחרונים זהים כמעט לחלוטין בעיצוב שלהם, מומלץ להפעיל את המכשיר ולודא שרכשתם את הדגם האחרון (4S) ולא את אחיו הבוגר (4). המשמעות של בדיקה שכזו מתבטלת במידה ובחרתם לרכוש את המכשיר באחת מחנויות אפל המקוריות או ברשתות השיווק המוכרות, אך במידה ובחרתם לפנות לחנויות פרטיות מומלץ לבדוק בהגדרות המכשיר שהנתונים שמופיעים שם תואמים את מה שהבטיחו לכם.

במעמד הרכישה מומלץ גם לודא שהדגם שרכשתם פתוח לשימוש לכל כרטיס סים (Sim Free), אחרת לא תוכלו להשתמש בו בארץ מבלי לפרוץ אותו ולתהליך שכזה יש השלכות במידה והוא בכלל יתאפשר, שכן לא תמיד קיימת פריצה שתואמת את נתוני החומרה של המכשיר. כמו כן, כדאי גם לזכור שמכשיר האייפון בדגם הנוכחי (כמו בקודמו) תומכים בכרטיס מיקרו סים שיש לעיתים לרכוש או לבקש מראש ממפעילת הסלולר שלכם במידה ואתם משדרגים ממכשיר ישן שעובד עם כרטיס סים רגיל.

לקנות או לחכות?

מגוון החידושים המועט יחסית שמציע דגם האייפון 4S הופכים אותו לאטרקטיבי הרבה פחות לבעלי האייפון 4, אך אלו שמחזיקים באחד מדגמי האייפון הישנים יותר עשויים לגלות בו עניין רב שכן עבורם מדובר בפער משמעותי בין המכשיר שבידם לדגם החדש. אף על פי כן, מומלץ לזכור כי על רקע התחרות הגוברת של מכשירי האנדרואיד והעדכון הקל של דגם האייפון הנוכחי, ההנחה הרווחת היא כי דגם האייפון הבא שיושק ככל הנראה בחציון השני של השנה הבאה, יציג כבר חידושים מרחיקי לכת, גם ברמת העיצוב.

הכתבה פורסמה לראשונה במעריב עסקים בתאריך 18.12.11

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

9 תגובות על "איפה הכי משתלם לרכוש iPhone 4S? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איתי פולק
Guest

נראה לי שכדאי להוסיף – ניתוק זיקה! קריטי, והחזרי מס בחו”ל. יכול להוזיל את העלות בעוד כמה אחוזים.
גם בפראג אפשר להשיג.

aviadpaz
Guest

אני גר בהולנד ומשתמש בארבע אס שבוע אחרי יום ההשקה. הטלפון מדהים. הוא עובד מהר. סירי גם עוזרת שאני בדרכים על האופנוע. למי שיש קושי לדבר באנגלית ברורה ימצא את סירי כלא מועילה. הסאונג דל הטלפון טוב יותר מקודמו. המצלמה מוציאה תמונות ברמה מטורפת (מי שסקרן יכול לחפש אותי בפיסבוק שם יש כבר כ 300 תמונות מהמצלמה של הארבע אס) בקיצור אם לא היה לכם מעולם איפון אז זה בהחלט המוצר בשבילכם, ומי שיכול להתאפק לאייפון 5 הרי זה משובח

רן
Guest

היה לי אותו כמעט שבועיים , הוא מהיר מקודמו , המצלמה נהדרת , חוץ מזה ה3gs עושה את העבודה עדיין לא רע. החזרתי אותו ואחכה ל5 . אולי אפילו אעבור לגלקסי.

נירוש
Guest

אפשר פשוט להזמין דרך האתר של אפל ולשלוח אותו לארץ דרך חברות משלוחים כמו מאסטופ וכאלה. הכי פשוט והכי פחות יקר שיש

אסף
Guest

אתה חייב לשלם עם כרטיס אשראי אמריקאי.
נניח ויש ברשותך אחד שכזה, ותשתמש במאסטופ, תשלם מכס.

נויה
Guest

אני נויה ורציתי לשאול משהו האם יש אייפון בלוס אנג’לס ועם האייפון שם הוא בעיברית ולא בשפה אחרת מקווה שתענו לי על זה תודה רבה והמשך יום מוצלח ונעים

מוטי
Guest

היי נויה
האייפונים בחול זהים לאייפונים שמגיעים לארץ
את שלי (4S) קניתי יומיים אחרי ההשקה בקנדה
והטלפון כמובן מגיע עם עברית + מקלדת
רק לוודא שהוא סים פרי!!

מוטי
Guest

היי נויה
האייפונים בחול זהים לאייפונים שמגיעים לארץ
את שלי (4S) קניתי יומיים אחרי ההשקה בקנדה
והטלפון כמובן מגיע עם עברית + מקלדת
רק לוודא שהוא סים פרי!!

Amit Yosefian
Guest

אני עמית ורציתי לדעת מה יותר כדאי:
לחכות לאייפון 5 או לקנות אייפון 4s

wpDiscuz

תגיות לכתבה: